ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaInšpirácie a motivácie

Prečo sa medzi ostatnými mamami necítim dobre

 Gréta Čierna   07.03.2019   2

Nie som rebelka a nemám vysoké nároky. Nevadí mi baviť sa o normálnych materských témach ako sú plienky a tekvicové výživy. Však aj to môže byť zaujímavé.

Napriek tomu som sa vo svete ostatných mamičiek neudomácnila. Stalo sa to len mne?

shutterstock

 

Keď sa mi narodilo prvé bábo, ktoré zo mňa spravilo pani mámu, s nadšením som k sebe jednu po druhej pozvala všetky kamarátky, ktoré sa už nejaký ten piatok v rodičovskej brandži pohybujú.

Čakala som gratulácie a nadšenie, ale ukázalo sa, že v materskej realite to chodí inak.

Vy dávate cumeľ?!

Hneď prvá mi oznámila, že môj postoj ku kúpaniu je fakt zlý.

„Ja som kúpala denne. A keď myslím denne, tak myslím DENNE. Vždy o šiestej, každý večer. Je to uspávací rituál, bez neho si dieťa nikdy nezvykne na režim. Režim je základ. Nemôžeš kúpať len každý druhý večer, chápeš?“

Asi som nechápala, lebo som aj tak nekúpala každý večer, a režim sa dostavil sám od seba. Ale pśśśt, nikomu to nehovorte. Hlavne nie mamám, ktorá kúpu každý večer, ok?

 

Ozajstný pretras však prišiel kvôli cumľu. Keď ho moja dobrá, inak racionálna spolužiačka z výšky uvidela, takmer odpadla.

„Uvedomuješ si, že si práve vymenila láskyplnú materinskú starostlivosť za kus plastu? Práve si si Kristínke ukázala, že láska sa dá nahradiť vecami.“

Už som vedela, že takýto útok zastaví len káva a koláč. Moja spolužiačka však na cumeľ nezabudla, lebo som si večer našla mail s odkazom na internetovú diskusiu o cumľoch.

Otvoriť ju, priatelia, to bola osudová chyba.

Hon na mamičky

Poznáte rozprávku o Alici, ktorá spadne do králičej nory a ocitne sa vo svete, kde sa dejú samé šialené veci?

Asi tak som sa cítila, keď som zistila, že existujú miesta, kde sa mamy virtuálne stretávajú, aby si písali škaredé a nepríjemné veci.

Pre dovtedy nepoškvrnenú dušu to bol šok.

shutterstock

 

Okrem toho, že cumle sú monštruózne vynálezy kapitalizmu, som zistila, že my mamy vieme skritizovať všetko. Ak niekto nedojčí, ak dojčí dlho, ak je príliš bio či používa pampersky.

Existuje dokonca internetová diskusia, kde si môžete ponadávať na ženy, ktoré chodia na Silvestra s deťmi na chatu! Čo som zistila, keď som jednu takú baby friendly silvestrovskú chatičku hľadala.

Ako zostať nad vecou

Mojím šťastím je, že nie som hádavý typ a neznášam plytvať vlastným časom. Rýchlo som sa poučila, že tú platí pravidlo puberťáckych krvavých hororov.

Viete, ako bývajú tie gýčové teenagerské filmy o deckách, ktoré sa vyberú do lesa alebo opusteného motela, kde na nich číha vrah alebo desivé monštrum?

Jediný spôsob, ako prežiť, je držať sa hesla: ak to tu vyzerá desivo, zrejme niekde číha kamarát so sekerou. Ak pod článkom Aký nosič si mám kúpiť uvidíte 150 príspevok, ktoré ignorujú gramatiku, zaváňa to hádkou.

Dohadovať sa s niekým cez internet? Radšej zavriem počítač, otvorím víno a vytiahnem lak na nechty. Čas sa dá stráviť aj užitočnejšie.

Ktorá je najlepšia?

Nedávno som si kúpila tričko od Kristíny Farkašovej. Také to pásikavé, na ktorom je napísané Si krajšia ako Snehulienka. Fakt výstižné. Nie preto, že som ozaj krajšia (či?), ale pre to, čím my mamy tak rady žijeme. Porovnávaním. 

shutterstock

 

Porovnávame pôrody, výchovu, detské šatníčky, občas aj oteckov. A každá chceme vyhrať. Však aj ja.

Občas v duchu sledujem, ktorá z nás kam šla na dovču, ktorá sa zladila s deťmi, ktorá už nakúpila jarnú kolekciu, a ktorej ešte neprišla materská, tak nenakúpila. 

Niekedy vyhrávam, ale častejšie nie. A niekedy fakt potrebujem počuť, že som šikovnejšia, lepšie, múdrejšia. Našťastie ma držia pri zemi moje deti.

Tie zásadne súťažia len o to, aby boli zababranejšie, umrnčanejšie a topánky si vždy obúvajú posledné. Asi je to dobre.

Vždy mi pripomenie, že tam vonku, za múrmi materského života, je tiež svet. A v ňom ľudia, ktorým zladené oblečenie mamičiek a detí, ani to, koľko som dojčila, nezaujíma. 

Von z materskej ulity

Naučila som sa, že ak chcem žiť aj s diagnózou mamča na materskej bez ujmy, musím z materskej ulity von. Do normálneho sveta. Ono sa to povie ľahko, ale ťažšie robí, viem.

Pretože mama má právo tráviť čas len v herniach, kútikoch a v čakárni u pediatra, že? 

shutterstock

 

Blbosť! Mama smie chodiť, tak ako iní dospelí, trebárs v stredu večer na angličtinu. Alebo do knižnice. Môže ísť aj na kávu s niekým, kto nemá deti. Čo ja viem, trebárs s mladšou sestrou.

Mama sa smi rozprávať aj s inými ľuďmi ako s ďalšími rodičmi. Napríklad ja mám bratranca, ktorý rád cestuje. Vždy, keď mám príležitosť, počúvam jeho historky a dobre sa bavím. 

Viete, čo si myslím? Že my mamy sme vlastne super. Vieme vyť láskavé, trpezlivé, viem sa bláznieť. Len potrebujeme z materskej ulity častejšie vypadnúť von, byť na chvíľu aj za pekné baby, múdre kolegyne alebo vtipné manželky (celkom útópia, ale skúste).

Potrebujeme načerpať a byť na chvíľu tie bezdetné a bezstarostné. Inak sme na seba v tej našej materskej ulite zlé a nepríjemné, hašteríme sa a kritizujeme. A potom sa spolu necítime dobre.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 16 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
ivula napísané 13.03.2019 15:31

Úplne trefné. Ja som chodila aj na AJ, aj s kamoškami, aj von. A dokonca aj na víkend preč ( :-) ! )Materskú mám už za sebou dávnejšie, ale pamätám tie stránky, na tom koňovi som bola párkrát, ale rýchlo som to prestala čítať a opustila :-)

JankaN napísané 12.03.2019 01:10

Vynikajúci, trefný a pravdivý pohĺad ženy a mamy v jednej osobe. Každá by sa mala takto zamyslieť a neriešiť a zbytočne neohovárať na diskusných fórach ale je potrebnè rešpektovať názory aj druhých. Každá mama aj jej každè dieťa je inè.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.