ŽenaPríbeh ženy

Milovať budeš práčku svoju

 MikSa   15.11.2019   0

A je to tu.... toho som sa obávala, že jedného krásneho dňa sa s ňou budem musieť rozlúčiť. Na displeji našej práčky bliká chyba F 23. Kúpeľňou sa ozýva vysoký pípavý zvuk upozorňujúci na nejaký problém a práčka odmieta ďalej prať. Hľadám návod.

„Bez fungujúcej práčky vydržíme tak maximálne týždeň“, začínam nahlas uvažovať a listujem medzitým v útlom návode, kým neprídem po stranu s názvom Pokyny na indikačnom poli a dozvedám sa, že chyba F 23 znamená veľa vody v záchytnej vani na dne alebo netesnosť spotrebiča. Zavolajte servisnú službu.

Ja, akčná žena, hneď preberám situáciu do vlastných rúk.

Hľadám v návode ďalej a podľa odporúčaní skúšam prebytočnú vodu z práčky odstrániť. Pomáha mi v tom názorný „obrázkový komiks“ - celkom pekne nakreslené a výnimočne zrozumiteľne popísané pokyny v návode. Dokonca nie sú v čínštine ani v angličtine ale pekne po slovensky a s celkom dobrým prekladom!

Prací režim rodiny

Po hodine vyťahovania a utieranie vody z dlážky kúpeľne to však vzdávam. Práčka stále hlási chybu. „Nuž, tak počkám na manžela“, utešujem sa.

Manžel práčkou zatriasol na všetky strany a prebytočná voda opäť povytekala na dlážku a ja som si zopakovala upratovacie služby z rána. Cez noc sme jej nechali krátky odpočinok, nech sa ešte aj zvyšná voda sama odparí.

Naša práčka perie totiž každý druhý deň. Upodozrievam členov našej rodiny, že miesto toho, aby si veci odložili na stojan na oblečenie a využili služby „nemého sluhu“ alebo upratali do skrine, hodia radšej oblečenie do koša na špinavé bielizeň a vec je vybavená. Dlhšiu dobu sa pokúšam zaviesť iba jeden prací deň v týždni, avšak neúspešne. Vždy sa nájde niečo, čo treba dať do prania, a ak to práve nie je oblečenie, tak je to posteľné prádlo, hokejová výstroj, deka, podsedáky, záclony... Frekvenciu prania zvyšuje krásne a slnečné počasie, keď má človek chuť dať všetko do práčky  - od tenisiek cez školské tašky až po deku pre psa  - s vedomím, že vonku sa to rýchlo vysuší.

Ďalšie ráno nastáva okamih pravdy.

Opäť napĺňam práčku, zapínam gombík a čakám na vyhlásenie chyby, ale čuduj sa svete, práčka ťahá vodu ako divá a všetko fičí ako má a ja sa teším, že naša kutilská oprava pomohla. Keď však dávam prať aj poťah z gauča, tesne pred koncom programu práčka začne štrajkovať a opäť sa ozýva pípavý zvuk, ktorý oznamuje chybu F23. Situácia z predošlej domácej opravy sa zopakuje trikrát za týždeň, a tak už rovno hľadám číslo na „servisáka“. Na moje počudovanie, môže prísť hneď na ďalší deň. Hurá, opravári práčok ešte nevymreli!

Servisný technik alias pán práčkar

prichádza s kufríkom náradia presne s úderom 10 hodín, ako sme sa dohodli. Servisná diagnostika začína poučením o pracích programoch, údržbe a otázkami typu:

  • periete bielizeň aj na 90 stupňov?
  • odstraňujete vodný kameň?
  • aký prášok používate?
  • pridávate aj ocot?
  • koľko periete?
  • púšťate práčku prať aj na prázdno?
  • ako ju čistíte?

Cítim sa tak trochu ako v škole pred tabuľou.

Niečo habkám....postupne prechádzame na chémiu a končíme pri kyseline citrónovej ako základnému riešeniu na odstránenie vodného kameňa nielen v práčke, ale aj v umývačke riadov a v rýchlovarnej kanvici, keďže ocot vraj priveľmi ničí gumené komponenty.

Záver opravy: práčka netesní na dvoch miestach, priveľa vodného kameňa tu i tam, mastné nánosy špín v jej útrobách, pokazené tlmiče a uhlíkový motor už presluhuje. Celková suma opravy a práce sa šplhá na sumu 210 eur. Technika prekvapuje fakt, že práčka má viac ako 12 rokov a vraj je ešte v celkom dobrom stave, ale máme očakávať, že pri type jej motora už dlho prať nevydrží.

Kúpiš žene dve práčky a potom umrieš

Záverom: buď ju dať opraviť, teda vymeniť tlmiče, motor, trysky na vodu alebo ju jednoducho môžeme nechať dožiť, aj keď nie celkom tesní a občas bude treba vodu  poutierať a manžel ňou musí pravidelne zatriasť, medzitým jej dávkovať kyselinu citrónovú a hlavne ju veľa vetrať! Nechať jej vždy po dopraní pootvorené dvierka aj nádobku na prášok. Naša stará dáma Pani práčka vyžaduje teraz viacej našej starostlivosti a pozornosti a možno jej životnosť o dva roky ešte predĺžime.

Tak sa mi vidí, že motto môjho starého otca „Život je krátky. Kúpiš žene dve práčky a potom umrieš“, budeme musieť zrejme pri dnešnej kvalite výrobkov niečím vynásobiť.

 Spomienka mojej mamy ako sa právalo na potoku v lete v zime alebo v rukách vo vani ma nevoľky prinúti k tomu, že našu práčku nežne pohladím a v ruke zvieram vrecúško kyseliny citrónovej.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...