ŽenaInšpirácie a motivácie

7 dôvodov, prečo mamy potrebujú minimalizmus

 Anna Veselá   03.02.2021   0

Aj vy si predstavujete pod minimalizmom obývačku s jedným gaučom, bez telky, hračiek, len holé biele steny a v kuchyni čerstvé bylinky v kvetináči? Mama štyroch detí Allie Casazza, ktorá je poprednou propagátorkou minimalizmu ako životného štýlu, hovorí, že toto vôbec nemá byť pointou.

Keď pred pár rokmi začínala, ešte nevedela, ako veľmi sa jej zmení život. Na začiatku bolo len veľa stresu, ktorý nevyhnutne potrebovala riešiť, aby nezošalela. Pomenovala si, že pramení z vecí, ktorými je zahltená jej domácnosť a rodina. Rozhodla sa s tým niečo urobiť.

Shutterstock

 

Menej je viac. Tajomstvo slobodnejšieho života

Allie Casazza tvrdí, že minimalizmus sa odrazil a podpísal aj na jej materstve – namiesto hnevu a frustrácie sa stala šťastnejšou ženou a mamou. Žije a dýcha sa jej ľahšie, nestresuje sa. Podarilo sa jej osvojiť, že menej je viac a našla tak recept na lepší život, v ktorom ide všetko jednoduchšie.

„Moje manželstvo sa dramaticky zlepšilo, moje deti už nie sú ustarostené, ako keď som na ne kričala kvôli neporiadku, ktorý som videla všade okolo seba a pristihla som sa, ako sedím na podlahe so svojimi synmi, hrám sa s vláčikmi, pozerám s mužom starú bondovku, oveľa viac varím a chodím na prechádzky s mojou slečnou.

Zrazu nie som zaneprázdnená. Vo všeobecnosti som lepším človekom. A to všetko len preto, že som sa zbavila vecí, ktoré som v živote nepotrebovala,“ zveruje sa Allie.

 

Prečo mamy potrebujú minimalizmus?

1. Menej upratovania

Dva dni v týždne sa venujem domácnosti: periem prádlo, upratujem kúpeľne, vysávam, utieram prach. A to je všetko. Toto je môj skutočný život. Každý deň umývam riad, usteliem postele, uložím topánky a oblečenie, hračky, ale to je všetko.

Nespomínam si, že by sa niekedy moja mama so mnou hrala, a to bola skvelá, dokonalá mama. Ale musela prať, upratovať, kupovať zásoby jedla a vecí. Nemyslím si, že by upratovanie alebo frustrácia z neho boli ten pravý spôsob, ako stráviť drahocenné a krátke roky detstva. Minimalizmus mi dovolil, aby som sa z toho vymanila.

2. Dvere pre hostí vždy otvorené

Ak by mi na dvere zaklopala neohlásená návšteva, som v pohode, ak aj nemám zrovna upratané. V skutočnosti aj tak nemáme veľa vecí, ktoré by boli rozhádzané všade a v dome by urobili strašný neporiadok. A to je úžasne oslobodzujúce.

Shutterstock

 

3. Viac času

Menej vecí znamená, že naozaj žijeme náš vlastný život, ktorý chceme. Čas máme v našich rukách. Aj ja mám dnes oveľa viac času sama pre seba. Pritom mám o dve deti viac a pracujem z domu. Takže minimalizmus znova vyhráva.

4. Viac si to užívam doma

Nemám rada varenie, ale som rada vo svojej kuchyni. Rada si púšťam hudbu a pripravujem chutné, jednoduché jedlo pre svoju rodinu. Nemám rada pranie, ale rada sedím v obývačke, kým sa moje deti hrajú a ja skladám oblečenie.

Minimalizmus mi dovolil, aby som si mohla užiť čas, ktorý trávim vo svojom dome bez toho, aby som hodiny trávila dokonalým upratovaním, ktoré by sa udržalo aj tak len tri sekundy.

5. Lepší manželský život

Možno, že vám uniká súvislosti medzi minimalizmom a manželstvom, ale veľmi nás to ovplyvnilo. Vďaka minimalizmu som šťastnejšou osobou a ženou, ktorá je viac prítomná.

Môj muž nemôže uveriť, že sa viac smejem, že ho naozaj počúvam a trávim s ním kvalitnejší čas. Oveľa viac sa snažíme a náš vzťah je lepší, odkedy sme sa zbavili prebytočných vecí.

6. Môžem sa hrať s deťmi

Presne tak. Som mama, ktorá sa hrá so svojimi deťmi namiesto toho, aby povedala „choď sa hrať.“ veľa času trávim na dvore, kopem do futbalovej lopty, tancujem v obývačke ako Taylor Swift a hrám sa s jednorožcami.

Pracujem z domu a ani to nemá vplyv na moje materstvo, a to z jednoduchého dôvodu. Nestrácam čas upratovaním zbytočných vecí.

7. Som šťastnejšia

V mojom živote je viac radosti, a to aj vtedy, keď prechádzame niečím ťažkým. Preto, lebo sme viac zameraní na to, čo je naozaj dôležité.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...