ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaInšpirácie a motivácie

Ako Nová Cvernovka pomáha pracujúcim mamám aj ľuďom v núdzi

 Marcela Beňová   05.11.2018   0

Pre mamičky s malými deťmi a šikovných a talentovaných ľudí,  ktorí sa ocitli v núdzi, vytvorila Cvernovka netradičný sociálny program.

Jeho úlohou je využiť ich zručnosti a potenciál a spolu s nimi budovať Kreatívne a kultúrne centrum. 

Viktor Szemzö

 

Nová Cvernovka pomáha integrovať talentovaných ľudí s ťažkou sociálnou a ekonomickou situáciou nielen tým, že im vytvorí podmienky na prácu a sebarozvoj.

Umožňuje im vytvárať zázemie, vzťahy, využiť pracovné skúsenosti, a zároveň im poskytuje pomoc a podporu pri riešení takých pálčivých problémov ako napríklad vyhlásenie osobného bankrotu. 

Aj mamy na materskej chcú pracovať

Mnoho žien, ktoré pracovali v tvorivej oblasti, sa musí k práci vrátiť oveľa skôr.

Niekedy začínajú pracovať už pár mesiacov po narodení dieťatka, pretože na nich čakajú klienti, alebo im ekonomická situácia v rodine nedovoľuje venovať sa len bábätku.

Avšak na návrat do práce niekedy nestačí využiť len pár hodín, kým dieťa spí, alebo sa spoliehať na voľné večery. 

Práve pre tieto mamičky Cvernovka pripravila skvelú pomoc – poskytuje im podporu vďaka jasliam a škôlke, ktoré sú k dispozícii, kým mamička kúsok od neho pracuje. V rámci sociálneho projektu majú mamičky za jasle a škôlku uhradenú aj časť nákladov. 

Michal Líner

 

Takúto pomoc si nevie vynachváliť Tatiana, mama dvojročného synčeka. Pred materskou dovolenkou pracovala v neziskovom sektore, kde sa venovala predovšetkým práci s ľuďmi.

Po narodení synčeka svoje nápady realizuje v Cvernovke, kde organizuje dobrovoľníkov, kde pracuje v Coworkingu Cvernovka.

„V coworkingu som našla presne to, čo som potrebovala. Niekoľko hodín nerušenej práce za týždeň s dobrým pocitom, že moje dieťa sa hrá o pár dverí vedľa, a páči sa mu tu rovnako ako mne.“

Práca aj komunita

Peter je mladý muž, ktorý sa vďaka programu Cvernovka dostal do centra, kde spočiatku pomáhal s pomocnými prácami. Do centra si priniesol skúsenosti s kompletnými prerábkami a rekonštrukčnými prácami.

Dnes má na starosti celý areál, organizuje práce dobrovoľníkov a pre Cvernovku sa stal nenahraditeľným pomocníkom. Najviac teší z možnosti zapojiť sa do komunity a vybudovať si vzťahy.

„Baví ma rôznorodá pracovná náplň, nie som tým pádom otupený vykonávaním rovnakej činnosti.

Oceňujem tento priestor aj kvôli komunite. Získal som tu veľa priateľov. Dnes už poznám skoro každého po mene. Som vďačný za dôveru, ktorá mi bola vyjadrená.“

Dôležitou súčasťou projektu Cvernovky je, aby tí, ktorí sa do programu zapoja, mohli zažiť pocit užitočnosti, úspechu a vlastného prínosu. Spolu so stabilným finančným príjmom a získanými vzťahmi sa tak zvýši aj kvalita ich života.

Zmysluplný projekt

Ľudia v ťažkej životnej situácii i ženy na materskej patria na Slovensku ku skupine obyvateľov, ktorá je najviac ohrozená chudobou. Problémom je aj nedostatočná podpora či vytrácajúce sa sociálne väzby, ktoré ich postupne vytláčajú na okraj spoločnosti. 

Nadácia Cvernovka verí, že v Kreatívnom a kultúrnom centre Novej Cvernovky majú tieto skupiny priestor rozvíjať svoje nadanie a uplatniť pracovné skúsenosti. Práve ich zaradenie do pracovného života a nadobudnutie finančnej nezávislosti im prinesie pocit spokojnosti a väčšej slobody. 

Samotný projekt odštartoval v roku 2017 a odvtedy pomohol už 15 znevýhodneným ľuďom. Prepojenie umeleckého sveta a sociálnej pomoci podporila aj Nadácia SPP. Nápad Cvernovky ocenil aj jej hovorca Ondrej Šebesta.

„Cielená podpora matiek s malými deťmi a ľudí v zložitých životných situáciách dokáže zamedziť zhoršeniu ich sociálneho a ekonomického postavenia, a zároveň prostredníctvom vytvárania možností na rozvoj ich potenciálu a talentu prispieva k trvalo udržateľnému rozvoju spoločnosti.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
Reťazový pôrod (dve deti po sebe) a materské
18.02.2019   37
Budem mať pri druhom bábätku nárok na materské? Ako sa vypočíta materské, keď ide o druhú, prípadne ďalšiu materskú dovolenku?
Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
15.02.2019   0
Mamička Lucia prekonala v štvrtom mesiaci tehotenstva silnú chrípku, pre ktorú sa nakoniec ocitla v nemocnici: „Ochorela som v práci od kolegov, ktorí prišli do kancelárie napriek tomu, že mali dávno sedieť v ordinácii u lekára. Jeden deň som bola zdravá, druhý som už ležala s horúčkou a ledva dýchala.
babetko
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Najlepšie hračky pre deti? Hrnce, varechy a šuflíky s ponožkami!
18.02.2019   0
Je to malé, zelené a skočím na to o pol tretej ráno, keď sa dieťa rozplače v postieľke? Čo je to? Sprostá kocka z lega! Alebo iná. Je to obludné, plyšové, dieťa to nosí všade so sebou a ako natruc to zabudnete v trolejbuse cestou od doktora. Čo to je? Plyšová chobotnica, ktorú pobežíte o pár dní kúpiť do Dráčika, lebo dieťa bez nej nemôže žiť.
Musí dieťa štvornožkovať?
17.02.2019   7
Naozaj "nevadí", keď vaše dieťa nelozí? Čo mnohí rodičia bagatelizujú, iní úzkostlivo riešia. Názor odborníka uvedie vec na pravú mieru.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?