Aký bude váš návrat do práce po materskej?

Mgr. Mária Rippová 2

Niektoré maminy v tomto smere majú jasno, vracajú sa na pôvodné miesto, ktoré ani nebolo zrušené a ani ich už pri nástupe nikto nebombarduje otázkami, ako majú zabezpečenú starostlivosť o deti počas ich choroby.

Iné zase majú hlavu smútku, pretože za niekoľko rokov, ktoré strávili doma starostlivosťou o deti, sa ich hodnotový rebríček a zmýšľanie posunuli niekam úplne inak, než boli pred materskou. Rozmýšľajú v iných súvislostiach, o inej pracovnej náplni a hľadajú k tomu informácie – ako právne, tak odborné. A nie vždy ich nachádzajú.

Hľadám prácu, zn. záujem mám

Už takmer dva roky sa počas trvania projektu ŠTART DO PRÁCE stretávame s maminami v rôznej životnej situácii, s rôznymi prioritami. Ich rozhodnutia sú rôzne, majú rôzne motivácie a rôzne očakávania.

Niekedy sa obávajú toho, ako ich príjme pracovný trh. Inokedy veľmi váhajú, čo im vlastne dovolí rodina, ako si to vôbec budú vedieť zosúladiť. Po niekoľkých rokoch doma je predsa len životný rytmus iný, ako keď treba v pomerne slušnom švungu riešiť veci od rána 6:00 do večera 20:00.

Prečo  Štart do práce

Keď nám deti dorastajú do škôlkárskeho veku, my trávime čas starostlivosťou o deti a domácnost, kedy je nám síce dobre, užívame si všetky tie plienočky, pieskoviská, básničky … pomaly uvažujeme ako ďalej. A nie všetky nájdeme odpoveď rýchlo. Dôvody sú rôzne – niektoré z nás už na pôvodnom mieste nechcú, niektoré si to organizačno – logisticky nevieme predstaviť, lebo naše pracovisko je na úplne opačnom konci mesta než bydlisko, niektoré majú stále na full time starostlivosť o deti, krúžky úlohy, nákupy (a iné) plus svoju vlastnú prácu, pretože partner je v práci 12 hodín denne, alebo chodí na týždňovky alebo … tých alebo je naozaj veľmi veľa.

Na skupinách, ktoré sa doteraz u nás v projekte Štart do práce vystriedali, to vyzeralo niekedy naozaj ako v diskusnom klube, keby si maminy vymieňali svoje skúsenosti, uvedomovali si rôzne výhody a nevýhody pracovno – rodinných modelov.

Niektoré prichádzali s pocitom, že NIČ NEVIEM, NIKDE MA NEBUDÚ CHCIEŤ … nie je to pravda. Aj starostlivosťou o deti a menežovaním rodiny sa učíme veľmi veľa a tento čas más svoju veľkú hodnotu.

Na druhej strane, môžeme vypadnutím zo svojho pracovného prostredia byť tak trochu „mimo“ – technológie, pracovné súvislosti, legislatívu, počítačové zručnosti. A na tomto sa dá pracovať. Len musím vedieť, ktorým smerom chcem ísť.

Je to akoby nová štartovacia čiara, nový začiatok, kedy musím bilancovať nielen svoje túžby a chcenie, ale aj súvislosti, v ktorých žijem a čo všetko budem musieť zohľadniť (pričom každá  z nás to má úplne inak, pre každú je prioritné niečo iné).

Naši účastníci sa  môžu  dozvedieť a naučiť veľa praktických vecí

Program školiaceho cyklu sme rozdelili do 9 dní. Sústredili sme sa najmä na: 

  • prípravu na nové pracovné zaradenie: učíme sa napísať kvalitný životopis, urobiť ho zaujímavým, aby autora vyčlenil z mora záujemcov o jednu pracovnú pozíciu,
  • význam motivačného listu, ktorý veľa ľudí podceňuje,
  • nácvik reálneho pracovného pohovoru. Podľa hesla – ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku – pripravujeme našich účastníkov na to, aké to môže byť  na pohovore, čo všetko sa zvyknú personalisti pýtať, ako je vhodné reagovať …
  • pracovné právo – z pozície zamestnanca i živnostníka. Viete o tom, aké máte možnosti  finančnej podpory zo strany štátu, ak si chcete zriadiť živnosť?
  • zlaďovanie pracovného a rodinného života – čo vyzerá na pohľad, ako hračka, prináša niekedy veľa napätia a konfliktov, kým sa utrasie nejaký nový rodinný systém. Ako minimalizovať tieto sprievodné javy a ako to prežiť v zdraví? Aj o tom sa veľa rozprávame.
  • zručnosti v oblasti prezentácie na internete: ako si pripraviť vlastnú web stránku, ako osloviť zákazníkov, využitie blogov a rôznych portálov.
  • príprava kvalitnej prezentácie v Power pointe – základné zásady a princípy.

Toto všetko sa snažíme sprostredkovať hravou a zábavnou formou, nie prednáškami. Materiály dostávajú účastníci aj v písomnej podobe.

Čo hovoria účastníci kurzu

Jarmila: „Bol to najlepší kurz, čo do obsahu, rozsahu, vybraných tém, aktivity, ktoré boli vybrané, hlavne z psychologickej časti, mohli pomôcť človeku zistiť, aký je problém ( pokiaľ samozrejme nejaký je, a človek je schopný si to pripustiť). Cítila som, že to, čo bolo zaradené na začiatok – psychológia a rôzne aktivity – pomôže človeku spoznať samého seba a potom aj možnosti, kde by sa mohol uplatniť. „

Lenka: „Workshop bol fantastický, pozitívne ma naladil a som veľmi rada, že som sa ho zúčastnila. Ak by sa ešte niekedy realizoval určite odporučím kamarátkam v rovnakej situácii ako bola moja, aby sa ho zúčastnili! Najviac mi dal asi personalistický blok a príprava na osobný pohovor. Mohla som si overiť mnohé veci, dozvedela som sa veľa nového priamo z praxe z „druhej“ strany 🙂 Momentálne mám práve po skúšobnej dobe.“

Eva: „Hneď po ukončení projektu som bola veľmi prekvapená, ako som získala sebavedomie, nové nápady pri hľadaní zamestnania. S odstupom času svoju účasť na projekte vnímam veľmi pozitívne. Momentálne pracujem so zákazníkmi a často si pripomínam komunikačne zručnosti, o ktorých sme na projekte veľa hovorili. Práve tréning pohovorov mi dopomohol k získaniu terajšieho zamestnania. Dostala som kladnú spätnú väzbu od personalistky, ktorá ma prijímala. (bola som vybraná z 24-och záujemcov o túto prácu).Veľa to pre mňa znamenalo.“

Ďalšie spätné väzby nájdete aj tu.

Prihlásenie

Registrácia a prihlasovanie prebieha priebežne. Všetky potrebné informácie k prihláseniu, ako aj k celému projektu sú na www.start.dietaaja.sk .

Nový kurz začíname 11. marca 2013. Presné časové rozloženie nájdete tu. Budeme sa tešiť – možno práve aj na VÁS.

O našich skúsenostiach hovoríme aj v relácii STV Práca pre teba.

A v termíne 20. – 21. 2. 2013 sa budete môcť osobne porozprávať o projekte, našich skúsenostiach a vašich očakávaniach – Profesiadays 2013.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Nie je to len pre bratislavčanov. V predminulom behu sme mali maminu zo Ziliny, ktora dochadzala, dalej sme mali zeny z okolia BA, z Pezinka, z Malaciek.

    Cize je to trocha aj o voli ludi za vzdelanim docestovat, aj ked uznavam ze napr z vychodneho slovenska je to komplikovane.

    Vikendy su pre nas nezrealizovatelne. Kedze kurz trva 9 dni, boli by to 3 – 4 vikendy, čo už by hodne pocitili naše deti a naše rodiny.

    Dakujeme za pochopenie.

Pridaj komentár