ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaInšpirácie a motivácie

Kúzelné upratovanie. Alebo brutálne?

 Anna Veselá   08.11.2017   1

Keď Marie Kondo nepomáha klientovi s upratovaním, čo sa môže skončiť aj vyhodením dvesto 45-litrových odpadkových vriec, píše o tom úspešné bestsellery.

Jej metóda je radikálna. Po jednom záťahu máte v koši takmer všetky vaše veci (ktoré nepotrebujete). To málo, čo vám zostane, si musíte fanaticky odkladať na presne určené miesto. Má manuál aj na to, ako správne zložiť ponožky.

Shutterstock

 

Je šokujúce, koľko máme vecí

Ak by sme šli na to ako Marie Kondo, stačilo by nám upratať iba raz, ale brutálne.

Je treba nielen roztriediť veci a inak ich poukladať, či pozmetkať, ako tomu hovoríme my doma, ale zbaviť sa zbytočností, inak nám žiadne organizéry, škatule s priehradkami, premakané úložné systémy z obľúbeného škandinávskeho obchodu nepomôžu.

Jedným z dôvodov, prečo máme stále neporiadok, je podľa Marie Kondo to, že máme príliš veľa vecí. V skutočnosti ani nevieme, koľko. Trištvrte vecí z nášho šatníka by išlo preč šmahnutím ruky, keby došlo na lámanie chleba.

Ako začať upratovať – vyhadzovať?

Zbaviť sa vecí, keď sa pokazia a nedajú sa opraviť? Vyhodiť oblečenie, ktoré už nie je v móde? Alebo dať na „expertov“, ktorí radia dať preč to, čo ste nepoužili rok? Marie Kondo má iné kritérium, ľahké ako facka: vyvoláva to vo mne radosť?

Shutterstock

 

Ideálne je otestovať si túto metódu najprv na šatstve. Zoberte si každý kus oblečenia do ruky. Radi sa obliekate do vecí, ktoré vás netešia? Nie! „Nechajte si len tie veci, ktoré sú vášmu srdcu blízke,“ radí Kondo. Ostatné zlikvidujte.

Potom prejdite ku knihám, novinám, dokumentom, atď. Spomienkové predmety, fotografie a listy, o ktorých sa rozhoduje najťažšie, si nechajte až na koniec.

Knihy. Najčastejšie ich ľudia nechcú vyhodiť, lebo si hovoria, že by si ich niekedy možno znova prečítali. To niekedy nikdy nebude. Neprečítame ani do polky rozčítané knihy, ani tie, ktoré sme ešte neotvorili. Kondo radí nechať si len tie knihy, ktoré vás robia šťastnými, keď ich vidíte na svojej polici. Tie, ktoré naozaj milujete. S ostatnými sa rozlúčte.

Dokumenty a papiere. Základné pravidlo Marie Kondo je: vyhodiť všetky. Načo skladujete bankové výpisy, keď ich máte v elektronickej podobe? Načo sú vám výplatné pásky? Keď si schovávate záručné listy na spotrebiče, krabice vyhoďte, rovnako príručky a manuály. To isté spravte aj s neznámymi káblami, lebo šanca, že použijete kábel, ktorý ani neviete, od čoho má byť, je nulová.

Ehm. A keď začnete s vyhadzovaním, skúste to urobiť tak, aby vás pri tom nevidela vaša mama. Asi viete prečo, však?

Shutterstock

 

Naše veci o nás veľa prezrádzajú

Keď sa niečoho dotknete, nie je až také ťažké zistiť, čo vám prináša radosť, oveľa ťažšie však je rozhodnúť sa, čoho sa zbaviť.

Podľa Kondo sú dva dôvody, prečo nemôžeme niečo vyhodiť: lipnutie na minulosti alebo strach z budúcnosti. Čím skôr prehodnotíme svoj majetok, tým lepšie, inak sa pod nadbytočnými vecami pochováme.

Ak budeme mať okolo seba iba veci, ktoré nám spôsobujú radosť, predstavte si ten šťastný život, nabáda nás ku zmene Kondo, ktorá musí byť veľmi radostná, lebo len v Japonsku sa predalo 1,2 milióna kusov jej knihy (po prečítaní ju vraj pokojne môžete vyhodiť, ak to nie je titul, ktorý milujete).

Tých pár kusov vecí, ktoré vám po kúzelne brutálnom upratovaní náhodou zostanú, si nezabudnite pekne uložiť. 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku
stastnablcha napísané 12.11.2017 17:03

svata pravda.. aj ked asi na to este nemam gule vsetko vyhodit smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod podľa Leboyera
23.02.2018   0
Pôrodník, ktorý ako prví obrátil svoju pozornosť k právam narodeného dieťaťa a kládol si otázku, či sa musí dieťa rodiť s maskou hrôzy, bolesti a strachu ...
Do pôrodnice to ledva stihla, porodila na chodbe
22.02.2018   1
Z pôrodnice ju poslali domov, kde jej nečakane odtiekla plodová voda. Jes si bola istá, že bude musieť porodiť dieťa doma.
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
babetko
Vyhrajte ryby na váš veľkonočný stôl
24.02.2018   0
Hráme o 3 balíky mrazených rýb najvyššej kvality od Radomy v hodnote 30 eur, ktoré vám privezú zamrznuté rovno domov.
Sú prežraté deti šťastné?
23.02.2018   0
Napríklad tie dve dievčatá. Letícia a Patrícia. Majú päť, sedem rokov a sú chorobne tučné. Je to problém, zďaleka nie estetický. Zapríčinila to ich mama.
Hra dieťaťa do jedného roka a vhodné hračky
23.02.2018   0
Hra u dojčaťa trvá len pár minút. Aké sú vhodné hry a hračky na začiatku obdobia - okrem kolotoča a hrkálky? O aké hračky rozšíriť repertoár do pol roka, o ktoré po pol roku? Akú úlohu medzi hračkami zastáva tzv. miláčik/maznáčik?
detské choroby
Meningitída
24.02.2018   0
Meningitídu môže spôsobiť veľa baktérií i vírusov, ktoré bežne sprevádzajú iné, nezávažné ochorenia. Ako sa prejavuje u malých detí a aké sú jej riziká?
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
zvery
Skalár
24.02.2018   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.