ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaInšpirácie a motivácie

Ľudia dnes darujú viac než kedysi

 Andrea Vandáková   09.07.2018   0

Poznáte stránku www.dakujeme.sk? Je to prvý darcovský portál na Slovensku, ktorý založili mamičky a funguje už celú dekádu.

Zameriava sa na pomoc rodinám s postihnutým dieťatkom, ovdoveným rodinám, rodinám s onkologicky chorým členom a vážne chorým ľuďom. Vďaka štedrosti ľudí a firiem dnes tento projekt finančne pomôže každý rok približne dvesto rodinám a ľuďom. 

foto: dakujeme.sk

 

Dakujeme.sk je pre mňa tetovaním v srdci

Martina Tvrdoňová je riaditeľkou občianskeho združenia WellGiving, ktoré darovací portál dakujeme.sk uviedlo do života.

„Dakujeme.sk je pre mňa tetovaním v srdci. Mesačne tam nájdete približne tridsať príbehov ľudí a rodín, ktoré sú skutočné a autentické. Píšu ich samotní ľudia, mamy, neziskové organizácie,” hovorí počas rozhovoru Martina a ďalej vysvetľuje, že hlavným princípom projektu je jeho úplná transparentnosť.

Darca sa rozhodne, komu dar venuje. Vidí, na aký účel daruje financie. Myslím, že je to jeden z najtransparentnejších spôsobov, ako pomôcť. Dôverujeme, ale preverujeme. Obdarované rodiny žiadame, aby nám preukázali, či dary minuli na účel, ktorý uviedli. Dôvera darcov je totiž veľmi vzácna,” hovorí o systéme fungovania.

Nedá sa pomôcť všetkým, ale...

Nedá sa pomôcť všetkým, Martina s tímom kolegov si to uvedomujú, no snažia sa urobiť maximum. Po rokoch môžu tvrdiť, že ľudia dnes darujú viac než kedysi.

Je úžasné vidieť, ako rastieme. Ľudia sú štedrejší. Pomáhame každý rok čoraz viac. Tento rok som zažila skutočnú silu dakujeme.sk. Pre Jakubka, ktorý nemá holenné kosti, sa nám podarilo získať viac ako 164-tisíc eur za dva mesiace. Nikdy by som neverila, že je to možné,” hovorí Martina Tvrdoňová.

Projekt dakujeme.sk je o rodinách, ktorým sa priority v živote otočili v priebehu sekundy.

Slovensko zažíva svoje najlepšie obdobie v histórii. My však poznáme aj inú realitu. Sú rodiny, ktoré si nedokážu pomôcť sami, či už pre ochorenie alebo dlhodobú hmotnú núdzu. Keď sa vám narodí dieťatko s vážnym ochorením, zabudnite na kariéru. Život sa vám úplne zmení. Je to maratón cez desiatky prekážok. Hneď prvou je správna diagnóza. Druhou výber liečby, rehabilitácií. Hráte o čas. Pre dieťa má zmysel urobiť maximum v jeho prvých troch rokoch života. Potom príde klasická otázka: Ale za čo? Tým, ktorí sú ochotní podeliť sa, dávame možnosť pomôcť adresne konkrétnemu človeku, na konkrétny účel. Mojím tichým želaním je, aby rodiny preklenuli neľahké chvíle, nerozpadli sa. Finančná pomoc ich nesmierne ťažkú situáciu zmierňuje,” vysvetľuje Martina.

foto: dakujeme.sk

 

Projekt posúva aj mamy, ktoré na ňom pracujú

Podstatné je, či sme pomohli každej konkrétnej rodine, alebo nie. Či sme pomohli v plnej výške, alebo len čiastočne. Časom človek pochopí, že nedokáže pomôcť vždy, keď treba. Projekt posúva ďalej aj nás mamy, ktoré na ňom pracujeme. Zažili sme zázraky, ale aj obdobie, keď dakujeme.sk rástlo, a napriek tomu sme nemali potrebné zdroje. Po piatich rokoch existencie do projektu dakujeme.sk vstúpili ľudia a organizácie, ktoré mu veľmi pomohli. Vďaka ich štedrosti a dlhodobej podpore sme za 10 rokov venovali takmer 1,5 milióna eur vyše 2 800 deťom s postihnutím či s vážnymi ochoreniami, ľuďom a rodinám v núdzi,” vysvetľuje Martina Tvrdoňová.

Jedným z darcov, ktorí projekt podporujú poskytovaním tzv. „štartovného“, je aj Nadácia VÚB.

Štartovné, ktoré poskytuje Nadácia VÚB, vnímam ako skokanský mostík pre rodiny. Štartovné znamená prvý dar vo výške 200 € pre dieťa na rehabilitáciu, liečbu, operáciu. Často však potrebujú oveľa vyššiu sumu. Rodinám vieme pomôcť, len keď sú aktívne. Žiadame, aby nám dokladovali pravdivosť údajov. Oslovili mailom svojich priateľov, príbuzných, blízkych, aby im prispeli, resp. aby ich príbeh zdieľali medzi priateľmi. Často sa však obávajú závisti okolia. Bez toho, aby napísali svoj príbeh, opísali trápenie, prekážky, ktorým denne čelia, to nejde. Je to cesta, ako si získať dôveru ľudí. Štartovné vo výške 200 eur motivuje obe strany. Rodine dáva nádej, že dosiahne potrebnú cieľovú sumu, a darcovia zas radi podporia príbeh, v ktorom vidia, že aj Nadácia VÚB rodine dôveruje,” vysvetľuje riaditeľka OZ WellGiving, ktorá sa rozvoju individuálnej a korporátnej filantropie na Slovensku venuje už viac ako 20 rokov a je u nás zároveň jednou z priekopníčok v oblasti sociálneho podnikania.

Možno aj vďaka svojej práci si Martina uvedomuje hodnotu vecí, ktoré sú pre mnohých ľudí samozrejmosťou.  A za čo je vďačná Martina Tvrdoňová?

Za rodinu, za dobrých veľkorysých ľudí, ktorí mi umožnili venovať sa tomu, na čo mám danosti, v čom vidím zmysel. Určite som vďačná aj za dôveru ľudí a Boha, že mi zverili projekt dakujeme.sk. Nesmierne si vážim mamičky, ktoré denne pracujú pre dakujeme.sk bez nároku na odmenu − sú úžasné, vytrvalé, pomáhajú s láskou,” menuje Martina a dodáva:

Za tie roky vidím, že ľudia, ktorí sú vďační, sú šťastnejší, spokojnejší, veselší. To prajem každému človeku.”

Ak vás príbeh Martiny Tvrdoňovej zaujal, viac sa dočítate v online magazíne Srdcovky, pre ktorý poskytla rozhovor. Nájdete tu aj ďalšie články. Všetky rozprávajú o ľuďoch a projektoch, ktoré prinášajú medzi nás hodnotné veci a pozitívne zmeny. 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2018: Mamy oznámkovali svoje pôrodnice
19.07.2018   0
Slovensky opäť hodnotili pôrodnicu, v ktorej priviedli na svet svoje bábätko. Známkovanie v online aplikácii projektu Sprievodca pôrodnicami do konca mája 2018.
Sprievodca pôrodnicami 2018
19.07.2018   0
Projekt Sprievodca pôrodnicami porovnáva slovenské pôrodnice už sedem rokov. Hodnotenie pripravuje Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk.
Moje dieťa patrí ku mne
19.07.2018   0
Dieťa patrí na telo matky. Máme teda vôbec niečo chcieť, alebo je to vec zahrnutá v nejakých nemocničných štandardoch?
babetko
Diamant, bývalá manželka či vytopený byt. Aj také sú návraty z pôrodnice
19.07.2018   0
Príchody z pôrodnice, ktoré má obvykle v réžii ocko, vedia byť všakovaké. Úsmevné, prekvapivé, dojemné, ale aj smutné či zraňujúce. Aký bol ten váš?
Obrňte sa trpezlivosťou a humorom- prichádza obdobie vzdoru
18.07.2018   0
Výstupy, keď sa milučké batoľa zmení na klbko nervov a plaču, pozná a obáva sa ich každý rodič. Málokto je dostatočne psychicky odolný, aby ho hlučný prejav nevôle zle vyspatého dieťaťa na verejnosti nepripravil o zvyšok trpezlivosti a vnútorného pokoja.
Keď sa dieťa bojí vody
17.07.2018   0
Sú deti, ktoré majú strach z vody ešte hlbší, dokonca je pre nich nočnou morou aj obyčajný kúpeľ vo vani, a to už je teda naozajstná skúška nervov pre všetkých zúčastnených.
detské choroby
10 otázok o osýpkach
13.07.2018   0
Na východe Slovenska sa šíri najväčšia epidémia osýpok za posledných 20 rokov. Čo sú najčastejšie otázky, ktoré vás zaujímajú o osýpkach?
Na východe Slovenska zúri epidémia osýpok
11.07.2018   0
V okrese Michalovce pribúdajú pacienti, ktorí sa nakazili osýpkami. Viac ako stovka prípadov zaskočila lekárov a hygienikov. Medzi nakazenými sú dospelí aj deti, ôsmim z nich komplikuje liečbu pridružený zápal pľúc.
Onkologickým pacientom bude pomáhať aj liečba kanisterapiou
06.07.2018   0
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici pripravuje pre deti s onkologickým ochorením novinku. Minulý mesiac sa vedeniu nemocnice podarilo získať kladné stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR k zavedeniu kanisterapie ako súčasti terapeutickej liečby chorých detí. Na malých pacientov teda okrem štandardných liečebných metód čaká aj terapia prostredníctvom hry s cvičenými psami.
zvery
Máme psa seniora
17.07.2018   2
Čo treba vedieť ak váš pes dosiahol vek 8 a viac rokov? Ako správne cvičiť a vychovávať psieho seniora? Môžeme s ním ešte športovať? Ako? Nevadí ak zmeníme niektoré viacročné zvyky?
Keď si pes zlomí zub
15.07.2018   0
Aj psi majú svoje dentálne problémy, rovnako ako ľudia. Ako iste vieme, problémy so zubami dokážu byť mimoriadne bolestivé a môžu aj psa vydráždiť do extrému. Aké sú teda základné pravidlá psej dentálnej hygiény?
Prečo je mačka tučná
02.07.2018   0
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.