ŽenaPríbeh ženy

Keď sa vdova zamiluje

 Kika Kováčiková   14.02.2020   0

Ležala som na kamennom múriku medzi dvoma domami, telo sa mi otriasalo v kŕčoch. Plakala som nahlas, lebo som mohla, môj nárek sa rozliehal od olivovníkov až k olejnatej hladine mora, ale nepočul ma nikto. Keď sa mi chcelo plakať potichu, zatvárala som sa do hlbokej skrine.

Odchádzal mi pred očami, celkom bezmocne sa tomu dalo prizerať. A plakať. Ale človek je od prírody nastavený dôverovať, je to vraj evolučne výhodnejšie. A tak odmieta uveriť, že smrť je prítomná, nechá sa uchlácholiť, že všetko sa zvráti, večer čo večer s uhladkanými nohami zaspáva s nádejou, že to bude dobré.

Čím zatiaľ žil ten muž na druhej strane gauča? Ako veľmi poznáte toho, koho milujete najviac na celom svete?

Viki Kollerová

 

Keďže som ani po rokoch od jeho smrti nevedela prísť na odpoveď, ostrihala som si z trucu vlasy. V návaloch zlosti som si s každým padajúcim prameňom vravela, že to možno bola iba taká fraška.

Ako veľmi sú naše vzťahy skutočné?

Zistila som, že sa dá hnevať, aj keď za niekým trúchlite. Hnevala som sa na seba, hnevala som sa na neho. Na nás.

Nechávala som naschvál na stole zmäknuté maslo, až kým nezožltlo. Lebo on by ho bol býval po mne odložil do chladničky. Vždy sa veľavýznamne opýtal, či môže.

Prestala som sa večer unúvať čokoľvek si počať s odloženým riadom v dreze, len som sa zošuchla pred televízor a odháňala myšlienku na to, že do rána môže zasmradnúť celý byt. Lebo on by ho nikdy nenechal zaschnúť, vždy upratal kuchyňu lepšie ako ja. Tento dojem som si so sebou priniesla aj do nového bytu, v ktorom nikdy nebol, nestihol, lebo zomrel.

Ak som sa predtým snažila robiť veci ako on, teraz som ich dokončovala po svojom. Odpútavala som sa a pocit zranenia mi bol nápomocný.

Keď som sa cítila osamelá, dokázala som si na seba vyrobiť rôzne pasce. Na starých miestach som nachádzala nové emócie, ale s inými ľuďmi. Nikdy som sa však k nikomu skutočne nepriblížila. Občas sa mi zdalo, akoby som sa na seba dívala odniekiaľ z diaľky. Mátalo ma, že necítim nič. Viedla som so sebou polemiky, či sa dá stratiť schopnosť zamilovať sa.

Keď to konečne prišlo, rovno to aj odišlo, trvalo to prchavo, skončilo bez jediného slova, až pod chvíľou pochybujem, že sa čokoľvek vôbec stalo.

Deň za dňom idú. Maslo občas schovávam do chladničky, po večeroch umývam riad. Cítim sa viac zmierená, aj keď sa pozriem do zrkadla a v očiach vidím akútny smútok. To zase prejde. Prežila som aj horšie veci, vravím si.

Neboli sme dokonalí, hovorím svojmu mŕtvemu mužovi. A náš vzťah už vôbec nie. Ale boli sme skutoční.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.