ŽenaPríbeh ženy

4 fázy vyhorenej matky

 Gréta Čierna   07.05.2021   0

Ako vyzerá materská vyhorenej matky? Nuž, Hollywood už podľa toho natáča celkom slušný horor.

Shutterstock

 

Nultá fáza - Eko, bio, bežná mama

Ťahám reťazovú  materskú. Varím denne, bio, čerstvo, sezónne. Skúšam látkové plienky a nosič. Na prechádzky chodíme dvakrát denne, zbierame kvety okolo paneláka a vyrábame si herbár.

Do práce posielam mužovi denný report aktivít, aby si chudák užil  deti aspoň na diaľku, keďže z korporátu sa zásadne chodí vtedy, keď už spia. Pečiem domáci chlebík, po večeroch cvičím a po nociach pracujem.

...

Bio špargľovú polievku nikto neje. Dojča má furt problém s prisávaním a látkové plienky všetko prepustia, takže prezliekam durchom.

Domáci chlieb končí u svokriných sliepok (zas!) a mama po návšteve podotkne, že ona vždy stihla upratovať, aj na záhrade posadiť a nechápe, čo dnešné ženy v bytoch robia.

Muž sa sťažuje, aký je unavený, a namiesto večere, s ktorou som zabila celé poobedie si otvorí chipsy, pivo, zapne futbal a vyloží nohy na stôl.

Mama vraví: “Čo sa divíš? Dnešní muži sú vyťažení na 200%.” Svokra krúti hlavou, jej muž vraj z roboty bežal rovno do dielne a makal až do tmy.

Shutterstock

 

Prvá fáza - Nemám čas!

Nestíham. Látkové plienky (neopraté!!) sa hromadia v koši na balkóne. Prestávam chodiť na trh a kupujem zeleninu v Tescu.

Ranné prechádzky nestíham, lebo musím variť. Neviem, prečo každý vygooglený recept “polievka do 15 minút” a “za 20 minút na stole” trvá pol roka.

Nestíham lepiť natrhanú burinu do herbára, tak mám teraz všade po byte hlavičky z púpav. Kvasnice na chlieb splesniveli, na čo mi kamoška dobromyseľne radí: “Začni kváskovať, to je úplne iný chlieb.”

Nemôžem kváskovať!! Musím sa osprchovať, oprať látkové plienky a stihnúť poštu, inak mi zajtra vrátia balík. Lenže moje deti nechcú ísť na poštu, ich jediný cieľ je rozvŕzganá hojdačka a starý kolotoč za bytovkou.

Som permanentne nas… podráždená. Nie je čas na prácu, kaderníčku, sex a úprimne  neviem, kedy som si obula dve rovnaké ponožky.

Shutterstock

 

Druhá fáza - Ty si furt nervózna!

To hovorí môj muž. Som v životnej fáze, keď mi všetko vadí. Privádza ma do nepríčetna, keď deti rozhádžu hračky. Alebo keď kamoška pridá fotku z dovolenky. Keď sa suseda pochváli, že už má na Veľkú noc umyté okná.

Nenávidím návštevy, a ešte viac tú odpornú samotu, keď som zavretá v byte.

V noci nespím a predstavujem si, ako po materskej hľadám prácu, a na úrade vysvetľujem, že som pracovala len po nociach na pozícii netopiera. Takéto absurdné myšlienky rozvíjam celý deň.

Bojím sa na ulici stretnuť nevydatú bezdetnú kamošku, alebo horšie - exfrajera zo strednej, ktorý sa so mnou rozišiel, aby sa dal dokopy s babou, čo sa živila ako modelka.

Nechcem, aby si ťukali na čelo - pozrite, tá pribrala, má vrásky, ako hrozne vyzerá. Stávam sa posadnutá obchádzaním ľudí, aby ma nehodnotili ako podesnú osobu, čo nezvláda svoj život.

Shutterstock

 

Tretia fáza - Nenávidím svoj život

Keby som sa lepšie učila, miesto materskej som mohla robiť v právnickej firme. Prečo som namiesto rodenia nešla dobrovoľníčiť do Afriky a plniť si sen?

Prečo som si nezobrala chlapa, čo by lepšie zarábal, a ja by som namiesto upratovania mala chyžnú?

Vadí mi muž, deti, svokra, suseda, pediatrička, ktorá ma šikanuje pravidelnými pozvánky na prehliadky, aby mi oznámila, že moje deti sú “v pohode”.

Nemám čas na prácu - po večeroch pozerám Netflix a youtube videá o upratovaní. Vyhodila som knihy o výchove, nakúpila Pampersky a bežne večeriame mrazenú pizzu.

Cítim sa ako génius, čo premárnil svoj potenciál. Muž mi čoraz častejšie pripomenie: “Veď sa toľko neľutuj.”

Shutterstock

 

Štvrtá fáza - Všetci sme občas vyhorení

Moja kamarátka čaká štvrté. Aj by som sa z toho tešila, keby som nebola v životnej fáze, keď mám z detí vyslovenú hrôzu.

Hovorí mi: “To si musíš zariadiť. Ja sa naozaj len starám o deti. Nehrám sa na perfektnú, nemám denne navarené, a každý deň si dám hodinku pre seba. Deti hodím mužovia. Idem sa prejsť, na kávu, napustím si vaňu. To je celé tajomstvo.

Naozaj je také ľahké - nevyhorieť? Večer nad zeleninu za polovicu v obchode stretnem jej muža. Poblednutý, pochudnutý. Okolo neho napriek pokročilej hodine celá horda detí.

Manželka je na prechádzke,” vysvetľuje. Keď sa opýtam, ako sa darí, len pokrúti hlavou. Vraj je vyhorený.

»»» Prečítajte si aj:

Prečo sú dnešní rodičia vyhoretí?

Vyhorela som. Na materskej pri troch deťoch.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
31.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Tejto dáme postihnuté dieťa
01.08.2021   2
Ako sa vyberajú matky pre postihnuté deti? „Nechcem aby bola príliš trpezlivá, inak sa utopí v sebaľútosti a bolesti. Až sa spamätá z tej rany a zármutku, určite to zvládne.“
Materská je nuda. Život začína zasa až po nej.
31.07.2021   21
Materská. Je to neskutočná odrhovačka. Nič za tebou nie je vidieť. Každý deň stále len to isté. Navariť, upratať, prezliecť, obliecť, prebaliť, okúpať, pohrabať sa v pieskovisku. Som z toho unavená. Nič po mne nezostáva.
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?