ŽenaPríbeh ženy

Bez detí. Konečne nahmatať svoje kontúry

 Kika Kováčiková   31.07.2020   0

Keď som si čítala pozitívne ladené návody, ako prežiť s rodinou v karanténe, čo si z toho zobrať za dobré a ako využiť spoločný čas, musela som sa zakaždým ovládať, aby som neprepadla hysterickému smiechu.

Mám totiž strašnú povahu. Dlho si zvykám na iné, oplakávam staré. Neviem vždy zľahka uchopiť zmenu nových pomerov, zvlášť, ak sú k horšiemu. Napríklad o sebe viem, že by som sa nikdy neprinútila napísať motivačnú knižku Byť vdovou je úžasné.

Cítila som pod chvíľou tlak. Nie taký ten, že by som mala začať kváskovať. Ale nejako veľkolepo dokázať, ako sa z každej situácie dá niečo vydolovať.

 

Vždy som z diaľky obdivovala tých psychicky odolných jedincov, ktorí si na sklonku dňa dokážu zavesiť na nástenku desať špendlíkov s kartičkami, za čo sú vďační.

Ja som si namiesto toho uplynulé mesiace pripínala na zoznam blahoslavených ľudí, ktorí mi uznali, že mám nárok cítiť sa tak, ako sa cítim. Preťažená. Stále s deťmi. 

„Máš to ťažké,“ povedali mi a takmer som zapriadla.

Ťažšie som si to robila ale sama, lebo som sa vrátila k svojim komparatívnym zlozvykom. Z dlhej chvíle som sa porovnávala s úplnými rodinami. S inými pracujúcimi matkami.

A keďže v mojom okolí to všetky dávali s prehľadom, upokojila som sa, až keď som si prečítala o tých iných matkách po celom svete, ktoré nestíhali publikovať svoje vedecké práce v odborných časopisoch. Dokonca tak, že počet ich príspevkov za prvé mesiace karantény bol zanedbateľný.

Niežeby ma tešilo, že sú rovnako neschopné. Len som v tom zrazu nebola sama.

Čítala som si o miliónoch Američanoch, ktorí zostali po mesiacoch izolácie doma s deťmi aj cez prázdniny. Nezamestnaní, vyhorení, paralyzovaní urobiť bežné veci.

Vraj „burn out“ spoznáte ľahko podľa toho, keď vás podráždi aj to, že mikrovlnke dlho trvá ohriať jedlo. Ja som si myslela, že to je až vtedy, keď chcete deti vyložiť z auta na prvom diaľničnom výjazde.

A tak som s nimi na diaľku súcitila, so všetkými tými Američanmi, aj ostatnými národmi celého sveta, keď som sa konečne dočkala svojho prázdninového týždňa bez detí.

Namiesto svojej obvyklej rutiny, vymetania kinosál a bezcieľnych prechádzok po uličkách starého mesta s divnými kombináciami zmrzlín, som nebola schopná robiť nič. Iba sa každý večer po práci prejsť peši do záhrady a hodiny polievať so starými dobrými stredovekými krhlami.

Nasýtiť potrebu bytia samého so sebou. Znova nahmatať vlastné kontúry. Také veľkolepé po karanténe.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?