Ženaporodnice

Začína svetový týždeň rešpektu k pôrodu. Keď pôrod nepočká...

 Lucia Kubíny   16.05.2020   0

Svetový týždeň rešpektu k pôrodu
(International Week for Respecting Childbirth)


Svetový týždeň rešpektu k pôrodu je už niekoľko rokov výnimočnou príležitosťou aj na území Slovenska. Je to čas, kedy sa odborníci i laici po celom svete stretávajú na miestnej úrovni a spoločne sa venujú téme pôrodu a všetkému, čo s pôrodom súvisí. Svetový týždeň rešpektu k pôrodu bol po prvýkrát iniciovaný v roku 2004 francúzskou organizáciou Alliance française pour l’accouchement respecté (AFAR), od roku 2011 je koordinovaný organizáciou European Network of Childbirth Associations (ENCA). Občianske združenie Slovenské duly, ktoré v rámci tohto týždňa už niekoľko rokov na Slovensku realizuje množstvo podujatí, je partnerskou organizáciou tejto medzinárodnej siete.

Svetový týždeň rešpektu k pôrodu vždy pripadá na niektorý z májových týždňov – tento rok je to konkrétne 18.-24.5. Motto aktuálneho ročníka znie: Moje rozhodnutie musí byť rešpektované.

 

Situácia v súvislosti s epidémiou koronavírusu zasiahla aj do organizácie tohto podujatia a my, duly OZ Slovenské duly, sme stáli pred otázkou, či a akým spôsobom sa vôbec dokážeme k tejto iniciatíve pripojiť. Pôrod ale nepočká... A my vnímame, že teraz (možno ešte viac než kedykoľvek predtým) je potrebné hovoriť o prístupoch, ktoré podporujú zdravie ženy, dieťatka i celej rodiny. Preto sme sa rozhodli tento ročník preniesť do on-line priestoru. Skúsené duly z OZ Slovenské duly sa vám budú prihovárať prostredníctvom živých videí na množstvo zaujímavých tém. Vyskladali sme pestrý program určený tak pre nastávajúce maminky i oteckov, ako aj pre skúsených rodičov, ktorí sa radi dozvedajú nové informácie.

 

Pripravené je on-line cvičenie „z obývačky do obývačky“ pre tehotné ženy.

Budeme sa venovať strave i bylinkám v tehotenstve. Povieme si tiež o tom, ako prebiehajú posledné mesiace s bruškom. Samozrejme, najväčšiu pozornosť budeme venovať práve pôrodu. Povieme si, v čom by mala spočívať príprava na pôrod, a tiež to, ako je to s pôrodnými prianiami a právami žien a detí počas pôrodu. Vytvoríme priestor pre vaše otázky, aby ste sa dozvedeli všetko, čo vás aktuálne v tejto téme zaujíma. Ďalej budeme diskutovať o tom, ako vyzerajú prvé dni, týždne a mesiace novej rodiny. Podrobne sa budeme venovať láskyplnej a zdravej starostlivosti o bábätko. Povieme si tipy, ako na starostlivosť v šestonedelí. Ukážeme si, ako môžete masírovať svoje dieťatko a užívať si spoločné chvíle. A samozrejme nezabudneme na tému dojčenia. Celý program a spojenie na on-line stretnutia nájdete na facebookovej stránke www.duly.sk (https://www.facebook.com/slovenskeduly/).

 

Tehotenstvo, pôrod a zrod novej rodiny nepočkajú, prebiehajú aj v dobe koronavírusovej. Preto vás pozývame spolu s nami osláviť tieto významné udalosti – tieto malé veľké zázraky. Vychutnajte si v pohodlí vášho domova spolu s nami zaujímavý obsah a naladenie na rovnakú vlnu. Pretože na pôrode záleží. Tešíme sa na vás!

Lucia Kubíny
Riaditeľka OZ Slovenské duly

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.