ŽenaInšpirácie a motivácie

Shaun the Sheep je fenomén, ktorý spája generácie

 Marcela Beňová   06.05.2020   0

Ak si práve počas karantény častejšie sadnete s deťmi k dobrej rozprávke, krátke príbehy o ovčej farme, ktorej velí Shaun, inteligentná a nezvyčajne dobrodružná ovca, určite poznáte.

vox.com

 

Ako sa stal z čierno-bielych seriálových hrdinov fenomén, a prečo nás tak baví?

Viac tvorivé diele ako filmové štúdio

Štúdio Aardman Animation má od klasických kancelárií ďaleko. Ateliér pripomína skôr tvorivé dielne pre deti s množstvom krabíc, na ktorých sú označené rôzne rekvizity.

Pozorný divák si už určite všimol, že Shaun the Sheep nie je tradičná animovaná rozprávka. Všetci seriáloví hrdinovia ako aj budovy a príroda sú vyrobené ručne a do najmenšieho detailu.

Seriálové postavy sú v skutočnosti panáčikovia z hmoty, ktorá pripomína plastelínu. K nim je pripravených niekoľko stoviek rekvizít, ktoré tvorcovia používajú. Napríklad aj také ovčie oči, psia miska, ktorá sa objavuje  aj v úvode rozprávky, či oblečenie - to všetko je neustále pripravené na výmenu či dotvorenie scény.

Farma, na ktorej Shaun s ovcami žije, je vlastne veľký pracovný stôl s papierovými budovami a záhradou. Tvorcovia podstupujú podľa predkresleného scenára. Ich úlohou je “nastajlovať” postavičky do scény tak, aby zodpovedali scenáru.

Prečítajte si aj: Malé ženy prinášajú sesterskú rivalitu a výborné herecké výkony

 

Napríklad upraviť samotného Shauna, kým vyystúpi pred kameru, trvá niekedy aj 45 minút. Keď sú postavičky upravené, tvorcovia ich postavia na “pľac”, urobí sa jediný záber a scéna je hotová.

Potom maskéri vezmú postavičku, pomocou štetca či prstov upravia v tvári požadovanú emóciu, zdvihnú ruku či našuchoria ovečkám vlnu. Vrátia malých hrdinov na pľac a ide sa od začiatku. Hodiny a hodiny mravčej práce.

Pre predstavu - pri natáčaní celovečerného filmu pracovalo s ovčími hercami 17 animátorov zo štábu a denne sa tvorcom podarilo vyrobiť dve sekundy z filmu.

Shaun má Oscara

Nápad na príbeh o nezvyčajnej ovci vznikol v roku 1995, keď sa Shaun objavil ako hrdina v dvoch krátkych kreslených filmoch A Close Shave a Shopper 13.

Otcom nápadu je britský filmár Nick Park, ktorý za tieto počiny získal Oscara v kategórii krátky kreslený film. Shaun tak bol ocenený za svoju originalitu ešte skôr, ako sa preslávil vo svete.

S nápadom urobiť z čierno-bielej postavičky seriál prišla televízia BBC, ktorá oslovila produkčnú spoločnosť Aardman Animation. Na svoje obrazovky hľadali príbeh pre deti od 4 do 7 rokoch. To ešte netušili, že Shaun si získa priaznivcov v každej vekovej kategórii.

Amazon.com

 

Nick Park, ktorý má za sebou aj filmové rozprávky ako Pračlovek či Slepačí úlet, sa pustil do tvorby krátkych sedemminútových príbehov z ovčej farmy. Každá časť sa pritom dotýka rovnakej témy - ako zahnať stereotyp na farme.

Narozdiel od ostatných kreslených rozprávok nepracujú tvorcovia s dialógmi, čím je ich pozícia ťažšia - na komunikáciu s divákmi si musia vystačiť s gestami, hlasovými zvukmi a perfektne zvládnutou mimikou.

Nick Park sa usiloval priniesť na plátno čaro nemého filmu, keď sa rovnako herci museli spoliehať len na svoj talent komunikovať telom.

Napriek tomu, že rozprávka je bez dialógov, dabingoví herci majú čo robiť. Napríklad v celovečernom filme Shaun the Sheep zaznie len samotné ovčie béé viac ako 1500 ráz.

Britský kreslený seriál sa na obrazovkách BBC prvýkrát objavil roku 5. marca 2007 a okamžite si získal srdcia malých aj veľkých divákov. Dnes sa už vysiela v 180 krajinách.

Aktuálne má za sebou 150 sedemminútových dielov, od marca tohto roku sa vysiela už jeho 6. séria. Pribudli dva celovečeré filmy a na Vianoce budúceho roku sa vraj môžeme tešiť na špeciálny polhodinový diel.

Vitajte na bláznivej farme

Témou prvého krátkeho príbehu o Shaunovi bolo “šialenstvo na farme” - ovce sa vzbúrili proti nude a tvorcovia im umožnili vyskúšať si veci, ktoré robia bežne aj ľudia.

Prečítajte si aj: 5 teenagerských seriáloch, o ktorých by rodičia mali vedieť

 

Divákom sa to páčilo a tak začali vznikať jednotlivé diely, kde sa ovčie stádo vyberie na pizzu, urobí si deň v bazéne alebo zorganizuje večierok. Hlavným hrdinom je vodca stáda Shaun. Jeho meno je slovná hračka, ktorou tvorcovia narážajú na anglické slovo shorn (ostrihaný).

A ako to v správne vystavanom príbehu býva, zákulisie býva rovnako zaujímavé ako to, čo vidí na obrazovke divák. Vedeli ste napríklad, že Shaun má skutočnosti iba 17 ovčích rokov? Alebo že sú s malým Timmym, ovečkou s cumlíkom, bratranci? Aj ten už má vlastný animovaný seriál.

Timmyho mama je Shaunova teta a pes, ktorý si v príbehu zodpovedne plní službu, sa volá Bitzer. To je mimochodom jediná postava, ktorej meno sa dozvieme priamo z príbehu.

Tvorcovia sa rozhodli, že názvy obchodov či autobusovej zastávky budú nakreslené nečitateľne. Dlhý čas tak nechali divákov lámať si hlavu, v akom jazyku s nimi tvorcovia komuikujú. Aj názov farmy - Mossy Bottom Farm - sa dozvieme až v štvrtej sérii.

 

V príbehu vystupuje aj žiarlivá mačka Pidsley, farmár, inak starý mládec, a nepriateľsky naladené prasatá, ktoré vytvárajú mozaiku pre bláznivé historky.

Kritici Shauna milujú

Ukázalo sa, že Shaun a jeho ovčí klan trafili do čierneho a vyplnili prázdne miesto, na televíznych obrazovkách. Tvorcovia sa radi odvolávajú na známe filmy ako Wolverine či umenie. V jednej časti sa mihne napríklad Mona Lisa.

K rozprávke si môžete sadnúť aj s deťmi, pretože si počas všetkých sérií zachovala detskú nevinnosť a humor. Na rozdiel od iných kreslených seriálov sa vyhýba tomu, aby sa pohybovala na hrane rodičovského vkusu.

To na nej oceňujú aj kritici, ktorí každú novú sériu chvália a pozitívne recenzie svedčia o tom, že aj tí najprísnejší majú doma Shaunových fanúšikov.

Bez škandálov funguje aj celý tím, ktorí za prácou na príbehoch Shaun the Sheep stojí. Do hlavy im nestúpol ani fakt, že Shaun má na Facebooku 5 miliónov fanúšikov.

Otec rozprávky Nick Park je z umeleckej rodiny, už jeho otec pracoval v BBC, a keď dostal v 13  rokoch do ruky kameru, bolo jasné, čo mu ide najlepšie. Je ženatý a miluje svoju prácu - a to je všetko, čo sa v súvislosti s ním dočítate. Súkromie si chráni.

Aardman Animation vedia, že malí diváci chcú Shauna vidieť aj naživo. Preto pravidelne organizujú po celej Európe výstavy, kde môžu návštevníci stretnúť svojich kreslených kamarátov zblízka.  Zostáva čakať, kedy sa niektorá z organizovaných akcií uskutoční aj v blízkosti Slovenska.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...