ŽenaPríbeh ženy

Bez detí. Konečne nahmatať svoje kontúry

 Kika Kováčiková   31.07.2020   0

Keď som si čítala pozitívne ladené návody, ako prežiť s rodinou v karanténe, čo si z toho zobrať za dobré a ako využiť spoločný čas, musela som sa zakaždým ovládať, aby som neprepadla hysterickému smiechu.

Mám totiž strašnú povahu. Dlho si zvykám na iné, oplakávam staré. Neviem vždy zľahka uchopiť zmenu nových pomerov, zvlášť, ak sú k horšiemu. Napríklad o sebe viem, že by som sa nikdy neprinútila napísať motivačnú knižku Byť vdovou je úžasné.

Cítila som pod chvíľou tlak. Nie taký ten, že by som mala začať kváskovať. Ale nejako veľkolepo dokázať, ako sa z každej situácie dá niečo vydolovať.

 

Vždy som z diaľky obdivovala tých psychicky odolných jedincov, ktorí si na sklonku dňa dokážu zavesiť na nástenku desať špendlíkov s kartičkami, za čo sú vďační.

Ja som si namiesto toho uplynulé mesiace pripínala na zoznam blahoslavených ľudí, ktorí mi uznali, že mám nárok cítiť sa tak, ako sa cítim. Preťažená. Stále s deťmi. 

„Máš to ťažké,“ povedali mi a takmer som zapriadla.

Ťažšie som si to robila ale sama, lebo som sa vrátila k svojim komparatívnym zlozvykom. Z dlhej chvíle som sa porovnávala s úplnými rodinami. S inými pracujúcimi matkami.

A keďže v mojom okolí to všetky dávali s prehľadom, upokojila som sa, až keď som si prečítala o tých iných matkách po celom svete, ktoré nestíhali publikovať svoje vedecké práce v odborných časopisoch. Dokonca tak, že počet ich príspevkov za prvé mesiace karantény bol zanedbateľný.

Niežeby ma tešilo, že sú rovnako neschopné. Len som v tom zrazu nebola sama.

Čítala som si o miliónoch Američanoch, ktorí zostali po mesiacoch izolácie doma s deťmi aj cez prázdniny. Nezamestnaní, vyhorení, paralyzovaní urobiť bežné veci.

Vraj „burn out“ spoznáte ľahko podľa toho, keď vás podráždi aj to, že mikrovlnke dlho trvá ohriať jedlo. Ja som si myslela, že to je až vtedy, keď chcete deti vyložiť z auta na prvom diaľničnom výjazde.

A tak som s nimi na diaľku súcitila, so všetkými tými Američanmi, aj ostatnými národmi celého sveta, keď som sa konečne dočkala svojho prázdninového týždňa bez detí.

Namiesto svojej obvyklej rutiny, vymetania kinosál a bezcieľnych prechádzok po uličkách starého mesta s divnými kombináciami zmrzlín, som nebola schopná robiť nič. Iba sa každý večer po práci prejsť peši do záhrady a hodiny polievať so starými dobrými stredovekými krhlami.

Nasýtiť potrebu bytia samého so sebou. Znova nahmatať vlastné kontúry. Také veľkolepé po karanténe.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše odborné pojednania najmä o dávkach pre rodičoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča."

 

Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.