ZdravieZdravie

Tiež doma delíte jedlo na „dobré“ a „zlé“ ? Chyba

 Kristína Gabíková   01.06.2020   0

Dieťa napodobňuje svojich rodičov takmer v každom smere. Jedlo a návyky s ním spojené nie sú výnimkou. Ako sa teda stravovať tak, aby si váš potomok dokázal vychutnať zdravý a vyvážený jedálny lístok bez výčitiek svedomia?     

 

Diéty už v detskom veku

Súčasná doba so sebou prináša veľké množstvo diétnych trendov, pričom výrazne narastá tlak na výzor mladého človeka. Výsledkom je, že dospievajúci majú dnes nižšie telesné sebavedomie, ako kedykoľvek predtým. Jedným z dôkazov je rastúci počet mladých ľudí s poruchami prijímania potravy. Alarmujúci je taktiež fakt, že prvé skúsenosti s diétami získavajú deti už v ôsmich rokoch. Prieskum značky Dove tieto zistenia potvrdzuje.  Podľa neho až sedem z desiatich dievčat vo veku 10- 13 rokov nespokojných s vlastnou postavou obmedzuje konzumáciu jedla.

„Nie je tajomstvom, že stravovacie návyky detí najviac ovplyvňujú rodičia. Je preto možné, že ak sa rodič rozhodne pre prísnu a nárazovú diétu, dieťa sa pridá. Reálny je však aj variant, že sa  rozhodne vzdorovať a porušovať pravidlá, ktoré sa doma zaviedli“, uvádza psychologička a garantka Projektu sebadôvery Dove Mgr. Mária Šimčáková – Tothová. Zároveň dodáva, že čierno- biely prístup k zdravej výžive nie je správny a rodičia by v prípade svojich potomkov nemali podporovať žiadne stravovacie extrémy.

Mama „dietárka“

Spoločné diéty matiek a dospievajúcich dcér nie sú nič neobvyklé. Táto „nevinná zábava“ však môže vážne ovplyvniť vzťah dcéry k vlastnému telu. „Stravovacie návyky matiek sú zdrojom návykov a presvedčenia u dcér. Pri budovaní kultúrnych hodnôt týkajúcich sa hmotnosti a tvaru tela zohrávajú práve matky ústrednú rolu. Ich diétne návyky sú tak často spojené so stravovacími problémami dcér. Znamená to, že matky dietárky môžu spôsobiť, že sa ich dcéry začnú viac trápiť svojim vzhľadom,“  vysvetľuje Mgr. Lucia Jurová, psychologička centra Anabell, ktoré pomáha ľudom s poruchou prijímania potravy a dlhodobo upozorňuje na škodlivosť diét.  Rovnakého názoru je aj psychoterapeutka Susie Orbach. Tá tvrdí, že striktné rozdelenie jedál na „dobré“ a „zlé“ určuje vzťah k jedlu a môže podporiť vznik poruchy prijímania potravy.  

Takto nie

V snahe naučiť deti zdravému a vyváženému stravovaniu sa rodičia nevedomky dopúšťajú mnohých chýb.  Obmedzovanie chutných a často energeticky výdatných jedál je často jednou z nich. Zakázanie určitého typu jedla zvyšuje túžbu po ňom a môže deti priviesť k jedeniu či dokonca k prejedaniu aj vtedy, keď nepociťujú pocit hladu.  Ako vhodnejšie sa naopak javí mierne obmedzovanie. Rodičia by sa mali vyvarovať odmeňovaniu detí jedlom, pričom to platí predovšetkým pre sladkosti. „Použitie jedla ako odmeny za dobré chovanie zvyšuje u malých detí preferenciu týchto potravín. Rovnako kontraproduktívne je, ak rodičia odmeňujú deti za konzumáciu zdravého jedla“,  vysvetľuje Mgr. Lucia Jurová.

Jednou z častých chýb, ktorej sa dopúšťa mnoho rodičov, je jedenie pri televízii, rozprávke, či s mobilom v ruke. Dieťa sa tak nenaučí stolovať a jedlo si vychutnať.  Naopak je počas jedla je rušené, čo môže viesť k tomu, že prestane vnímať signály svojho tela.  Potvrdzuje to aj výskum nórskej univerzity v Adger, ktorý ukázal, že deti, ktoré pozerajú počas jedla televízor, majú vo zvýšenej miere  tendenciu trpieť nadváhou či obezitou.  Tipy ako naučiť deti zdravému vzťahu k jedlu nájdete na dove.com/ sebadôvera alebo v príručke Sama sebou

Tipy ako vybudovať u detí zdravý vzťah k jedlu

 Zapojte deti do prípravy jedla

Varte čo najviac jedál doma a zapojte deti do nákupov surovín a prípravy jedál. Vďaka tomu porozumejú jednotlivým surovinám a pochopia akú úlohu hrajú v plnohodnotnom pokrme.

 Jedlo by v rodine nemalo vyvolávať pocit viny.

Dbajte na to, aby bola vaša strava vyvážená a neobmedzujte určité typy jedla, pokiaľ na to nemáte dobrý dôvod napr. alergia. Ukážte deťom, že každé jedlo sa dá zjesť bez pocitu viny.

Zabudnite na módne diéty

Často sú založené na vyradení určitých druhov jedla, čo znamená, že neuspokojujú naše dôležité výživové požiadavky.  Človek má tendenciu túžiť po všetkom, čo je zakázané, a potom keď túžbe podľahnem cíti sa previnilo a je tak rýchlo, že si jedlo ani nevychutná.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...