ŽenaInšpirácie a motivácie

Zopár tipov, ako prežiť rok 2021 s čo najmenšou ujmou

 Jana Králiková   09.01.2021   0

Vzrušujúci rok 2020. Dezinfekčný gél na ruky bol zrazu vzácnejší ako kolostrum od kráv z ekologického chovu a správy v televízii začali zaujímať aj tých, ktorí žili dovtedy vo svojom svete ako kmeň Yanomamov. Tlačovky premiéra sledoval národ s čipsami a pivom, hipsteri chrúmali chia semienka a zapíjali ich bio jablčným octom.

Vláda nás svojimi neustále sa meniacimi opatreniami udržiava v strehu, čo ale nemusí byť úplne na škodu, lebo taký krátkodobý stres vie byť pre človeka aj prospešný - zvyšuje sústredenie a povzbudzuje človeka k lepším výkonom. Ak však takýto stav trvá pridlho, sme z toho vyčerpaní.

 

Ponúkam vám preto zopár tipov, ako prežiť rok 2021 s čo najmenšou ujmou na vašom psychickom a možno aj fyzickom zdraví.

Opicu z oslavy môžete mať pri zoome

Aj keď máte už celej tejto situácie až po krk, berte ohľad na svoje okolie. Možno máte pocit, že oslava narodenín kamošky bratrancovho kamoša sa nezaobíde bez vašej prítomnosti, no vydržte to ešte tento rok a pripite si s ňou radšej cez Zoom alebo WhatsApp. Nie je to síce to isté, ale opicu na druhý deň budete mať rovnakú, ako keby ste boli tam.

Nevoďte dieťa do školy, ak je zavretá

Nemusíte vedieť o každej novej hádke v parlamente a ani citovať spamäti poslednú aktualizáciu vyhlášky ÚVZ SR, ale aspoň občas si pozrite emaily a správy, aby sa vám nestalo, že odvediete dieťa do školy, ktorá bude zavretá alebo po príchode do práce zistíte, že všetci kolegovia sú doma na homeoffice.

Neprepadnite pesimizmu. Táto situácia skončí určite skôr, ako dokončia diaľnicu D1

Je ťažké ostať optimistom v čase, keď mnohí prišli o svoje príjmy alebo dokonca o najbližších, nech vás však drží nad vodou fakt, že táto situácia raz skončí a bude to skôr, než stihnú dokončiť diaľnicu D1. Dovtedy sa snažte z tejto situácie vziať si to najlepšie, či je to už viac času stráveného s rodinou alebo prehodnotenie svojich priorít.

Prehodnoťte funkciu vášho brušného tuku

Ak ste to nespravili doteraz, vaša chyba, ale stále nie je neskoro začať sa zdravšie stravovať a pridať do svojho denného programu aj pohyb. Zatiaľ nemáme schopnosti transformovať sa na počkanie do vysnívaného tela, preto si musíme pomôcť sami. Pre niektorých je možno ťažké vzdať sa záchranného kolesa okolo pása, na ktorom sa jeho bábätku tak dobre zaspáva, ale treba si uvedomiť, že okrem tejto relaxačnej a výhrevnej funkcie už neplní žiadnu inú.

Svoju radosť si musíte naplánovať

Venujte sa svojim záľubám, niečomu, čo vás teší a baví. Ak vás doma otravujú deti, nájdite alebo vymyslite nejakú zábavnú činnosť aj im. Či už je to kreslenie, maľovanie, tvorenie, hranie spoločenských hier, čokoľvek, pri čom vydržia aspoň pol hodinu a nebudete po nich ďalšiu hodinu upratovať. Môžete využiť taktiež aj ponuky online kurzov rôzneho druhu alebo sa vybrať na virtuálnu prehliadku múzea, galérie či na výstavu, stačí si len vybrať a mať dobré pripojenie na internet.

Zavrite si pred deťmi dvere. Niekedy.

Ak pracujete z domu a máte doma aj deti, určite ste prišli na to, že je nevyhnutné nastaviť si pravidlá fungovania. Ideálne je vstať s predstihom a nie dve minúty pred pripojením sa na míting, skontrolovať počet detí a ich zdravotný stav, dať im najesť, zavrieť okná aj dvere (nielen pri malých deťoch, ale aj pri pubertiakoch) a posadiť ich do izby k úlohám, poprípade k hračkám. Ak máte šťastie a dobre vycvičené deti, mali by ste pracovné dni prežiť bez väčších problémov.

Nemusíte rozdať svoje zlaté tehličky, ale pomáhať je ľudské

Nemyslím to tak, že máte porozdávať zo svojho trezora zlaté tehličky, na ktoré ste si celý život šetrili alebo voziť po večeroch v  štátnej limuzíne ľudí do lekárne. Bolo by to síce od vás veľkodušné, ale úplne stačí, ak pomôžete niekomu sociálne slabšiemu alebo chorému, či už finančne alebo inou formou. V konečnom dôsledku sa tak aj vy budete cítiť užitočnejší a šťastnejší.

Nemusíte na záchranu planéty obetovať jedno zo svojich detí, ale môžete

Myslite nielen na iných ľudí, ale aj na našu planétu - teda pokiaľ nemáte v pláne sa premiestniť na inú, kde by ste prežili spokojný život. Vyriešiť klimatickú krízu sa vám pravdepodobne nepodarí, to ale nechajme na odborníkov. Taktiež nemusíte na záchranu planéty obetovať jedno zo svojich detí a poslať ho na misiu, počas ktorej vymešká rok školy. Nebudem vás nabádať ani k tomu, aby ste z Popradu do Bratislavy išli bicyklom (hoci na krátke vzdialenosti by to nebol zlý nápad).

Čo ale môže urobiť každý z nás, je znížiť konzumáciu mäsa, všímať si pôvod potravín a uprednostniť tie lokálne. Mali by sme sa tiež snažiť produkovať menej odpadkov a nezahŕňať sa množstvom vecí, ktoré k životu nutne nepotrebujeme. Hoci tie topánky v obchode sa tvária prítulne a dali by sme ruku do ohňa za to, že tá kabelka skočila na naše plece sama a nechce sa od nás ani pohnúť, skúsme si v takej chvíli spomenúť, ako to vyzerá v našej skrini a možno zmeníme názor. Ale niekedy stačí len nahliadnuť do peňaženky.

Nechajme si radšej špárať v nose, ako vŕtať do kolena

Nevieme, ako dlho potrvá, kým budeme môcť znova voľne cestovať bez toho, aby sa nám niekto vŕtal v nose. Dovtedy môžete aspoň podniknúť výlety v okolí. Raz budú vaše deti spomínať na to, čo s vami prežili a ako sa cítili a nie na to, či ste dostali v práci odmeny, tak sa snažte svoj voľný čas s nimi tráviť zmysluplne. Môžete ho využiť aj na sebarozvoj, naučiť sa niečo nové alebo si len tak s deťmi niečo dobré upiecť. A nemusí to byť z kvásku, ak vám, tak ako mne, umrel v chladničke prirodzenou smrťou na ničnerobenie. Okrem toho máte ešte stále možnosť poriadne štuchnúť lakťom do šéfa a tváriť sa, že to bol pozdrav. A potom dúfať, že nie posledný.

Tak snáď bude rok 2021 lepší ako ten predchádzajúci, a ak by nie, tak hádam 2022 už určite:)  …

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 23 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
detské choroby
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?