ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
KariéraKariéra

Na čo myslieť pri návrate do práce po materskej

 Mária Kopčíková   06.07.2017   2

Tri (päť, sedem, desať) rokov ubehlo a vy pomaly rozmýšľate o tom, že sa vrátite do práce, že okrem starostlivosti o deti a rodinu pôjdete ešte zarábať.

Iste pekná myšlienka, veď aj rodinný rozpočet treba vylepšiť, realizovať sa inde než na trase kuchyňa – škôlka – škola, posunúť sa ďalej v kariére ...

Dôvody na návrat do pracovného procesu môžeme mať rôzne, podobne ako aktuálnu situáciu, v ktorej sa do práce vraciame.

Shutterstock

 

Niekto má po ruke dve babičky, krstnú mamu svojich detí a ochotnú pani susedu, ktorá v prípade potreby postráži chorého škôlkara, kým mama bude počas skúšobnej doby musieť sedieť v práci.

Druhý zase má sám seba, manžela pravidelne na služobkách mimo mesta trvalého bydliska a to je všetko, takže si svoje plánovanie musí premyslieť v úplne iných súvislostiach.

Ak uvažujete o návrate do práce

  • Povedzte si sama pre seba, čo je vašou motiváciou, prečo sa vlastne chcete opäť zamestnať. Keď si pomenujete PREČO, možno bude pre vás jednoduchšie hľadať odpoveď na AKO a KDE?
  • Na mieste je aj uvažovanie o tom, či sa vrátite na pôvodné miesto, či sa vôbec máte kam vrátiť, alebo ste sa počas pár rokov doma „presunuli niekam inam“ a prácu si budete hľadať v úplne inej branži.

Urobte si sumár toho, čo robíte počas celého dňa. Vezmite pero a papier a spíšte si, čo reálne robíte od chvíle ako vstanete, až kým idete spať. Podrobne.

Potom sa na tento svoj sumár pozrite a odpovedzte si na otázky:

  • kto mi pomáha? S čím? Som s týmto stavom spokojná?
  • kto je na mne závislý a v čom? (Je naozaj závislý?)
  • keď nastúpim do práce, čo mi z tejto „práce“ odbudne? Čo mi ešte pribudne?
  • koľko času mi odbudne/pribudne?
  • Ostáva mi čas pre seba samu?
Shutterstock

 

Ako to reálne bude u vás vyzerať?

To ťažko povedať. Pre niekoho je návrat do práce úplne plynulým, lebo všetko je dobre zabezpečené, rodina pomáha ako môže. Samozrejme, keď príbuzenstvo v blízkom okolí nemáme, musíme sa s novou situáciou vysporiadať sami. Možno je dobré vopred rozmýšľať o tom:

Kto bude čo zabezpečovať?  

Nákupy, odvážanie a vyberanie detí zo školy škôlky (dokedy je škôlka otvorená, stihneme prísť do jej zatvorenia, o koľkej ráno musíme vstať, aby sme stihli prísť napr. na 8.00 do práce?)

Ako vyriešime choroby detí, kedy s nimi niekto musí byť doma?

Čas, kedy dieťa nastupuje do kolektívu (škôlky, či opatrovateľského centra), je zvyčajne časom chorôb. Možno nie vážnych, ale keď nabehnete na model 4 dni v škôlke, 2 týždne so sopľami doma ... ako to bude potom vyzerať s vašou prácou?

Kto si bude môcť brať OČR, ako to vyriešite počas vašej skúšobnej doby? Kto je ďalší, okrem otca a mamy, kto sa v tom čase môže o dieťa postarať? Ak nikoho takého nemáme, nepouvažujeme práce teraz o tom, že oslovíme pani dôchodkyňu susedu (alebo kohokoľvek)?

Toto sú veci, ktoré je vhodné už pri prijímacom pohovore položiť potenciálnemu zamestnávateľovi – či je možná práca z domu, či je možné vo výnimočnom prípade ostať doma aj počas skúšobnej doby.

Aký si vlastne môžem dovoliť pracovný čas?

Po tom, čo si zosumarizujete vaše reálne možnosti, pravdepodobne vám vyjde, čo si v rámci pracovného času môžete dovoliť. Či nebudete mať problém prijať pozíciu, ktorá vyžaduje niekedy aj 12 hodín v práci a občas nejakú služobnú cestu, alebo sa budete musieť zamerať na max 6 hodinový pracovný úväzok.

Shutterstock

 

Toto je realita, s ktorou sa musí väčšina z nás popasovať. Prehodnocovať pre a proti, niekedy je to o tom, že vezmem prácu, ktorá nepustí a šéf nie je náchylný na akékoľvek dohody a potom neustále riešim, kto mi vyzdvihne deti, odvedie ich na hudobku, kto im bude vydávať lieky v čase choroby.

A inokedy je to úplne v pohode, pretože aj v rámci práce sa dá dohodnúť a nie je podstatné, či si svoju robotu urobím dopoludnia o 10.00 alebo večer o 22.00.

Kto bude spokojný a kto menej?

Mám na mysli vás a vášho partnera. Nie vždy sa „práca“ po práci delí rovným dielom a netvrdím, že to tak nevyhnutne musí byť. Je však dobré si pomenovať a vopred stanoviť aspoň nejaké pravidlá, podľa ktorých budete fungovať. Také aby vyhovovali vašej rodine a aby vy ste s tým boli spokojní.

Nie sú to podľa mňa pravidlá univerzálne, lebo každý máme nejaké priority a zabehnuté spôsoby spolužitia. No niekedy práce tá druhá strana úplne nechápe súvislosti, čo to znamená, že mama nebude celý deň doma, lebo bude v práci.

Takže veci treba pomenovať jasne a hovoriť o tom, že sa niečo zmení a bolo by fajn, keby to bola zmena na všetkých stranách, nie len na strane ženy, ktorá ku 100% starostlivosti o deti a domácnosť priberie ešte plný pracovný úväzok :-)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Miša napísané 07.07.2017 12:55

No tak na toto všetko a iné myslim teraz deň/noc... čaká ma to totiž za pár dní... Uf

stastnablcha napísané 06.07.2017 17:58

no toto citat pred tym ako som sla do prace smile je to fakt dolezite sa takto dopredu rozplanovat. robim s ludmi a castokrtat sa mi potom stava, ze ked zobereme mamicku po MD , vsetko jej vyhovuje a po mesiaci mozem hladat odznovu, pretoze zisti ze pracovan doba nekoresponduje s casom skolky a ono sa to len tak proste neutrasie..

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.