ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 17.10.2017 | meniny má Hedviga  
ŽenaPríbeh ženy

Pýtal sa ma niekto, či som pripravená byť babičkou?

 Monika   07.08.2017   2

Milé mamičky, rada by som sa s vami podelila o môj príbeh. Tiež som bola kedysi v jednom kole ako ste teraz vy. Štyri deti za šesť rokov, prvé dve boli po roku, potom sa narodili dvojičky.

Shutterstock

 

Ženy dávali deti už po roku do jaslí. Vtedy sa tak skrátka žilo, to ja som išla proti prúdu, keď som s nimi zostala doma. Dnes je to zase naopak, väčšina z vás je doma, tá, ktorá dá dieťa do inštitúcie, je „divná.“

Možno by ste aj išli do práce skôr, sťažujete sa ale, že nemá kto byť s deťmi, lebo babičky chodia ešte do práce a po práci majú svoj život.

Ja som sa nemala na koho sťažovať, mužovi rodičia zomreli skôr, ako sme sa zobrali a moji žili 500 kilometrov od nás, vídali sme sa raz do roka. Potom aj oni krátko po sebe zomreli, už tu neboli ani oni.

Bola som na všetko sama,

ale hovorila som si, že toto je teraz moja životná úloha, moje deti, moja rodina. Že teraz a tým „teraz“ som myslela možno dobrých dvadsať rokov, sa musím venovať im.

Nerada používam slovo obetovať sa, ale skrátka bola som tu pre nich a vravela som si, že na svoje sny a plány budem mať ešte čas neskôr. No to „neskôr“ sa mi stále odkladá, posúva do ďaleka ako dôchodkový vek.

Mám sedem vnúčat,

prvé sa narodilo, ešte keď boli najmladšie dvojičky na vysokej škole. Bola som matkou "v jednom kole" a zo dňa na deň k tomu už aj babka. Na syndróm opusteného hniezda nebol čas. Nevyleteli jedny vtáčatká a už prileteli ďalšie.

Nikto sa ma nepýtal, či som na to pripravená. Byť babkou.

Babka, ktorá je tu, keď potrebujú peniaze (čo som sa napočúvala za ich hypotéky, vraj čo ja o tom viem, keď sme byt dostali – hlavne, že oni nevedia, čo to bolo podpísať žiadosť na byt za socializmu a koľko rokov sme splácali mladomanželskú pôžičku, koľko stál nábytok alebo auto, na ktorý bol poradovník niekoľko rokov, mandarínky na Vianoce, keď spomeniem, som trápna).

Babka, ktorá je tu, keď potrebujú povarovať (aj oni chcú mať čas iba pre seba, nielen stále byť s deťmi, ale občas ako keby zabudli, že vnúčat je sedem, sedem je aj dní v týždni a ja nemám pre seba ani jeden... )

Babka, ktorá je tu, keď potrebujú vyzdvihnúť deti alebo zájsť s nimi k doktorovi, lebo nemajú čas (akoby babky mali k dispozícii viac ako 24 hodín denne).

Babka, ktorá je tu, keď nestíhajú navariť obed alebo večeru (ani nakúpiť, keď už ide o to).

Babka, ktorá je tu, keď treba vyvenčiť psa alebo urobiť mu hotel, lebo oni idú na dovolenku.

Keď idem na dovolenku ja, očakávajú, že so sebou zoberiem deti.

Keď nevyhoviem, sú urazení.

Očakávania, stále len očakávania

Zvykli si na to, bola som pre nich 24 hodín denne obetavou mamou, prečo by to malo byť inak. Ale som naozaj unavená. Aj ja mám svoj život (mám???) a možno aj svoje sny.

Môžu si to babičky dovoliť?

P.S. A čo očakávate vy od svojich (starých) rodičov?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Monika Vandáková

Som skeptik, melancholik a kritik. Prežila som v tomto duchu aj svoje detstvo a dospievanie, a ani teraz v postavení  matky ma to neprešlo.  Mám dve malé deti a žijem v Košiciach.  Keď nie som na MD, pracujem v IT oblasti. Je plne legálne so mnou nesúhlasiť :) 

Najčítanejšie

Komentáre k článku
stastnablcha napísané 10.09.2017 14:15

v niecom ma pani pravdu, asi sme navyknuti s viac stazovat ako by bolo vhodne a babiny pretazujeme...

Zdenula napísané 07.08.2017 09:43

Pri všetkej úcte: ako ste si vychovali a navykli, tak máte. Ste dospelá žena s vlastnou vôľou. Vaše deti nie sú váš šéf. Nútia vás len k tomu, čo im sama dovolíte. Čiže by som nevyplakávala a nesťažovala sa na nevďačné a necitlivé deti, ale začala by som od seba a zariadila by som si život, vzťahy a pravidlá tak, aby som bola spokojná.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Dula rešpektuje rozhodnutia mamičky. Nehodnotí a nekomentuje ich.
16.10.2017   0
Rozprávala som sa s Lubkou Lapšanskou, nesmierne energickou, vtipnou a usilovnou ženou, mamou 3. detí, a ... dulou.
Všetko čo chcete vedieť o amniocentéze
16.10.2017   23
Odporučil Vám gynekológ amniocentézu? Prečítajte si, aké vyšetrenie sa skrýva za týmto komplikovaným slovom, čo všetko sa dá z výsledku tohto vyšetrenia zistiť a tiež aké riziká so sebou nesie.
babetko
Ako si vybrať opatrovateľku. Na toto sa jej spýtajte:
17.10.2017   0
Ak ste sa rozhodli vyhnúť sa opatrovateľským agentúram a chcete hľadať na vlastnú päsť, nasledujúce rady vám pomôžu viesť správne pohovor a klásť dobre mierené otázky.
Historická kauza : Plienky
16.10.2017   2
Jednorazové plienky sa stali symbolom novodobého rodičovstva. Stíhame veci, na ktoré by naše mamy, vešajúce plienky na dvore ani nepomysleli. Plávanie a angličtinu takmer od šestonedelia...
Čo robiť, aby dieťa viac poslúchalo.
15.10.2017   324
Cieľom nie je kontrolovať dieťa na 200%, ale naučiť ho kontrolovať sa a tiež naučiť ho istým hraniciam každodenného života.
detské choroby
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Ako sa deti vyrovnávajú so stratou blízkej osoby
13.10.2017   0
Akútne trúchlenie môžeme sledovať už u detí okolo prvého roka života. Deti v školskom veku majú obvykle potrebu zdieľať svoje pocity, potrebujú sa veľa uisťovať, že neostali sami.
Atopický ekzém
11.10.2017   8
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
zvery
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?
Aj kŕmenie psov je alchýmia: 7 vecí, na ktoré by ste nemali zabúdať
08.10.2017   0
Nie nadarmo sa psom hovorí domáci miláčikovia. Označenie, ktoré vyjadruje citovú väzbu, znamená, že majitelia ich milujú, berú ich ako členov rodiny a chcú im dopriať plnohodnotný a čo najdlhší život. Zdravý životný štýl sa netýka len ľudí, aj pri psoch treba myslieť predovšetkým na správne stravovacie návyky.
Severanka Freya alebo husky príbeh
06.10.2017   0
Zaujíma vás príbeh severskej krásky Frey a Filipa? Ako sa dá užívať si aktívny život spoločne so psom? Prečo práve Husky? Podporme Filipa v jeho ceste za vysnívanou severskou expedíciou.