ZdravieZdravie

Vyhneme sa druhej vlne koronavírusu?

 Anna Veselá   12.05.2020   0

Po dvoch mesiacoch sme sa dočkali dňa, kedy nepribudol ani jeden nový prípad koronavírusu. Prvý nakazený bol na Slovensku potvrdený 6. marca. V piatok 8. mája bolo testovaných 3910 ľudí, ani jedna vzorka nebola pozitívna a nikto nezomrel.

Premiér Igor Matovič na Facebooku síce pridal k prvej nule červené srdiečko a pochválil ľudí, že sú úžasní, ale uverejnil aj aktuálny graf, ktorý optimistický nie je.

 

„Celosvetovo koronavírus vôbec nie je na ústupe, práve naopak - po 5 týždňoch viac-menej stabilného vývoja - posledný týždeň počet pozitívnych rastie. Vo viacerých krajinách nastal efekt, že po prvotnom uspokojení ľudia povolili v disciplíne ... a nezvládli to ... korona sa im vrátila v ešte väčšej sile,“ pripomína premiér.

Zvládneme to?

Druhej vlne už čelili Hongkong, Singapur a dve čínske provincie. Spustili ju robotníci a študenti vracajúci sa zo zahraničia letecky. Aj preto sa stále opakuje, ako veľmi záleží na tom, kedy sa začne lietať, ako sa budú otvárať krajiny a udržiavať hranice.

Ako príklady dobrého zvládania epidémie sa uvádzajú Taiwan a Nový Zéland, v ktorých boli ľudia viac disciplinovaní a trpezliví, preto sa im korona-kríza nezopakovala.  

Odborníci však nie sú jednotní v tom, či a kedy druhá vlna príde a nevedia odhadnúť ani to, či by bola silnejšia alebo slabšia.

Scenáre druhej vlny

Z rozporuplných vyjadrení vyplývajú štyri možné scenáre druhej vlny koronavírusu:

  • jedna teória hovorí, že príde už v nasledujúcich dňoch.
  • Druhá, že príde až na jeseň, resp. v zimných mesiacoch.
  • Tretia počíta s obidvomi možnosťami - môže prísť aj teraz, aj na jeseň.
  • Alebo nepríde vôbec, ak by sme sa priklonili k najoptimistickejšej verzii.

Epidemiológovia, ktorí vychádzajú zo svojich teórií pomáhajúc si tým, ako sa správa chrípka, očakávajú druhú vlnu na jeseň, kedy sa dobré darí infekciám. A dávajú nám nádej, že nasledujúce slnečné dni by sme mohli imunitne dobre zvládnuť. V zime máme predsa len menej vitamínu D a tiež sezónneho ovocia a zeleniny.

Profesor Krčméry, člen permanentného krízového štábu sa však pre portál Aktuality vyjadril, že ak udrie druhá vlna, bude to v najbližších týždňoch, či dokonca v najbližších dňoch. Dôležité je, aby mal koronavírus pomalý nástup a pomalý zostup.

Mentálne už na to pripravení sme, i keď všetci sme z opatrení unavení. Na jedenej strane je dobré, že nemáme záchvaty paniky a úzkosti ako na začiatku marca, no stále treba mať rešpekt a nepodľahnúť pocitu, že sme z toho vonku a všetko bude ako pred tým. Musíme sa stále chrániť a naučiť sa s nákazou žiť.

Nevieme, či sa môžeme znova nakaziť a vakcína ešte nie je

Dnes ešte nevieme, ako dlho po prekonaní ochorenia protilátky pretrvávajú a chránia pred opätovným nakazením, nakoľko vírus je tu len niekoľko mesiacov. Ak by sa aj na jeseň objavila prvá vakcína, nevieme, či bude dostatočne účinná, nakoľko v období mimo pandémie trvá proces výroby vakcíny asi 18 mesiacov.

Epidemiológovia apelujú na ľudí, aby neprestávali nosiť rúška na verejnosti, ak nechceme, aby sa nám situácia vymkla z rúk. Aj naďalej je dôležité dodržiavať dvojmetrovú vzdialenosť, obmedzovať stretávanie a často si umývať ruky.

Ako sme na tom zdravotne po mesiacoch karantény

Ak chceme niečo reštartovať, potom sa zamerajme na naše zdravie, na ktorom sa u nás v rôznej miere podpísali doterajšie týždne či mesiace karantény a izolácie. U každého z nás sa môžu prejaviť príznaky stresu, nespavosti, úzkosti, hnevu, či depresie.

Pri nadmernom a dlhotrvajúcom strese, únave a vyčerpanosti hrozí, že nám vypovedá imunita a budeme horšie odolávať virózam. Preto treba naďalej nosiť na tvári vyžehlené rúška a posilňovať obranyschopnosť nášho organizmu, ktorému dali posledné mesiace výrazne zabrať.


Produktový TIP z lekárne :

Práve v čase rizika nákazy sa obraciame aj na pomoc z lekárne.

Vitamínový doplnok  VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.

Špeciálny prírodný výživový doplnok určený pre deti (od 3. rokov) a dospelých. Obsahuje vysoko účinné antivirotické látky, antioxidanty, dôležité vitamíny, aminokyseliny a minerály. Zvyšuje obranyschopnosť a stabilizuje organizmus.

 

KEDY zvoliť VIUSID?

  • V stavoch zlyhávania imunity ( chronické ochorenie obličiek, pečene, žalúdka, cukrovka, onkologické ochorenia )
  • V priebehu viróz sprevádzaných slabým imunitným systémom ( chrípka, koronavírusy, SARS, žltačka, mononukleóza )
  • Podpora organizmu pri nadmernom strese, únave a vyčerpanosti
  • Prevencia pred častými herpetickými infekciami- opakované opary
  • V dermatológii pri dlhodobých kožných problémoch - psoriáza, ekzém Prevencia pri cestovaní do oblastí s vyšším výskytom infekcií

Viac na vasezdravie.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Som tak trochu tehotná?
02.06.2020   19
Niektoré ženy tvrdia, že “to” skrátka musíte vedieť. Románové hrdinky to dokonca vedia ešte skôr, ako im Rhett Butler odopne gombík na flanelovej nočnej košeli.
Downov syndróm a vek matky
01.06.2020   1
Na ultrazvuku v 11-13. tt. sa okrem iného meria hrúbka šije. Deti s Downovým syndrómom ju majú hrubšiu. Ale nie všetky.
11 symptómov, ktoré by ste nemali ignorovať, ak ste tehotná
29.05.2020   1
Dajte na svoj inštinkt. Ak cítite, že niečo nie je v poriadku, kontaktujte svojho lekára.
babetko
Bábätko. Mazať? Kúpať? Ako, kedy a čím?
02.06.2020   0
Sestra z novorodeneckého nás pri odchode z pôrodnice vyprevádzala vetou: „Máte krásne, zdravé bábätká. Starajte sa o ne tak, aby ste im neublížili“. Zvláštne, nie? Veď každá mama chce pre svoje bábätko len to najlepšie. Ale sme si isté, že vieme, čo „tým najlepším“ naozaj je?
Tefal Ultrablend Boost Vacuum - trochu veľké sústo
29.05.2020   0
Nie je mixér ako mixér. Toto je múdry mixér s 10 automatickými programami vo verziach teplá/ studená.
Tabuľka veľkostí detských odevov
28.05.2020   3
Oblečenie pre deti býva označovaný rôzne. Podľa veku, výšky dieťaťa alebo dokonca hmotnosti. Ak je na výber, odporúčame orientovať sa vo veľkostiach podľa výšky, na začiatku dĺžky :-) dieťaťa. Nasledujúce tabuľky veľkostí detských oblečení vám poslúžia pre vašu lepšiu orientáciu.
detské choroby
Jačmeň, vlčie zrno
02.06.2020   4
Ide o zápal mazových žliazok na viečku, ktoré sa prejavuje opuchom. Zvyčajne ho spôsobujú stafylokoky. V extrémnych prípadoch je jedinou liečbou jeho vybratie lyžičkou v lokálnej anestéze.
Zväčšené nosné mandle
29.05.2020   13
Zväčšenie nosných mandlí - hltanovej mandle - adenoidné vegetácie. Za týmito tromi názvami sa skrýva to isté. Nájdite tu všetky užitočné informácie.
Operácia: Pruh - Hernia - Prietrž
26.05.2020   36
Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž a slabinová prietrž, ktorá je častá u detí narodených pred termínom. V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia).
zvery
Terčovec, kráľ akvária
02.06.2020   0
Iba jeden druh ryby sa pýši takýmto prirovnaním, ktoré si vydobyl svojím zjavom, ale hlavne náročnosťou svojho chovu v umelých podmienkach. Prešliel ďalekou cestou od divokej formy až po dnešnú paletu farebných mutácií.
Agapornis, začíname s chovom.
26.05.2020   7
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   3
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?