ŽenaInšpirácie a motivácie

Z multitaskingu už porazilo nejednu mamu

 Gréta Čierna   23.04.2019   0

Niekedy sa a zastavím a rozmýšľam. Uprostred varenia, uprostred nákupu alebo vo chvíli, keď ťahám deti cez prechod, čo je, uznávam, blbá chvíľa.

V tej chvíli sa cítim ako ľudia s Alzhaimerom v americkom filme. Ako blesk ma zasiahne myšlienka, že som niečo zabudla.

shutterstock

 

Mama, čo stíha všetko naraz

A niet divu. Každý, kto so sebou ťahá dve deti, dve bundy, dve kolobežky, štvoro obrázkov, kontroluje maily, jednou rukou kupuje v mliekomate jogurty, a druhou platí rožky v pekárni, sa čas od času cíti dezorientovaný a zmätený.

Odrazu sa mu potia ruky a trasie hlas, lebo vie, že zabudol. Zaplatiť šek, zavolať svokre, objednať narodeninovú tortu. Úplná blbosť, ale vy máte pocit, že je sa blíži infarkt.

Lebo my mamy chceme všetko stihnúť, a tak v dobrej vôli musíme robiť viac vecí naraz.

 

Čo mimochodom nie je naša evolučná predispozícia, ale úplná somarina, ktorá nás stresuje a robí vrásky.

My ženy sme skrátka vzorom z predchádzajúcej generácie naučené, že môžeme robiť viac úloh naraz, a môžeme tak fungovať od rána do večera.

Nie div, že o piatej popoludní nám hlava vrie a slzy sa tlačia do očí, lebo kým v trúbe horí koláč, dieťa nám visí na nohe a pýta si pozornosť.

Jednou rukou variť, druhou písať maily

Len rozlepím oči, už štartuje môj robvšetkonaraz vlak. Kým budím a obliekam deti, snažím sa v kope prádla nájsť plavky, lebo dnes je plavecký deň.

Nervózne kričím, kde si včera pohodili fľašky na vodu, a z kopy prádla ťahám súci uterák, druhú kopu špinavých veci hádžem do práčky.

 Prečítajte si aj: Denník študujúcej mamy

 

Vo výťahu zistím, že odchádzam v papučiach a pyžame, ale susedia si už zvykli. Myslia si, že je to môj bežný outfit.

V práci je to ešte horšie. Neraz sa pristihnem jedným okom v pracovných mailoch, druhým na facebooku, a kým dopíšem článok, na ďalšej stránke už v chvate nakupujem oblečenie.

Do toho celého hučí nejaká pesnička a berie mi posledný zvyšok pozornosti a úsudku.

Multitasking verzus zdravý rozum

V jednej motivačnej knižke pre zúfalé nestíhajúce mamy som raz čítala radu, že multitasking je cestou k úspechu a spokojnosti každej ženy, ktorá chce skĺbiť prácu, rodinu a domácnosť. Knihu písal chlap, ako inak.

 

Celé roky som sa o to úprimne usilovala. Až do dňa, kým som v návale povinností neuvarila dva kompletné obedy, lebo som zabudla, čo som pred hodinou robila.

Výsledkom toho, že robíme dve veci naraz totiž nie je uprataný dom, napísané domáce úlohy a spokojné deti. Výsledkom je, že sme ubehané, unavené, otrávené a strácame zmysel pre humor.

Deti vidia, že zatiaľ, čo sa s nimi hráme, nepozeráme na lego, ale civíme na jeden bod na stene a v duchu píšeme zoznam, čo treba zajtra nakúpiť.

Muž nás obchádza, lebo sa nás bojí. Pes s nami nechce ísť na prechádzku, lebo ho namiesto parku ťaháme na poštu a do drogérky.

Výsledkom toho, že robíme kopu vecí naraz, je buď to, že ostatní členovia rodiny nerobia nič, prípadne robia, a poriadne im pritom lezieme na nervy.

Prečo mi naháňať sa nestojí za to

Nedávno sa ma manžel kamarátky dvoch malých detí spýtal, či podľa mňa nie je možné, aby si žena popri deckách doma stihla aj upratať a navariť. 

Lebo tá jeho nestíha. Skôr, ak som sa zamyslela, vyhŕkla som: „Nie!“

 Prečítajte si aj: Celý rok bez nákupov? Ušetrené peniaze a viac miesta na to dôležité 

 

Snažila som sa o to pár rokov. Ale viete, ako to je. Vy vidíte vyluxovaný dom a napečené muffiny.

Ja vidí deti dve či tri hodiny pred telkou, urazené mlčanie, lebo muž nepomáha (zase!) a sexy strhaný výraz, lebo naháňať sa po tridsiatke si vyberie svoju daň.

Aby som teraz nekrivdila všetkým ženám, niektorým multitasking ide. Jednou rukou miešajú polievku, druhou zarovnávajú kvetinky na parapete. Dieťa v šatke, mama nadšená.

Vo svojom okolí mám jediný taký vzácny archetyp a úprimne? Všetky kamarátky sa jej boja. Je perfektná a všetko stíha.

Až do takej miery, že by ste jej nikdy neprezradili, že vám doma vybuchla bomba, a váš vysávač sa od vás sťahuje, lebo sa narobí viac ako v Nemecku cez uhorkovú sezónu.

 

Popri tom, ako okolo vás behá s mopom a košom na prádlo, už neostáva čas na reči o móde, mužoch, sexe, deťoch a klebety. Ak vás tieto témy bavia, príďte radšej ku mne.

Ako z toho von

Je len jedna cesta. Prestať sa strašne snažiť a dať stopku nepodstatným veciam. Nemusíme to volať minimalizmus, ale v podstate je to tak. ´

Keď prestanete robiť tisíc zbytočných vecí a necháte priestor len pre tie dôležité, uľaví sa nášmu časovému rozvrhu. Ak nemáte čas, nepestujte kvety, neperte svetre ručne a zakážte deťom chovať škrečky.

Čím menej toho budete musieť stihnúť, tým skôr sa vám podarí robiť v jednom čase len jednu vec.

Naučiť sa robiť jednu povinnosť v jednom čase a nenaháňať sa pri tom je rovnako tvrdá práca ako snažiť sa stíhať milión vecí naraz.

Dávate však príklad svojím deťom, že namiesto snahy o nemožné u vás funguje zdravý rozum a rodinná pohoda. Lebo tá zostane, keď vyhodíte multitasking do smetí. A konečne budete mať upratané, hlavne sama v sebe.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.