ŽenaPríbeh ženy

Chceli sme mať 8 detí. Každé po dvoch rokoch.

 Mária Kohutiarová   01.08.2020   0

Tí, čo ju poznajú, ju volajú rovnako ako jej manžel. Čučka.

Hoci je mamou veľkej rodiny, neváhala po vlastných zdravotných problémoch prijať do rodiny dievčatko, ktoré tú svoju veľmi skoro stratilo.

Je stále v akcii, a okrem svojej rodiny stíha pomáhať ešte aj tým, ktorým je na svete ťažko. Blonďatý živel alebo obyčajná mama Soňa Vancáková. Rozpráva dnes o svojej rodine a o všetkom, čo s ňou súvisí.

 

Vráť sa spomienkami domov, tam, kde si vyrastala. Čo Ti tvoja rodina dala, čo vzala, čo robíš tak isto, čomu sa vyhýbaš?

Vyrastala som v kresťanskej rodine, kde sme boli 4 súrodenci. Ja som najstaršia, takže som vyšľapala cestu mladším súrodencom.

Moje spomienky na pôvodnú rodinu sú vždy plné radosti a rada sa k nim vraciam. V rodine som sa naučila deliť, všímať si potreby iných, naučila som sa rozprávať o svojich pocitoch a hlavne žiť v širšom spoločenstve.

No najviac som vďačná za dar viery, ktorý som dostala. Viera – žitá a živá - mi pomohla prejsť v budúcnosti cez mnohé ťažké chvíle.

Čo mi rodina vzala?

Vzala mi možnosť sa nudiť, pretože mi nudu nahradila mnohými vzácnymi aktivitami. Vzala mi smútok, keď ma dokázali doma vypočuť. Vzala mi samotu, keď mi rodičia darovali ďalších troch súrodencov. Vzala mi sebectvo, pretože ma naučila deliť sa o všetko na 4 diely.

Keď som sa vydala, s manželom sme si povedali, že z našich pôvodných rodín si vyberieme len tie dobré veci a o tie sa budeme snažiť aj v našej novej rodine.

Zachovali sme mnoho vecí z mojej rodiny – otvorené prostredie, možnosť sa o všetkom porozprávať, prejaviť si radosť darčekmi, oslavy narodenín a výročí, slávenie sviatkov... Pravidelné výlety do Tatier, spoločné prázdniny s celou rodinou, chodenie na huby, zber čučoriedok...

 

Čomu sa vyhýbam?

Nepamätám si, že by bolo v našej rodine niečo, čomu by som teraz musela vyhýbať. Snažím sa však robiť niečo navyše: napr. pravidelne športovať s deťmi – spolu chodíme na plaváreň, beháme, lyžujeme,  hráme ping pong...Takisto sa spolu zúčastňujeme náboženských akcií, stretnutí – čo v mi v minulosti chýbalo, keďže bol tvrdý socik. 

Pamätáš si na čas, kedy si  silno uvedomila svoju túžbu po vlastnej rodine? Aké to bolo?

Moja túžba po vlastnej rodine prišla veľmi skoro, prvýkrát som sa zaľúbila  už v škôlke, ale s prvým chlapcom som začala chodiť ako 14 a pol ročná. Ten chlapec bol úžasný, dodnes viem, že mi ho poslalo nebo  – chodili sme 5 rokov a stal sa mojím manželom.

Keď som maturovala, veľa sme rozprávali o tom, ako si založíme rodinu. Nevedela som sa dočkať, ako budeme stále spolu, tešila som sa na deti. 

 

 

Čo povedal na tvoje predstavy o rodine Tvoj princ na bielom koni?

Môj princ na bielom koni sníval so mnou. Chceli sme mať  8 detí – každé po 2 rokoch. Rozmýšľam, kde by sa dnes našiel taký? Ako každý princ, musel však zabojovať. Prvé pytačky prebehli (pre mňa nečakane) – cestou z tréningu - v električke. Bola som v šoku – a na otázku: “Chceš si ma zobrať?“ som odpovedala: “Nie!“ Môj princ sa však nevzdal a o pol roka to skúsil znovu Vtedy už uspel.

Dostali ste do daru štyri krásne deti. Pamätáš si pocity pri ich narodení, a  pri ich výchove počas ich rastu?

Na deti sme sa stále veľmi tešili. Prvá dcérka sa nám narodila až po 2 rokoch – o to viac bola očakávaná. Radosť z narodenia detí  sa slovami nedá opísať Vtedy si človek uvedomí, že dieťa je naozaj Boží dar. A pocity pri  výchove?

Roky som si myslela, že sa mi výchova nemôže vymknúť z rúk, že si vychovám poslušné, zdvorilé, poriadkumilovné deti. Teraz, keď sú štyria v puberte, si to už nemyslím.

Ani ja som nebola (a nie som ) ideál, takže to majú asi po mne. Zistila som, že aj napriek našej snahe sa mnohé veci nevydarili, mnohé očakávania neboli splnené – ale naučila som sa viac spoliehať na Pána a prosiť Ho o pomoc.  Napriek všetkým bežným výchovným starostiam, máme deti plné radosti, života a ochotné slúžiť iným. Na to som hrdá.

 

Zvonku pôsobí vaša rodina ako zohraná partia. Ťaháte za jeden povraz?

Vždy sa snažíme ťahať za jeden koniec. Táto „črta“ rodiny je mi vždy veľmi blízka. Byť si nablízku v radosti, aj v ťažkosti.

Funguje to asi tak, že keď  ide niekto napríklad k zubárovi ťahať zub, ostatní sa zaňho modlia, stoja pri ňom. Keď mám skúšku v škole, každé dieťa mi píše povzbudivé sms, o to viac manžel. Deti si navzájom pomáhajú v škole, dokonca cvičia s najmenšou na husliach (čo je zatiaľ veľmi ťažká úloha, keďže len začína hrať. )

Občas začínajú ťahať za jeden koniec aj vtedy, keď sa nám sťažujú na našu prísnu výchovu.

Pred pár rokmi sa do vašej blonďáckej zostavy dostala jedna malá živá „čokoládka“ menom Alenka. Aké to bolo s jej prijatím u Teba, manžela, detí, rodiny?

Alenka k nám prišla pred 8 rokmi ako pol ročná. Boli sme v poradovníku na adopciu už tri roky a nevedeli sme dieťatka už dočkať. Deti ju prijali s veľkou radosťou. Dokonca odmietali chodiť do školy, aby boli so sestričkou čím dlhšie. Pomáhali ju kŕmiť, chodili s ňou von, nosili na rukách. Nemohli sme im urobiť väčšiu radosť.

Širšia rodina bola síce zaskočená a nechápala naše pohnútky – veď sme mali „už“ 4 deti. Ale  Alenku si rýchlo obľúbili a nerobia medzi ňou a ostatnými deťmi žiaden rozdiel. Zapadla medzi nás aj svojou povahou – sme ako talianska rodina – rýchli, hluční, akční,  plní radosti... 

Nie si z tých, ktorí by sa uzatvárali na svojom piesočku, pomáhaš aj iným rodinám...

V júni 2010 - som s ďalšími štyrmi kamošmi  založila Občianske združenie Maják nádeje pre pomoc rodinám v sociálnej a hmotnej núdzi. Hlavná činnosť spočíva v zmierňovaní hmotnej a morálnej biedy rodín.

Venujeme sa hlavne viacpočetným rodinám, vdovám s nezaopatrenými deťmi a osamelým matkám. Chudoba sa šíri veľkou rýchlosťou – no viac ako chudoba hmotná je chudoba duchovná.  Snažíme sa pomôcť rodinám preklenúť  ťažké chvíle  a byť nablízku aj ako morálna opora. Každé svetlo, ktoré sa nám s Božou pomocou podarí zapáliť v srdciach týchto rodín, je veľkou odmenou pre nás samých.

 

Päť detí, manžel, puberta, tvoje ďalšie štúdium na VŠ, domácnosť, pomoc iným... Kde na to všetko berieš čas, silu, odvahu, nápady?

Od malička som mala veľa aktivít a akosi som nabehla na ten štýl. Milujem smiech, radosť, ľudí, spoločenstvá, nové výzvy a na počudovanie rada chodím do školy.

Mám stretká mladých, ktorých pripravujem na birmovku a stále ma udržujú v mladom duchu. Stretávam sa s rôznymi typmi ľudí – od ťažko chorých, zomierajúcich (kde pôsobím ako dobrovoľníčka v Hospici), cez chudobné rodiny ,  mladých ľudí a spolužiakov v škole. Odvaha mi nechýba – to skôr času je občas málo.

Silu čerpám na kolenách – hlavne keď vidím, ako mnohí ľudia trpia. Energiu si dobíjam okrem modlitby a dennej účasti na omši aj v športe.

Nápadov mám tak veľa, že sa občas obávam, či to nie je choroba. Problém začína vtedy, keď ich nestíham dávať do reality. Ale našťastie platí: „Všetko má svoj čas a svoju chvíľu každé úsilie pod nebom.“ Kaz 3,1

Veríš v budúcnosť rodiny? Má zmysel?

Verím v budúcnosť rodiny. Verím, že aj v týchto ťažkých časoch, keď rodiny zlyhávajú a  keď sa mnoho mladých ľudí rozhoduje žiť na divoko, je možné založiť si zdravú rodinu, plnú radosti, optimizmu a nádeje. Viem, že je to možné, ak človek dá svoj život do rúk dobrého Boha, ktorý je zárukou šťastných manželstiev.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
Prídavok na dieťa 2021
11.01.2021   35
Kedysi pod názvom "rodinné prídavky." Patrí na každé nezaopatrené dieťa. Ktoré dieťa je nezaopatrené, kto môže poberať prídavok a za akých podmienok? Oznamovacia povinnosť pri prídavku na dieťa, ktoré dovŕšilo 3 roky.
babetko
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
Hanbím sa, že neľúbim svoje dieťa viacej
14.01.2021   14
Čo len to bábätko potrebuje, veď všetko som mu už dala, tak čo teraz s ním... nemôžem si pomôcť, ale je to také nudné, stereotypné, príšerne otravné. Som z toho unavená.
Postieľka, kolíska, kôš, či posteľ rodičov?
12.01.2021   13
Prehľadový článok o výhodách a nevýhodách jednotlivých možností.
detské choroby
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
Krvácanie z nosa
11.01.2021   0
Hoci krvácanie z nosa vie poriadne vystrašiť,u detí vo veku 3-10 rokov je časté a obyčajne nejde o nič vážne. Krvácanie sa zvyčajne zastaví samo a môže byť bezpečne ošetrené doma.
zvery
Morčatá
12.01.2021   10
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   2
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?