ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaInšpirácie a motivácie

Ako Nová Cvernovka pomáha pracujúcim mamám aj ľuďom v núdzi

 Marcela Beňová   05.11.2018   0

Pre mamičky s malými deťmi a šikovných a talentovaných ľudí,  ktorí sa ocitli v núdzi, vytvorila Cvernovka netradičný sociálny program.

Jeho úlohou je využiť ich zručnosti a potenciál a spolu s nimi budovať Kreatívne a kultúrne centrum. 

Viktor Szemzö

 

Nová Cvernovka pomáha integrovať talentovaných ľudí s ťažkou sociálnou a ekonomickou situáciou nielen tým, že im vytvorí podmienky na prácu a sebarozvoj.

Umožňuje im vytvárať zázemie, vzťahy, využiť pracovné skúsenosti, a zároveň im poskytuje pomoc a podporu pri riešení takých pálčivých problémov ako napríklad vyhlásenie osobného bankrotu. 

Aj mamy na materskej chcú pracovať

Mnoho žien, ktoré pracovali v tvorivej oblasti, sa musí k práci vrátiť oveľa skôr.

Niekedy začínajú pracovať už pár mesiacov po narodení dieťatka, pretože na nich čakajú klienti, alebo im ekonomická situácia v rodine nedovoľuje venovať sa len bábätku.

Avšak na návrat do práce niekedy nestačí využiť len pár hodín, kým dieťa spí, alebo sa spoliehať na voľné večery. 

Práve pre tieto mamičky Cvernovka pripravila skvelú pomoc – poskytuje im podporu vďaka jasliam a škôlke, ktoré sú k dispozícii, kým mamička kúsok od neho pracuje. V rámci sociálneho projektu majú mamičky za jasle a škôlku uhradenú aj časť nákladov. 

Michal Líner

 

Takúto pomoc si nevie vynachváliť Tatiana, mama dvojročného synčeka. Pred materskou dovolenkou pracovala v neziskovom sektore, kde sa venovala predovšetkým práci s ľuďmi.

Po narodení synčeka svoje nápady realizuje v Cvernovke, kde organizuje dobrovoľníkov, kde pracuje v Coworkingu Cvernovka.

„V coworkingu som našla presne to, čo som potrebovala. Niekoľko hodín nerušenej práce za týždeň s dobrým pocitom, že moje dieťa sa hrá o pár dverí vedľa, a páči sa mu tu rovnako ako mne.“

Práca aj komunita

Peter je mladý muž, ktorý sa vďaka programu Cvernovka dostal do centra, kde spočiatku pomáhal s pomocnými prácami. Do centra si priniesol skúsenosti s kompletnými prerábkami a rekonštrukčnými prácami.

Dnes má na starosti celý areál, organizuje práce dobrovoľníkov a pre Cvernovku sa stal nenahraditeľným pomocníkom. Najviac teší z možnosti zapojiť sa do komunity a vybudovať si vzťahy.

„Baví ma rôznorodá pracovná náplň, nie som tým pádom otupený vykonávaním rovnakej činnosti.

Oceňujem tento priestor aj kvôli komunite. Získal som tu veľa priateľov. Dnes už poznám skoro každého po mene. Som vďačný za dôveru, ktorá mi bola vyjadrená.“

Dôležitou súčasťou projektu Cvernovky je, aby tí, ktorí sa do programu zapoja, mohli zažiť pocit užitočnosti, úspechu a vlastného prínosu. Spolu so stabilným finančným príjmom a získanými vzťahmi sa tak zvýši aj kvalita ich života.

Zmysluplný projekt

Ľudia v ťažkej životnej situácii i ženy na materskej patria na Slovensku ku skupine obyvateľov, ktorá je najviac ohrozená chudobou. Problémom je aj nedostatočná podpora či vytrácajúce sa sociálne väzby, ktoré ich postupne vytláčajú na okraj spoločnosti. 

Nadácia Cvernovka verí, že v Kreatívnom a kultúrnom centre Novej Cvernovky majú tieto skupiny priestor rozvíjať svoje nadanie a uplatniť pracovné skúsenosti. Práve ich zaradenie do pracovného života a nadobudnutie finančnej nezávislosti im prinesie pocit spokojnosti a väčšej slobody. 

Samotný projekt odštartoval v roku 2017 a odvtedy pomohol už 15 znevýhodneným ľuďom. Prepojenie umeleckého sveta a sociálnej pomoci podporila aj Nadácia SPP. Nápad Cvernovky ocenil aj jej hovorca Ondrej Šebesta.

„Cielená podpora matiek s malými deťmi a ľudí v zložitých životných situáciách dokáže zamedziť zhoršeniu ich sociálneho a ekonomického postavenia, a zároveň prostredníctvom vytvárania možností na rozvoj ich potenciálu a talentu prispieva k trvalo udržateľnému rozvoju spoločnosti.“

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Predvianočný darček pre novorodencov vo zvolenskej pôrodnici
15.11.2018   0
Pôrodnica obdržala moderné detské lôžka v hodnote 3 000 eur.
Dokáže cvičenie vyliečiť neplodnosť?
13.11.2018   0
Čoraz viac párov sa pri liečbe neplodnosti rozhodne zamerať viac na podporu svojho zdravia.
Maximálne a minimálne materské 2019
12.11.2018   0
Priemerná výška dávky materské za posledné roky výrazne narástla. Kým v roku 2015 bola priemerná výška materského 430 eur, v roku 2018 to bolo 639 eur.
babetko
Že zaspí na prechádzke? Sen každej matky.
16.11.2018   3
Som rozhodnutá dať mu čo najmenej podnetov. Lenže to moje decko - čistý enviromentalista. Hau, cica, kopec, jééj. Namiesto toho, aby zaspal!
Naučiť dieťa zaspávať samé?
15.11.2018   3
Čakáme na to dlho – že to naše zlato položíme do postieľky, a ono zavrie oči a bude spať. Len nielen vďaka prieskumu (keby sme ho robiť chceli) by sme zistili, že je málo tých šťastných rodičov, ktorí také dieťa, či nebodaj viac kusov, majú. My ostatní ich zaspávať musíme naučiť.
Ako sa starať o detské vlásky?
14.11.2018   0
Starostlivosť o detské vlasy patrí medzi najväčšie radosti každej mamičky.
detské choroby
Zlomeniny kľúčnej kosti u novorodencov
14.11.2018   0
Aj keď informácia o tom, že vaše práve narodené dieťatko má zlomenú kľúčnu kosť je dosť stresujúca, nech vám je na útechu, že táto zlomenina sa väčšinou hojí dobre aj bez odborných zásahov. Patrí k najčastejším pôrodným zlomeninám vôbec. Týka sa asi 1 % narodených detí. Väčšinou je jednostranná.
Bolesť hlavy. Čo sa vás bude pýtať lekár
13.11.2018   0
Ako zmierniť bolesti hlavy? Kedy navštíviť lekára? Kedy volať záchranku? Na aké otázky sa pripraviť u odborníka?
Horúčka u novorodencov, dojčiat a batoliat
11.11.2018   0
K pediatrovi vezmite dieťatko vždy, keď má teplotu. Hovoríme teraz o deťoch do roka života.
zvery
Probém? Veterinárna diagnostika už aj s CT
15.11.2018   0
Diagnózu lekári určili psom, mačkám, ale aj chameleónovi či potkanovi.
Hierarchia v rodine z pohľadu psa
06.11.2018   2
Deti sú z pohľadu psa ľudské šteniatká a preto majú väčšie privilégia ako dospelí. No napriek tomu sú psovi podriadené a preto ak dávajú psovi náročné povely môžu dostať "príučku".
Problémy staroby dobehnú štvornohého priateľa skôr
29.10.2018   0
Keďže pes či mačka v porovnaní s ich majiteľmi starnú oveľa rýchlejšie, vyžaduje si ich dobrý zdravotný stav väčšiu starostlivosť, ako sa na prvý pohľad môže zdať.