ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaInšpirácie a motivácie

Mama šiestich detí: Prečo mám doma vždy poriadok

 Anna Veselá   07.01.2019   1

Hrdá mama šiestich detí, Krechelle Carter, píše na svojom blogu zaujímavé články zo života svojej rodinky. Ak si pri tomto počte detí ako prvé predstavíte chaos a neporiadok, budete sa zrejme diviť. Návštevy len neveriacky krútia hlavami, ako dokáže mať doma tak čisto.

Krechelle hovorí, že ak by ste k nim zavítali uprostred dňa, keď sa práve odohráva bitka so špagetami Bolognese, bolo by vám jasné, že tam žije osem ľudí, ale inak mávajú väčšinu času poriadok, a to ju teší.

„Myslím, že je to preto, lebo sa držíme niekoľkých jednoduchých pravidiel,“ vysvetľuje šesťdetná mama a zároveň prezrádza, ktoré to sú.

Lilac in Hand Photography. FB Eightathome

 

1. Deti pomáhajú

Maľujeme, staviame kocky, sme vonku v blate; deti majú dovolených kopec „špinavých“ aktivít, ale vždy si musia po sebe upratať. Hračky idú naspäť na svoje miesto, špinavé oblečenie do koša, čisté oblečko na svoje miesto.

Vedia, kam patria smeti. Obliekajú sa sami. Triedia špinavé oblečenie do práčky. Ukladajú si topánky a tašky. Ustielajú si postele.

To je všetko len rutina a návyk. Nerobím z nich otrokov, ale majú zodpovednosť a väčšinu času to robia rady.

 

2. Všetko navyše ide preč

Myslím to vážne. Mám len také hrnce a riad, ktoré používam pravidelne. Takisto nábytok. Mám toľko paplónov, koľko je nás doma ľudí. Nič navyše.

Nikto nepotrebuje šesť sád tanierov, šesť servisov riadu, z ktorých neje. Viem, že ti ich darovala tetka k siedmemu výročiu svadby, ale ak ich nepoužívaš, idú preč.

Aj tie pokazené hračky na chladničke, ktoré tam stoja už dva roky a ktoré chceš „jedného dňa opraviť,“ všetko to vyhoď. Ak ťa nerobia šťastnou a nepoužívaš ich pravidelne, načo sú ti? Ale možno sa niekomu inému zídu...

3. Veci majú svoje miesto

Vždy. Takmer vždy. Nové veci prichádzajú, staré odchádzajú. Ale majú svoje miesto. Snažíme sa, aby boli vždy na svojom mieste. Máme miesto, kde patria prikrývky, box, kam dávame dinosaury a hračky, fascikel na ozdobné papiere, skrinku, kde sú čistiace prostriedky – a už máš predstavu, ako to vyzerá.

Veci, ktoré nepoužívame, idú preč. Všetko má svoje miesto. Kľúčom je organizácia. Naše police nie sú plné smetí a hlúpostí, okrem jednej takej, lebo všetci potrebujú jednu policu „plnú všetkého.“ S ceruzkami, lepiacimi páskami, gumičkami do vlasov, letákmi. Nedbalý, nádherný život.

 

4. Využi rána

Nikdy nezatváram dvere neuprataného domu. Teda, skoro nikdy. Vynasnažím sa, aby si deti postlali a upratali izby. Ak sa chcú ráno hrať, musia si dať hračky na miesto. Drez aj stôl musia byť čisté a umyté. Funguje to. Všetko musí byť hotové do 7:32.

Keď sa vraciam domov, mám upratané. Vždy meškáme, ale mám doma poriadok. Nemeškáme kvôli upratovaniu, zvyčajne je to kvôli topánkam. Vždy je to kvôli topánkam. Nie sme zázrační. Naše deti ešte vždy strácajú topánky. Každý jeden blbý deň.

5. Len jeden deň na upratovanie

Jeden deň v týždni, každý týždeň. Podlahy, kúpeľne, záchody, umývadlá, posteľné oblečenie, chladnička a mikrovlnka. Dokonalé. Nekomplikuj to zbytočne. Na všetko ti stačia dve hodiny.

Nečakaj od seba príliš veľa každý deň. Ranné upratovanie musí stačiť. A potom máš ešte jeden deň na detailný poriadok. Len si pusti hlasnejšie hudbu (ja milujem sobotu ráno) a iba uprac.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Miša napísané 07.01.2019 07:06

Vyzerá to tak jednoducho! :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa
12.01.2019   117
V akej výške budem mať materskú? Zvýši sa mi materská, ak mi zamestnávateľ zvýši pred nástupom na materskú dovolenku mzdu? Čo ak zmením pred nástupom na materskú zamestnávateľa?
babetko
Zaspíš posledná, vstávaš prvá. A tatinko? Ten je unavený z práce.
18.01.2019   2
Pri pôrode ideš zomrieť, nervy máš v koncoch, ocitáš sa v pekle. Chrbát ťa ešte roky bolí.
Prečo obliecť deti do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
detské choroby
Potraviny, ktoré pomáhajú zaspať
18.01.2019   0
Myslím, že sa nemusíme baviť len o deťoch. Aj my niekedy riešime problémy so spánkom. A ak môže byť " liek" ešte aj chutný, prečo nie?
Prečo zelený čaj
17.01.2019   0
Vedci nachádzajú stále nové benefity. Mnohí ľudia mu dávajú prednosť pred čiernym , ovocným čajom, alebo kávou.
Piata choroba
16.01.2019   2
Tento trochu tajomný názov označuje jedno z vírusových ochorení, ktoré je sprevádzané vyrážkou. Rodičia ako prvé zaregistrujú typickú vyrážku na tvári (akoby motýlik), no dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa.
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.