ZdravieZdravie

Viete ako zvládnuť črevný diskomfort rýchlo a bezpečne?

 Edukafarm   27.04.2020   0

Črevný diskomfort má rôzne prejavy, môžu to byť kŕče, nadúvanie, vylučovanie riedkej stolice, alebo naopak zápcha. Príčin môže byť viacero, zlá kombinácia potravín, alebo konzumácia kontaminovaných potravín a vody vírusmi a baktériami. Problémy však môžu vzniknúť aj na základe stresu, alebo zlým trávením (intoleranciou), či alergickou reakciou na niektoré potraviny. V neposlednom rade problémy spôsobujú aj niektoré lieky napr. antibiotiká, ktoré môžu narušiť prirodzenú črevnú mikroflóru. 

Obr. inPHARM

 

Široké spektrum prípravkov

V lekárni sú dostupné mnohé prípravky, ktoré sú zamerané na rôzne príčiny a prejavy problémov. Ide o antiperistaltiká (spomaľujú pohyb čriev), adsorbenciá (viažu rôzne látky a toxíny), spazmolytiká (uvoľňujú kŕčové stavy), dezinficienciá (zneškodňovať vírusy, baktérie a iné patogénne mikroorganizmy) a probiotické črevné baktérie, ktoré obnovujú črevnú mikrobiotu, ktorá zlepšuje trávenie a vytesňuje patogénne mikroorganizmy.

Aj príroda ponúka riešenie

Obr. PublicDomainPictures z Pixabay

 

Pri hnačkovitých problémoch nám môžu pomôcť aj čaje z bylín, alebo plody z vybraných rastlín. Mnohé obsahujú viaceré účinné látky, ktoré dokážu dezinfikovať črevnú sliznicu, vychytávať toxické látky, znižovať dráždivosť čreva, pôsobiť protizápalovo a upokojujúco na kŕčovité stavy. Navyše dodávajú  organizmu dôležité látky ako sú vitamíny minerály, bielkoviny, aminokyseliny, antioxidačné látky a rôzne enzýmy.

Osvedčeným a tradične používaným prírodným prostriedkom proti hnačke je aj použitie extraktu zo sušených plodov čučoriedky, čo schválila aj Európska lieková agentúra. Dôležité je, aby sa použili v dostatočnom množstve.

Prípravok pre celú rodinu

Obr. inPHARM

 

Opýtali sme sa detskej a dorastovej lekárky MUDr. Alice Kubinskej, čo sa jej v praxi osvedčilo pri črevnom diskomforte. „Vo svojej praxi používam celý rad prípravkov, ale v poslednej dobe sa mi osvedčil v praxi komplexný prírodný prípravok ENTERINA , ktorý obsahuje probiotickú kultúru Bacillus coagulans na doplnenie narušenej črevnej mikrobioty, sušené čučoriedky ako aj ich šťavu a vitamíny skupiny B a K. Tento prípravok vďaka pestrému zloženiu vykazuje širokospektrálny účinok, čím podporuje dosiahnutie fyziologického trávenia, zníženie miery únavy, zlepšenie chuti do jedla. Osvedčil sa mi aj pri akútnych infekčných hnačkách ale tiež pri neinfekčných,  napr. pri nevhodnej kombinácii potravín a dokonca aj pri nešpecifických dlhšie trvajúcich bolestiach brucha, ktoré sa ťažko liečia.“ Je to bezpečný prípravok bez nežiaducich účinkov, vhodný pre malé deti od 6 mesiacov aj pre dospelých.

Skúsenosti z pediatrickej praxe  

Pani doktorka Kubinská nám uviedla aj dva zaujímavé prípady zo svojej praxe. V prvom prípade išlo o štvorročného chlapčeka, ktorý dostal akútnu gastroenteritídu s úporným vracaním, hnačkou a teplotou, čo si vyžadovalo hospitalizáciu. Z laboratórnych výsledkov sa zistila rotavírusová infekcia. Dostal infúzie soľných roztokov, antiemetiká, paralen, probiotiká a diétu. O dva mesiace mal opäť gastroenteritídu s hospitalizáciou bez potvrdenej nákazy a o ďalšie 3 mesiace bol znovu hospitalizovaný pre hnačky. Gastroenterologické vyšetrenie nepotvrdilo infekčný agens, ani celiakiu a  ani inú malabsopciu či intoleranciu potravín.  3 dni po príchode z nemocnice mal opäť riedke stolice 8-krát, ale matka už odmietla hospitalizáciu. Pani doktorka naordinovala chlapčekovi rehydratáciu, diétu a spomínaný komplexný prípravok ENTERINA. Stav sa rýchlo zlepšoval a po 8 dňoch bol bez diéty a bez ťažkostí.

V druhom prípade išlo o 19-ročné dievča, ktorej diagnostikovali juvenilnú artritídu (reumatické ochorenie), na základe čoho bola aj hospitalizovaná a dlhodobo užívala kortikoidy, antibiotiká a protizápalové lieky. Výrazne zle to znášala, mala viaceré gastroenteritické ťažkosti (striedavé hnačkovité stolice, nafukovanie, pocit zlého trávenia) čo viedlo k podváhe 46,5 kg na 169 cm výšky. Vylúčila potraviny, ktoré očividne zle tolerovala. Pani doktorka jej naordinovala kúru s komplexný prírodným prípravkom (jedno balenie na 8 dní) počas jedného mesiaca. To opakovala počas 3 mesiacov a jej stav sa postupne upravil a pribrala 4 kg.

Článok pripravila odborná redakcia Edukafarm.


Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?