ŽenaPríbeh ženy

Keby som ti mohla povedať... List venovaný mame, ktorá prišla o dieťatko

 Anna Veselá   10.02.2019   0

Pôrodná asistentka Shelly Lopez Gray píše na svojom blogu Adventures of a Labor Nurse o svojej, práci, v ktorej zažíva každý deň milión emócií. Od šťastia a radosti, ktoré prináša narodenie nového človiečika až po obrovskú bolesť a smútok, ak nejde všetko, ako má.

A práve tam sa podelila s veľmi emotívnym listom, ktorý venovala mame, ktorá vo vysokom štádiu tehotenstva stratila dieťa.

Shutterstock

 

Chcela som skončiť v ten deň v práci skôr...

Nedávno som prišla domov z práce tak neskoro, že už moje deti dávno spali. Časť zo mňa chcela zobudiť dcéru, spýtať sa, aký mala deň, rozprávať sa s ňou, čo robila. Túžila som zobrať do náručia syna, privoňať si k nemu a zasypať ho bozkami.

Moja druhá polovička bola ale natoľko vyčerpaná, že som bola už len vďačná za to, že ich manžel uložil do postele, ešte než som prišla.

Hodila som sa do postele a zaspala ešte skôr, ako mi hlava padla na vankúš. Ďalšie ráno som sa zobudila prvá, obliekla si čistú uniformu a vrátila sa naspäť do práce, oddýchnutá a svieža, ale rozhodnutá, že dnes v práci skončím v normálnom čase.  

 

V ten deň bolo veľmi rušno.

Pár hodín pred zmenou služieb prišla ustarostená mladá mamička s tým, že už takmer 12 hodín necíti pohyby bábätka. Keď som pri vyšetrení nevedela zachytiť ozvy srdca, bolo toľko vecí, ktoré som jej chcela povedať, ale nemohla som. Nebol pravý čas a ja som bola len jej zdravotná sestra.

Ale chcela som jej povedať toto:

Netrvalo mi dlho, aby som sa presvedčila, že je márne hľadať ozvy bábätka. Nič z toho, čo som ti chcela povedať, som však nemohla, musela som čakať na tvojho lekára, aby ti to oznámil. Dúfala som, že nie je ďaleko a rýchlo príde za tebou.

V momente, keď som prestala zisťovať ozvy, vedela som, že sa tvoje obavy potvrdili, hoci ani jedna z nás nepovedala čo len slovo. Tvoj manžel ešte stále nebol ustarostený, on totiž nebol ten, kto cítil, že pohyby ustali.

Izba stíchla

Opatrne som zvažovala slová: keďže mi prístroj neukazuje ozvy, idem nájsť niekoho, kto spraví ultrazvuk. A takisto idem volať tvojho lekára. Rozumieš mi? Tvoje oči boli plné sĺz, ale neplakala si.

Keď som vyšla z tvojej izby, aby som zavolala lekára, celou cestou som sa modlila, aby som sa mýlila. Keď som prišla k telefónu, každá sestra na izbe sa ma pýtala, či sa mi podarilo zaznamenať ozvy srdca. Keď som povedala, že nie, celá izba stíchla.

Keď som sa dovolala lekárovi, počula som hrču v jeho krku. Nemusel nič hovoriť, vedela som, že nechá tak všetko, čo robí a príde rovno do nemocnice.

Shutterstock

 

Všetci plakali

Keď som došla nazad do tvojej izby, tvoj muž ťa objímal a plakal. Povedala som, že lekár je už na ceste. Bola som tak veľmi vďačná, že je tvoj muž pri tebe, že ti rozumie a že sa snaží utešiť ťa.

Keď ultrazvuk potvrdil to, čo sme už všetci aj tak vedeli, plakala si ticho, kým tvoja rodina prepukla v hysterický plač. Obyčajne to takto býva. Ty neplačeš, až kým neporodíš bábätko a nevidíš ho na vlastné oči.

Nikdy sa nedozvieš prečo

V takýchto prípadoch sa pri pôrodoch ako pôrodná asistentka modlím, aby bábätko nebolo dlho mŕtve. Želám si, aby si ho vnímala také, aké bolo: dokonalé, spiace, tiché a pokojné.

Budeš chceš vedieť dôvod, ale najskôr ho nedostaneš. A ak aj áno, nebude ti o nič ľahšie, neuľaví sa ti, ale aj tak dúfam, rovnako ako ty, že ti ho dajú.

Hoci by si aj prišla do nemocnice vo chvíli, keď si prestala cítiť pohyby, aj tak by bolo neskoro. Neobviňuj sa z toho, čo sa stalo, čo si urobila alebo čo si mohla urobiť.

Neplakala som pred pacientkou

Objala som ju a pobozkala na hlavu, priniesla uteráky a pomohla jej okúpať sa. Potom som na posteľ dala ešte ďalšie vankúše a pripravila všetko na indukciu.

Nemala som pocit, že by v tej chvíli existovali slová, ktoré som mohla povedať.

Som si istá, že si nebude pamätať, že som jej hladila ruku, kým hovorila s lekárom, určite si nebude spomínať, že som povedala jej manželovi, nech zavolá jej mamu.

Nebude ani len tušiť, že som odišla domov a plakala som kvôli nej vo vani. A ešte vždy na ňu myslím, mesiace a mesiace po tom.

Toho večera som syna zobrala do náručia a zasypala ho bozkami. Vkĺzla som k dcére do postele a pýtala sa jej, aký mala deň. Rozprávala som s nimi o všetkom, až kým som nezaspala spolu s nimi, vďačná, že sú vedľa mňa.

Som presvedčená, že každá mama na svete, ktorá je zlomená tichom, keď prestane cítiť ozvy srdca svojho bábätka, už ostane zlomená navždy, v ten deň, keď prišla do pôrodnice porodiť dieťa, s ktorým odtiaľ neodíde.

Zakaždým, keď sa musím pozerať na pacientku, ktorá odchádza preč s prázdnymi rukami, zatvorím svoje oči a modlím sa, aby sme sa stretli znova, aby sme mali čo oslavovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?