ŽenaPríbeh ženy

Sama s deťmi. Keď tu nie sú žiadne iné plecia, len tie vaše

 Kika Kováčiková   22.02.2021   0

Možno aj tí, pre ktorých je rodičovstvo a rozdielne názory na výchovu štartérom mnohých konfliktov, by sa zhodli, že ideálny model je, keď sú na to celé dvaja.  

Tí najviac úprimní by navyše doložili, že ideálny model je bez detí, len škoda, že o tom nevedeli skôr. No teraz, keď už deti nemôžu reklamovať, aspoň sú v tom spoločne.

Shutterstock

 

Dve plecia, či jedno, nie je jedno

Niežeby sme tie svoje deti nemilovali. Ale občas prídu chvíle, keď na jedného z rodičov doľahne kríza, je toho nad hlavu a nevie si rady. A je veľmi príjemné, keď to vtedy zoberie do rúk ten druhý. Keď povie: „Nechaj to na mňa.“

Ale ani to netreba. Ono vlastne stačí, keď tam len tak je, vy môžete zabuchnúť dvere a ísť sa von vydýchať. Ani nemusíte prísť na nejaké geniálne riešenie.

Lenže keď tam ten druhý nie je, nie sú tu žiadne iné ruky, žiadne iné plecia... len tie vaše.

Neopustili, ale pustili

Mamy, ktoré ostali na rodičovskú úlohu samy, nemajú nikoho, kto by ich zastúpil a potiahol, keď príde ťažšia chvíľa. Na všetky problémy, či ich mama riešiť vie alebo nie, je iba sama.

Zvládnuť to je náročné, prídu momenty, keď pochybujete, či sa to vôbec dá. Niekedy je len tenučká čiarka, ktorá osamelé mamy delí od totálneho rozpadnutia preťaženého systému, od úplného vyhoretia.

Dávať si na seba pozor, či starať sa o seba, sú frázy, ktoré naberajú v kontexte tejto situácie celkom nové dimenzie. Do toho počúvate, že kvôli deťom „musíte byť silná,“ že sa máte „držať.“ A podobne.

Vaše okolie to nemyslí zle, nechce, aby ste sa „opustili.“ No na to, aby ste to zvládli, by vás možno mali radšej povzbudiť, aby ste sa „pustili.“

Proti prúdu zubami nechtami

Psychológovia by si pomohli ilustráciou divokej rieky, v ktorej sa my, osamelé matky, pokúšame silou mocou, doškrípanými zubami, obhryzenými nechtami plávať proti prúdu.

Strašne sa bojíme, že sa v tej svojej životnej situácii utopíme. Snažíme sa s veľkým vypätím síl udržať na hladine, aby nás nestiahlo pod vodu, ale stojí nás to veľa energie, síl ubúda. Skôr, či neskôr, jedného dňa sa vyčerpáme.

Ono je niekedy naozaj ťažké prijať to, že sme sa v tej rieke ocitli. Ale, psychológovia by nám zase pripomenuli, že aj tá najdivokejšia rieka sa napokon utíši po pár metroch v zátoke a živelnosť vystrieda pokoj.

V podstate máme na výber: buď o hubu ísť proti rieke, alebo dôverovať, že všetko sa dobre skončí – a pustiť sa. Keď si predstavíme, s čím všetkým sme zápasili, kým sme plávali proti prúdu, dá nám to odpoveď na otázku, čoho sa pustiť, aby sme tú rieku mohli splaviť.

Shutterstock

 

Každý máme svoju divočinu

Keď tam ten druhý nie je, nie sú tu žiadne iné ruky, žiadne iné plecia... len tie vaše.

Moja rieka bývala vždy divokejšia a penila mi okolo úst, keď som sa utápala v tom, že tam už nie sú žiadne iné ruky.

Keď tam ten druhý nie je, nie sú tu žiadne iné ruky, žiadne iné plecia... len tie vaše.

Vyčerpávalo ma plávať vtedy, keď som si pripomínala, čo všetko bolo pred tým inak. Keď som sa porovnávala s dievčaťom, ktorým som bola pred pár rokmi, keď som ešte mala muža. Keď som sa porovnávala s inými ženami okolo seba, ktoré mohli byť stále tými istými ženami, lebo mali tých istých mužov.

A hnevalo ma, keď ma chcel niekto primäť k vďačnosti za to, čo mi z mojej rovnice nevypadlo, ukazujúc na to, že aj iným chýbajú rôzne premenné, že nie som jediná, ktorej to nesedí.

Odtiene tónov

Keď tam ten druhý nie je, nie sú tu žiadne iné ruky, žiadne iné plecia... len tie vaše.

Je toľko odtieňov, ako človek môže povedať túto vetu, až kým nevyčerpá všetky emócie. Môže byť plná hnevu, plná smútku, frustrácie. Môžete ju povedať veľmi unaveným tónom. Môže znieť iba sucho. Odovzdane.

Ale môže znieť aj hrdo.   

Práve preto, že už nie som tým dievčaťom. Práve preto, že už viem, že sa nemôžem porovnávať s inými ženami.

Môžem do nej vložiť každý deň, ktorý sa mi podarilo udržať hlavu nad hladinou. Môžem do nej dať každý deň, kedy sa mi podarilo pustiť, splavovať ju a dôverovať, že raz bude dobre.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše odborné pojednania najmä o dávkach pre rodičoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča."

 

Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...