ŽenaInšpirácie a motivácie

Žena, ktorá na seba zabudla, žije život svojho muža a detí

 Anna Veselá   30.04.2021   0

Chvíľka pre seba. Pri 24-hodinovom rodičovskom úväzku na to mnohé mamy nestihnú ani pomyslieť. Deň čo deň idú až na hranu.

Snažia sa vyhovieť všetkým, úspech je nezabudnúť pri tom na seba. Nevychádza im často, aby sa aj ony ocitli na zozname priorít. Ak sa o seba starajú, zaplaví ich pocit viny. Ak na seba čas nemajú, tak sa hnevajú. Nie je dobre tak, ani tak.

Shutterstock

 

Kde začínam, kde končím

Mám byť dobrou matkou a zároveň úžasnou partnerkou a ešte si aj nájsť čas sama pre seba? Čo keď mám pocit, že nie som ani jedno z toho? A čo keď ani neviem, kde sa začínam a kde končím?

Všetky tri aspekty života (rodičovský, partnerský a čas pre seba) sú dôležité pre spokojný, naplnený život.

Čas pre rodinu je čas, ktorý venujeme svojim deťom, sústredíme sa na vzťahy medzi nami, napĺňame ich potreby.

Čas pre partnera je čas, keď sme len my dvaja: žena a muž, venujeme sa jeden druhému, užívame si jeden druhého, sme tu pre seba.

Čas pre seba je čas, keď napĺňame svoje vlastné potreby – robíme, čo nás baví, čo nás zaujíma, trávime ho s inými ľuďmi ako doma. Je to čas, keď nie sme ani mamou, ani partnerkou, sme len „my.“

V tomto bode to mamám najviac škrípe. Na rozdiel od ich polovičiek...

Shutterstock

 

Naplň moje potreby!

Často sa stáva, že kým muži si vedia nájsť ten svoj čas, ženám sa to až tak nedarí. Zo začiatku to čerstvým mamám možno až tak nepríde, že treba myslieť aj na seba. Obetovať svoj čas potrebám malého bábätka im navyše príde prirodzené. A aj sa to od nich očakáva.

Ak to však trvá príliš dlho, pristihnú sa, že sú čoraz nespokojnejšie. Nevedia ani pomenovať, čo by chceli zmeniť, čo by chceli inak, za to partnerovi dávajú najavo, že sa od neho očakáva, aby s tým niečo urobil. On. Chcú, aby naplnil ich potreby.

Ale takto to nefunguje. Muž nemôže urobiť niečo za ženu.

Chceš viac, dostaneš ešte menej

Žena, ktorá zabudla na seba, na to, čo má rada, čo ju kedysi napĺňalo, žiarli na muža, ktorý sám na seba nezabudol (možno to nemá v povahe). A za to ho doma dusí, čo ho potencuje k tomu, aby si „kradol“ ešte viac času pre seba - uteká preč, aby nemusel byť doma, chce byť niekde, kde má od všetkého konečne pokoj.

Špirála je roztočená: žena na seba berie ešte viac povinností svojho muža, ktorý ako obvykle nie je doma, má teda ešte menej času pre seba a menej je aj času, ktorí si pred tým zvykli urobiť pre seba ako partneri.

Ak to chce zmeniť, stane sa, že sa začne usilovať na nesprávnom fronte – na tom mužovom. Hoci úmysel mohol byť dobrý.

Shutterstock

 

Žiť život muža

Mnoho žien, ak nechcú prísť o spoločný čas, verne nasledujú svojich partnerov tam, kde to majú radi oni, robia to, čo majú radi oni – len aby boli trochu spolu. Hoci ich to nezaujíma, aj tak sledujú s nimi futbal, neznášajú sneh, ale aj tak lyžujú, majú strach z vody, aj tak uväzujú plachty na lodi.

Lebo to baví ich mužov. Nerobia to, čo by chceli robiť ony. Nejdú tam, kam by chceli ísť ony. Žijú život svojich mužov.

Toto nie je v skutočnosti spoločný partnerský čas. Toto je jeho život, v ktorom je žena len hosťom. Drží sa ilúzie, že aspoň niečoho sa jej dostáva. Ale sú to omrvinky. Nič. Veľké nič.

Sama so sebou

Niekde na ceste žena stratila samu seba a už netuší, čo by si zaželala. Nemá priateľov. Nevie byť sama so sebou. Nemá kontakt sama so sebou.

Už vieš, prečo je dôležité napĺňať všetky tri „časy,“ aj ten vlastný, kde nie si ani mama, ani partnerka?

Chráň si svoj čas s kamarátkami – či na nákupoch, či na káve, napĺňaj svoju ženskosť. Tak ako to robí muž medzi svojimi kamarátmi z mokrej štvrte.

Nájdi si čas byť len sama so sebou, aby si celé dni necítila, že niekde strádaš. Že ti niečo chýba. Lebo nespokojnosť na seba nenechá dlho čakať – a ovplyvní to, ako budeš spokojná a naplnená ako partnerka, aj ako matka.

Ešte stále sa pýtaš – ako mám byť dobrou matkou a zároveň úžasnou partnerkou a ešte si aj nájsť čas sama pre seba? Čo keď mám pocit, že nie som ani jedno z toho?

Odpoveď poznáš: začni od seba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 25 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
30.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
Novorodenecká žltačka. Ako dojčiť spavé dieťa?
28.07.2021   0
Dieťa sa nenarodí „žlté“, žltačka sa vyvíja, vrcholí na 3 – 4 deň života a potom začína klesať. Novorodenecká žltačka komplikuje dojčenie.
Rastové ukazovatele novorodencov
27.07.2021   0
Prehľadná rastová tabuľka, aký veľký, aký ťažký, koľko má priberať priemerný novorodenec. Sú to len čísla. Vaše dieťatko je jedinečné napriek tomu, alebo možno práve tým, že nie je priemerné:)
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?