ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaInšpirácie a motivácie

Mama šiestich detí: Prečo mám doma vždy poriadok

 Anna Veselá   07.01.2019   5

Hrdá mama šiestich detí, Krechelle Carter, píše na svojom blogu zaujímavé články zo života svojej rodinky. Ak si pri tomto počte detí ako prvé predstavíte chaos a neporiadok, budete sa zrejme diviť. Návštevy len neveriacky krútia hlavami, ako dokáže mať doma tak čisto.

Krechelle hovorí, že ak by ste k nim zavítali uprostred dňa, keď sa práve odohráva bitka so špagetami Bolognese, bolo by vám jasné, že tam žije osem ľudí, ale inak mávajú väčšinu času poriadok, a to ju teší.

„Myslím, že je to preto, lebo sa držíme niekoľkých jednoduchých pravidiel,“ vysvetľuje šesťdetná mama a zároveň prezrádza, ktoré to sú.

Lilac in Hand Photography. FB Eightathome

 

1. Deti pomáhajú

Maľujeme, staviame kocky, sme vonku v blate; deti majú dovolených kopec „špinavých“ aktivít, ale vždy si musia po sebe upratať. Hračky idú naspäť na svoje miesto, špinavé oblečenie do koša, čisté oblečko na svoje miesto.

Vedia, kam patria smeti. Obliekajú sa sami. Triedia špinavé oblečenie do práčky. Ukladajú si topánky a tašky. Ustielajú si postele.

To je všetko len rutina a návyk. Nerobím z nich otrokov, ale majú zodpovednosť a väčšinu času to robia rady.

 

2. Všetko navyše ide preč

Myslím to vážne. Mám len také hrnce a riad, ktoré používam pravidelne. Takisto nábytok. Mám toľko paplónov, koľko je nás doma ľudí. Nič navyše.

Nikto nepotrebuje šesť sád tanierov, šesť servisov riadu, z ktorých neje. Viem, že ti ich darovala tetka k siedmemu výročiu svadby, ale ak ich nepoužívaš, idú preč.

Aj tie pokazené hračky na chladničke, ktoré tam stoja už dva roky a ktoré chceš „jedného dňa opraviť,“ všetko to vyhoď. Ak ťa nerobia šťastnou a nepoužívaš ich pravidelne, načo sú ti? Ale možno sa niekomu inému zídu...

3. Veci majú svoje miesto

Vždy. Takmer vždy. Nové veci prichádzajú, staré odchádzajú. Ale majú svoje miesto. Snažíme sa, aby boli vždy na svojom mieste. Máme miesto, kde patria prikrývky, box, kam dávame dinosaury a hračky, fascikel na ozdobné papiere, skrinku, kde sú čistiace prostriedky – a už máš predstavu, ako to vyzerá.

Veci, ktoré nepoužívame, idú preč. Všetko má svoje miesto. Kľúčom je organizácia. Naše police nie sú plné smetí a hlúpostí, okrem jednej takej, lebo všetci potrebujú jednu policu „plnú všetkého.“ S ceruzkami, lepiacimi páskami, gumičkami do vlasov, letákmi. Nedbalý, nádherný život.

 

4. Využi rána

Nikdy nezatváram dvere neuprataného domu. Teda, skoro nikdy. Vynasnažím sa, aby si deti postlali a upratali izby. Ak sa chcú ráno hrať, musia si dať hračky na miesto. Drez aj stôl musia byť čisté a umyté. Funguje to. Všetko musí byť hotové do 7:32.

Keď sa vraciam domov, mám upratané. Vždy meškáme, ale mám doma poriadok. Nemeškáme kvôli upratovaniu, zvyčajne je to kvôli topánkam. Vždy je to kvôli topánkam. Nie sme zázrační. Naše deti ešte vždy strácajú topánky. Každý jeden blbý deň.

5. Len jeden deň na upratovanie

Jeden deň v týždni, každý týždeň. Podlahy, kúpeľne, záchody, umývadlá, posteľné oblečenie, chladnička a mikrovlnka. Dokonalé. Nekomplikuj to zbytočne. Na všetko ti stačia dve hodiny.

Nečakaj od seba príliš veľa každý deň. Ranné upratovanie musí stačiť. A potom máš ešte jeden deň na detailný poriadok. Len si pusti hlasnejšie hudbu (ja milujem sobotu ráno) a iba uprac.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 22 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Zdenka napísané 06.02.2019 16:41

Má absolútnu pravdu, stačí deti naučiť, že majú povinnosti a hravo si zvládnu po sebe upratať a spraviť menšie domáce práce . Môj starký hovorí,že poriadok sa má udržiavať! Na veľké upratovanie stačí kľudne raz za týždeň, nik nemusí byť otrokom svojho domu. Deti sú priorita a táto pani deťoch očividne zvláda všetko hravo a s úsmevom. A nadávať niekomu do "Spininoska špinavá smradľavá bleeee fuj hanba" je ľudská úbohosť. Len by ma zaujímalo či dotyčná pani Janina má doma perfektne vygruntované.

Janina napísané 20.01.2019 00:32

Bože môj aký debil....

zato že máš hračky na svojom mieste v úložných boxov myslíš že máš poriadok??? Zobud sa špina smradľavá 1x v týždni nestačí vysávať,vytierať,a starať sa o kúpeľnu+ WC

 

Spininoska špinavá smradľavá bleeee fuj hanba

peter napísané 22.01.2019 18:46

keby si mala 6 deti, pochopila by si co je dolezite...

Janina napísané 20.01.2019 00:32

Bože môj aký debil....

zato že máš hračky na svojom mieste v úložných boxov myslíš že máš poriadok??? Zobud sa špina smradľavá 1x v týždni nestačí vysávať,vytierať,a starať sa o kúpeľnu+ WC

 

Spininoska špinavá smradľavá bleeee fuj hanba

Miša napísané 07.01.2019 07:06

Vyzerá to tak jednoducho! :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
26.03.2019   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Po rokoch som sa vrátila rodiť do Považskej Bystrice a dobre som urobila
26.03.2019   0
Keďže už nie som najmladšia mama, a vlastne ani prvorodička, tak som očakávala to staré: „Teraz tlačte! Teraz dýchajte! Teraz robte toto!“ Namiesto toho prišlo niečo úplne iné. Príjemná atmosféra, zhovorčivý lekár, ktorý si ku mne sadol, pýtal sa na bolesti, pýtal sa, či som neuvažovala nad epidurálkou. Spýtal sa ma, či nebudem mať problém, keby bolo treba riešiť nástrih a podobne. Sestry rovnako, usmiate, spokojné, vládla tam dobrá atmosféra.
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   2
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
10 varovných príznakov rakoviny u psa
26.03.2019   0
Ako sa prejavia príznaky rakoviny u psov? Kedy musíme spozornieť, aby sme čím skôr vedeli zasiahnuť a začať s liečbou. Čo to vlastne rakovina je?
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.