ŽenaPríbeh ženy

4 fázy vyhorenej matky

 Gréta Čierna   07.05.2021   0

Ako vyzerá materská vyhorenej matky? Nuž, Hollywood už podľa toho natáča celkom slušný horor.

Shutterstock

 

Nultá fáza - Eko, bio, bežná mama

Ťahám reťazovú  materskú. Varím denne, bio, čerstvo, sezónne. Skúšam látkové plienky a nosič. Na prechádzky chodíme dvakrát denne, zbierame kvety okolo paneláka a vyrábame si herbár.

Do práce posielam mužovi denný report aktivít, aby si chudák užil  deti aspoň na diaľku, keďže z korporátu sa zásadne chodí vtedy, keď už spia. Pečiem domáci chlebík, po večeroch cvičím a po nociach pracujem.

...

Bio špargľovú polievku nikto neje. Dojča má furt problém s prisávaním a látkové plienky všetko prepustia, takže prezliekam durchom.

Domáci chlieb končí u svokriných sliepok (zas!) a mama po návšteve podotkne, že ona vždy stihla upratovať, aj na záhrade posadiť a nechápe, čo dnešné ženy v bytoch robia.

Muž sa sťažuje, aký je unavený, a namiesto večere, s ktorou som zabila celé poobedie si otvorí chipsy, pivo, zapne futbal a vyloží nohy na stôl.

Mama vraví: “Čo sa divíš? Dnešní muži sú vyťažení na 200%.” Svokra krúti hlavou, jej muž vraj z roboty bežal rovno do dielne a makal až do tmy.

Shutterstock

 

Prvá fáza - Nemám čas!

Nestíham. Látkové plienky (neopraté!!) sa hromadia v koši na balkóne. Prestávam chodiť na trh a kupujem zeleninu v Tescu.

Ranné prechádzky nestíham, lebo musím variť. Neviem, prečo každý vygooglený recept “polievka do 15 minút” a “za 20 minút na stole” trvá pol roka.

Nestíham lepiť natrhanú burinu do herbára, tak mám teraz všade po byte hlavičky z púpav. Kvasnice na chlieb splesniveli, na čo mi kamoška dobromyseľne radí: “Začni kváskovať, to je úplne iný chlieb.”

Nemôžem kváskovať!! Musím sa osprchovať, oprať látkové plienky a stihnúť poštu, inak mi zajtra vrátia balík. Lenže moje deti nechcú ísť na poštu, ich jediný cieľ je rozvŕzganá hojdačka a starý kolotoč za bytovkou.

Som permanentne nas… podráždená. Nie je čas na prácu, kaderníčku, sex a úprimne  neviem, kedy som si obula dve rovnaké ponožky.

Shutterstock

 

Druhá fáza - Ty si furt nervózna!

To hovorí môj muž. Som v životnej fáze, keď mi všetko vadí. Privádza ma do nepríčetna, keď deti rozhádžu hračky. Alebo keď kamoška pridá fotku z dovolenky. Keď sa suseda pochváli, že už má na Veľkú noc umyté okná.

Nenávidím návštevy, a ešte viac tú odpornú samotu, keď som zavretá v byte.

V noci nespím a predstavujem si, ako po materskej hľadám prácu, a na úrade vysvetľujem, že som pracovala len po nociach na pozícii netopiera. Takéto absurdné myšlienky rozvíjam celý deň.

Bojím sa na ulici stretnuť nevydatú bezdetnú kamošku, alebo horšie - exfrajera zo strednej, ktorý sa so mnou rozišiel, aby sa dal dokopy s babou, čo sa živila ako modelka.

Nechcem, aby si ťukali na čelo - pozrite, tá pribrala, má vrásky, ako hrozne vyzerá. Stávam sa posadnutá obchádzaním ľudí, aby ma nehodnotili ako podesnú osobu, čo nezvláda svoj život.

Shutterstock

 

Tretia fáza - Nenávidím svoj život

Keby som sa lepšie učila, miesto materskej som mohla robiť v právnickej firme. Prečo som namiesto rodenia nešla dobrovoľníčiť do Afriky a plniť si sen?

Prečo som si nezobrala chlapa, čo by lepšie zarábal, a ja by som namiesto upratovania mala chyžnú?

Vadí mi muž, deti, svokra, suseda, pediatrička, ktorá ma šikanuje pravidelnými pozvánky na prehliadky, aby mi oznámila, že moje deti sú “v pohode”.

Nemám čas na prácu - po večeroch pozerám Netflix a youtube videá o upratovaní. Vyhodila som knihy o výchove, nakúpila Pampersky a bežne večeriame mrazenú pizzu.

Cítim sa ako génius, čo premárnil svoj potenciál. Muž mi čoraz častejšie pripomenie: “Veď sa toľko neľutuj.”

Shutterstock

 

Štvrtá fáza - Všetci sme občas vyhorení

Moja kamarátka čaká štvrté. Aj by som sa z toho tešila, keby som nebola v životnej fáze, keď mám z detí vyslovenú hrôzu.

Hovorí mi: “To si musíš zariadiť. Ja sa naozaj len starám o deti. Nehrám sa na perfektnú, nemám denne navarené, a každý deň si dám hodinku pre seba. Deti hodím mužovia. Idem sa prejsť, na kávu, napustím si vaňu. To je celé tajomstvo.

Naozaj je také ľahké - nevyhorieť? Večer nad zeleninu za polovicu v obchode stretnem jej muža. Poblednutý, pochudnutý. Okolo neho napriek pokročilej hodine celá horda detí.

Manželka je na prechádzke,” vysvetľuje. Keď sa opýtam, ako sa darí, len pokrúti hlavou. Vraj je vyhorený.

»»» Prečítajte si aj:

Prečo sú dnešní rodičia vyhoretí?

Vyhorela som. Na materskej pri troch deťoch.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.