ŽenaInšpirácie a motivácie

Kašli na prácu, staraj sa o rodinu!

 Gréta Čierna   16.06.2021   0

Ikonou Británie nie je Kate Middleton, ale obyčajná žena v domácnosti.

Alena Petitt je sympatická Angličanka, ktorá zavesila kariéru v korporáte na klinec. Zbalila pracovný kufrík, hrnček z pracovného stola a vrátila sa domov. Povedala si, že jej novou kariérou bude starať sa o domácnosť.

Zena v domacnosti
Shutterstock

 

Niežeby Alena predtým od rodiny reálne odišla. Ale pracovať v britskom korporáte znamená, že sa s rodinou vidíte v len v nedeľu a na všetko od starostlivosti o deti, cez upratovanie, nákupy až po venčenie psa potrebujete špeciálneho človeka.

Zamestnanie v korporátoch je časovo čoraz náročnejšie a zamestnanci pracujú aj 12 hodín denne. Ak k tomu pridáte hodiny na cestách, zarábate vlastne len na to, aby sa iní ľudia starali o váš život.

Alene Petitt sa tento životný štýl nezdal udržateľný a mala pocit, že v nej ubíja rolu manželky a mamy, ktorá sa jej zdala oveľa hodnotnejšia. Stala sa z nej teda pani v domácnosti na plný úväzok. Čo sa kariéry týka, dobre urobila.

»»» Prečítajte si aj: Doma s deťmi, zn.: "nepracujem."

Shutterstock

 

Ženy do záster

Alena Petitt je dnes jednou z najznámejších (a najkrajších) tvárí hnutia Tradwife, teda “tradičnej manželky,” ktoré sa šíri nielen v Anglicku, ale aj Nemecku, Japonsku, Amerike a ďalších krajinách.

V týchto štátoch nenájdeme zrovna silnú podporu rodinného života. Ženy sa veľmi skoro po pôrode vracajú do práce a k deťom prichádzajú opatrovateľky.

Hoci sú dva príjmy do rodiny skvelé a znamenajú finančnú stabilitu, ženy z hnutia Tradwife sa pýtajú, či im kvôli dlhému pracovnému týždňu neutekajú podstatné veci.

Napríklad prvé kroky dieťaťa, liečenie teploty, keď malý maród ostane doma, no predovšetkým manželstvo, na ktoré nezostáva čas.

A tak sa mamičky z hnutia Tradwife rozhodli spoľahnúť sa tak ako ich predchodkyne v 50. rokoch na jediný príjem a vytvárať hodnoty doma. Variť teplé večere, byť milá na manžela, pestovať kvety a rozvážať deti do škôl a na krúžky.

Shutterstock

 

Chránia rodiny pred rozvodmi

Hnutie Tradwife sa opiera o názory z knihy Fascinujúce ženstvo pred nadčasovú ženu od Dixie A. Forsythovej, ktorá upozorňuje, že postupné vytláčanie ženskej úlohy v rodine bude mať za následok pribúdanie rozvodov a zničené rodiny.

Obsahujú aj pomerne obsažnú štúdiu o výhodách klasickej rodiny, ktorú podoprela výskumami. Kniha pochádza zo 60. rokov, ale pre mnohé ženy je aktuálna aj dnes - na stránke Amazon patrí medzi bestsellery.

»»» Prečítajte si aj: 10 zaručených spôsobov, ako zničiť perfektne fungujúce manželstvo.

Aj práca v domácnosti je práca!

Niekto pracuje od deviatej do piatej. Ja pracujem od 6:40 do 10:00. Takže áno, byť doma je práca,” vysvetľuje na svojich Youtube videách Alena Petitt.

O návrate do zamestnania nepremýšľa, pretože sa plne koncentruje na rodinu. A dobre robí. Blog, videjká, kde ukazuje, ako správne servírovať čaj, a dve knihy o živote v domácnosti jej priniesli finančnú slobodu a kreatívne vyžitie, ktoré by si neužila ani v bežnom zamestnaní.

Dostáva pozvania do televízie a v priamom prenose vysvetľuje, že starostlivosť o rodinu neznamená nudiť sa a byť v depresii.

Alena Pettitt
Shutterstock

 

“Skutočný stres a osamelosť zažívajú ženy, ktoré majú choré dieťa, ale nemôžu si vziať voľno a byť s ním doma, lebo sú napríklad samoživiteľky,” hovorí Alena Petitt.

Život v domácnosti je podľa nej dar, ktorý si nemôže dovoliť každá žena. Ak je však podľa nej človek ochotný vzdať sa exotických dovoleniek a množstva materiálnych vecí, získa niečo iné - napríklad čas na kreativitu a vlastné koníčky. Máte čas na záhradu, na pečenie, na čokoľvek, čo vás baví.

Zamestnanie už nie je voľba, ale povinnosť

Alena Petitt ako aj ďalšie ženy z hnutia Tradwife upozorňujú, že voľba medzi prácou a domácnosťou je len zdanlivá. V skutočnosti spoločnosť vytvára také ekonomické a sociálne podmienky, ktoré neumožňujú väčšine žien rozhodnúť sa.

Do práce ísť musíte, najmä pokiaľ ste na dieťa sama, alebo nemáte manžela, ktorý by zarobil dosť na to, aby uživil celú rodinu. Silný je aj spoločenský ltak, ktorý prinášajú aj médiá.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako zistím, že mi odtiekla plodová voda?
28.07.2021   4
Ako vyzerá plodová voda? Ako zistím, že odtiekla, či praskla? Akú farbu má plodová voda? Môže odtiecť plodová voda, aj keď nemám kontrakcie? Kedy ísť do pôrodnice?
Ockovia s foťákmi pri pôrodoch: drsní estéti
27.07.2021   0
Narodenie bábätka: momenty, ktoré sa v živote neopakujú, sú tu len teraz, v tejto chvíli a už sa nikdy nevrátia. Buď ich zachytíš, alebo premrháš.
Strava v tehotenstve: Silná päťka pre tehotnú ženu
26.07.2021   0
Strava v tehotenstve by mala byť nastavená tak, aby budúcej mamičke pomohla zvládnuť náročné obdobie. Ktoré živiny majú nenahraditeľnú úlohu?
babetko
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
Novorodenecká žltačka. Ako dojčiť spavé dieťa?
28.07.2021   0
Dieťa sa nenarodí „žlté“, žltačka sa vyvíja, vrcholí na 3 – 4 deň života a potom začína klesať. Novorodenecká žltačka komplikuje dojčenie.
Rastové ukazovatele novorodencov
27.07.2021   0
Prehľadná rastová tabuľka, aký veľký, aký ťažký, koľko má priberať priemerný novorodenec. Sú to len čísla. Vaše dieťatko je jedinečné napriek tomu, alebo možno práve tým, že nie je priemerné:)
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?