ŽenaPríbeh ženy

Marceliným snom je športové centrum pre mamy a deti

 Mária Kopčíková   23.05.2017   0

Macu Kramplovú poznám niekoľko rokov. Žijeme v jednej lokalite, v zásade na dedine, kde sa ľudia, najmä s deťmi v podobnom veku a s podobnými záujmami majú šancu poznať a spoznať.

Zdroj: Marta Földešová

 

Marcelu myslím ľudia vnímajú ako veľmi činorodú osobu a zrejme dosť často rozmýšľajú kedy všetko to, čo robí a prináša ľuďom, stíha.

Ona sama o sebe hovorí: „Som človek, ktorý sa riadi heslom, že všetko čo naozaj chceš sa ti podarí, ak sa naozaj sústredíš na to, ako to urobiť.“ V duchu tohto hesla začala pred dvanástimi rokmi s budovaním materského centra v Devínskej Novej Vsi. To postupne presťahovala do nových priestorov, ktoré bolo potrebné kompletne rekonštruovať.

K samotným aktivitám MC neskôr pridala aktivity venujúce sa pohybovému vývinu detí, od tých najmenších drobcov, až po školákov. Popritom sa vzdelávala a organizovala ďalej. Pred niekoľkými rokmi zriadila súkromné predškolské zariadenie.

Nový sen

O ňom Maca hovorí: „Už dlhší čas sa trápim s myšlienkou posunúť dvanásť rokov práce s Bublinkou zase o krôčik ďalej. V tomto prípade o KROK. Chcem novú telocvičňu! V celej Devínskej nie je priestor, kam by sme chodili s deťmi cvičiť.  Na gymnastiku a lozenie chodíme až na druhý koniec Bratislavy. Pre mňa je dôležité, aby sme sa hýbali.“ 

Novým Marceliným snom je športové centrum pre mamy a deti. Keď deti cvičia v jednej telocvični a mamy namiesto čakania na chodbe športujú hneď vedľa. Viac nám o ňom povedala ona sama:

Zdroj: Marta Földešová

 

O čo vám ide v projekte Nová Bublinka, si ľudia môžu prečítať na vašom webe. Všetko sa točí okolo pohybu. Vnímali ste pri príprave aj nejaké signály od ľudí, ktorí v danej lokalite žijú? Je tento projekt trochu aj o vyplnení akejsi „diery na trhu“?

Devínska je špecifická tým, že ešte je časťou Bratislavy, ale celkom „od ruky“. Chýba nám tu priestor, kde by sa mohli deti športovo realizovať - lebo vieme, že šport ako každodenná súčasť života je veľmi dôležitá. Bublinka funguje v Devínskej už 12 rokov - naše prvé deti majú teda už dvanásť rokov a prirodzene chcú pokračovať v pohybe s nami.

Momentálne máme pokryté kurzy  súbežne v dvoch telocvičniach a stále máme málo miesta. Čím ďalej menej a menej. Chceme, aby deti mohli prísť zo školy, hodiť školskú tašku do kúta a samé ísť na krúžok - veľa detí je odkázaných na odvoz rodičov do iných častí Bratislavy a nie vždy je to jednoduché zladiť s prácou a potrebami ostatných členov rodiny.

A samozrejme - sme tu aj my mamy. Pracujem s mamami už naozaj dlho a všetky máme jeden spoločný problém - nemá nám kto postrážiť deti - tak radšej nerobíme nič. Mne to trvalo 10 rokov, kým som si povedala, že teraz som aj ja na rade.

Zmenila som postoj sama k sebe, mám sa viac rada, pri pohľade na seba do zrkadla som spokojná - a teraz nehovorím o postave, ale o tom, či vidím vo svojich očiach - spokojnosť. Nie je nič lepšie ako vyzúriť sa v telocvični :-)

Zdroj: bublinka

 

V čom vnímaš najväčšiu devízu takéhoto centra?

Sme komunita. Všetci sa poznáme alebo sa spoznáme počas krúžkov a spoločných aktivít. Mne sa páči tá otvorenosť a to, že si s každým máš čo povedať, že vieme ako sa volajú naše deti a že nás navzájom zaujíma ako sa máme.

I tréneri a lektori sú prevažne z Devínskej. Máme tu neskutočné kapacity - keď sa začneš pýtať - zistíš veľa.

Devízu vidím aj v tom, že sa snažíme spojiť a zladiť aktivity detí a mám - tri telocvične, to už pôjde ľahšie.  Milujú sa hýbať, robiť niečo aktívne, ale momentálne nemáme miesto pre všetky - preto chceme rásť - spolu s našimi deťmi.

Prekvapila ma suma, ktorú uvádzate, že treba na začatie s realizáciou projektu. Čo všetko zahŕňa tých 300 000 EUR? Na čo majú slúžiť? 

Na zakúpenie priestorov. A rekonštrukciu. Keď si vezmem koľko peňazí sme za 7 rokov zaplatili za prenájom ... škoda hovoriť. 

Zdroj: Marta Földešová

 

Čo je pre teba v súvislosti s projektom najväčšou výzvou?

Tú celkom veľkú už mám za sebou - pustila som na verejnosť moju víziu. Teraz mám ďalšiu - zohnať financie. Vieš, nechceme sponzorské - predávame služby vopred - či už členské, kurzovné alebo firemné akcie - Mikuláš, rodinné športové dni, Deň detí atď.

Doteraz sme to robili pre známych, teraz s tým ideme na trh. Je to veľký projekt, ale nie som v tom sama - pomáhajú mi všetky mamy a ockovia, čo navštevujú Bublinku. 

Zdroj: Marta Földešová

 

Čo by si odkázala potenciálnym záujemcom? Prečo by si mali kúpiť kredit na vaše služby?

Sme dobrí. Neustále sa zlepšujeme. Na prvom mieste je u nás zdravie a kvalitné pomôcky na cvičenie. Vedieme kurzy s tým, že deti nás musia milovať, aby si zamilovali šport, ktorý prevádzkujeme. 

A druhá vec je, že bez ľudí sa tento projekt nepodarí. Naši, ktorí nás poznajú - už kredit kúpený majú. A ostatní - ako ich presvedčiť aby nám verili? Nemám potuchy. 

Ak sa chcete o celom projekte a o tom, ako ho môžete podporiť aj vy sami, dozvedieť viac, kliknite sem.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Musí novorodenec plakať?
11.08.2020   0
Narodenie je pre dieťa šok. Ako sa dá popôrodný šok zmierniť?
Vaginálny pôrod ako rizikový faktor inkontinencie?
11.08.2020   0
Vaginálny pôrod má na svedomí výrazné morfologické zmeny panvového dna. Zmeny a ich dopad súvisia najmä s vekom ženy, kedy vchádza do svojej prvej gravidity.
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
babetko
Ako upratať spolu hračky a zahrať sa pri tom
13.08.2020   0
Potrebujeme upratať ... ... a strašne sa nám nechce. Môžete sa skúsiť zahrať.
Čím zabaviť deti na ceste autom?
11.08.2020   0
Kým som nemala deti, bola cesta na dovolenku najlepšia časť leta. Len sme nasadli do auta a vyrazili smerom more a talianska zmrzlina – hrali nám obľúbené pesničky, pili sme kávu z benzínky a tešili sa.
Naše prvé leto: Ako sa pripraviť na slnečné dni s drobcom
10.08.2020   0
Ako letné horúčavy vplývajú na pokožku vášho bábätka, a ako ním prejsť bez kožných problémov - s dermatologičkou MUDr. Reginou Paulinyovou
detské choroby
Sezóna paliny a ambrózie ohrozuje alergikov
12.08.2020   0
August a september sú mesiace, kedy je pre mnohých alergikov veľmi nebezpečné intenzívne kvitnutie ambrózie a paliny (celá ich peľová sezóna trvá od júla do októbra).
Kožná pleseň nôh
07.08.2020   0
Mykóza pokožky nôh, inak označovaná ako „atletická noha“ alebo interdigitálna kandidóza (medziprstná) je stav, kedy postihnutý pociťuje silné svrbenie. Na koži nemusia byť viditeľné iné známky postihnutia plesňou (olupovanie, začervenanie).
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
zvery
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   0
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   1
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.