ŽenaInšpirácie a motivácie

Mama šiestich detí: Prečo mám doma vždy poriadok

 Anna Veselá   07.01.2019   6

Hrdá mama šiestich detí, Krechelle Carter, píše na svojom blogu zaujímavé články zo života svojej rodinky. Ak si pri tomto počte detí ako prvé predstavíte chaos a neporiadok, budete sa zrejme diviť. Návštevy len neveriacky krútia hlavami, ako dokáže mať doma tak čisto.

Krechelle hovorí, že ak by ste k nim zavítali uprostred dňa, keď sa práve odohráva bitka so špagetami Bolognese, bolo by vám jasné, že tam žije osem ľudí, ale inak mávajú väčšinu času poriadok, a to ju teší.

„Myslím, že je to preto, lebo sa držíme niekoľkých jednoduchých pravidiel,“ vysvetľuje šesťdetná mama a zároveň prezrádza, ktoré to sú.

Lilac in Hand Photography. FB Eightathome

 

1. Deti pomáhajú

Maľujeme, staviame kocky, sme vonku v blate; deti majú dovolených kopec „špinavých“ aktivít, ale vždy si musia po sebe upratať. Hračky idú naspäť na svoje miesto, špinavé oblečenie do koša, čisté oblečko na svoje miesto.

Vedia, kam patria smeti. Obliekajú sa sami. Triedia špinavé oblečenie do práčky. Ukladajú si topánky a tašky. Ustielajú si postele.

To je všetko len rutina a návyk. Nerobím z nich otrokov, ale majú zodpovednosť a väčšinu času to robia rady.

 

2. Všetko navyše ide preč

Myslím to vážne. Mám len také hrnce a riad, ktoré používam pravidelne. Takisto nábytok. Mám toľko paplónov, koľko je nás doma ľudí. Nič navyše.

Nikto nepotrebuje šesť sád tanierov, šesť servisov riadu, z ktorých neje. Viem, že ti ich darovala tetka k siedmemu výročiu svadby, ale ak ich nepoužívaš, idú preč.

Aj tie pokazené hračky na chladničke, ktoré tam stoja už dva roky a ktoré chceš „jedného dňa opraviť,“ všetko to vyhoď. Ak ťa nerobia šťastnou a nepoužívaš ich pravidelne, načo sú ti? Ale možno sa niekomu inému zídu...

3. Veci majú svoje miesto

Vždy. Takmer vždy. Nové veci prichádzajú, staré odchádzajú. Ale majú svoje miesto. Snažíme sa, aby boli vždy na svojom mieste. Máme miesto, kde patria prikrývky, box, kam dávame dinosaury a hračky, fascikel na ozdobné papiere, skrinku, kde sú čistiace prostriedky – a už máš predstavu, ako to vyzerá.

Veci, ktoré nepoužívame, idú preč. Všetko má svoje miesto. Kľúčom je organizácia. Naše police nie sú plné smetí a hlúpostí, okrem jednej takej, lebo všetci potrebujú jednu policu „plnú všetkého.“ S ceruzkami, lepiacimi páskami, gumičkami do vlasov, letákmi. Nedbalý, nádherný život.

 

4. Využi rána

Nikdy nezatváram dvere neuprataného domu. Teda, skoro nikdy. Vynasnažím sa, aby si deti postlali a upratali izby. Ak sa chcú ráno hrať, musia si dať hračky na miesto. Drez aj stôl musia byť čisté a umyté. Funguje to. Všetko musí byť hotové do 7:32.

Keď sa vraciam domov, mám upratané. Vždy meškáme, ale mám doma poriadok. Nemeškáme kvôli upratovaniu, zvyčajne je to kvôli topánkam. Vždy je to kvôli topánkam. Nie sme zázrační. Naše deti ešte vždy strácajú topánky. Každý jeden blbý deň.

5. Len jeden deň na upratovanie

Jeden deň v týždni, každý týždeň. Podlahy, kúpeľne, záchody, umývadlá, posteľné oblečenie, chladnička a mikrovlnka. Dokonalé. Nekomplikuj to zbytočne. Na všetko ti stačia dve hodiny.

Nečakaj od seba príliš veľa každý deň. Ranné upratovanie musí stačiť. A potom máš ešte jeden deň na detailný poriadok. Len si pusti hlasnejšie hudbu (ja milujem sobotu ráno) a iba uprac.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 22 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Klaudia napísané 30.04.2019 23:55

Ja som sa s detmi začala učiť angličtinu, vraj to tiež trénuje ich sebadisciplínu. Začala som zľahka, hrami, napríklad ani fyzika nie je pohroma, pokiaľ ju viete podať zaujímavo. To sa minute physics napríklad darí, o čom svedčí aj veľký počet sledovateľov. Takže ak chcete jednoduchou formou naučiť o okolitom svete vášho drobca jednoduchým (ale aj zložitým) fyzikálnym javom, ste na ich profile na správnej adrese.

Zdenka napísané 06.02.2019 16:41

Má absolútnu pravdu, stačí deti naučiť, že majú povinnosti a hravo si zvládnu po sebe upratať a spraviť menšie domáce práce . Môj starký hovorí,že poriadok sa má udržiavať! Na veľké upratovanie stačí kľudne raz za týždeň, nik nemusí byť otrokom svojho domu. Deti sú priorita a táto pani deťoch očividne zvláda všetko hravo a s úsmevom. A nadávať niekomu do "Spininoska špinavá smradľavá bleeee fuj hanba" je ľudská úbohosť. Len by ma zaujímalo či dotyčná pani Janina má doma perfektne vygruntované.

Janina napísané 20.01.2019 00:32

Bože môj aký debil....

zato že máš hračky na svojom mieste v úložných boxov myslíš že máš poriadok??? Zobud sa špina smradľavá 1x v týždni nestačí vysávať,vytierať,a starať sa o kúpeľnu+ WC

 

Spininoska špinavá smradľavá bleeee fuj hanba

peter napísané 22.01.2019 18:46

keby si mala 6 deti, pochopila by si co je dolezite...

Janina napísané 20.01.2019 00:32

Bože môj aký debil....

zato že máš hračky na svojom mieste v úložných boxov myslíš že máš poriadok??? Zobud sa špina smradľavá 1x v týždni nestačí vysávať,vytierať,a starať sa o kúpeľnu+ WC

 

Spininoska špinavá smradľavá bleeee fuj hanba

Miša napísané 07.01.2019 07:06

Vyzerá to tak jednoducho! :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?