ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaInšpirácie a motivácie

Zabíja vás rozvážanie detí? Každá minúta spolu je dar

 kika/redakcia   11.09.2017   2

Existuje kopa návodov, ako prežiť dlhú cestu autom s deťmi, ako ich zabaviť, keď idete ďaleko od domova, aby sa každých 5 minút nepýtali obligátnu vetu: „Kedy tam už budeme?“

A pritom počas školského roka, keď musíme prekonávať malé vzdialenosti, ale v dlhých, únavných kolónach, myslíme len na to, aby sme boli po celom dni čo najskôr doma. „Zábava“ v aute sa nekoná.

Shutterstock

 

Hlavou sme možno ešte v práci, občas telefonujeme, občas si krátime čakanie na zelenú kontrolovaním e-mailov... Pomedzi to vylaďujeme inak dokonale naplánovanú logistiku celej rodiny, kontrolka bliká, že by bolo treba ísť na nákup, nejaký nápad na večeru, úlohy, dostať deti včas do postele ...

Veľa z nás využíva tieto chvíle na to, aby sme si „upratali“ deň, myšlienky. Nie je na tom nič zlé, až na taký detail, že aj čas v kolóne sa dá zmysluplne prežiť – v rozhovore s našimi deťmi. Je to úžasná príležitosť niečo sa o nich dozvedieť.

 

Rachel Macy Staffordová, autorka knihy Mama má čas, radí, aby sme sa neobmedzovali iba na obligátne frázy (ako bolo v škole a podobne), ale aby sme deťom kládli otázky, ktoré posilňujú ich predstavivosť a fantáziu:

  • Ako by ste trávili deň, keby ste boli dospelé a nemuseli chodiť do školy?
  • Čo by ste urobili s peniazmi, keby vám niekto dal sto eur?
  • Keby ste si mohli vybrať, kde by ste žili a prečo?
  • Aký najkrajší sen sa vám sníval?
  • Keby ste mohli vysloviť tri želania, čo by ste si želali?
  • Keby ste uvideli bezdomovca a mohli mu niečo dať, čo by to bolo?

Skúste. Sama Rachel sa čuduje, aké zaujímavé informácie sa dozvie a aké debaty sa rozprúdia po takýchto otázkach.

Shutterstock

 

Okrem toho je jeden z jej receptov, ako si užiť zábavu pri rozvážaní detí, spomínanie.

„Moje deti s obľubou počúvajú, ako sa žilo, keď som chodila do základnej školy,“ hovorí Rachel.

„Rozprávam im, ako ma šikanovali a čo by som dnes urobila inak. Opisujem im, ako som každý deň po vyučovaní chodila do otcovej kancelárie s čiernym futrálom na husle v ruke. Rozprávam im o svojom najhoršom školskom obrázku aj o svojej obľúbenej učiteľke.

Moje rozprávanie vyvoláva smiech a podnecuje deti, aby mi aj ony porozprávali podrobnosti o dni strávenom v škole, ktoré z nich inak ťahám veľmi ťažko.“

Lezie vám na nervy, že vám uteká čas pomedzi prsty v kolóne? Zapnite si hudbu a poddajte sa jej, odporúča Rachel.

„Moje deti si v aute azda najviac obľúbili takzvanú tancovačku posediačky, ktorá spočíva v tom, že si pustíme nahlas hudbu a ony sa natriasajú na sedadle, samozrejme so zapnutými pásmi. Vyhoviem im a zosilním zvuk. Príde deň, ani sa nenazdám, keď viac nebudem počuť zo zadného sedadla ich rozbláznené hlasy.“

Ak budete deti najbližšie niekam viesť, nezabudnite na to, že aj toto je čas, ktorý môže byť pre vašu rodinu úžasným darom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komu dáte 2% ?
Komentáre k článku
stastnablcha napísané 25.10.2017 19:42

je to skvely priestor na rozhovor, akurat ked ma clovek plnu hlavu toho co ho vsetko caka.. ale je to o prioritach.. treba to hodit za hlavu .. a tie otazky su fajn.. skusim..

tiež taxikárka napísané 11.09.2017 10:17

Je to tak. Skvely priestor na rozhovor s dietatom, byt povinne zavrety v aute.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
20.03.2018   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
Krompachy - novorodencom pomôže nové medicínske vybavenie
15.03.2018   0
Medicínsky set pomôže predčasne narodeným bábätkám, alebo pri liečbe novorodeneckej žltačky.
Mamičky vo Zvolene využívajú nadštandardné izby bezplatne
15.03.2018   0
„Máme ambíciu stále zlepšovať poskytované služby tak, aby boli naše pacientky spokojné a aby na svet priviedli svojich potomkov u nás“
babetko
Dnešné deti majú slabší intelekt aj motoriku
22.03.2018   0
Nedajme sa oklamať zdaním, že dnešné deti, intuitívne používajúce moderné technológie, sú inteligentnejšie a schopnejšie ako generácie pred nimi.
Kedy je to s deťmi najviac na porazenie?
21.03.2018   0
Ako sa mi zdôverila predavačka v zmiešanom tovare: “Vždy som si tak hovorila, aby už boli tie decká väčšie, že mi bude ľahšie a potom som zistila, že ľahšie už bolo.”
Vaše bábo má 4 týždne
20.03.2018   0
V 4. týždňoch vás čaká prvá naozajstná poradňa. Bábätko začne brať nejaké tie vitamíny, a vy sa na seba kriticky pozriete, či náhodou neprežívate nejakú tú popôrodnú depresiu.
detské choroby
Najčastejšie problémy nôh u najmenších detí
20.03.2018   2
Nad mojim prvým novorodencom na tretí deň pri novorodeneckej vizite sudička v bielom plášti pri pohľade na potomkove nohy vyslovila dvojicu latinských výrazov, ktoré som si nezapamätala, ale zneli veľmi hrozivo. Nasledovalo 24 hodín mentálnych múk, kedy už som dieťa videla na vozíku a o barliach.
Môžu mať deti depresiu?
19.03.2018   0
Ako je to s depresiami u detí? Môžu mať aj deti depresiu alebo je to špecifikum nás, dospelých? Aké sú rady odborníkov, ak sa u dieťaťa takýto problém objaví?
Vedci sa domnievajú, že prišli na príčinu autoimunitných chorôb
18.03.2018   0
Za nárast celiakie, cukrovky 1. typu, či Crohnovej choroby je zodpovedná črevná baktéria
zvery
Jedálniček pre vášho zajka
15.03.2018   0
Zaobstarali ste si domov králika? Ak ste preň pripravili všetku potrebnú výbavu, aby mu bolo s vami dobre, ďalšou úlohou ostáva zabezpečiť, aby mal nonstop spokojné bruško. Ako na to?
Zajac ako domáci miláčik...
13.03.2018   6
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Zlatý retríver
10.03.2018   1
Pes - spoločník, pomocník, priateľ. To je zlatý retríver, zlaťák alebo golden retriever. Zvažujete, že sa stane členom vašej rodinky? Viete už všetko o jeho vzácnej povahe?