ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaInšpirácie a motivácie

Mama šiestich detí: Prečo mám doma vždy poriadok

 Anna Veselá   07.01.2019   5

Hrdá mama šiestich detí, Krechelle Carter, píše na svojom blogu zaujímavé články zo života svojej rodinky. Ak si pri tomto počte detí ako prvé predstavíte chaos a neporiadok, budete sa zrejme diviť. Návštevy len neveriacky krútia hlavami, ako dokáže mať doma tak čisto.

Krechelle hovorí, že ak by ste k nim zavítali uprostred dňa, keď sa práve odohráva bitka so špagetami Bolognese, bolo by vám jasné, že tam žije osem ľudí, ale inak mávajú väčšinu času poriadok, a to ju teší.

„Myslím, že je to preto, lebo sa držíme niekoľkých jednoduchých pravidiel,“ vysvetľuje šesťdetná mama a zároveň prezrádza, ktoré to sú.

Lilac in Hand Photography. FB Eightathome

 

1. Deti pomáhajú

Maľujeme, staviame kocky, sme vonku v blate; deti majú dovolených kopec „špinavých“ aktivít, ale vždy si musia po sebe upratať. Hračky idú naspäť na svoje miesto, špinavé oblečenie do koša, čisté oblečko na svoje miesto.

Vedia, kam patria smeti. Obliekajú sa sami. Triedia špinavé oblečenie do práčky. Ukladajú si topánky a tašky. Ustielajú si postele.

To je všetko len rutina a návyk. Nerobím z nich otrokov, ale majú zodpovednosť a väčšinu času to robia rady.

 

2. Všetko navyše ide preč

Myslím to vážne. Mám len také hrnce a riad, ktoré používam pravidelne. Takisto nábytok. Mám toľko paplónov, koľko je nás doma ľudí. Nič navyše.

Nikto nepotrebuje šesť sád tanierov, šesť servisov riadu, z ktorých neje. Viem, že ti ich darovala tetka k siedmemu výročiu svadby, ale ak ich nepoužívaš, idú preč.

Aj tie pokazené hračky na chladničke, ktoré tam stoja už dva roky a ktoré chceš „jedného dňa opraviť,“ všetko to vyhoď. Ak ťa nerobia šťastnou a nepoužívaš ich pravidelne, načo sú ti? Ale možno sa niekomu inému zídu...

3. Veci majú svoje miesto

Vždy. Takmer vždy. Nové veci prichádzajú, staré odchádzajú. Ale majú svoje miesto. Snažíme sa, aby boli vždy na svojom mieste. Máme miesto, kde patria prikrývky, box, kam dávame dinosaury a hračky, fascikel na ozdobné papiere, skrinku, kde sú čistiace prostriedky – a už máš predstavu, ako to vyzerá.

Veci, ktoré nepoužívame, idú preč. Všetko má svoje miesto. Kľúčom je organizácia. Naše police nie sú plné smetí a hlúpostí, okrem jednej takej, lebo všetci potrebujú jednu policu „plnú všetkého.“ S ceruzkami, lepiacimi páskami, gumičkami do vlasov, letákmi. Nedbalý, nádherný život.

 

4. Využi rána

Nikdy nezatváram dvere neuprataného domu. Teda, skoro nikdy. Vynasnažím sa, aby si deti postlali a upratali izby. Ak sa chcú ráno hrať, musia si dať hračky na miesto. Drez aj stôl musia byť čisté a umyté. Funguje to. Všetko musí byť hotové do 7:32.

Keď sa vraciam domov, mám upratané. Vždy meškáme, ale mám doma poriadok. Nemeškáme kvôli upratovaniu, zvyčajne je to kvôli topánkam. Vždy je to kvôli topánkam. Nie sme zázrační. Naše deti ešte vždy strácajú topánky. Každý jeden blbý deň.

5. Len jeden deň na upratovanie

Jeden deň v týždni, každý týždeň. Podlahy, kúpeľne, záchody, umývadlá, posteľné oblečenie, chladnička a mikrovlnka. Dokonalé. Nekomplikuj to zbytočne. Na všetko ti stačia dve hodiny.

Nečakaj od seba príliš veľa každý deň. Ranné upratovanie musí stačiť. A potom máš ešte jeden deň na detailný poriadok. Len si pusti hlasnejšie hudbu (ja milujem sobotu ráno) a iba uprac.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 22 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Zdenka napísané 06.02.2019 16:41

Má absolútnu pravdu, stačí deti naučiť, že majú povinnosti a hravo si zvládnu po sebe upratať a spraviť menšie domáce práce . Môj starký hovorí,že poriadok sa má udržiavať! Na veľké upratovanie stačí kľudne raz za týždeň, nik nemusí byť otrokom svojho domu. Deti sú priorita a táto pani deťoch očividne zvláda všetko hravo a s úsmevom. A nadávať niekomu do "Spininoska špinavá smradľavá bleeee fuj hanba" je ľudská úbohosť. Len by ma zaujímalo či dotyčná pani Janina má doma perfektne vygruntované.

Janina napísané 20.01.2019 00:32

Bože môj aký debil....

zato že máš hračky na svojom mieste v úložných boxov myslíš že máš poriadok??? Zobud sa špina smradľavá 1x v týždni nestačí vysávať,vytierať,a starať sa o kúpeľnu+ WC

 

Spininoska špinavá smradľavá bleeee fuj hanba

peter napísané 22.01.2019 18:46

keby si mala 6 deti, pochopila by si co je dolezite...

Janina napísané 20.01.2019 00:32

Bože môj aký debil....

zato že máš hračky na svojom mieste v úložných boxov myslíš že máš poriadok??? Zobud sa špina smradľavá 1x v týždni nestačí vysávať,vytierať,a starať sa o kúpeľnu+ WC

 

Spininoska špinavá smradľavá bleeee fuj hanba

Miša napísané 07.01.2019 07:06

Vyzerá to tak jednoducho! :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   3
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.