ŽenaPríbeh ženy

Ako sa majú osamelé matky?

 Gabriela Gliševičová   08.04.2021   0

Na otázku „Ako sa máte?“ odpovie väčšina ľudí zo zdvorilosti „Ďakujem, dobre.“ Väčšinou nechceme obťažovať známych svojimi problémami.

Aj osamelé matky zväčša odpovedajú na túto otázku krátkou odpoveďou a tak ako aj ostatní, v závislosti od toho, ako sa majú ich blízki. Náš subjektívny pocit šťastia vo veľkej miere závisí od toho, ako sa majú naši najbližší, v prípade matiek - ich deti.

Shutterstock

 

Osamelé matky sú

matky nevydaté, rozvedené alebo ovdovené, ktoré sa starajú o dieťa/deti. Pritom prívlastok „osamelé“ znamená, že žijú s deťmi v jednej domácnosti bez partnera.

Okrem detí môžu mať priateľov a príbuzných, ktorí im pomáhajú. Napriek tomu situácia osamelých matiek je v mnohom ťažšia, než situácia v rodine, kde sa o deti starajú obaja rodičia a sami rodičia sú jeden druhému oporou.

Vo väčšine rodín osamelých matiek je problémom nedostatok peňazí.

Či už otec dieťaťa na jeho starostlivosť prispieva, alebo nie, jeden „plnohodnotný“ plat (pokiaľ matka vôbec pracuje a nie je na materskej „dovolenke“), určite nemôže pokryť všetky potreby rodiny. Niektorí by mohli namietnuť, že pri všetkej skromnosti by sa dalo vyjsť aj s málom peňazí. Tu ale hrá rolu aj prostredie, v ktorom rodina žije.

 

V modernom mestskom prostredí si aj ten najskromnejší životný štýl vyžaduje výdavky, ktoré by vo vidieckom prostredí neboli nevyhnutné. V Petržalke si človek nevypestuje zeleninu, ani nezájde vo väčšine prípadov peši do obchodu s potravinami.

Mnohé moderné výdobytky uľahčujú človeku život, ale mnohé z nich mu ho aj zbytočne komplikujú.

Ďalším problémom osamelých matiek je chronický nedostatok času.

Zamestnané osamelé matky sa musia ponáhľať z práce pre svoje dieťa do školy alebo do škôlky, preto nečudo, že zamestnávatelia sa pri výbere zamestnanca rozhodujú radšej pre človeka v poradí:

  1. slobodný/rozvedený muž,
  2. ženatý muž,
  3. vydatá žena,
  4. slobodná bezdetná žena,
  5. osamelá matka.

Zamestnávatelia tiež dobre vedia, že osamelá matka prácu potrebuje, preto nemá takáto matka veľké možnosti pri vyjednávaní o výške mzdy.

No a nakoniec: všetci dobre vieme, ktoré sú to tie „ženské“ povolania a ako sú platené...

Kým je matka v práci, o mladšie dieťa sa jej postarajú v škôlke (škole), horšie ale je, keď už je dieťa väčšie.

Osamelá matka nevie, či má byť rada, že dieťa sa už vie koľko-toľko o seba po škole postarať, alebo sa má obávať, ako sa o seba postará. V sídliskovom prostredí hrozí deťom nielen otvorené nebezpečenstvo vyplývajúce z násilia na uliciach.

Väčšina osamelých matiek (ak nie všetky) sa nerozhodlo starať sa o dieťa samy dobrovoľne.

Boli k tomu prinútené okolnosťami. Napriek neľahkej situácii nad nimi visí verejná mienka a mnoho krát aj výčitky svedomia.

Keby mohli vrátiť čas, zariadili by si život inak.

Našli by si partnera, ktorý by pripravil večeru, kým si matka ide so synom zašportovať (alebo naopak :), partnera, ktorému by mohla matka zavolať, aby vyzdvihol dieťa zo škôlky, keď je v práci zhon, partnera, ktorý by pomohol dieťaťu s pravopisom, ak je matka lepšia v matematike, partnera, ktorý by pomohol s nákupom, o druhej výplate v rodine nehovoriac...

... proste, aby boli na rovnakú prácu dvaja a matka sa občas mohla venovať aj svojim záľubám.

Všetko, čo som spomenula, vyzerá ako science-fiction aj pre mnohé ženy, ktoré majú manžela. Ako sa potom cítia osamelé matky?

  • autorka je bývalá osamelá, dnes vydatá matka dvoch synov žijúca v Bratislave v paneláku na sídlisku

Mohlo by vás zaujímať:  10 rád pre dobre fungujúci vzťah

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.