ŽenaPríbeh ženy

Láskavá korona

 Kika Kováčiková   22.04.2020   1

Pred časom som riešila poistenie, ktoré by zabránilo, aby sa z mojich detí stali bezdomovci v prípade, že zomriem. Poisťovák, taký chlapec, trápne vtieravý, ale asi to k tomu patrí, niekoľkokrát pri príprave podkladov spomenul, že je to vraj morbídna téma.

Určite to bolo v období prázdnin, lebo som si musela hrýzť do jazyka, aby som mu nepovedala, že teda môj zlatý, ty vôbec nevieš, čo je morbídne. Morbídne je, keď závidíš rozvedeným, lebo sa majú občas s kým prestriedať, ale ty svoje deti na víkend neodložíš na náhrobný kameň. A nie nejaká úbohá poistka, keď vyhodím kopytá.

Veru, som veselá vdova, len niektorých ten čierny humor desí.  

 

Najhoršie vety zo seba dostávam cez prázdniny, keď deťom dávam za vzor Harryho Pottera, ktorý bol na internáte celý školský rok, ani na Vianoce nešiel domov. Teraz je ale pandémia, všetci sme zavretí vo svojom Azkabane.

Sú chvíle, kedy mám pocit, že sa na mňa tie papierové steny v byte zosypú. Ale na rozdiel od obyčajných prázdnin mi sused nechodí zvoniť, nech sme tichšie, asi preto, že sa bojí, že mu otvorím bez rúška. Že je nezvyčajne zhovievavý v tejto situácii, som definitívne zavrhla, keď som zistila, že chodí svojho psa venčiť do mojich kvetov pred bytovkou.

A že vraj ľudí táto korona spojí, nabudí k svetlejšiemu správaniu. Áno, aj rúška sú super, nemusíš sa mejkapovať, ani inak maskovať chrapúnske správanie. Nevadí, ani zo mňa korona nespravila o nič lepšieho človeka.

Občas sa ľutujem, že som osamelšia, ako keď mi zomrel muž, pretože toto urobí s komunitou sociálna izolácia. Každý sa zomkne do tej svojej bunky, nevidí si ďalej od záhradky. A ja sa pristihnem, ako závidím tradičným rodinám, mama, otec, deti, pes a kvások. A potom žujem maces.

Padli aj ďalšie moje záchranné mechanizmy, ktoré som si ako nové osvojila po mužovej smrti. Neviem, kedy naposledy som si bola prevetrať hlavu v poliach, zabárajúc tenisky do blata. Za to viem, aké je to, keď mi zo špinavých rúk kvapká krv, lebo ani po hodine sa mi nedarí opraviť zaseknutú retiazku na detskom bicykli.

Moje deti ma vidia takú, aká som v kríze. Občas besnú, občas rezignovanú.

Niekedy kráčam v poliach aj sto metrov pred nimi. Len aby som ich ešte večer dokázala objať. To je asi to najťažšie, keď je človek celý čas sám s deťmi. Hrozí, že sa ľahko vyčerpá, ľahko zrúti, ľahko zoskratuje.

V jednu chvíľu kope bezmocne do múrika a kričí do vetra, druhú chvíľu pretáča sto palaciniek a dostáva na líce nutelové pusy.

Nikdy som si nemyslela, že sa mi podarí priblížiť sa znova k obdobiu, ako keď sme celá rodina žili na malom chorvátskom ostrove. Vtedy som si vravela, že mať čas je najviac. Teraz zisťujem, že v mori času je najviac  byť k sebe láskavá, aj keď neviem vydržať sama so sebou. Inak som stále veselá vdova, a ešte aj poistená.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Nea napísané 22.04.2020 09:02

Nechcem ti brať nejaké vysnené ideály. Každý ich niekde máme. Ale existuje aj verzia "tradičnej rodiny", kde zúrivo kopeš do steny hlavne kvoli tomu mužovi, od ktorého už potrebuješ karanténu a nedá sa.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...