ZdravieZdravie

Stravou proti ekzému. Prejedzte sa k zdravšej pokožke.

 Adriana Bachoríková   15.09.2020   0

Atopický ekzém a strava. Súvisia spolu? Určite áno. Sme to, čo jeme. A často podľa toho vyzeráme. Vhodné, či nevhodné stravovanie vidno na človeku už na prvý pohľad. Ak sa niekto pravidelne a dlhodobo stravuje vo fast foode, skôr, či neskôr sa to prejaví na jeho váhe, ale aj celkovom vzhľade. Nejde však iba o zovňajšok.

 

V súčasnosti je už všeobecne známe, že gro nášho zdravia je v črevách

Tu sa nachádzajú mikroorganizmy, ktoré s nami žijú. Alebo skôr my žijeme vďaka nim a ich usilovnej práci. Črevný mikrobióm je súbor dobrých a zlých baktérií, ktoré sú súčasťou nášho organizmu. Ich nerovnováha sa prejavuje zdravotnými problémami. Črevný mikrobióm je prepojený so zvyškom nášho tela. Znamená to teda, že strava, ktorú prijímame je kľúčová a priamo ovplyvňuje naše zdravie a fungovanie organizmu.

Zbohom čokoláda...

Nevhodné stravovanie stojí za mnohými ochoreniami. My sa dnes pozrieme bližšie na atopický ekzém. Ide o pomerne rozšírené ochorenie kože, ktoré môžeme dostať do vienka po rodičoch. Z veľkej časti ho vieme držať na uzde, či potláčať práve vhodným životným štýlom. Prejavuje sa suchou často červenou kožou a sprevádza ho nepríjemné svrbenie. Nevyberá si, a postihuje rôzne vekové kategórie od detí až po dospelých. Považuje sa za celoživotné ochorenie.

Atopický ekzém je skvelým príkladom, kde vidíme vplyv stravy na organizmus okamžite. Atopici dobre vedia, že pre kľudnú pokožku bez svrbenia sa musia vzdať niektorých potravín, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu v podobe ekzému. Zbohom čokoláda, zbohom pomaranče, a mnoho ďalších dobrôt. Časom človek na sebe vie odpozorovať, ktoré potraviny mu nerobia dobre.

 

Ak nevhodná strava spôsobuje zdravotné problémy, jej úpravou si vieme výrazne pomôcť a zvýšiť tak kvalitu života. Nevhodné potraviny majú svoje alternatívy, ak telo navyše prečistíme a zbavíme toxínov, pokožka nám poďakuje. Chce to však pevnú vôľu, pretože tu nejde o boj s ekzémom, toto je otázka celkovej zmeny životného štýlu. Prijať nový spôsob stravovania za svoj.

Ktoré potraviny teda pomáhajú pri problémovej pokožke?

Sú to: jablká, hrušky, čučoriedky, stopkový zeler, šaláty, mrkva, melón...Čo tak urobiť si na raňajky smoothie? Telo zbaví škodlivín a zároveň zasýti na dlhú dobu. Ak Vás trápi ekzém zabudnite na kravské mlieko, tropické ovocie, či kakao. Je to v podstate celkom jednoduché. Jesť sezónne potraviny, ktoré si u nás vieme dopestovať, vyhľadávať kvalitné zdroje, a naopak vyhýbať sa polotovarom a chemickým dochucovadlám. Stravu doplniť pitným režimom a je to. Stavte na prirodzenosť a jednoduchosť. To, čo dáte dovnútra sa čoskoro prejaví i navonok.

 

Strava je dôležitá, a čo ďalej?

Atopický ekzém však nie je iba o strave. Blíži sa zima a s ňou aj vykurovacia sezóna a niekoľko vrstiev oblečenia. To má na pokožku veľký vplyv zvonku. Keď jej už dodáme správne živiny zvnútra, je potrebné chrániť ju i na povrchu. Suchý vzduch zvlhčujte a uprednostnite oblečenie z prírodných materiálov. Vyhnite sa dlhým kúpeľom v horúcej vode a radšej si dajte sprchu. Pokožku pravidelne hydratujte. Na trhu je mnoho produktov určených na atopickú kožu. Nie všetky však možno používať na dennej báze, a práve to je pri udržiavaní zdravej pokožky kľúčové. Pravidelnosť a dôslednosť.

TIP Z LEKÁRNE:

Značka SKIN-CAP. ktorá sa roky špecializuje na riešenie kožných problémov prichádza  v septembri na trh s  penou, ktorá je svojím jedinečným zložením jedinou svojho druhu na Slovensku. SKIN-CAP telová pena je vhodná na pravidelné každodenné používanie, pokožku zvláčňuje a hydratuje. Má príjemnú vôňu, a čo je v zime obzvlášť dôležité, veľmi dobre sa vstrebáva. Produkt nie je len na akútne prejavy, ale aj ako bežná rutina starostlivosti o pokožku. 

Je vhodná nielen pre atopikov, ale tiež pre ľudí trpiacich psoriázou, dermatitídou, seboreou, pre suchú a citlivú pokožku. SKIN-CAP telová pena neobsahuje kortikoidy, môžu ju používať aj deti, tehotné a dojčiace ženy. Naopak, má citlivé zloženie, obsahuje octopirox, antibakteriálnu látku, ktorá zabraňuje vzniku nežiaducich plesní, baktérií a kvasiniek a tiež ceramidy ktoré pokožke pomáhajú v obnove a hydratácii.

Pristupujte k atopickému ekzému komplexne, pomôžte svojmu telu zvnútra i navonok a zmena na seba nenechá dlho čakať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?