ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaPríbeh ženy

Keby som ti mohla povedať... List venovaný mame, ktorá prišla o dieťatko

 Anna Veselá   10.02.2019   0

Pôrodná asistentka Shelly Lopez Gray píše na svojom blogu Adventures of a Labor Nurse o svojej, práci, v ktorej zažíva každý deň milión emócií. Od šťastia a radosti, ktoré prináša narodenie nového človiečika až po obrovskú bolesť a smútok, ak nejde všetko, ako má.

A práve tam sa podelila s veľmi emotívnym listom, ktorý venovala mame, ktorá vo vysokom štádiu tehotenstva stratila dieťa.

Shutterstock

 

Chcela som skončiť v ten deň v práci skôr...

Nedávno som prišla domov z práce tak neskoro, že už moje deti dávno spali. Časť zo mňa chcela zobudiť dcéru, spýtať sa, aký mala deň, rozprávať sa s ňou, čo robila. Túžila som zobrať do náručia syna, privoňať si k nemu a zasypať ho bozkami.

Moja druhá polovička bola ale natoľko vyčerpaná, že som bola už len vďačná za to, že ich manžel uložil do postele, ešte než som prišla.

Hodila som sa do postele a zaspala ešte skôr, ako mi hlava padla na vankúš. Ďalšie ráno som sa zobudila prvá, obliekla si čistú uniformu a vrátila sa naspäť do práce, oddýchnutá a svieža, ale rozhodnutá, že dnes v práci skončím v normálnom čase.  

 

V ten deň bolo veľmi rušno.

Pár hodín pred zmenou služieb prišla ustarostená mladá mamička s tým, že už takmer 12 hodín necíti pohyby bábätka. Keď som pri vyšetrení nevedela zachytiť ozvy srdca, bolo toľko vecí, ktoré som jej chcela povedať, ale nemohla som. Nebol pravý čas a ja som bola len jej zdravotná sestra.

Ale chcela som jej povedať toto:

Netrvalo mi dlho, aby som sa presvedčila, že je márne hľadať ozvy bábätka. Nič z toho, čo som ti chcela povedať, som však nemohla, musela som čakať na tvojho lekára, aby ti to oznámil. Dúfala som, že nie je ďaleko a rýchlo príde za tebou.

V momente, keď som prestala zisťovať ozvy, vedela som, že sa tvoje obavy potvrdili, hoci ani jedna z nás nepovedala čo len slovo. Tvoj manžel ešte stále nebol ustarostený, on totiž nebol ten, kto cítil, že pohyby ustali.

Izba stíchla

Opatrne som zvažovala slová: keďže mi prístroj neukazuje ozvy, idem nájsť niekoho, kto spraví ultrazvuk. A takisto idem volať tvojho lekára. Rozumieš mi? Tvoje oči boli plné sĺz, ale neplakala si.

Keď som vyšla z tvojej izby, aby som zavolala lekára, celou cestou som sa modlila, aby som sa mýlila. Keď som prišla k telefónu, každá sestra na izbe sa ma pýtala, či sa mi podarilo zaznamenať ozvy srdca. Keď som povedala, že nie, celá izba stíchla.

Keď som sa dovolala lekárovi, počula som hrču v jeho krku. Nemusel nič hovoriť, vedela som, že nechá tak všetko, čo robí a príde rovno do nemocnice.

Shutterstock

 

Všetci plakali

Keď som došla nazad do tvojej izby, tvoj muž ťa objímal a plakal. Povedala som, že lekár je už na ceste. Bola som tak veľmi vďačná, že je tvoj muž pri tebe, že ti rozumie a že sa snaží utešiť ťa.

Keď ultrazvuk potvrdil to, čo sme už všetci aj tak vedeli, plakala si ticho, kým tvoja rodina prepukla v hysterický plač. Obyčajne to takto býva. Ty neplačeš, až kým neporodíš bábätko a nevidíš ho na vlastné oči.

Nikdy sa nedozvieš prečo

V takýchto prípadoch sa pri pôrodoch ako pôrodná asistentka modlím, aby bábätko nebolo dlho mŕtve. Želám si, aby si ho vnímala také, aké bolo: dokonalé, spiace, tiché a pokojné.

Budeš chceš vedieť dôvod, ale najskôr ho nedostaneš. A ak aj áno, nebude ti o nič ľahšie, neuľaví sa ti, ale aj tak dúfam, rovnako ako ty, že ti ho dajú.

Hoci by si aj prišla do nemocnice vo chvíli, keď si prestala cítiť pohyby, aj tak by bolo neskoro. Neobviňuj sa z toho, čo sa stalo, čo si urobila alebo čo si mohla urobiť.

Neplakala som pred pacientkou

Objala som ju a pobozkala na hlavu, priniesla uteráky a pomohla jej okúpať sa. Potom som na posteľ dala ešte ďalšie vankúše a pripravila všetko na indukciu.

Nemala som pocit, že by v tej chvíli existovali slová, ktoré som mohla povedať.

Som si istá, že si nebude pamätať, že som jej hladila ruku, kým hovorila s lekárom, určite si nebude spomínať, že som povedala jej manželovi, nech zavolá jej mamu.

Nebude ani len tušiť, že som odišla domov a plakala som kvôli nej vo vani. A ešte vždy na ňu myslím, mesiace a mesiace po tom.

Toho večera som syna zobrala do náručia a zasypala ho bozkami. Vkĺzla som k dcére do postele a pýtala sa jej, aký mala deň. Rozprávala som s nimi o všetkom, až kým som nezaspala spolu s nimi, vďačná, že sú vedľa mňa.

Som presvedčená, že každá mama na svete, ktorá je zlomená tichom, keď prestane cítiť ozvy srdca svojho bábätka, už ostane zlomená navždy, v ten deň, keď prišla do pôrodnice porodiť dieťa, s ktorým odtiaľ neodíde.

Zakaždým, keď sa musím pozerať na pacientku, ktorá odchádza preč s prázdnymi rukami, zatvorím svoje oči a modlím sa, aby sme sa stretli znova, aby sme mali čo oslavovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
Reťazový pôrod (dve deti po sebe) a materské
18.02.2019   37
Budem mať pri druhom bábätku nárok na materské? Ako sa vypočíta materské, keď ide o druhú, prípadne ďalšiu materskú dovolenku?
Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
15.02.2019   0
Mamička Lucia prekonala v štvrtom mesiaci tehotenstva silnú chrípku, pre ktorú sa nakoniec ocitla v nemocnici: „Ochorela som v práci od kolegov, ktorí prišli do kancelárie napriek tomu, že mali dávno sedieť v ordinácii u lekára. Jeden deň som bola zdravá, druhý som už ležala s horúčkou a ledva dýchala.
babetko
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Najlepšie hračky pre deti? Hrnce, varechy a šuflíky s ponožkami!
18.02.2019   0
Je to malé, zelené a skočím na to o pol tretej ráno, keď sa dieťa rozplače v postieľke? Čo je to? Sprostá kocka z lega! Alebo iná. Je to obludné, plyšové, dieťa to nosí všade so sebou a ako natruc to zabudnete v trolejbuse cestou od doktora. Čo to je? Plyšová chobotnica, ktorú pobežíte o pár dní kúpiť do Dráčika, lebo dieťa bez nej nemôže žiť.
Musí dieťa štvornožkovať?
17.02.2019   7
Naozaj "nevadí", keď vaše dieťa nelozí? Čo mnohí rodičia bagatelizujú, iní úzkostlivo riešia. Názor odborníka uvedie vec na pravú mieru.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?