ZdravieZdravie

Viete ako zvládnuť črevný diskomfort rýchlo a bezpečne?

 Edukafarm   27.04.2020   0

Črevný diskomfort má rôzne prejavy, môžu to byť kŕče, nadúvanie, vylučovanie riedkej stolice, alebo naopak zápcha. Príčin môže byť viacero, zlá kombinácia potravín, alebo konzumácia kontaminovaných potravín a vody vírusmi a baktériami. Problémy však môžu vzniknúť aj na základe stresu, alebo zlým trávením (intoleranciou), či alergickou reakciou na niektoré potraviny. V neposlednom rade problémy spôsobujú aj niektoré lieky napr. antibiotiká, ktoré môžu narušiť prirodzenú črevnú mikroflóru. 

Obr. inPHARM

 

Široké spektrum prípravkov

V lekárni sú dostupné mnohé prípravky, ktoré sú zamerané na rôzne príčiny a prejavy problémov. Ide o antiperistaltiká (spomaľujú pohyb čriev), adsorbenciá (viažu rôzne látky a toxíny), spazmolytiká (uvoľňujú kŕčové stavy), dezinficienciá (zneškodňovať vírusy, baktérie a iné patogénne mikroorganizmy) a probiotické črevné baktérie, ktoré obnovujú črevnú mikrobiotu, ktorá zlepšuje trávenie a vytesňuje patogénne mikroorganizmy.

Aj príroda ponúka riešenie

Obr. PublicDomainPictures z Pixabay

 

Pri hnačkovitých problémoch nám môžu pomôcť aj čaje z bylín, alebo plody z vybraných rastlín. Mnohé obsahujú viaceré účinné látky, ktoré dokážu dezinfikovať črevnú sliznicu, vychytávať toxické látky, znižovať dráždivosť čreva, pôsobiť protizápalovo a upokojujúco na kŕčovité stavy. Navyše dodávajú  organizmu dôležité látky ako sú vitamíny minerály, bielkoviny, aminokyseliny, antioxidačné látky a rôzne enzýmy.

Osvedčeným a tradične používaným prírodným prostriedkom proti hnačke je aj použitie extraktu zo sušených plodov čučoriedky, čo schválila aj Európska lieková agentúra. Dôležité je, aby sa použili v dostatočnom množstve.

Prípravok pre celú rodinu

Obr. inPHARM

 

Opýtali sme sa detskej a dorastovej lekárky MUDr. Alice Kubinskej, čo sa jej v praxi osvedčilo pri črevnom diskomforte. „Vo svojej praxi používam celý rad prípravkov, ale v poslednej dobe sa mi osvedčil v praxi komplexný prírodný prípravok ENTERINA , ktorý obsahuje probiotickú kultúru Bacillus coagulans na doplnenie narušenej črevnej mikrobioty, sušené čučoriedky ako aj ich šťavu a vitamíny skupiny B a K. Tento prípravok vďaka pestrému zloženiu vykazuje širokospektrálny účinok, čím podporuje dosiahnutie fyziologického trávenia, zníženie miery únavy, zlepšenie chuti do jedla. Osvedčil sa mi aj pri akútnych infekčných hnačkách ale tiež pri neinfekčných,  napr. pri nevhodnej kombinácii potravín a dokonca aj pri nešpecifických dlhšie trvajúcich bolestiach brucha, ktoré sa ťažko liečia.“ Je to bezpečný prípravok bez nežiaducich účinkov, vhodný pre malé deti od 6 mesiacov aj pre dospelých.

Skúsenosti z pediatrickej praxe  

Pani doktorka Kubinská nám uviedla aj dva zaujímavé prípady zo svojej praxe. V prvom prípade išlo o štvorročného chlapčeka, ktorý dostal akútnu gastroenteritídu s úporným vracaním, hnačkou a teplotou, čo si vyžadovalo hospitalizáciu. Z laboratórnych výsledkov sa zistila rotavírusová infekcia. Dostal infúzie soľných roztokov, antiemetiká, paralen, probiotiká a diétu. O dva mesiace mal opäť gastroenteritídu s hospitalizáciou bez potvrdenej nákazy a o ďalšie 3 mesiace bol znovu hospitalizovaný pre hnačky. Gastroenterologické vyšetrenie nepotvrdilo infekčný agens, ani celiakiu a  ani inú malabsopciu či intoleranciu potravín.  3 dni po príchode z nemocnice mal opäť riedke stolice 8-krát, ale matka už odmietla hospitalizáciu. Pani doktorka naordinovala chlapčekovi rehydratáciu, diétu a spomínaný komplexný prípravok ENTERINA. Stav sa rýchlo zlepšoval a po 8 dňoch bol bez diéty a bez ťažkostí.

V druhom prípade išlo o 19-ročné dievča, ktorej diagnostikovali juvenilnú artritídu (reumatické ochorenie), na základe čoho bola aj hospitalizovaná a dlhodobo užívala kortikoidy, antibiotiká a protizápalové lieky. Výrazne zle to znášala, mala viaceré gastroenteritické ťažkosti (striedavé hnačkovité stolice, nafukovanie, pocit zlého trávenia) čo viedlo k podváhe 46,5 kg na 169 cm výšky. Vylúčila potraviny, ktoré očividne zle tolerovala. Pani doktorka jej naordinovala kúru s komplexný prírodným prípravkom (jedno balenie na 8 dní) počas jedného mesiaca. To opakovala počas 3 mesiacov a jej stav sa postupne upravil a pribrala 4 kg.

Článok pripravila odborná redakcia Edukafarm.


Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





tehotenstvo
Odtok plodovej vody
26.05.2020   4
Čo by ste mali vedieť o odtoku plodovej vody? Ako ju spoznáte? Kedy máte ísť do pôrodnice?
Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
22.05.2020   0
Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
Ako schudnúť po pôrode?
19.05.2020   1
Kedy začať s chudnutím, ako schudnúť efektívne zdravo a tak, aby sme neohrozili dojčenie či vlastné zdravie?
babetko
Tabuľka veľkostí detských odevov
28.05.2020   3
Oblečenie pre deti býva označovaný rôzne. Podľa veku, výšky dieťaťa alebo dokonca hmotnosti. Ak je na výber, odporúčame orientovať sa vo veľkostiach podľa výšky, na začiatku dĺžky :-) dieťaťa. Nasledujúce tabuľky veľkostí detských oblečení vám poslúžia pre vašu lepšiu orientáciu.
Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
25.05.2020   0
Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
Akú farbu očí bude mať naše dieťatko?
23.05.2020   9
Prečo majú bábätká bielej pleti najprv modré oči? Dá sa vopred určiť, akú farbu očí budú mať naše deti? Kedy si môžeme byť na istom, že ide o finálnu farbu očí?
detské choroby
Operácia: Pruh - Hernia - Prietrž
26.05.2020   36
Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž a slabinová prietrž, ktorá je častá u detí narodených pred termínom. V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia).
Diéta pri zvracaní
22.05.2020   0
Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
Top 9 domácich liekov na hnačku
21.05.2020   4
Aby ste predišli liečbe hnačky medikamentmi, môžete vyskúšať najskôr niektoré z domácich liečiv. Obvykle sa dieťaťu uľaví a nenastane skutočná potreba užívať lieky.
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
26.05.2020   7
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   2
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
11.05.2020   2
Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?