ŽenaPríbeh ženy

Marceliným snom je športové centrum pre mamy a deti

 Mária Kopčíková   23.05.2017   0

Macu Kramplovú poznám niekoľko rokov. Žijeme v jednej lokalite, v zásade na dedine, kde sa ľudia, najmä s deťmi v podobnom veku a s podobnými záujmami majú šancu poznať a spoznať.

Zdroj: Marta Földešová

 

Marcelu myslím ľudia vnímajú ako veľmi činorodú osobu a zrejme dosť často rozmýšľajú kedy všetko to, čo robí a prináša ľuďom, stíha.

Ona sama o sebe hovorí: „Som človek, ktorý sa riadi heslom, že všetko čo naozaj chceš sa ti podarí, ak sa naozaj sústredíš na to, ako to urobiť.“ V duchu tohto hesla začala pred dvanástimi rokmi s budovaním materského centra v Devínskej Novej Vsi. To postupne presťahovala do nových priestorov, ktoré bolo potrebné kompletne rekonštruovať.

K samotným aktivitám MC neskôr pridala aktivity venujúce sa pohybovému vývinu detí, od tých najmenších drobcov, až po školákov. Popritom sa vzdelávala a organizovala ďalej. Pred niekoľkými rokmi zriadila súkromné predškolské zariadenie.

Nový sen

O ňom Maca hovorí: „Už dlhší čas sa trápim s myšlienkou posunúť dvanásť rokov práce s Bublinkou zase o krôčik ďalej. V tomto prípade o KROK. Chcem novú telocvičňu! V celej Devínskej nie je priestor, kam by sme chodili s deťmi cvičiť.  Na gymnastiku a lozenie chodíme až na druhý koniec Bratislavy. Pre mňa je dôležité, aby sme sa hýbali.“ 

Novým Marceliným snom je športové centrum pre mamy a deti. Keď deti cvičia v jednej telocvični a mamy namiesto čakania na chodbe športujú hneď vedľa. Viac nám o ňom povedala ona sama:

Zdroj: Marta Földešová

 

O čo vám ide v projekte Nová Bublinka, si ľudia môžu prečítať na vašom webe. Všetko sa točí okolo pohybu. Vnímali ste pri príprave aj nejaké signály od ľudí, ktorí v danej lokalite žijú? Je tento projekt trochu aj o vyplnení akejsi „diery na trhu“?

Devínska je špecifická tým, že ešte je časťou Bratislavy, ale celkom „od ruky“. Chýba nám tu priestor, kde by sa mohli deti športovo realizovať - lebo vieme, že šport ako každodenná súčasť života je veľmi dôležitá. Bublinka funguje v Devínskej už 12 rokov - naše prvé deti majú teda už dvanásť rokov a prirodzene chcú pokračovať v pohybe s nami.

Momentálne máme pokryté kurzy  súbežne v dvoch telocvičniach a stále máme málo miesta. Čím ďalej menej a menej. Chceme, aby deti mohli prísť zo školy, hodiť školskú tašku do kúta a samé ísť na krúžok - veľa detí je odkázaných na odvoz rodičov do iných častí Bratislavy a nie vždy je to jednoduché zladiť s prácou a potrebami ostatných členov rodiny.

A samozrejme - sme tu aj my mamy. Pracujem s mamami už naozaj dlho a všetky máme jeden spoločný problém - nemá nám kto postrážiť deti - tak radšej nerobíme nič. Mne to trvalo 10 rokov, kým som si povedala, že teraz som aj ja na rade.

Zmenila som postoj sama k sebe, mám sa viac rada, pri pohľade na seba do zrkadla som spokojná - a teraz nehovorím o postave, ale o tom, či vidím vo svojich očiach - spokojnosť. Nie je nič lepšie ako vyzúriť sa v telocvični :-)

Zdroj: bublinka

 

V čom vnímaš najväčšiu devízu takéhoto centra?

Sme komunita. Všetci sa poznáme alebo sa spoznáme počas krúžkov a spoločných aktivít. Mne sa páči tá otvorenosť a to, že si s každým máš čo povedať, že vieme ako sa volajú naše deti a že nás navzájom zaujíma ako sa máme.

I tréneri a lektori sú prevažne z Devínskej. Máme tu neskutočné kapacity - keď sa začneš pýtať - zistíš veľa.

Devízu vidím aj v tom, že sa snažíme spojiť a zladiť aktivity detí a mám - tri telocvične, to už pôjde ľahšie.  Milujú sa hýbať, robiť niečo aktívne, ale momentálne nemáme miesto pre všetky - preto chceme rásť - spolu s našimi deťmi.

Prekvapila ma suma, ktorú uvádzate, že treba na začatie s realizáciou projektu. Čo všetko zahŕňa tých 300 000 EUR? Na čo majú slúžiť? 

Na zakúpenie priestorov. A rekonštrukciu. Keď si vezmem koľko peňazí sme za 7 rokov zaplatili za prenájom ... škoda hovoriť. 

Zdroj: Marta Földešová

 

Čo je pre teba v súvislosti s projektom najväčšou výzvou?

Tú celkom veľkú už mám za sebou - pustila som na verejnosť moju víziu. Teraz mám ďalšiu - zohnať financie. Vieš, nechceme sponzorské - predávame služby vopred - či už členské, kurzovné alebo firemné akcie - Mikuláš, rodinné športové dni, Deň detí atď.

Doteraz sme to robili pre známych, teraz s tým ideme na trh. Je to veľký projekt, ale nie som v tom sama - pomáhajú mi všetky mamy a ockovia, čo navštevujú Bublinku. 

Zdroj: Marta Földešová

 

Čo by si odkázala potenciálnym záujemcom? Prečo by si mali kúpiť kredit na vaše služby?

Sme dobrí. Neustále sa zlepšujeme. Na prvom mieste je u nás zdravie a kvalitné pomôcky na cvičenie. Vedieme kurzy s tým, že deti nás musia milovať, aby si zamilovali šport, ktorý prevádzkujeme. 

A druhá vec je, že bez ľudí sa tento projekt nepodarí. Naši, ktorí nás poznajú - už kredit kúpený majú. A ostatní - ako ich presvedčiť aby nám verili? Nemám potuchy. 

Ak sa chcete o celom projekte a o tom, ako ho môžete podporiť aj vy sami, dozvedieť viac, kliknite sem.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?