Únik moču. Vaginálny pôrod ako rizikový faktor.

eva&hana/ redakcia 11

Prvý krát v histórii mojej kariéry „matky píšucej o matkách“ som na vlastné oči videla niekoho, kto s nadšením hovoril o vysokom čísle realizovaných cisárskych rezov ako o úspechu. Za okrúhlym stolom k téme život s inkontineciou.

V Pražskom Ústave pre matku a dieťa realizujú ročne 5000 pôrodov a z toho viac ako 2000 cisárskym rezom. Štatistika vykonaných  cisárskych rezov siahajúca takmer k polovici všetkých pôrodov, bola riaditeľom tejto najväčšej českej pôrodnice  prezentovaná ako by so spokojnosťou z dobre vykonanej práce a výborne nasmerovaným trendom. 

Priznám sa, neviem zdielať toto nadšenie, a to z mnohých dôvodov… ale založím si teraz na nos okuliare špecialistov, gynekológov a urológov, ktorí riešia a sprevádzajú pacientov s nedobrovoľným únikom moču.

Vaginálny pôrod ako rizikový faktor č. 1

Vaginálny pôrod  má na svedomí výrazné morfologické zmeny panvového dna. Zmeny a ich dopad súvisia najmä s vekom ženy, kedy vchádza do svojej prvej gravidity. 

Samozrejme staršie ženy = väčšie problémy. Dnes sa nám prvé gravidity posúvajú až k 35. alebo dokonca 40tke.“ – konštatuje doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc., riaditeľ Ústavu pre matku a dieťa Praha – Podolí.

Mechanizmy pôrodného poranenia:

  • poranenia svalové (potrhanie svalstva)
  • poranenia fasciálne (vzniknuté roztiahnutím alebo odtrhnutím)
  • denervácia (poranenie nervov pri roztiahnutí)
  • poranenia  susedných orgánov – (močový mechúr, rektum)

Riziko dysfunkcie panvového dna

Nielen spôsob vedenia pôrodu, ale aj počet pôrodov u jednej rodičky má vplyv na možné problémy s udržaním moču v budúcnosti.

SIM na grafe označuje stresovú inkontinenciu moču, teda problémy s nedobrovoľným účinkom moču pri aktivitách, kde je vyvíjaný tlak na močový mechúr alebo vnútorné orgány. Ľahšie formy sa prejavia pri kýchnutí, kašli, skákaní, behaní, pri tenise, či volejbale, zvíhaní ťažkých predmetov. POP označuje prepad panvových orgánov následkom pôrodu.

Zhruba takto to vyzerá

Zaujíma vás, ako to vyzerá, keď prechádza hlavička s 10 cm priemerom pôrodnými cestami?

Ponúkam vám obrázky z prezentácie Doc. MUDr. Jaroslava Feyereisla, CSc., z Ústavu pre matku a dieťa v Prahe.

Lepšie vyhliadky tých, čo rodili cisárskym

V zahraničí prebehla analytická štúdia na populácii 288 jednovaječných dvojčiat. Vždy jedna žena z páru dvojčiat rodila cisárskym rezom, druhá spontánne. Výsledky štúdie priniesli zaujímavé číslo. Až o 50% vyššie riziko následných problémov s inkontinenciou majú tie ženy, čo rodili pôrodnými cestami, teda vaginálne.

Cisársky na požiadanie?

V Českej republike na rozdiel od Slovenska, existuje už legálna možnosť pre rodičky – vybrať si cisársky rez ako jeden z možných spôsobov ako „porodiť“. 

Na Slovensku  môže byť cisársky rez indikovaný len z vážnych zdravotných dôvodov matky alebo dieťaťa.

Otázkou však zostáva, či je celé „zlo“ obsiahnuté práve vo vaginálnom pôrode

možno by sa otázka dala položiť inak – nie či: „rodiť vaginálne alebo sekciou, ak chceme predísť stresovej inkontinencii?“, ale skôr:

Ako rodiť vaginálne tak, aby sme predišli stresovej inkontinencii?

K prirodzenému (vaginálny pôrod nie je automaticky prirodzený) pôrodu patrí aj určitá miera trpezlivosti. Je treba dopriať mame aj jej bábätku čas, aby:

  • sa dieťa správne zrotovalo v pôrodných cestách, kosti panvy sa mohli uvoľniť  a hlavička bábätka čiastočne prispôsobiť veľkosti vnútornej panvy, 
  • aby mala bránka čas úplne zájsť (tlačenie na nezájdený lem môže spôsobiť vnútorné poranenie aj prepad pochvy) (1), 
  • je dôležité tlačiť až keď je bránka úplne zájdená, aj keď nutkanie môže rodička pociťovať aj skôr (1), 
  • a naopak, žena by nemala tlačiť, ak ešte necíti potrebu, aj keď je dilatácia  (otvorenie krčka) dokončená – ako píše H. Goer: „dlhotrvajúca námaha vykonávaná napriek prirodzenému pudeniu ženu vysiluje a zdá sa byť vceľku spolahlivým receptom na to, ako svaly panvového dna a spojivové tkanivá preťažiť.“ (2)
  • je treba zvažovať bedlivo urýchlovanie pôrodu oxytocínom, epidurál a použitie  Kristellerovej expresie plodu (ľudovo: skákanie po bruchu – tlačenie na vrchol maternice za účelom urýchlenia pôrodu bábätka a nahradenia „slabého“ brušného lisu)
  • nástrih hrádze by mal byť vykonaný len v nevyhnutných prípadoch,
  • poloha matky pri tlačení by mala zodpovedať jej voľbe. Poloha na chrbte často zhoršuje schopnosť zapojiť do pôrodu brušný lis, sťažuje dieťatku rotáciu, môže znižovať aj okysličenie bábätka (2), zvyšuje riziko väčšieho poranenia svalov malej panvy a hrádze.

Asi je zrejmé, že to nieje až také jednoznačne čierno-biele

Pri všetkom tom informovanom zvažovaní by sme nemali zabudnúť, že ani pôrod sekciou tak úplne nieje prechádza ružovým sadom… Cisársky rez nesie so sebou svoje riziká aj komplikácie. Takže zostáva len popriať každej žene dostatok informácii a podporu pri hľadaní vlastnej cesty.

Použitá literatúra:

  1. Ina May Gaskin: Zázrak porodu,  One Woman Press, 2010
  2. Henci Goer: Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu, One Woman Press, 2002

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Hoci problém inkontinencie zažívam aj z hľadiska krivky 🙂 a aj vďaka prístupu slovenských lekárov, napriek tomu by som to za ten cisársky nevymenila. Ono to nevyzerá ako výhra ani len vďaka inkontinencii. Skôr by som tlačila na pílu, aby sa vaginálny pôrod stal tým, čím má byť a je od začiatku po koniec – a bude aj menej problémov s inkontinenciou. Celé je to obrátené na ruby… a potom nás hrdinovia lákajú na niečo, čo nám má pomôcť, ale je to protí prírode a jej geniálnosti…

  2. Nemyslím si, že by rizikovým faktorom bol vaginálny pôrod, skôr to, čo ho sprevádza. Zažila som síce len dva, obidva v Martine, u toho istého dohodnutého lekára, bez epidurálu, s predchádzajúcou masážou hrádze, v polosede. Pri prvom, ako prvorodička(35r.), som prišla do pôrodnice skoro a vychutnala som si: klystír, pustenie plodovej vody, oxitocín, cievkovanie…všetko za účelom urýchlenia priebehu pôrodu. Výsledkom bol náš prvý poklad, ja bez zranení, inkontinencia stresová, trvajúca cca pol roka. Cvičila som Kegelove cviky – pomohli. Druhý pôrod som si do poslednej chvíle užívala v plnej vani teplej vody doma (kontrakcie boli ledva citeľné – ale účinné)

    na finále sme dorazili do pôrodnice (cca 7km vzdialenej) Druhý poklad sa narodil po hodine na sále, z toho 15min „pásy“ v polosede na polohovateľnom lôžku, zvyšok času na fitlopte a v hlbokom predklone opretá o lôžko… žiadne urýchľovanie nebolo treba… žiadne zranenia, žiadna inkontinencia, pohoda, úžasný zážitok. Chápem, že lekári, pôrodné asistentky a sestričky su tiež ľudia, majú svoje rodiny a po X hodinovej službe chcú ísť domov, preto im to urýchľovanie až tak nezazlievam, mne tam bolo tiež dlho(cca 10h). Inak mali super prístup, výborná atmosféra. Ale je fakt, že druhý pôrod sa mi páčil viac….

  3. Ak by mal byt vaginalny porod realne a pausalne riziko pre zenu a zasahoval by do jej atraktivity a schopnosti mat dalsie deti asi by to bola evolucna samovrazda, nemyslite? ak zeny budu rodit v leze a polosede a budu mat medikalizovany porod s epiziotomiou necudujme sa ze to ma nasledky. Nastrihy vedu k inkontinencii, na to su uz davno studie co to potvrdzuju.

  4. Mňa by však zaujímalo, či aj žena, ktorá rodila spôsobom „masaker“ – skákanie po bruchu, nástrih, ležanie na chrbte – môže dať do poriadku svoje panvové dno, a ako na to. Nechceme predsa stále nariekať nad rozliatym mliekom?

  5. v prvom rade by takéto informácie mali poznať gynekológovia – oni majú byť odborníci a najväčší špecialisti v tejto oblasti. Napriek tomu, ženy laičky musia bojovať o svoje práva pri pôrode a čítať takéto člávky /inak super článok/ Stále totiž prevláda rodenie na chrbte, urýchľujú sa pôrody a končia sa zbytočným nástihom atd. Pochybujem však, že si toto prečíta aj môj gynekolog….

  6. Zdravím vás, dámy, ja som riešila inkontinenciu kontinuálne asi pol roka po vaginálnom pôrode . Tiež do mňa natlačili všetko možné, len aby to šlo skôr a bol z toho len väčší masaker. Tento článok je perfektne napísaný – ďakujem. Mne únik moču upravil vďaka cvikom (cvičím ich doteraz, pripájam ich k iným cvikom a okrem toho že sú efektívne aj sa z nich chudne) a tiež mi lekárka nasadila incovenal comfort, verím, že vďaka tejto kombinácií si už môžem kedykoľvek kýchnuť a som v pohodesmile.

  7. Ja som mala problémy s inkontinenciou po pôrode ako mnoho iných žien, mne na to zabralo dobre ive inkontinstop, vďaka nemu som sa problému celkom rýchlo zbavila smile

  8. na unik mocu ako kazda zena nespominam prave najradsej, jeden z najprijemnejsich pocitov ktore som kedy mala… odporucam ako rychlu pomoc ive inkontinstop z lekarne, kedze neobsahuje hormony neskodi telu a unik mocu zastavju trvale, ked som douzivala tabletky nevratila sa spat

Pridaj komentár