ŽenaPríbeh ženy

Koho zasiahla pandémia najmenej? Mamičky na materskej

 Jana Králiková/ blog   13.04.2021   0

Asi ťažko by sme našli niekoho, koho pandémia koronavírusu vôbec neovplyvnila. Len málo jedincov z krízy profituje, zatiaľ čo drvivá väčšina počas koronakrízy utrpela straty, či už sú to ľudia v oblasti cestovného ruchu, sektoru služieb alebo výroby. Existuje však jedna skupina ľudí, ktorým kríza až tak veľmi neublížila - mamičky na materskej.

shuttrstock

 

Mamičky na materskej fungujú v núdzovom stave aj bez pandémie

Núdzový stav, zákaz vychádzania, sprísnený režim, zvýšené hygienické opatrenia... Pojmy, s ktorými sme sa začali stretávať v minulom roku, boli čerstvým mamičkám známe aj pred pandémiou koronavírusu. V núdzovom stave fungujú minimálne od 9.mesiaca tehotenstva, keď má ich bábätko prevažne v nočných hodinách nutkavú potrebu kopnúť si každú pol hodinu do močového mechúra. Sprísnený režim aj mimoriadne hygienické opatrenia musia dodržiavať aj po pôrode, keď si detská plienka nevyberá miesto ani čas, kedy to schytá. A občas musia v mimoriadnom režime fungovať aj susedia, hlavne ak bývajú za neodhlučnenou stenou paneláka.

Samozrejme, že aj čerstvé mamičky zažívajú obmedzenia spojené s pandémiou koronavírusu, avšak v porovnaní s ostatnými sa ich každodenný život v zásade až tak nezmenil. Ak ste teda budúca alebo čerstvá mamička, užívajte si výhody, ktoré mamičky starších detí alebo nemamičky nemajú. Nemusíte sa báť, že prídete o prácu alebo naopak, že nebudete stíhať pracovať, starať sa o domácnosť a zároveň menežovať deti, ktoré sa učia z domu. Zároveň vás okolie nebude provokovať fotografiami z exotiky, kým vy sa ťaháte po byte ako zombie a fungujete na autopilota.

Pôrody v čase pandémie sa musia zaobísť aj bez omdlievajúcich oteckov

Ak sa ešte len chystáte na pôrod, určite máte obavy, ako to zvládnete sama bez otecka bábätka a ešte k tomu v rúšku. To posledné vás prestane trápiť už v prvej dobe pôrodnej, keď bolesť z kontrakcií prehluší pocit nepohody v rúšku. Ak by však bolo veľmi zle a nemohli by ste dýchať, určite vás personál pôrodnice nenechá umrieť na udusenie sa.

A aj keď sa terajšie pôrody musia zaobísť bez omdlievajúcich oteckov, bábätká to do budúcnosti nijako negatívne neovplyvní. V najbližších týždňoch a mesiacoch budú mať oteckovia ešte veľa príležitostí na odpadávanie, či už z únavy alebo pri výmene plienky.

Po príchode z pôrodnice budete väčšinu dňa tak zaneprázdnené riešením existenčných potrieb vášho dieťatka, že vás budú sotva trápiť zatvorené obchody, divadlá, kiná či fitnescentrá. V núdzovom stave budete musieť fungovať tak či tak ešte nejaký čas a aj keď vám nikto nezakáže ísť na prechádzku s kočíkom do prírody, spočiatku nebudete stíhať registrovať časti dňa a kým sa pripravíte na vychádzku, zistíte, že je už večer.

Ak ste si tým už prešli a konečne ste sa dočkali štvornožkovania či prvých krokov svojho dieťatka, tak si zrazu uvedomíte, že čas na oddych ste mali prvé týždne a mesiace po pôrode, keď ste mohli spať súčasne s ním.

(Ne)berte výchovu veľmi vážne

Za normálnych okolností by ste sa so starším dojčaťom či mladším batoľaťom vybrali na krúžok plávania, Montessori herničky, baby signs či hudobný krúžok, po ktorom by sa vaše dieťa unavilo a spokojne odfukovalo, kým vy by ste sa snažili dohnať zameškané domáce práce a detské pesničky z krúžku by vám v hlave zneli ešte dva dni.

Podobné tvorivé aktivity mu však viete nachystať aj doma a socializovať sa s ostatnými mamičkami môžete aj online. Kým budú ony debatovať o tom, či je na večeru vhodnejšia bezlepková a bezlaktózová pšenová kaša alebo radšej bulgur s avokádom, vy môžete pokojne bez výčitiek a pohoršených pohľadov vaše dieťa nechať ožužlávať biely rožok. A ak dostanete chuť na niečo šialene nezdravé, platí to isté, čo aj mimo pandémie - zatvoriť sa do kúpeľne a tam to rýchlo zjesť.

Na prechádzke vám v týchto časoch tiež menej hrozí, že vám bude niekto nakukávať do kočíka a popľuvkávať po dieťati. Z dvojmetrovej vzdialenosti naň síce dovidí, ale nedopľuje. A ak nemáte náladu na iných ľudí alebo sa vám len nechce umývať si vlasy, ale zároveň chcete ísť na vzduch, stačí si dať čiapku, rúško, poprípade aj slnečné okuliare a ste inkognito. Ak ste prevažne doma, nebudete tiež vystavená kritike ihriskových mamičiek za to, že nedojčíte alebo dojčíte pridlho, alebo za to, že vaše dieťa ešte nechodí na nočník. Kým z neho bude škôlkar, najneskôr školák, nebude očakávať, že ho prídete cez veľkú prestávku nadojčiť alebo mu vymeniť plienku. Ak by áno, potom už máte vážny problém.

Teraz sa však snažte vychutnať si spoločné momenty, pokroky a míľniky, ktoré zažívate spolu s dieťaťom. Tešte sa na príchod slnečných dní, na uvoľňovanie opatrení, na stretnutia s blízkymi a známymi. Tešte sa na ten čas, kedy pôjdete na zmrzlinu a jediné, čo vám bude hroziť, bude salmonelóza.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.