ŽenaInšpirácie a motivácie

Prečo sa medzi ostatnými mamami necítim dobre

 Gréta Čierna   07.03.2019   2

Nie som rebelka a nemám vysoké nároky. Nevadí mi baviť sa o normálnych materských témach ako sú plienky a tekvicové výživy. Však aj to môže byť zaujímavé.

Napriek tomu som sa vo svete ostatných mamičiek neudomácnila. Stalo sa to len mne?

shutterstock

 

Keď sa mi narodilo prvé bábo, ktoré zo mňa spravilo pani mámu, s nadšením som k sebe jednu po druhej pozvala všetky kamarátky, ktoré sa už nejaký ten piatok v rodičovskej brandži pohybujú.

Čakala som gratulácie a nadšenie, ale ukázalo sa, že v materskej realite to chodí inak.

Vy dávate cumeľ?!

Hneď prvá mi oznámila, že môj postoj ku kúpaniu je fakt zlý.

„Ja som kúpala denne. A keď myslím denne, tak myslím DENNE. Vždy o šiestej, každý večer. Je to uspávací rituál, bez neho si dieťa nikdy nezvykne na režim. Režim je základ. Nemôžeš kúpať len každý druhý večer, chápeš?“

Asi som nechápala, lebo som aj tak nekúpala každý večer, a režim sa dostavil sám od seba. Ale pśśśt, nikomu to nehovorte. Hlavne nie mamám, ktorá kúpu každý večer, ok?

 

Ozajstný pretras však prišiel kvôli cumľu. Keď ho moja dobrá, inak racionálna spolužiačka z výšky uvidela, takmer odpadla.

„Uvedomuješ si, že si práve vymenila láskyplnú materinskú starostlivosť za kus plastu? Práve si si Kristínke ukázala, že láska sa dá nahradiť vecami.“

Už som vedela, že takýto útok zastaví len káva a koláč. Moja spolužiačka však na cumeľ nezabudla, lebo som si večer našla mail s odkazom na internetovú diskusiu o cumľoch.

Otvoriť ju, priatelia, to bola osudová chyba.

Hon na mamičky

Poznáte rozprávku o Alici, ktorá spadne do králičej nory a ocitne sa vo svete, kde sa dejú samé šialené veci?

Asi tak som sa cítila, keď som zistila, že existujú miesta, kde sa mamy virtuálne stretávajú, aby si písali škaredé a nepríjemné veci.

Pre dovtedy nepoškvrnenú dušu to bol šok.

shutterstock

 

Okrem toho, že cumle sú monštruózne vynálezy kapitalizmu, som zistila, že my mamy vieme skritizovať všetko. Ak niekto nedojčí, ak dojčí dlho, ak je príliš bio či používa pampersky.

Existuje dokonca internetová diskusia, kde si môžete ponadávať na ženy, ktoré chodia na Silvestra s deťmi na chatu! Čo som zistila, keď som jednu takú baby friendly silvestrovskú chatičku hľadala.

Ako zostať nad vecou

Mojím šťastím je, že nie som hádavý typ a neznášam plytvať vlastným časom. Rýchlo som sa poučila, že tú platí pravidlo puberťáckych krvavých hororov.

Viete, ako bývajú tie gýčové teenagerské filmy o deckách, ktoré sa vyberú do lesa alebo opusteného motela, kde na nich číha vrah alebo desivé monštrum?

Jediný spôsob, ako prežiť, je držať sa hesla: ak to tu vyzerá desivo, zrejme niekde číha kamarát so sekerou. Ak pod článkom Aký nosič si mám kúpiť uvidíte 150 príspevok, ktoré ignorujú gramatiku, zaváňa to hádkou.

Dohadovať sa s niekým cez internet? Radšej zavriem počítač, otvorím víno a vytiahnem lak na nechty. Čas sa dá stráviť aj užitočnejšie.

Ktorá je najlepšia?

Nedávno som si kúpila tričko od Kristíny Farkašovej. Také to pásikavé, na ktorom je napísané Si krajšia ako Snehulienka. Fakt výstižné. Nie preto, že som ozaj krajšia (či?), ale pre to, čím my mamy tak rady žijeme. Porovnávaním. 

shutterstock

 

Porovnávame pôrody, výchovu, detské šatníčky, občas aj oteckov. A každá chceme vyhrať. Však aj ja.

Občas v duchu sledujem, ktorá z nás kam šla na dovču, ktorá sa zladila s deťmi, ktorá už nakúpila jarnú kolekciu, a ktorej ešte neprišla materská, tak nenakúpila. 

Niekedy vyhrávam, ale častejšie nie. A niekedy fakt potrebujem počuť, že som šikovnejšia, lepšie, múdrejšia. Našťastie ma držia pri zemi moje deti.

Tie zásadne súťažia len o to, aby boli zababranejšie, umrnčanejšie a topánky si vždy obúvajú posledné. Asi je to dobre.

Vždy mi pripomenie, že tam vonku, za múrmi materského života, je tiež svet. A v ňom ľudia, ktorým zladené oblečenie mamičiek a detí, ani to, koľko som dojčila, nezaujíma. 

Von z materskej ulity

Naučila som sa, že ak chcem žiť aj s diagnózou mamča na materskej bez ujmy, musím z materskej ulity von. Do normálneho sveta. Ono sa to povie ľahko, ale ťažšie robí, viem.

Pretože mama má právo tráviť čas len v herniach, kútikoch a v čakárni u pediatra, že? 

shutterstock

 

Blbosť! Mama smie chodiť, tak ako iní dospelí, trebárs v stredu večer na angličtinu. Alebo do knižnice. Môže ísť aj na kávu s niekým, kto nemá deti. Čo ja viem, trebárs s mladšou sestrou.

Mama sa smi rozprávať aj s inými ľuďmi ako s ďalšími rodičmi. Napríklad ja mám bratranca, ktorý rád cestuje. Vždy, keď mám príležitosť, počúvam jeho historky a dobre sa bavím. 

Viete, čo si myslím? Že my mamy sme vlastne super. Vieme vyť láskavé, trpezlivé, viem sa bláznieť. Len potrebujeme z materskej ulity častejšie vypadnúť von, byť na chvíľu aj za pekné baby, múdre kolegyne alebo vtipné manželky (celkom útópia, ale skúste).

Potrebujeme načerpať a byť na chvíľu tie bezdetné a bezstarostné. Inak sme na seba v tej našej materskej ulite zlé a nepríjemné, hašteríme sa a kritizujeme. A potom sa spolu necítime dobre.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
ivula napísané 13.03.2019 15:31

Úplne trefné. Ja som chodila aj na AJ, aj s kamoškami, aj von. A dokonca aj na víkend preč ( :-) ! )Materskú mám už za sebou dávnejšie, ale pamätám tie stránky, na tom koňovi som bola párkrát, ale rýchlo som to prestala čítať a opustila :-)

JankaN napísané 12.03.2019 01:10

Vynikajúci, trefný a pravdivý pohĺad ženy a mamy v jednej osobe. Každá by sa mala takto zamyslieť a neriešiť a zbytočne neohovárať na diskusných fórach ale je potrebnè rešpektovať názory aj druhých. Každá mama aj jej každè dieťa je inè.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Súťaž o krásny úsmev s Philips
22.05.2019   0
Zapojte sa do súťaže o skvelé produkty spoločnosti Philips.
5 dôvodov, prečo sa malé deti správajú hrozne
22.05.2019   0
Dvoj-trojročné deti. Niekedy aj staršie. Dokážu chytiť amok kedykoľvek, za čokoľvek.
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?