ZdravieZdravie

Stravou proti ekzému. Prejedzte sa k zdravšej pokožke.

 Adriana Bachoríková   15.09.2020   0

Atopický ekzém a strava. Súvisia spolu? Určite áno. Sme to, čo jeme. A často podľa toho vyzeráme. Vhodné, či nevhodné stravovanie vidno na človeku už na prvý pohľad. Ak sa niekto pravidelne a dlhodobo stravuje vo fast foode, skôr, či neskôr sa to prejaví na jeho váhe, ale aj celkovom vzhľade. Nejde však iba o zovňajšok.

 

V súčasnosti je už všeobecne známe, že gro nášho zdravia je v črevách

Tu sa nachádzajú mikroorganizmy, ktoré s nami žijú. Alebo skôr my žijeme vďaka nim a ich usilovnej práci. Črevný mikrobióm je súbor dobrých a zlých baktérií, ktoré sú súčasťou nášho organizmu. Ich nerovnováha sa prejavuje zdravotnými problémami. Črevný mikrobióm je prepojený so zvyškom nášho tela. Znamená to teda, že strava, ktorú prijímame je kľúčová a priamo ovplyvňuje naše zdravie a fungovanie organizmu.

Zbohom čokoláda...

Nevhodné stravovanie stojí za mnohými ochoreniami. My sa dnes pozrieme bližšie na atopický ekzém. Ide o pomerne rozšírené ochorenie kože, ktoré môžeme dostať do vienka po rodičoch. Z veľkej časti ho vieme držať na uzde, či potláčať práve vhodným životným štýlom. Prejavuje sa suchou často červenou kožou a sprevádza ho nepríjemné svrbenie. Nevyberá si, a postihuje rôzne vekové kategórie od detí až po dospelých. Považuje sa za celoživotné ochorenie.

Atopický ekzém je skvelým príkladom, kde vidíme vplyv stravy na organizmus okamžite. Atopici dobre vedia, že pre kľudnú pokožku bez svrbenia sa musia vzdať niektorých potravín, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu v podobe ekzému. Zbohom čokoláda, zbohom pomaranče, a mnoho ďalších dobrôt. Časom človek na sebe vie odpozorovať, ktoré potraviny mu nerobia dobre.

 

Ak nevhodná strava spôsobuje zdravotné problémy, jej úpravou si vieme výrazne pomôcť a zvýšiť tak kvalitu života. Nevhodné potraviny majú svoje alternatívy, ak telo navyše prečistíme a zbavíme toxínov, pokožka nám poďakuje. Chce to však pevnú vôľu, pretože tu nejde o boj s ekzémom, toto je otázka celkovej zmeny životného štýlu. Prijať nový spôsob stravovania za svoj.

Ktoré potraviny teda pomáhajú pri problémovej pokožke?

Sú to: jablká, hrušky, čučoriedky, stopkový zeler, šaláty, mrkva, melón...Čo tak urobiť si na raňajky smoothie? Telo zbaví škodlivín a zároveň zasýti na dlhú dobu. Ak Vás trápi ekzém zabudnite na kravské mlieko, tropické ovocie, či kakao. Je to v podstate celkom jednoduché. Jesť sezónne potraviny, ktoré si u nás vieme dopestovať, vyhľadávať kvalitné zdroje, a naopak vyhýbať sa polotovarom a chemickým dochucovadlám. Stravu doplniť pitným režimom a je to. Stavte na prirodzenosť a jednoduchosť. To, čo dáte dovnútra sa čoskoro prejaví i navonok.

 

Strava je dôležitá, a čo ďalej?

Atopický ekzém však nie je iba o strave. Blíži sa zima a s ňou aj vykurovacia sezóna a niekoľko vrstiev oblečenia. To má na pokožku veľký vplyv zvonku. Keď jej už dodáme správne živiny zvnútra, je potrebné chrániť ju i na povrchu. Suchý vzduch zvlhčujte a uprednostnite oblečenie z prírodných materiálov. Vyhnite sa dlhým kúpeľom v horúcej vode a radšej si dajte sprchu. Pokožku pravidelne hydratujte. Na trhu je mnoho produktov určených na atopickú kožu. Nie všetky však možno používať na dennej báze, a práve to je pri udržiavaní zdravej pokožky kľúčové. Pravidelnosť a dôslednosť.

TIP Z LEKÁRNE:

Značka SKIN-CAP. ktorá sa roky špecializuje na riešenie kožných problémov prichádza  v septembri na trh s  penou, ktorá je svojím jedinečným zložením jedinou svojho druhu na Slovensku. SKIN-CAP telová pena je vhodná na pravidelné každodenné používanie, pokožku zvláčňuje a hydratuje. Má príjemnú vôňu, a čo je v zime obzvlášť dôležité, veľmi dobre sa vstrebáva. Produkt nie je len na akútne prejavy, ale aj ako bežná rutina starostlivosti o pokožku. 

Je vhodná nielen pre atopikov, ale tiež pre ľudí trpiacich psoriázou, dermatitídou, seboreou, pre suchú a citlivú pokožku. SKIN-CAP telová pena neobsahuje kortikoidy, môžu ju používať aj deti, tehotné a dojčiace ženy. Naopak, má citlivé zloženie, obsahuje octopirox, antibakteriálnu látku, ktorá zabraňuje vzniku nežiaducich plesní, baktérií a kvasiniek a tiež ceramidy ktoré pokožke pomáhajú v obnove a hydratácii.

Pristupujte k atopickému ekzému komplexne, pomôžte svojmu telu zvnútra i navonok a zmena na seba nenechá dlho čakať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako bolia kontrakcie?
23.06.2021   0
Čo sú kontrakcie, ako sa prejavujú a ako veľmi bolia? Ako odlíšiť pravé kontrakcie od falošných, pri akom intervale ísť do pôrodnice? Pomáha kontrakcie predýchať?
Opuchy nôh v tehotenstve
22.06.2021   6
Opuchy nôh postihujú asi 75% tehotných, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva. Zhoršujú sa hlavne na večer a cez noc by mali vymiznúť. Aké sú príčiny opuchov a ako ich zmierniť?
3D animácie pôrodu (video)
18.06.2021   0
Ako prebieha pôrod? Čo sa počas kontrakcií deje s bábätkom? Nasledujúce video veľmi názorne zobrazuje priebeh prvej i druhej doby pôrodnej.
babetko
Utopiť sa dá aj v záhradnom bazéne. Na toto treba dať pozor
23.06.2021   0
Voda deti láka, sú v nej obvykle radi. No v okolí bazénu ich nikdy nenechávajte bez dozoru. Aké riziká hrozia?
Vodné hry pre deti
23.06.2021   0
Hry s vodou deti milujú. Okrem osvieženia hry s vodou poskytujú veľa príležitostí na trénovanie ohybnosti, koordinácie pohybov, kooperácie s kamarátmi ...
Začíname papať: Kedy? Čo? Tabuľky po mesiacoch.
22.06.2021   9
Ako zavádzať príkrmy? Kedy s nimi začať? Ako postupovať? Ak hľadáte tabuľku, s akými príkrmami začať podľa veku bábätka, urobíte si prehľad od 6. mesiaca po prvý rok bábätka.
detské choroby
Suché a sekundárne utopenie – aké ich sprevádzajú príznaky
23.06.2021   0
Čo je suché alebo sekundárne utopenie? Nenastane vo vode, ale až neskôr. Aké sú príznaky? Čo robiť pri suchom topení a ako podať prvú pomoc?
Fontanela: prečo ju bábätká majú a kedy zrastie
18.06.2021   0
Všetky bábätká prichádzajú na svet s vankúšikom nad čelom. Je to takzvaná veľká fontanela, ktorá je veľmi dôležitá pre zdravý vývoj novorodenca.
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?