Sonická zubná kefka pre celú rodinu: Je lepšia a účinnejšia?

pr 0

Sú také potrebné a toľko problémov v živote dokážu spôsobiť, až to je neuveriteľné! Prvýkrát potrápia v detstve, kedy sa prerezávajú. Bábätka vtedy pociťujú bolesť, sú nesvoje a dokonca sa u nich môže dostaviť zvýšená teplota alebo hnačky. Neskôr môžu potrápiť, keď sa mliečne zúbky rozhodnú opustiť ústnu dutinu a rovnako trápia aj v dospelosti.

Ak im človek nevenuje dostatočnú starostlivosť, návšteve zubára sa určite nevyhne. Práve preto mnoho zubných lekárov odporúča správnu starostlivosť o zuby, ktorá nespočíva len v ich umytí zubnou pastou a kefkou. Keďže medzizubné priestory sú najnáchylnejšie na vznik zubných kazov, netreba zabúdať na odstraňovanie zubného plaku práve v tomto tesnom priestore. Ideálne je používať dentálnu niť alebo medzizubné kefky. Celá starostlivosť môže byť doplnená aj o ústne vody, ktoré navyše osviežia i dych.

Keď sme už načrtli správnu starostlivosť, je dôležité vedieť si vybrať aj správnu zubnú kefku. Na trhu ich je obrovské množstvo, preto mnohí len tápajú v tom, ktorá je najlepšia. Vyberať skôr tvrdú kefku alebo mäkkú? Je lepšia elektrická zubná kefka alebo sonická kefka?

História zubných kefiek

Zamýšľali ste sa niekedy nad našou minulosťou a nad tým, aké nástroje sa využívali kedysi a ako sa o seba starali naši predkovia? Zaujímali ste sa, napríklad o to, ako si zuby čistili babičky vašich babičiek? História je vskutku fascinujúca a rovnako tomu je i v prípade zubných kefiek.

Zubná kefka, ako ju poznáme dnes, uzrela svetlo sveta v 15. storočí, kedy bola vyrobená z kostí a zvieracích chlpov. Samozrejme aj v dobe pred jej aktuálnou podobou si naši predkovia čistili zuby, no využívali na to predovšetkým vetvičky zo stromov. V 18. storočí nastal rozmach zubných kefiek, kedy začala ich veľkovýroba, avšak stále boli vyrábané z prírodných štetín. O dve storočia neskôr boli prírodné chlpy nahradené nylonovými vláknami, ktoré boli hygienickejšie a odolnejšie voči choroboplodným mikroorganizmom. V podstate môžeme povedať, že od tejto doby používame práve takéto zubné kefky. No tu to určite nekončí!


O pár rokov neskôr sa na trhu začala objavovať aj elektrická zubná kefka, ktorá mala uľahčiť umývanie zubov predovšetkým telesne postihnutým. Neskôr však táto kefka nabrala na popularite, preto ju začali využívať všetci tí, ktorí si mohli jej kúpu dovoliť. Dnes sa však na našom trhu objavuje aj sonická zubná kefka, ktorá prináša novú technológiu a nový spôsob umývania zubov.

Aký je rozdiel medzi jednotlivými kefkami?

Aj keď sa rokmi tvary zubných kefiek menili, líšila sa ich dĺžka štetín, koncepcia je stále rovnaká. Dokonca môžeme zatiaľ hovoriť o 3 základných druhoch zubných kefiek – štandardné, elektrické zubné kefky a sonické zubné kefky.


Štandardné zubné kefky – tie idú na tzv. vlastný pohon. Sú vyrábané v rôznych veľkostiach, tvaroch a rovnako aj v rôznych farebných prevedeniach. Ich účelom je zuby vyčistiť, odstrániť z nich zubný plak a prispieť k čistote zubov. Tu však treba mať na pamäti, že sú len také účinné, s akou účinnosťou ich používame. Ak na kefku tlačíme menej, tak si zuby nemusíme vyčistiť úplne. Ak na kefku vyvíjame priveľký tlak, môžeme poškodiť zubnú sklovinu, prispieť k odhaleniu zubných kŕčkov a tým si spôsobiť paradentózu. Takže platí, že aj kefku je potrebné vedieť používať!

Elektrické zubné kefky – princíp alebo teda účinnosť týchto kefiek sa ukrýva v ich hlave. Tá vykonáva 2 500 až 7 000 ťahov za minútu. Platí, že jej užívateľ nemusí vykonávať krúživé pohyby pri čistení zubov, ako tomu je pri štandardnej kefke. Stačí pohybovať len pozdĺž zubov a hlava kefky sa o všetko postará. Jej výhodou je, že nemusíte svoje zuby „kefovať,“ no na druhej strane nemusí prispieť k dôkladnému vyčisteniu chrupu. Pamätajte, že kefka vyčistí len tie miesta, na ktoré ju nasmerujete.

Sonické zubné kefky – v tomto prípade ide o akési elektrické zubné kefky, ktoré vykonávajú sonický pohyb, pri ktorom je voda vháňaná aj do medzizubných priestorov, čím dochádza k lepšiemu vyčisteniu chrupu. Sonické zubné kefky „vibrujú“ rýchlosťou 30 000 až 62 000 sterov za minútu, ako tomu je aj v prípade Philips Sonicare. Rôzne reklamy dokonca uvádzajú, že ide o najlepší spôsob čistenia zubov, pretože vďaka tejto zubnej kefke dokážete dôkladne vyčistiť aj priestory, kde sa bežná zubná kefka nedostane. Zubní lekári však tento fakt nedokážu potvrdiť a ani vyvrátiť. Všetko totižto závisí od vás a od toho, koľko času venujete umývaniu zubov a s akou precíznosťou ich čistíte.

Oplatí sa investovať do sonickej kefky?

Určite sa nedá odpovedať na túto otázku jednoznačne. Treba si však uvedomiť, že sonická zubná kefka dokáže vyčistiť aj tie oblasti, kde sa bežná zubná kefka nedostane. Jej jemné vibrácie vháňajú tekutiny (sliny, vodu i zubnú pastu) do oblasti medzi zubami a rovnako aj pod líniu ďasien. Vo výsledku môžeme povedať, že takýmto spôsobom je chrupu venovaná vyššia pozornosť než pri štandardnej kefke.

Štúdiou tiež bolo preukázané, že pri použití sonickej kefky si jej užívatelia čistia zuby oveľa dlhšie a dôkladnejšie. Môže za to predovšetkým zabudovaný 2-minútový časovač, po ktorého uplynutí sa kefka jednoducho vypne. Kdežto pri štandardnej kefke si len málokto umýva zuby odporúčané 2 minúty. Čo je tiež pozitívne, tak mnohí užívatelia sonických kefiek uvádzajú, že majú pocit čistejších zubov – a to môžeme potvrdiť aj my!

Ak sa rozhodnete pre sonickú kefku, tak nezabúdajte ani na svoje deťúrence, pre ktoré sú dostupné detské sonické kefky! Tie si dokonca môžete pomocou chytrého telefónu spárovať s aplikáciou a mať tak starostlivosť o chrup vášho dieťaťa pod kontrolou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár