Ako zlepšiť výhľad na vlastný život?

Janette Šimková 0
foto: isifa.com

Viete, prečo nás dokáže čítanie tragických príbehov dohnať k slzám, prečo sa vyľakáme, keď čítame niečo hrôzostrašné a prečo sa rozcitlivieme, keď myslíme na niečo srdcervúce? Je to preto, lebo náš mozog ani naše telo nedokážu ľahko odlíšiť realitu od fantázie. V tom je obrovská sila fantázie.  Ak si vytvoríme duševné predstavy, náš mozog na ne reaguje, ako by to bola reálna skutočnosť. Znalosť tohto  faktu vám môže poslúžiť na nasmerovanie vašej predstavivosť k tomu, aby vám slúžila a pomáhala vám.

Viete si predstaviť, čo urobí s vaším prežívaním, keď pri niektorom z riešených problémov prepnete myseľ od predstáv negatívnych výsledkov k predstavám pozitívnych výsledkov? A istotne máte odskúšané, čo s vami urobí farbisto vykreslený katastrofický scenár a aká prichádza úľava, keď sa niečo z neho nenaplní. 

Predstavivosť má každý z nás

Týmto darom niektorí oplývajú  vo väčšej, iní v menšej miere. Často si neuvedomujeme, že ju používame vždy, keď si robíme starosti, niečo preháňame alebo sa čohokoľvek bojíme. Pretože všetci vieme, ako si robiť starosti, dokážeme predstavivosť transformovať na svoju silnú stránku. Nie je to nič, čo by sme nezvládli. Len to chce nejaký tréning. Pre realizáciu vašich cieľov totiž potrebujete viac, než si len vytvoriť duševný obraz a čakať na výsledky. Tie sa dostavia iba vtedy, keď budete premýšľať nad tým, ako vizualizáciu zmeniť na akciu. Keď potom pretvoríte náznaky myšlienok do plánov pre konkrétne činy, odmena sa dostaví. Vizualizovanie vám je nanič, keď iba zatvoríte oči a prajete si, aby ste boli zdravý, šťastný a bohatý. Takto to nefunguje, veď to vidíme okolo seba.

Tvorivosť sa oplatí

Keď si niečo predstavujete, je to v podstate vizualizácia. Myslíte na to, aké by to bolo, keby… Keď si viete predstaviť aj reálne kroky na naplnenie vízie, môžete hovoriť o tvorivej vizualizácii.

Pri premietaní si konkrétnych obrazov dokážete zapájať aj pocity, zvuky, vnemy… vtedy aktivujete fantáziu. Všetky tieto zložky prepájate a vytvárate tak obrazy podľa toho, čo je pre vás samých najväčšmi presvedčivé. To je potom vaša hnacia sila v podobe motivácie, prečo sa vám oplatí ísť za svojím snom, túžbou, cieľom.

To, že naše mozgy nedokážu odlíšiť medzi realitou a predstavou, nám dáva obrovskú výhodu. Duševné precvičovanie zručností má potom podobný blahodarný efekt, ako precvičovanie v reálnom svete. Príkladom je tréning vrcholových športovcov, aj vďaka tomuto dokážu zlepšovať svoj výkon. Neraz si prajeme, aby si naše duševné nálady a telesné stavy navzájom neodpovedali a neprepájali sa, ale tomu nezabránime. Vieme to však využiť v náš prospech. Stačí si spomenúť na placebo efekt.

Áno, ale…

Keď si toto zaklínadlo poviete, znamená to v podstate nie. Ak máte veľa dôvodov, prečo sa veci nedajú alebo sú nemožné, vaše vnímanie je percepčnými clonami uzavreté pre riešenie a zavalené problémami. Keď je vaše nastavenie zapnuté na maximum v polohe reaktívnosti (čiže nedokážem to, to sa mi nemôže podariť, toto určite nezvládnem…), ťažko nájdete nejakú alternatívu na riešenie. Potrebujete sa prepnúť na mód aktívne konať, nie horekovať a pasívne vyčkávať. Je to jednoduché: Čím väčšmi sa na niečo zameriate, tým viac toho dostanete. Hľadači problémov sú odmenení neustále narastajúcimi problémami, hľadači riešení sú odmenení riešeniami.

Niekedy to ľahké nie je, hlavne, keď nás blokujú emócie, ktoré majú na svedomí strach. Je prirodzené, že vtedy túžime zredukovať negatívne pocity. Akurát si nie vždy uvedomíme, že odloženie nepríjemných pocitov rieši naše emocionálne nepohodlie iba na krátky čas, než sa opäť prihlási s väčšou nástojčivosťou. Konštruktívne je, aby sme sa skôr než emocionálnymi symptómami zaoberali zdrojovými problémami.

Zjednodušene by som to prirovnala k hromade neožehleného šatstva. Keď jeho vyhladenie odkladáme, kopa sa zväčšuje a začnú nám šaty v skrini chýbať. A hoci vieme, že musíme žehliť, stále to odkladáme, lebo pomyslenie na tú obrovskú hromadu nás odrádza. Ak sa ku kope postavíme a rozdelíme ju na menšie časti podľa toho, čo chceme ožehliť najskôr a čo ešte počká, ľahšie sa nám do toho pustí. Nemusíme žehliť tri hodiny v kuse, ak je to pre nás taká veľká záťaž. A popri tom budeme prichádzať na ďalšie možnosti, napríklad: kupovať si menej krčivé šaty, lepšie skladať zo sušiaku, vytriediť, čo žehliť nie je potrebné, delegovať žehlenie na niekoho iného, nastaviť si dobré odmeny za ožehlenie, ak ho neznášame, zaplatiť za to niekomu a tak ďalej a tak ďalej.

Ste tým, načo sa zameriavate

Pozornosť a vnímanie tvarujú do veľkej miery váš pohľad na vás samotných a na váš svet. To má dopad na spôsob, ako sa správate, ako premýšľate, čo spätne ovplyvňuje vašu pozornosť a vnímanie. Úžasné je, že môžete aktívne prevziať kontrolu nad tým, čomu venujete pozornosť, rovnako aj nad tým, na čo myslíte a po čom túžite. Lebo ako povedal M. A. Antonius: „Zahľaďte sa dobre so svojho vnútra, je tam zdroj sily, ktorá bude vždy prameniť, ak sa neprestanete dívať.“

www.lifekoucing.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár