Ako zvýšiť prídel denných radostí?

Janette Šimková 0
foto: isifa.com

Či deň považujeme za vydarený, alebo za jeden z tých nanič, môže závisieť od niekoľkých triviálnych udalostí. A nepochybne to závisí aj od toho, ako „Naše úmysly vychádzajú z našich názorov o tom, kto sme, kde sa nachádzame a prečo“, ako vystihol Brahma Baba.

Mne sa osvedčilo limitovať vplyv zlých dní tým, že si zámerne

zarámujem svoj deň pozitívnymi vecami.

Sú to maličké, každodenné udalosti, ktoré svojím zhromažďovaním ovplyvnia môj celkový dojem z dňa, nech by som vstala akoukoľvek zlou nohou.

Je veľmi veľa spôsobov, ako zvýšiť šance na prežívanie pohodového dňa, v ktorom sa blysnú aj radostné okamihy. Chcem sa s vami podeliť o tri postoje, ktoré mne zabránia v tom, aby som bola namosúrená a videla veci černejšie, než v skutočnosti sú.

Klásť správne otázky

Otázky majú väčší vplyv na naše myslenie, než si uvedomujeme. Preto má význam venovať im pozornosť. Spomeňte si, keď sa pýtate „prečo?“, aké odpovede nachádzate?  Sú to presne tie, ktoré vás budú držať v probléme a prestanete vidieť východisko. Keď sa spýtate „ako?“, vaša myseľ musí začať hľadať riešenia a nie dôvody, prečo sa niečo nedá.

Aj odporcovia pozitívneho myslenia mi dajú isto za pravdu, že je zásadný rozdiel, keď sa spýtate samých seba: „Ako to môžem urobiť a ešte sa aj pobaviť?“ namiesto: „Prečo som práve ja taký potrestaný a musím sa s tým trápiť?“

Platí pravidlo: Kam je zameraná vaša pozornosť, tam idú vaše myšlienky. Nezaoberajte sa tým, čo sa nedá, venujte pozornosť tomu, čo viete ovplyvniť.

Vnímať všetko stále tak isto = prežívať rovnaké problémy

Predstavte si, že píšete list a zrazu urobíte pravopisnú chybu. Pokiaľ váš rozum nezaznamená, že bola urobená chyba, zostane v liste nepovšimnutá. Ak ste zvyknutý po sebe čítať a pozerať sa na veci z odstupu, je pravdepodobné, že chybu objavíte a opravíte ju. A pokiaľ si uvedomujete, že máte právo robiť chyby a potom ich opravovať, nebudete z toho robiť vedu a urobíte čo treba. Ak sa budete na chybu pozerať ako na tragédiu a budete nad ňou lamentovať bez toho, aby ste sa mali k náprave, skomplikujete si život.

Platí pravidlo: keď riešime problémy, vždy máme nejakú alternatívu. Môžeme oplakávať vlastný osud, alebo konať a meniť veci tak, aby sme zmeny využili vo svoj prospech.

Život bez NIE

V detstve sme často počúvali: „To nesmieš!“, „Nerob neporiadok!“, „Ne­skáč! „, „Nevrť sa!“, „Nedávaj si tam tie topánky!“, „Nezmeškaj autobus!“, „Nestup do tej vody!“ a tak podobne.

Zápory a zákazy nemali konca-kraja; samé nie a nie.

A aké je to teraz, keď sme dospelí? Vyskúšajte si jedno zábavné cvičenie. Mne s tým pomohol syn, ktorého som požiadala, aby ma každý deň, keď príde zo škôlky upozornil, keď použijem slovíčko „NIE“. Veru som sa hanbila, ako čiarky na chladničke pribúdali. A syn mi vymýšľal tresty, aby som si dávala lepší pozor J

Netvrdím, že hovoriť nie je zlé. Mám však vyskúšané, že ak budete týmto slovkom šetriť a skúsite sa vyja­drovať aj inak, začnú sa diať pozoruhodné veci. A navyše je to aj zábavné.

Presvedčte sa na vlastnej koži, čo to s vami urobí, keď budete jeden celý týždeň v určenom čase rozprávať tak, aby ste nepoužil slovo „nie“. Stačí jediná hodina, keď sa budete vyjadrovať bez toho, aby ste použil slovko nie. Rozhodne vám odporúčam prežiť aspoň jeden takýto deň bez nie.

Platí pravidlo: naučiť sa rozprávať bez slova NIE prináša v mnohých ohľadoch určité rozdiely. A nepochybne sa budete cítiť lepšie, mám to vyskúšané.

Autorka pracuje: www.lifekoucing.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár