ZdravieZdravie

Zvažujete očkovanie proti sezónnej chrípke? Vakcín nemusí byť dostatok

 Eva Pavlíková   29.09.2020   0

Myslím, že tento rok nemusí bežať debata o tom, či je očkovanie vôbec treba. Tento rok je situácia jasná. Záujem z pochopiteľných dôvodov vzrástol. Ak sme mali v minulých rokoch zaočkovaných max. 5% populácie,  nemôžeme zrazu očakávať dávky pre 30% obyvateľstva . Všetky naše zdravotné poisťovne túto vakcínu 100% hradia. Otázka peňazí to nie je.  Ale... 

V Čechách už tohtoročná vakcína na trhu nie je. Je rozchytaná. Skúpili ju veľké strojárske firmy, ktoré chcú preventívne chrániť svojich vlastných zamestnancov. Lebo ekonimika first! Chorý zamestnanec nepracuje.

 

Rakúsko nakúpilo a očkuje tento rok vo veľkom a   zdarma. Vakcína je určená v prvom rade zdravotníkom a potom predovšetkým ohrozeným skupinám, teda staršej časti obyvateľstva, malým deťom, tehotným ženám, či ľuďom trpiacim chronickým ochorením.

Hoci očkovanie proti chrípke nie je v boji s koronavírusom účinné, súvislosť to má. Ak necháme svoj imunitný systém vyčerpať sezónnou chrípkou, nebudeme dosť silní na zvládnutie tej, ktorej sa všetci tak bojíme.

Európska únia dlhodobo odporúča členským štátom zvýšiť zaočkovanosť proti chrípke na 75%.

Organizmus oslabený chrípkou môže mať pri kontakte s koronavírusom závažné problémy a priebeh choroby sa môže značne skomplikovať.

Koľko bude vakcín?

Odpoveď na ňu nepoznáme, pretože vakcíny nakupujú lekárne, a teda ani ministerstvo zdravotníctva nemá presné informácie o tom, koľko vakcín máme aktuálne k dispozícii. Vieme však, že vakcíny budú od farmaceutických firiem do lekární prichádzať v troch fázach - postupne až do decembra. Ak máte vystavený recept na vakcínu od vášho všeobecného lekára, a vaša lekáreň aktuálne už vakcíny nemá,  objednajte si ju. Ak budete v poradí, je vysoká pravdepodobnosť, že v ďalšej dodávke prídete na rad.

Kedy je ideálny čas na očkovanie proti sezónnej chrípke ?

Zvyčajne trvá 10 až 14 dní po očkovaní, kým sa vytvorí po zaočkovaní imunitná odpoveď a ochrana.  Každoročná chrípková sezóna začína v októbri končí až koncom apríla nasledujúceho roka. Epidémia chrípky postihuje Slovensko najčastejšie koncom januára a trvá až do konca februára.

Ochrana po očkovaní trvá najmenej jednu chrípkovú sezónu,  ale s časom ubúda - klesať začne zhruba 4,5 mesiaca po očkovaní. Z toho dôvodu  sa odborné autority prikláňajú k posunu začiatku očkovania až na neskoršiu jeseň.  Ideálny čas je teda až koncom novembra.

 

Od zdravotníkov očakávame, že nám pomôžu, nie že nás nakazia

Strategická poradná skupina WHO  pre imunizáciu vydala 21. septembra 2020 odporúčania pre očkovanie proti chrípke počas pandémie COVID-19, v ktorých zaraďuje zdravotníckych pracovníkov do rizikovej skupiny s najvyššou prioritou.

Pri príležitosti Dňa očkovania sa Klinika detskej hematológia a onkológie LF a NÚDCH v Bratislave zapája do 6. ročníka osvetového projektu Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti  „Chránime našich pacientov, očkujeme sa proti chrípke.

K najohrozenejším nákazou chrípky od zdravotníckeho personálu patria aj naši pacienti  – deti s onkologickými ochoreniami,“ hovorí doc. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD., prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie LF a NÚDCH. „Samotné nádorové ochorenie je faktor znižujúci imunitu pacienta a pridaním ďalších faktorov, najmä protinádorovej liečby, sa ešte výrazne prehlbuje. Takíto pacienti sú vnímavejší na vznik infekcií než bežná populácia a zároveň vystavení riziku komplikovaného priebehu infekcie. Očkovanie zdravotníckych pracovníkov preto vnímame ako mimoriadne dôležité opatrenie, aby sme minimalizovali riziko prenosu chrípky na našich pacientov,“ dodáva Kolenová

„Uvedomujeme si dôležitosť očkovania proti chrípke a zvlášť v súčasnej situácii má nesmierny význam. Veľmi nás teší, že personál Kliniky detskej hematológie a onkológie LF UK a NÚDCH sa očkuje, aby ochránil  svojich pacientov. Veríme, že po dnešku sa k svojim kolegom na detskej onkológii pripoja aj ostatné kliniky a oddelenia,“ povedal Ing. Peter Magát, riaditeľ NÚDCH.

foto: MUDr. Krištúfková počas Dňa očkovania sa Klinika detskej hematológia a onkológie LF a NÚDCH

 

Faktom je, že vakcínu proti koronavírusu zatiaľ k dispozícii nemáme, kým vakcínu proti chrípke áno.

Je na každom z nás, aby sme sa s ohľadom na svoj zdravotný stav, kondíciu a svojich blízkych rozhodli, či využijeme možnosť očkovania proti sezónnej chrípke, a posilníme tak svoju imunitu v boji s neviditeľným nepriateľom, ktorý tu stále je a my ho dostatočne nepoznáme.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
detské choroby
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?