ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
KariéraKariéra

Neprijaté

 Mária Kohutiarová   30.11.2010   2

Ten pocit poznáme mnohé úplne dôverne – po x-rokoch materskej sa predsa len rozhliadame, ako ďalej a kam sa vlastne máme vrátiť. Poučené skúsenosťou iných mám začíname pátrať po návrate do práce veľmi skoro, ale rovnako veľmi skoro pochopíme, že nie sme žiadané.

Príbehy žien, ktoré boli napriek materskej fundované, zvýšili si vzdelanie, boli šikovné, nebáli sa práce sa podobajú ako vajce vajcu – nech už sa odohrali kdekoľvek.

Príbeh prvý – z kultúry

Málokomu by napadlo, že aj v tejto finančne poddimenzovanej sfére, kde fakt robia len totálni šialenci a nadšenci, môže niekto odmietnuť človeka, ktorý to aj za tie peniaze chce a vie robiť. Aj to sa však stalo Dane:

Len tak v skratke - keď som sa po odovzdaní dizertačnej práce celá nažhavená opýtala riaditeľky ako jediná nádejná etnochoreologička po mojom 76 ročnom školiteľovi na Slovensku, či je perspektíva zamestnať sa od septembra (a ver, že zápornú odpoveď som vôbec nečakala vzhľadom na personálne obsadenie a vek súčasných etnochoreológov - 76 a 85), tak mi naša pani riaditeľka po zdĺhavom vysvetľovaní, že nevie aká bude situácia a podmienkou je PhD. (čo mám na dosah), stihla tri krát šplechnúť do očí, že citujem: "Danka, ale mladí majú záujem!". Ako keby som bola stará žena v preddôchodkovom veku. Chyba je v tom, že som matkou 2 detí, ona je stará dievka a nevie si predstaviť, že sa dá stíhať veda (mimochodom - beriem ju skôr ako hobby), aj rodina.

Takže toľko z mojej skúsenosti. A mne neostáva nič iné, len čakať, že keď zistí, že ani mladí záujem nemajú - čo naozaj nemajú - tak si na mňa spomenie. :-(

Dva príbehy zo zdravotníctva

Mária sa späť do práce tešila – mala predstavu, že popri štúdiu na vysokej škole, ktorú začala počas materskej, nebude problém s tým, aby jej v bývalom zamestnaní ponúkli pozíciu, ktorá by zohľadňovala tento fakt aj to, že mala povesť pracanta už pred odchodom na materskú. Tým viac, že s kolegyňami a pracoviskom stále udržiavala dobré kontakty a videla, že takéto miesto tam je voľné.

Nepríjemné ťahanice trvajúce 4 mesiace ju totálne znechutili – ani nie preto, že by trvala na svojom, ako z prístupu bývalého zamestnávateľa, ktorý ani trochu nejavil ochotu prijať ju naspäť. Nakoniec sa dohodli – na výpovedi zo strany zamestnávateľa. Mária si našla prácu v nemocnici, kde boli nadšení jej školou i prístupom a hoci to nie je jednoduchá pozícia a je na veľmi náročnom oddelení, je spokojná.

Lekárka Aneta dopadla inak. Prvý krát sa vrátila do práce, keď mala staršia dcérka 2 roky – a podľa vlastných slov to ťažko znášala, hoci malú strážila babka. Práca ju bavila, i keď veľmi cítila, ako ju plný pracovný úväzok oberá o nádherné chvíle s malou – našťastie tento problém vyriešilo druhé bábätko. Čas naplnený dievčatami ubehol rýchlo a keď mala mladšia 2,5 roka, dohodla sa so šéfkou na skrátenom úväzku na tri dni v týždni. Všetko vyzeralo byť v poriadku. Lenže zakrátko sa ukázalo, že počas druhej materskej sa pomery na pracovisku zmenili.

...už to nebolo také ako predtým...po dvoch mesiacoch  sa  nadriadeným nepáčilo, že pracujem iba tri dni v týždni, chceli odo mňa nielen plný úväzok ale aj byť po práci na telefóne a kedykoľvek byť k dispozícii. To som ja však odmietala, veď s dvomi malými deťmi to bolo úplne nemožné. Začalo byť v práci „dusno“, bola som v obrovskom strese a to sa mi veru nepáčilo. Všetko som prenášala na svoje deti a svoju rodinu. Dlho som o tom premýšľala a nakoniec som sa rozhodla túto prácu opustiť. Nebolo to ľahké, predsa len, keby som pristúpila na ich podmienky, mala by som istotu do budúcna, po pár rokoch by som získala odbornosť a potom  by som mohla byť svojím pánom... No ja som sa rozhodla a zvolila som pohodlie pre svoju rodinu a povedala som si, že mi to nestojí za tie všetky stresy. A tak som z práce odišla a nevedela som, čo bude ďalej.

Našťastie sa Anete podarilo zakrátko nájsť miesto, kde jej profesia je plne využitá, i keď to finančne nie je najideálnejšie. K tomu však získala – okrem večného študenstva vo výskume – čosi, čo jej mnohé ženy môžu len závidieť:  vynikajúcu šéfku, ktorá  nemá problém s tým, že dievčatá (ako všetky malé deti) bývajú choré.

A musím povedať, že dnes mám takú šéfku, akú by si priala mať každá mama na svete. Keď mám choré deti a poviem, že musím s nimi zostať doma, jej milé slová o tom, že ona vie, že som mama a že deti bývajú choré a nech sa o ne dobre starám, sú pre mňa tými najkrajšími slovami. Veľmi, naozaj veľmi mi pomáha a som jej za to nesmierne vďačná.  A druhým nie menej dôležitým pozitívom mojej novej práce sú moje skvelé kolegyne, ktoré by si tiež každý prial mať. Sú úžasné v tom, ako ma vedia pochopiť, keď to potrebujem, vypočuť, poradiť, pomôcť a naučili ma toho strašne veľa. Všetkým ľuďom, ktorí sú teraz okolo mňa som nesmierne vďačná, pretože ma robia šťastnou a dovoľujú mi zostať kľudnou a vľúdnou maminkou.

Návraty mám do práce nie sú ani pre ne jednoduché – ale veriť svojim schopnostiam, ísť za svojím  a nebáť sa hľadať riešenie, ktoré vyhovuje rodine, sa opláca.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Zuzka napísané 04.12.2010 13:54

Ale ved takychto a podobnych pribehov sa najde kopa, a nie len z kategorie zien s malymi detmi...

 

Maria, taketo clanky podporuju sebalutost a pocit, ze cely svet sa proti nam spikol a nechape, ake je materstvo dolezite. Jasne, ze kto nezazil, nechape. Ale my musime same konat, a nie sa pasivne utapat v slzach.

 

Ak nas zamestnavatelia nechcu zamestnavat na ciastocne uvazky - treba sa ich spytat, co je dovod. Preco chcu 1 cloveka na cely a nie dvoch na polovicny. Ak k uzavretiu dohody brani zakonnik prace, treba ho zmenit.

 

 

 

Najhorsi zamestnavatel je stat - tam bud nastupis na plno, alebo vobec.

miriam napísané 30.11.2010 22:10

btw,tu je vysvetlenie, co je to etnochoreologia: en.wikipedia.org/wiki/Ethnochoreology.

 

Clanky tohto typu su mozno pravdive, ale aj dost demotivujuce. Obcas by potesil aj pribeh s dobrym koncom.

 

A skoro vsetky zeny sme aj matkami a nezda sa mi, ze prevratne percento nezamestnanych by mali byt prave mamy po materskej.

Netreba sa nechat odratit !

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.