ZdravieZdravie

Vyhneme sa druhej vlne koronavírusu?

 Anna Veselá   12.05.2020   0

Po dvoch mesiacoch sme sa dočkali dňa, kedy nepribudol ani jeden nový prípad koronavírusu. Prvý nakazený bol na Slovensku potvrdený 6. marca. V piatok 8. mája bolo testovaných 3910 ľudí, ani jedna vzorka nebola pozitívna a nikto nezomrel.

Premiér Igor Matovič na Facebooku síce pridal k prvej nule červené srdiečko a pochválil ľudí, že sú úžasní, ale uverejnil aj aktuálny graf, ktorý optimistický nie je.

 

„Celosvetovo koronavírus vôbec nie je na ústupe, práve naopak - po 5 týždňoch viac-menej stabilného vývoja - posledný týždeň počet pozitívnych rastie. Vo viacerých krajinách nastal efekt, že po prvotnom uspokojení ľudia povolili v disciplíne ... a nezvládli to ... korona sa im vrátila v ešte väčšej sile,“ pripomína premiér.

Zvládneme to?

Druhej vlne už čelili Hongkong, Singapur a dve čínske provincie. Spustili ju robotníci a študenti vracajúci sa zo zahraničia letecky. Aj preto sa stále opakuje, ako veľmi záleží na tom, kedy sa začne lietať, ako sa budú otvárať krajiny a udržiavať hranice.

Ako príklady dobrého zvládania epidémie sa uvádzajú Taiwan a Nový Zéland, v ktorých boli ľudia viac disciplinovaní a trpezliví, preto sa im korona-kríza nezopakovala.  

Odborníci však nie sú jednotní v tom, či a kedy druhá vlna príde a nevedia odhadnúť ani to, či by bola silnejšia alebo slabšia.

Scenáre druhej vlny

Z rozporuplných vyjadrení vyplývajú štyri možné scenáre druhej vlny koronavírusu:

  • jedna teória hovorí, že príde už v nasledujúcich dňoch.
  • Druhá, že príde až na jeseň, resp. v zimných mesiacoch.
  • Tretia počíta s obidvomi možnosťami - môže prísť aj teraz, aj na jeseň.
  • Alebo nepríde vôbec, ak by sme sa priklonili k najoptimistickejšej verzii.

Epidemiológovia, ktorí vychádzajú zo svojich teórií pomáhajúc si tým, ako sa správa chrípka, očakávajú druhú vlnu na jeseň, kedy sa dobré darí infekciám. A dávajú nám nádej, že nasledujúce slnečné dni by sme mohli imunitne dobre zvládnuť. V zime máme predsa len menej vitamínu D a tiež sezónneho ovocia a zeleniny.

Profesor Krčméry, člen permanentného krízového štábu sa však pre portál Aktuality vyjadril, že ak udrie druhá vlna, bude to v najbližších týždňoch, či dokonca v najbližších dňoch. Dôležité je, aby mal koronavírus pomalý nástup a pomalý zostup.

Mentálne už na to pripravení sme, i keď všetci sme z opatrení unavení. Na jedenej strane je dobré, že nemáme záchvaty paniky a úzkosti ako na začiatku marca, no stále treba mať rešpekt a nepodľahnúť pocitu, že sme z toho vonku a všetko bude ako pred tým. Musíme sa stále chrániť a naučiť sa s nákazou žiť.

Nevieme, či sa môžeme znova nakaziť a vakcína ešte nie je

Dnes ešte nevieme, ako dlho po prekonaní ochorenia protilátky pretrvávajú a chránia pred opätovným nakazením, nakoľko vírus je tu len niekoľko mesiacov. Ak by sa aj na jeseň objavila prvá vakcína, nevieme, či bude dostatočne účinná, nakoľko v období mimo pandémie trvá proces výroby vakcíny asi 18 mesiacov.

Epidemiológovia apelujú na ľudí, aby neprestávali nosiť rúška na verejnosti, ak nechceme, aby sa nám situácia vymkla z rúk. Aj naďalej je dôležité dodržiavať dvojmetrovú vzdialenosť, obmedzovať stretávanie a často si umývať ruky.

Ako sme na tom zdravotne po mesiacoch karantény

Ak chceme niečo reštartovať, potom sa zamerajme na naše zdravie, na ktorom sa u nás v rôznej miere podpísali doterajšie týždne či mesiace karantény a izolácie. U každého z nás sa môžu prejaviť príznaky stresu, nespavosti, úzkosti, hnevu, či depresie.

Pri nadmernom a dlhotrvajúcom strese, únave a vyčerpanosti hrozí, že nám vypovedá imunita a budeme horšie odolávať virózam. Preto treba naďalej nosiť na tvári vyžehlené rúška a posilňovať obranyschopnosť nášho organizmu, ktorému dali posledné mesiace výrazne zabrať.


Produktový TIP z lekárne :

Práve v čase rizika nákazy sa obraciame aj na pomoc z lekárne.

Vitamínový doplnok  VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.

Špeciálny prírodný výživový doplnok určený pre deti (od 3. rokov) a dospelých. Obsahuje vysoko účinné antivirotické látky, antioxidanty, dôležité vitamíny, aminokyseliny a minerály. Zvyšuje obranyschopnosť a stabilizuje organizmus.

 

KEDY zvoliť VIUSID?

  • V stavoch zlyhávania imunity ( chronické ochorenie obličiek, pečene, žalúdka, cukrovka, onkologické ochorenia )
  • V priebehu viróz sprevádzaných slabým imunitným systémom ( chrípka, koronavírusy, SARS, žltačka, mononukleóza )
  • Podpora organizmu pri nadmernom strese, únave a vyčerpanosti
  • Prevencia pred častými herpetickými infekciami- opakované opary
  • V dermatológii pri dlhodobých kožných problémoch - psoriáza, ekzém Prevencia pri cestovaní do oblastí s vyšším výskytom infekcií

Viac na vasezdravie.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...