Priznajme si, že nie sme „supermatky“. Cennejšie ako dokonalosť je pravdivosť a umenie priznať si nedostatky

Kristína Gabíková 0

Byť dokonalou matkou, manželkou a tiež milenkou. Do toho ešte skĺbiť profesijný život a nedať na sebe poznať ani štipku nedokonalosti. Za touto predstavou o superžene stojí veľakrát spoločenské očakávanie a výrazný vplyv médií.

Vo filmoch, na sociálnych sieťach či v reklamách sa ženy stretávajú s nereálnou predstavou o dokonalom živote. Ten si následne vytýčia ako cieľ a ani vo sne si nepripustia neúspech. Neuvedomujú si však, že fenomén „supermatky“ môže zanechať negatívne stopy aj u detí.

Žijeme v dobe, kedy je uznanie, ocenenie a často aj prijatie a láska odmenou za mieru dosiahnutého úspechu a naplnenie očakávania spoločnosti. Ženy, ktoré túžia po dokonalosti, pritom väčšinou len volajú o pomoc, chcú byť prijaté také, aké naozaj sú.

„Túžba po láske a prijatie je základná ľudská potreba. Táto túžba je motorom k tomu, že sú ženy schopné robiť veci, ktoré vlastne samé vo svojom vnútri nechcú,“ vraví psychologička a garantka Projektu sebadôvery Dove Šárka Kučerová. Každá žena by si mala podľa Kučerovej položiť otázku, či konkrétnu vec robí kvôli tomu, že by mala, alebo sama od sebe chce. „Začnite viac počúvať sama seba a svoje potreby. Je čas, aby ste začala žiť,“ dodáva psychologička.

Pohľad do minulosti

Keď sa ohliadneme do minulosti, tak zistíme, že štandardom vnímania každej ženy bolo, aby sa dokázala postarať o deti, domácnosť a manžela. Ženy, ktoré chceli zasvätiť svoj život určitej profesii, nemali príliš veľa šancí. Aj keď sa stali úspešnými vo svojom obore, trvalo nejaký čas, kým sa na ne prestalo pozerať skrz prsty. A to len kvôli tomu, že sa rozhodli svoj život naplniť inak, ako sa všeobecne očakávalo. Vnímanie sa v 21. storočí zmenilo. Vzorom je žena, ktorá si dokáže vybudovať kariéru aj na úkor svojho ženstva, rodiny a vlastne všetkého, čo má. Plánovanie rodiny sa teraz odkladá na neskôr. Dôležité je byť nezávislá, sebestačná, neúnavná, úspešná a samozrejme krásna a „udržiavaná“.

Spútaná svojim očakávaním

Dnes je ideálom žena, ktorá má všetky vlastnosti zmienené vyššie. Žena, ktorá je úspešná a nezávislá vo svojej kariére, ale zároveň dokáže žiť vo vzťahu s mužom, ktorý sa vedľa nej nebude cítiť ohrozený, ale potrebný. Okrem toho by mala dokázať skĺbiť starostlivosť o domácnosť, rovnako ako vedenie vlastného podniku. Je samozrejmé, že varí bez polotovarov, vždy z lokálnych a čerstvých surovín. Deti už medzitým stihla vyzdvihnúť zo školy a odviesť ich na krúžky. Po všetkých týchto aktivitách nezabúda ani sama na sebe, vrátane rannej návštevy fitka a čítania literatúry o osobnom rozvoji.

Kde sa túžba po dokonalosti vlastne berie?

Korene túžby po dokonalosti nájdeme často už v detstve. Môže za to napríklad nevydarený vzťah rodičov či rozvod, kedy má dcéra pocit, že musí urobiť všetko preto, aby si udržala svojho manžela a nedopadla rovnako. „Rovnako za tým môže stáť matka perfekcionistka, ktorá svojej dcére ukazuje nereálny štandard pre to, čo znamená byť ženou. Zdôrazňuje jej, že si lásku musí zaslúžiť, nepripúšťa si svoje chyby, sebe ani okoliu,“ popisuje Šárka Kučerová. Pohľad na rolu ženy pritom ovplyvňuje aj vzťah s otcom. Ten by mal dokázať svoju dcéru oceniť a prejaviť k nej lásku. Pokiaľ sa tak nestane, tak dieťa v sebe vypestuje chorobný strach z neúspechu a chýb. Túžba po dokonalosti sa tak ešte zväčší.

Nekonečný kolotoč

Deti matiek, ktoré sa snažia byť za každú cenu dokonalé, sú často prehnane úzkostlivé a snaživé. Boja sa, že keď urobia niečo zle, maminka sa na ne bude hnevať a nebude ich mať rada. Také deti žijú v neustálom tlaku a strese, je pre ne ťažké prežívať život autenticky a radovať sa z maličkostí. Snažia sa stále dosahovať tých najlepších výsledkov. Stále majú potrebu napĺňať očakávania druhých. Z dcér vychovávaných takzvanou supermatkou, tak môže vyrásť opäť žena túžiaca po nezmyselnej dokonalosti. Je otázkou, u ktorej generácie sa to zastaví. O zdravej nedokonalosti a pochopení reakcií okolia môžu matky komunikovať s dcérou napríklad podľa príručky Sama sebou, k stiahnutiu zadarmo: projekt sebadôvery

Nemusíte byť vždy dokonalá, zapamätajte si to

„Každá žena by si mala položiť otázku, prečo toľko usiluje o to byť dokonalá. Čo tým chce získať? Častou odpoveďou je láska a prijatie ostatných. Nemajú dotyčné ale vo výsledku o to viac závistlivých pohľadov naokolo? Je pre ne dôležitejšie byť dokonalá alebo skutočná? „Mali by si priznať, že dokonalosť ich vlastne iba chráni pred zranením,“ vysvetľuje garantka Projektu sebadôvery Dove Šárka Kučerová.

Podľa Kučerovej by sa mali všetky „supermatky“ naučiť oslavovať neúspechy a chváliť sa za chyby, ktoré urobia. Každý deň by si mali naordinovať zámerne spraviť aspoň jednu vec nedokonale. Neznamená to však flákanie všetkých činností. „Začnite len jednou oblasťou a v tých ostatných si naopak dovoľte dokonalá byť. Dôležité je, aby ste sa naučila slobodne rozhodovať, čo robiť chcete a čo nie,“ radí psychologička.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár