ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaInšpirácie a motivácie

Ľudia dnes darujú viac než kedysi

 Andrea Vandáková   09.07.2018   0

Poznáte stránku www.dakujeme.sk? Je to prvý darcovský portál na Slovensku, ktorý založili mamičky a funguje už celú dekádu.

Zameriava sa na pomoc rodinám s postihnutým dieťatkom, ovdoveným rodinám, rodinám s onkologicky chorým členom a vážne chorým ľuďom. Vďaka štedrosti ľudí a firiem dnes tento projekt finančne pomôže každý rok približne dvesto rodinám a ľuďom. 

foto: dakujeme.sk

 

Dakujeme.sk je pre mňa tetovaním v srdci

Martina Tvrdoňová je riaditeľkou občianskeho združenia WellGiving, ktoré darovací portál dakujeme.sk uviedlo do života.

„Dakujeme.sk je pre mňa tetovaním v srdci. Mesačne tam nájdete približne tridsať príbehov ľudí a rodín, ktoré sú skutočné a autentické. Píšu ich samotní ľudia, mamy, neziskové organizácie,” hovorí počas rozhovoru Martina a ďalej vysvetľuje, že hlavným princípom projektu je jeho úplná transparentnosť.

Darca sa rozhodne, komu dar venuje. Vidí, na aký účel daruje financie. Myslím, že je to jeden z najtransparentnejších spôsobov, ako pomôcť. Dôverujeme, ale preverujeme. Obdarované rodiny žiadame, aby nám preukázali, či dary minuli na účel, ktorý uviedli. Dôvera darcov je totiž veľmi vzácna,” hovorí o systéme fungovania.

Nedá sa pomôcť všetkým, ale...

Nedá sa pomôcť všetkým, Martina s tímom kolegov si to uvedomujú, no snažia sa urobiť maximum. Po rokoch môžu tvrdiť, že ľudia dnes darujú viac než kedysi.

Je úžasné vidieť, ako rastieme. Ľudia sú štedrejší. Pomáhame každý rok čoraz viac. Tento rok som zažila skutočnú silu dakujeme.sk. Pre Jakubka, ktorý nemá holenné kosti, sa nám podarilo získať viac ako 164-tisíc eur za dva mesiace. Nikdy by som neverila, že je to možné,” hovorí Martina Tvrdoňová.

Projekt dakujeme.sk je o rodinách, ktorým sa priority v živote otočili v priebehu sekundy.

Slovensko zažíva svoje najlepšie obdobie v histórii. My však poznáme aj inú realitu. Sú rodiny, ktoré si nedokážu pomôcť sami, či už pre ochorenie alebo dlhodobú hmotnú núdzu. Keď sa vám narodí dieťatko s vážnym ochorením, zabudnite na kariéru. Život sa vám úplne zmení. Je to maratón cez desiatky prekážok. Hneď prvou je správna diagnóza. Druhou výber liečby, rehabilitácií. Hráte o čas. Pre dieťa má zmysel urobiť maximum v jeho prvých troch rokoch života. Potom príde klasická otázka: Ale za čo? Tým, ktorí sú ochotní podeliť sa, dávame možnosť pomôcť adresne konkrétnemu človeku, na konkrétny účel. Mojím tichým želaním je, aby rodiny preklenuli neľahké chvíle, nerozpadli sa. Finančná pomoc ich nesmierne ťažkú situáciu zmierňuje,” vysvetľuje Martina.

foto: dakujeme.sk

 

Projekt posúva aj mamy, ktoré na ňom pracujú

Podstatné je, či sme pomohli každej konkrétnej rodine, alebo nie. Či sme pomohli v plnej výške, alebo len čiastočne. Časom človek pochopí, že nedokáže pomôcť vždy, keď treba. Projekt posúva ďalej aj nás mamy, ktoré na ňom pracujeme. Zažili sme zázraky, ale aj obdobie, keď dakujeme.sk rástlo, a napriek tomu sme nemali potrebné zdroje. Po piatich rokoch existencie do projektu dakujeme.sk vstúpili ľudia a organizácie, ktoré mu veľmi pomohli. Vďaka ich štedrosti a dlhodobej podpore sme za 10 rokov venovali takmer 1,5 milióna eur vyše 2 800 deťom s postihnutím či s vážnymi ochoreniami, ľuďom a rodinám v núdzi,” vysvetľuje Martina Tvrdoňová.

Jedným z darcov, ktorí projekt podporujú poskytovaním tzv. „štartovného“, je aj Nadácia VÚB.

Štartovné, ktoré poskytuje Nadácia VÚB, vnímam ako skokanský mostík pre rodiny. Štartovné znamená prvý dar vo výške 200 € pre dieťa na rehabilitáciu, liečbu, operáciu. Často však potrebujú oveľa vyššiu sumu. Rodinám vieme pomôcť, len keď sú aktívne. Žiadame, aby nám dokladovali pravdivosť údajov. Oslovili mailom svojich priateľov, príbuzných, blízkych, aby im prispeli, resp. aby ich príbeh zdieľali medzi priateľmi. Často sa však obávajú závisti okolia. Bez toho, aby napísali svoj príbeh, opísali trápenie, prekážky, ktorým denne čelia, to nejde. Je to cesta, ako si získať dôveru ľudí. Štartovné vo výške 200 eur motivuje obe strany. Rodine dáva nádej, že dosiahne potrebnú cieľovú sumu, a darcovia zas radi podporia príbeh, v ktorom vidia, že aj Nadácia VÚB rodine dôveruje,” vysvetľuje riaditeľka OZ WellGiving, ktorá sa rozvoju individuálnej a korporátnej filantropie na Slovensku venuje už viac ako 20 rokov a je u nás zároveň jednou z priekopníčok v oblasti sociálneho podnikania.

Možno aj vďaka svojej práci si Martina uvedomuje hodnotu vecí, ktoré sú pre mnohých ľudí samozrejmosťou.  A za čo je vďačná Martina Tvrdoňová?

Za rodinu, za dobrých veľkorysých ľudí, ktorí mi umožnili venovať sa tomu, na čo mám danosti, v čom vidím zmysel. Určite som vďačná aj za dôveru ľudí a Boha, že mi zverili projekt dakujeme.sk. Nesmierne si vážim mamičky, ktoré denne pracujú pre dakujeme.sk bez nároku na odmenu − sú úžasné, vytrvalé, pomáhajú s láskou,” menuje Martina a dodáva:

Za tie roky vidím, že ľudia, ktorí sú vďační, sú šťastnejší, spokojnejší, veselší. To prajem každému človeku.”

Ak vás príbeh Martiny Tvrdoňovej zaujal, viac sa dočítate v online magazíne Srdcovky, pre ktorý poskytla rozhovor. Nájdete tu aj ďalšie články. Všetky rozprávajú o ľuďoch a projektoch, ktoré prinášajú medzi nás hodnotné veci a pozitívne zmeny. 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrodnica Košice – Šaca pripravuje pre rodičky nadštandardné pôrodné boxy
21.09.2018   0
Súčasťou rekonštrukcie pôrodníckeho oddelenia za viac ako dva milióny eur budú aj nadštandardné pôrodné boxy.
V slovenskej pôrodnici mi bolo dobre
20.09.2018   0
Dopadlo to super. Viac než super. Lebo aj v obyčajne slovenskej pôrodnici sa môže rodiť dobre.
Materské
14.09.2018   18
Čo je materské? Mám nárok na materské? Ako sa mi vypočíta materské? Môžem poberať materské a popri tom pracovať? Podnikám, musím prerušiť živnosť, ak chcem poberať materské? Môže poberať materské aj muž? Ako dlho budem poberať materské? Má slobodná matka nárok na dlhšiu materskú?
babetko
9 pravidiel, ktoré treba dodržiavať, keď idete na prvú návštevu bábätka
21.09.2018   0
Asi je vám jasné, že zazvoniť bez ohlásenia a vypýtať si len tak mimochodom šálku kávy, nebude dobrý nápad.
Cvikla v detskom jedálničku
20.09.2018   0
Jeseň skrátka patrí cvikle a my vám prinášame niekoľko nápadov, ako ju pridať aj do detského jedálnička tak, aby si na nej pochutili aj naši najmenší.
7 mýtov o umelom mlieku
19.09.2018   0
Kravské mlieko môžu deti piť už od 6. mesiaca po ukončení obdobia výhradného dojčenia. Mýtus alebo pravda?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
21.09.2018   0
Pokiaľ ste zistili, že vaše dieťa vzalo drogu, je dôležité zistiť, či drogy iba skúša – experimentuje, alebo či už drogy užíva dlhší čas. V žiadnom prípade (i keď to môže byť veľmi ťažké) sa nenechajte vyviesť z miery, nerozčuľujte sa a skúste sa s dieťaťom pokojne pozhovárať...
Separačná úzkosť
19.09.2018   3
„Ako to dieťa vychovávaš, keď sa ťa ani pustiť nechce?!“ „Je rozmaznaný, stále si len s ním a potom reve, keď máš odísť!“ Počuli ste už takéto vety, ktoré sa týkali vášho batoľaťa? Alebo aj staršieho dietka, ktoré sa vás držalo ako kliešť, keď ste naozaj potrebovali súrne odísť?
9 druhov soplíka - podľa farby
10.09.2018   0
Čo znamená zafarbenie hlienu – soplíka? Pirehladný, zelený, žltý, ružový, spenený, šedý, biely, s krvou,...
zvery
Bezpečnosť detí v prítomnosti zvierat
20.09.2018   0
Ako sa ubezpečiť, že je zvieratko zdravé? Na čo netreba zabúdať, keď sa rozhodujete pre domáce zvieratko? Rozhodli ste sa pre psa? Rozhodli ste sa pre mačku?
Chovať môžete čokoľvek. Aj medvedíka čistotného
15.09.2018   0
Roztomilý obyvateľ lesa, ktorý vyzerá na zjedenie a veľkosťou sa hodí do piknikového koša, je už na pohľad taký prítulný, že je mu ťažko odolať.
Ornitoterapia
07.09.2018   0
Zajakávanie, utiahnutosť, neochota komunikovať. Porucha komunikácie. Iba papagáje a niektoré druhy krkavcovitých druhov vtákov vedia napodobňovať ľudskú reč. Vedia deťom pomôcť.