ŽenaInšpirácie a motivácie

Je jedno, aký je váš vek alebo stav. Vzdelávať sa treba stále

 Ela Dekánková   31.07.2020   0

Prieskum vzdelávacej inštitúcie Mini Tech MBA for Women ukázal, aké dôležité je investovať čo i len do jedného vzdelávacieho kurzu bez ohľadu na vek či stav.

Okrem nových poznatkov si absolventky odnášajú aj vyššiu mzdu, sú atraktívnejšie na trhu práce alebo získavajú väčší rešpekt u kolegov. Vzdelávanie zároveň prináša novú motiváciu do pracovného života a otvára nové možnosti.


O vzdelávaní, či dokonca celoživotnom vzdelávaní, sa hovorí ako o dobrej investícii. Keď však stojíme pred rozhodnutím zaplatiť stovky eur za niekoľko dní kurzu bez priamej vyhliadky na zmenu k lepšiemu, veľa ľudí od rozhodnutia ustúpi.

Potvrdzuje to aj prieskum pre Štátny inštitút odborného vzdelávania z roku 2019, podľa ktorého sa po ukončení školy ďalej nevzdeláva takmer polovica opýtaných.

Pritom kariérny rast alebo získanie novej práce by bolo motiváciou ďalej sa vzdelávať pre 44,1 percenta respondentov.

Vzdelávanie – investícia s návratnosťou?

Mini Tech MBA for Women sa rozhodol ukázať pozitívne dopady vzdelávania v číslach:

„Chceli sme dať záujemkyniam o vzdelávanie štatistické dôkazy, kam ich môže posunúť čo len jediná aktivita, jeden kurz a namotivovať ich,“ vysvetľuje riaditeľka organizácie Mirka Uhnak.

Dodáva, že v priemere až 45 percent absolventiek hlási kariérny rast priamo alebo nepriamo spojený so vzdelávacím programom.

Z výsledkov prieskumu tiež vyplýva, že kariérna zmena prichádza relatívne rýchlo po jeho ukončení. Z absolventiek, ktoré ukončili program len nedávno - v januári 2020, oznámila viac než tretina posun.

Priamoúmerne k vyššej mzde

V Mini Tech MBA for Women skúmali aj najpálčivejšiu tému – či môže investícia do vzdelania byť skutočnou investíciou, teda priniesť finančnú návratnosť a nakoniec zisk.

Hovorí sa, že vzdelávanie sa oplatí vtedy, ak sa vráti jeho cena do dvoch rokov. Mirka Uhnak potvrdzuje, že k tomu dochádza:

„Takéto prípady máme veľmi často. Pri vzdelávaní je teda dôležité nepozerať sa na cenu kurzu, ale vidieť to v širších súvislostiach. Mzdy narástli našim absolventkám celoplošne o 12,6 percent, čo považujem za slušné medziročné zvýšenie, no máme aj prípady so 40 a viac percentným navýšením,“ hovorí Uhnak.

Vedomosti a viac rešpektu

Nové poznatky pomáhajú budovať aj profesionálne sebavedomie, ktoré sa síce nedá vyčísliť, no každá absolventka si ho odnáša zo sebou.

Špecificky ženy pracujúce v oblasti informačných technológií narážajú na predsudky kolegov. Ich lepšia orientácia v IT vďaka kurzu Mini Tech MBA for Women viedla aj k väčšej úcte zo strany kolegov (21 %) či pozitívnejšiemu hodnoteniu od šéfa alebo šéfky (21 %).

Svetlé zajtrajšky pre všetky ženy

Veľmi dôležitou súčasťou sebarozvoja a vzdelávania u žien je podľa Mirky Uhnak rozšírenie možností a horizontov.

Slovenské ženy si príliš neveria, keď príde na kariérne otázky. Často sú blokované či už samy sebou alebo spoločnosťou, aby mysleli vo väčšom. Preto je pre mňa osobne najdôležitejší práve výsledok, ktorý hovorí o tom, že ich kariérne ciele narástli a trúfajú si na väčšie kariérne výzvy. A toto platí pre 75 percent našich absolventiek,“ dodáva riaditeľka Mini Tech MBA for Women.

Nedávne obdobie pandémie COVID-19 prinieslo nový štandard v oblasti vzdelávania – posilnilo online formy. Vďaka tomuto posunu za kvalitnými programami už nemusíte cestovať do veľkých miest.

„Chceme, aby benefity rastu a vzdelávania, lepšej kariéry mali ženy po celom Slovensku, a preto otvárame náš program od septembra aj v dobre pripravenej online podobe. Máme za sebou prvú stovku absolventiek s pozitívnymi dopadmi na ich životy a chceme mať na Slovensku viac sebavedomých a úspešných profesionálok,“ uzatvára Uhnak.

Z prieskumu Mini Tech MBA vyplýva, že vzdelávanie či už popri práci, na materskej alebo počas kariérnej pauzy, môže priniesť nielen lepšiu pozíciu či zvýšenie platu.

Otvára aj dvere k osobnostnému rozvoju, profesionálnejšej komunikácii. No najmä umožňuje uvažovať o svojej kariére v iných rozmeroch.

O PRIESKUME:
Online dotazníkový prieskum vykonala vzdelávacia inštitúcia Mini Tech MBA for Women na vzorke 71 respondentiek, ktoré absolvovali ich kurz. Zber dát prebiehal od marcado mája 2020.

O programe Mini Tech MBA for Women:
Mini Tech MBA for Women je unikátny vzdelávací program vytvorený špeciálne pre ženy. Účastníčky získajú počas štyroch mesiacov komplexný prehľad o informačných technológiách, zlepšia svoje digitálne zručnosti a rozšíria si sieť kontaktov.

Program sa sústreďuje aj na rozvoj osobnosti a kariérny rast spätý s novými technológiami. Študovať sa dá prezenčne v Bratislave alebo online z akéhokoľvek kúta sveta.

Pilotný kurz štartoval v októbri 2017 a doteraz ním prešlo 100 absolventiek. Mini Tech MBA for Women vznikol vďaka podpore fondu GROWWS (LRJ Capital) a získal podporu top IT firiem ako napr. Exponea, Pixel Federation, Google, Slido, Eset a WebSupport.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?