ŽenaInšpirácie a motivácie

Ako Nová Cvernovka pomáha pracujúcim mamám aj ľuďom v núdzi

 Marcela Beňová   05.11.2018   0

Pre mamičky s malými deťmi a šikovných a talentovaných ľudí,  ktorí sa ocitli v núdzi, vytvorila Cvernovka netradičný sociálny program.

Jeho úlohou je využiť ich zručnosti a potenciál a spolu s nimi budovať Kreatívne a kultúrne centrum. 

Viktor Szemzö

 

Nová Cvernovka pomáha integrovať talentovaných ľudí s ťažkou sociálnou a ekonomickou situáciou nielen tým, že im vytvorí podmienky na prácu a sebarozvoj.

Umožňuje im vytvárať zázemie, vzťahy, využiť pracovné skúsenosti, a zároveň im poskytuje pomoc a podporu pri riešení takých pálčivých problémov ako napríklad vyhlásenie osobného bankrotu. 

Aj mamy na materskej chcú pracovať

Mnoho žien, ktoré pracovali v tvorivej oblasti, sa musí k práci vrátiť oveľa skôr.

Niekedy začínajú pracovať už pár mesiacov po narodení dieťatka, pretože na nich čakajú klienti, alebo im ekonomická situácia v rodine nedovoľuje venovať sa len bábätku.

Avšak na návrat do práce niekedy nestačí využiť len pár hodín, kým dieťa spí, alebo sa spoliehať na voľné večery. 

Práve pre tieto mamičky Cvernovka pripravila skvelú pomoc – poskytuje im podporu vďaka jasliam a škôlke, ktoré sú k dispozícii, kým mamička kúsok od neho pracuje. V rámci sociálneho projektu majú mamičky za jasle a škôlku uhradenú aj časť nákladov. 

Michal Líner

 

Takúto pomoc si nevie vynachváliť Tatiana, mama dvojročného synčeka. Pred materskou dovolenkou pracovala v neziskovom sektore, kde sa venovala predovšetkým práci s ľuďmi.

Po narodení synčeka svoje nápady realizuje v Cvernovke, kde organizuje dobrovoľníkov, kde pracuje v Coworkingu Cvernovka.

„V coworkingu som našla presne to, čo som potrebovala. Niekoľko hodín nerušenej práce za týždeň s dobrým pocitom, že moje dieťa sa hrá o pár dverí vedľa, a páči sa mu tu rovnako ako mne.“

Práca aj komunita

Peter je mladý muž, ktorý sa vďaka programu Cvernovka dostal do centra, kde spočiatku pomáhal s pomocnými prácami. Do centra si priniesol skúsenosti s kompletnými prerábkami a rekonštrukčnými prácami.

Dnes má na starosti celý areál, organizuje práce dobrovoľníkov a pre Cvernovku sa stal nenahraditeľným pomocníkom. Najviac teší z možnosti zapojiť sa do komunity a vybudovať si vzťahy.

„Baví ma rôznorodá pracovná náplň, nie som tým pádom otupený vykonávaním rovnakej činnosti.

Oceňujem tento priestor aj kvôli komunite. Získal som tu veľa priateľov. Dnes už poznám skoro každého po mene. Som vďačný za dôveru, ktorá mi bola vyjadrená.“

Dôležitou súčasťou projektu Cvernovky je, aby tí, ktorí sa do programu zapoja, mohli zažiť pocit užitočnosti, úspechu a vlastného prínosu. Spolu so stabilným finančným príjmom a získanými vzťahmi sa tak zvýši aj kvalita ich života.

Zmysluplný projekt

Ľudia v ťažkej životnej situácii i ženy na materskej patria na Slovensku ku skupine obyvateľov, ktorá je najviac ohrozená chudobou. Problémom je aj nedostatočná podpora či vytrácajúce sa sociálne väzby, ktoré ich postupne vytláčajú na okraj spoločnosti. 

Nadácia Cvernovka verí, že v Kreatívnom a kultúrnom centre Novej Cvernovky majú tieto skupiny priestor rozvíjať svoje nadanie a uplatniť pracovné skúsenosti. Práve ich zaradenie do pracovného života a nadobudnutie finančnej nezávislosti im prinesie pocit spokojnosti a väčšej slobody. 

Samotný projekt odštartoval v roku 2017 a odvtedy pomohol už 15 znevýhodneným ľuďom. Prepojenie umeleckého sveta a sociálnej pomoci podporila aj Nadácia SPP. Nápad Cvernovky ocenil aj jej hovorca Ondrej Šebesta.

„Cielená podpora matiek s malými deťmi a ľudí v zložitých životných situáciách dokáže zamedziť zhoršeniu ich sociálneho a ekonomického postavenia, a zároveň prostredníctvom vytvárania možností na rozvoj ich potenciálu a talentu prispieva k trvalo udržateľnému rozvoju spoločnosti.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?