ŽenaInšpirácie a motivácie

Predsavzatia na rok 2021? Proste k sebe budem lepšia

 Gréta Čierna   06.01.2021   0

Cynik by povedal, že rok 2020 bol rokom koronavírusu. Pandémie. Dištančného vzdelávania, večne preťaženej wifiny a antidepresív, alebo aspoň čaju proti stresu.

Shutterstock

 

Ja ako človek, ktorý denne sleduje sociálne siete, blogy a pozná väčšinu youtuberov, ktorých žerú aj vaši teenageri, vie, že to nie je celkom pravda. Rok 2020 bol (okrem iného) rokom sebalásky.

Že čo to je? Spýtala by sa oprávnene staršia generácia. To je tak, že minulý rok si všetky známe aj menej známe osobnosti uvedomili, že sa treba mať rád viac ako doteraz, menej sa kritizovať a že sebarozvoj je celkom užitočná vec, a ešte sa na ňom dá postaviť biznis.

Som od prírody sebakritický tvor, s mojím sebavedomím to nie je ktoviečo a rada sa porovnávam s inými, aby som mala dôvod byť smutná. Tak som si povedala - dosť, dievča!

Aj ty so sebou musíš niečo robiť, a keď tentoraz nemôžeš od januára plánovať letnú dovolenku, a čo oblečieš deťom prvý školský deň, lebo nevieš, či to dištančné vzdelávanie nebude náhodou navždy… je čas dať si zásadné predsavzatia.

Že k sebe budem k sebe lepšia, milšia, láskavejšia a od 1. januára…

…sa nebudem hanbiť za to, že nesledujem správy

Neznášam správy. To by ste asi od človeka, ktorý sa tak trochu redakčnou prácou živí, asi nečakali. Neznášam televízne noviny.

Prečítajte si aj: Sóda bikarbóna, ocot a tri mesiace bez šampónu. Ako to dopadlo?

 

Keď počujem znelku a vidím dvoch vyškerených ľudí za stolíkom, mať chuť zobrať centrofixku a preškrtať im text. Podľa mňa sú správy rozvláčne, nič nehovoriace, a čo by sa dalo postrihať na 20 minút, na to potrebuje televízia skoro hodinu.

Môj muž sleduje najprv noviny, potom šport a nakoniec počasie. To zaberia skoro hoďku a pol ľudského života denne, nie? To rovno môžeš kamarát začať fajčiť, lebo aj cigareta skracuje život menej.

Roky som riešila, kde vo svojom dni vezmem čas na cvičenie a aha! Mám hodinu a pol voľné okienko, keď doma nikomu nechýbam. A správy prečítam online za pár minút.

…sa nebudem hanbiť za to, akú hudbu počúvam

Môj playlist v mobile je asi taký, aký počúvala vaša babka, prípadne mama. Pustite mi hocktorý český alebo slovenský film a ja vám zaspievam komplet soundtrack.

Proste milujem diskohity, odrhovačky a oldies muziku a nejaký čas som mala ako zvonenie nastaveného Duchoňa. Vždy sa mi to zdalo trápne - veď by som si mohla pustiť nejaký podcast, čo je teraz in, alebo viedenský orchester, alebo hádam dačo moderné?

Shutterstock

 

Nakoniec aj tak skončím pri Kráľovnej bielych tenisiek a vlastne mi taký gýč v tomto inšpiratívnom svete, kde má každý originálny vkus, príde celkom milý. Taký retro.

…budem eko ako moja babka

Byť eko je in, však klíma ťa potrebuje. Byť eko je aj dôležité, však kde budú žiť naše deti? Byť eko je aj celkom náročné. Dnes má na balkóne každý zanietenec komposter, každý je minimalista a každý nosí fair trade slovenské oblečenie.

Vlastne až na mňa. Ja vám teda neviem. Moja babka nikdy o topiacich sa ľadovcoch a hladných polárnych medveďoch nepočula, a je to najekologickejší človek na svete.

Kompostér na balkóne nemá, dokonca ani ten balkón, ale celá rodina jej domov nosí zbytky chleba pre sliepky. Ona potom vnúčatám namiesto darčekov dovolí ísť k sliepkam a pozbierať vajíčka.

Nekupuje origiš slovenský dizajn, a keby počula, koľko som dala za taký kabát, v ten deň by ma vyškrtla zo závetu za márnotratnosť. Ale čo si kúpi, to nosí a nosí a nosí. A predstavte si, že napriek tomu, že je je to lacnejšia a nie doma ušitá blúzka, dokáže ju používať roky, a nezničiť.

Moja babka vraví, že je to otázka správneho prania a sušenia, a že šikovná gazdiná nič nezničí. Takže tak - babka je eko aj Lidl oblečení a s klímou sú kamarátky.

…si prestanem hovoriť, že deti sa učia pre seba, nie pre známky

Heslo našich rodičov, ktorými emocionálne vydierali svoje deti, aby konečne sadli na zadok a pozreli sa do tej fyziky.

Prečítajte si aj: Najlepšie sa chudne po tridsiatke

 

Jasné, že deti sa neučia pre známky, ale to neznamená, že by mali byť sprosté. Mám nešťastnú tendenciu pomáhať ľuďom, keď to vôbec nie je treba, a zjednodušovať každú situáciu.

Keď vidím, ako sa môjmu decku hrnú slzy so očí vždy, keď zazrie šlabikár, chce sa mi kričať: “Zastavte niekto Máriu Teréziu a povinnú školskú dochádzku!” Najradšej by som ju videla len dokonale šťastnú nad legom, zatiaľ čo behám dookola a zaručujem komplet rodinný servis.

Len nedávno som zistila, že po troch minútach nad šlabikárom slzy zázračne zmiznú, a dieťa sa dokáže sústrediť na va-ve-vo-vu aj dlhšie ako sedemnásť sekúnd.

Odvtedy interval učenia predlžujeme, a aj včeličiek za výkon pomaly pribúda. Možno sa decko neučí pre známky, ale mne to za tie včelie razítka rozhodne stojí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   2
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.