ZdravieZdravie

Zinok a imunita – ako to funguje

 PR   30.01.2023   0

Z dôvodu oslabenej imunity môže byť v chladnejšom období zvýšená náchylnosť voči infekciám. Tie sa často prejavujú ako nádcha, škrabanie v krku až bolesť hrdla a mierna teplota s únavou. Zinok zohráva dôležitú úlohu v imunitnom systéme.

foto: Zinkorot PR

 

Zinok je esenciálny stopový prvok, ktorý aktivizuje mnohé enzýmy v našom organizme. Nachádza sa predovšetkým v kostiach, svaloch, pokožke, obličkách a očiach. Zinok má veľký vplyv na mnohé funkcie ľudského tela. Najčastejšie si ho spájame s dermatologickými ochoreniami. No zinok je užitočný aj v podpore imunity. Doporučený príjem zinku v potrave pre dospelých mužov a ženy je 10 mg, resp. 7 mg denne.

Príznaky respiračného ochorenia

Akútne respiračné infekcie (ARO) nás počas roka, zvlášť v chladnejšom období, môžu postihnúť aj častejšie. Je teda pravdepodobné, že raz a možno aj viackrát v roku, ochorieme my alebo niekto z našich príbuzných a niekoľko dní budeme musieť s chorobou bojovať. Absencia v práci alebo škole, znížená kvalita života, neschopnosť plniť si svoje domáce a pracovné povinnosti a nakoniec často niekoľkodňový pobyt v domácej liečbe. To je najčastejší scenár, ktorý sa opakuje takmer každoročne u mnohých z nás.

Infekčné ochorenia, ktoré sú zapríčinené oslabenou imunitou v takomto chladnejšom období majú mnoho nepríjemných príznakov a prejavov. Najčastejšie sa prejavujú ako nádcha, škrabanie v krku až bolesť hrdla a mierna teplota s únavou. Na niekoľko dní nás tak vyradia z plnohodnotného života a prinútia zostať s boľavým hrdlom a upchatím nosom doma v posteli. Aj napriek tomu, že ide o dobre známe príznaky, ktoré nepovažujeme za príliš vážne, predsa je dôležité, aby sme sa ich zbavili v čo najkratšom čase a mohli aktívne pokračovať v rodinnom i pracovnom živote.

 

Zinok zohráva dôležitú úlohu v imunitnom systéme

Pri oslabenej imunite môže byť v chladnejšom období zvýšená náchylnosť voči infekciám. Imunita je schopnosť nášho tela bojovať proti chorobám spôsobených baktériami alebo vírusmi. Keď už ale  ochorieme, v našom organizme sa aktivuje imunitný systém. Každá súčasť imunitného systému sa snaží svojim spôsobom bojovať proti pôvodcovi onemocnenia, ktorým je v  tomto prípade vírus. Najdôležitejšou zložkou imunitného systému, ktorá sa podieľa na likvidovaní vírusov sú biele krvinky. 

Z tých významnejších spomeňme napríklad B a T - lymfocyty, NK bunky a makrofágy. A zinok je ich vynikajúcim pomocníkom. Ak ho máme v tele málo, dochádza k útlmu väčšiny funkcií imunitného systému. Nízka hladina zinku postihuje aj fungovanie NK buniek a makrofágov. A naopak, dostatok zinku  podporuje fungovanie dôležitých zložiek imunitného systému: B a T-lymfocytov. Vďaka nemu je odpoveď nášho imunitného systému na ochorenie rýchla a silná. 

Zdravie je to najcennejšie

Keďže sa nedokážeme vyhnúť obdobiam, počas ktorých je zvýšený výskyt infekčných ochorení, je dôležité myslieť na svoj imunitný systém a posilňovať ho. Vďaka silnej imunite tak máme väčšiu šancu, že sa náš organizmus vysporiada s prípadným infekčným ochorením rýchlejšie alebo sa mu aj celkom vyhne. Bolesť hlavy, hrdla, zvýšená teplota, únava a ďalšie nepríjemné symptómy ochorenia nás tak nebudú trápiť a my si namiesto kašľania, kýchania a pobytu v posteli budeme môcť užívať svojich blízkych, svoje koníčky alebo aj tuhú zimu.

Zinkorot - zinok, ktorý lieči

Zinok je liek na vnútorné použitie s obsahom dihydrátu zinkumorotátu. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte príbalovú informáciu a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
tehotenstvo
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
Otec pri pôrode - nie len pre tento moment
17.03.2023   0
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu. Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí.
Fakultná nemocnica Nitra
16.03.2023   0
Čo v pôrodnici odporúčajú všetkým rodičkám? Ako v Nitre prebieha pôrod? Aktualizované informácie z fakultnej nemocnice Nitra.
babetko
Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič
15.03.2023   0
Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Ako trávia spoločný čas slovenské rodiny? Výsledky prieskumu rodinných rituálov nás prekvapia.
Moje dieťa sa nevie zahrať samo
14.03.2023   1
Keď sa dvojročné dieťa nevie zahrať samo, je to v poriadku? Je rozmaznané neustálou pozornosťou matky? Alebo je to naopak úplne normálne. Ako deťom pomôcť, aby postupne zvládli aj samostatnú hru?
Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?
09.03.2023   0
Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť? Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.
detské choroby
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
Prečo mávame upchatý nos?
09.02.2023   7
Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.
auto
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.