ZdravieZdravie

Zvažujete očkovanie proti sezónnej chrípke? Vakcín nemusí byť dostatok

 Eva Pavlíková   29.09.2020   0

Myslím, že tento rok nemusí bežať debata o tom, či je očkovanie vôbec treba. Tento rok je situácia jasná. Záujem z pochopiteľných dôvodov vzrástol. Ak sme mali v minulých rokoch zaočkovaných max. 5% populácie,  nemôžeme zrazu očakávať dávky pre 30% obyvateľstva . Všetky naše zdravotné poisťovne túto vakcínu 100% hradia. Otázka peňazí to nie je.  Ale... 

V Čechách už tohtoročná vakcína na trhu nie je. Je rozchytaná. Skúpili ju veľké strojárske firmy, ktoré chcú preventívne chrániť svojich vlastných zamestnancov. Lebo ekonimika first! Chorý zamestnanec nepracuje.

 

Rakúsko nakúpilo a očkuje tento rok vo veľkom a   zdarma. Vakcína je určená v prvom rade zdravotníkom a potom predovšetkým ohrozeným skupinám, teda staršej časti obyvateľstva, malým deťom, tehotným ženám, či ľuďom trpiacim chronickým ochorením.

Hoci očkovanie proti chrípke nie je v boji s koronavírusom účinné, súvislosť to má. Ak necháme svoj imunitný systém vyčerpať sezónnou chrípkou, nebudeme dosť silní na zvládnutie tej, ktorej sa všetci tak bojíme.

Európska únia dlhodobo odporúča členským štátom zvýšiť zaočkovanosť proti chrípke na 75%.

Organizmus oslabený chrípkou môže mať pri kontakte s koronavírusom závažné problémy a priebeh choroby sa môže značne skomplikovať.

Koľko bude vakcín?

Odpoveď na ňu nepoznáme, pretože vakcíny nakupujú lekárne, a teda ani ministerstvo zdravotníctva nemá presné informácie o tom, koľko vakcín máme aktuálne k dispozícii. Vieme však, že vakcíny budú od farmaceutických firiem do lekární prichádzať v troch fázach - postupne až do decembra. Ak máte vystavený recept na vakcínu od vášho všeobecného lekára, a vaša lekáreň aktuálne už vakcíny nemá,  objednajte si ju. Ak budete v poradí, je vysoká pravdepodobnosť, že v ďalšej dodávke prídete na rad.

Kedy je ideálny čas na očkovanie proti sezónnej chrípke ?

Zvyčajne trvá 10 až 14 dní po očkovaní, kým sa vytvorí po zaočkovaní imunitná odpoveď a ochrana.  Každoročná chrípková sezóna začína v októbri končí až koncom apríla nasledujúceho roka. Epidémia chrípky postihuje Slovensko najčastejšie koncom januára a trvá až do konca februára.

Ochrana po očkovaní trvá najmenej jednu chrípkovú sezónu,  ale s časom ubúda - klesať začne zhruba 4,5 mesiaca po očkovaní. Z toho dôvodu  sa odborné autority prikláňajú k posunu začiatku očkovania až na neskoršiu jeseň.  Ideálny čas je teda až koncom novembra.

 

Od zdravotníkov očakávame, že nám pomôžu, nie že nás nakazia

Strategická poradná skupina WHO  pre imunizáciu vydala 21. septembra 2020 odporúčania pre očkovanie proti chrípke počas pandémie COVID-19, v ktorých zaraďuje zdravotníckych pracovníkov do rizikovej skupiny s najvyššou prioritou.

Pri príležitosti Dňa očkovania sa Klinika detskej hematológia a onkológie LF a NÚDCH v Bratislave zapája do 6. ročníka osvetového projektu Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti  „Chránime našich pacientov, očkujeme sa proti chrípke.

K najohrozenejším nákazou chrípky od zdravotníckeho personálu patria aj naši pacienti  – deti s onkologickými ochoreniami,“ hovorí doc. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD., prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie LF a NÚDCH. „Samotné nádorové ochorenie je faktor znižujúci imunitu pacienta a pridaním ďalších faktorov, najmä protinádorovej liečby, sa ešte výrazne prehlbuje. Takíto pacienti sú vnímavejší na vznik infekcií než bežná populácia a zároveň vystavení riziku komplikovaného priebehu infekcie. Očkovanie zdravotníckych pracovníkov preto vnímame ako mimoriadne dôležité opatrenie, aby sme minimalizovali riziko prenosu chrípky na našich pacientov,“ dodáva Kolenová

„Uvedomujeme si dôležitosť očkovania proti chrípke a zvlášť v súčasnej situácii má nesmierny význam. Veľmi nás teší, že personál Kliniky detskej hematológie a onkológie LF UK a NÚDCH sa očkuje, aby ochránil  svojich pacientov. Veríme, že po dnešku sa k svojim kolegom na detskej onkológii pripoja aj ostatné kliniky a oddelenia,“ povedal Ing. Peter Magát, riaditeľ NÚDCH.

foto: MUDr. Krištúfková počas Dňa očkovania sa Klinika detskej hematológia a onkológie LF a NÚDCH

 

Faktom je, že vakcínu proti koronavírusu zatiaľ k dispozícii nemáme, kým vakcínu proti chrípke áno.

Je na každom z nás, aby sme sa s ohľadom na svoj zdravotný stav, kondíciu a svojich blízkych rozhodli, či využijeme možnosť očkovania proti sezónnej chrípke, a posilníme tak svoju imunitu v boji s neviditeľným nepriateľom, ktorý tu stále je a my ho dostatočne nepoznáme.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.