ZdravieZdravie

Sme tak zdraví, ako zdravé je naše črevo

 Zuzana Uríčková   28.12.2020   0

Sme tak zdraví, ako zdravé je naše črevo – počuli ste už túto múdrosť? Práve tu neustále prebiehajú  dôležité boje nášho imunitného systému proti nebezpečným votrelcom. A že ich je dosť! Sliznica čreva tvorí podstatnú časť slizničnej imunity; na jej vitalite neraz závisí, kto bude víťaz.

 

Dokonalý mechanizmus v ktorom má všetko svoje presné miesto a funkciu - ako inak výstižnejšie definovať ľudské telo? Napriek tomu dokáže stále prekvapiť vedeckú  obec i širokú verejnosť. Najmä teraz by sme sa mali obzvlášť zaujímať o to, ako sa správne starať o svoje zdravie.

Čo to však presne znamená „byť zdravý“? Definícií je viacero, pričom každý z nás má bezpochyby aj svoju vlastnú predstavu.

Aktuálne však mnohí z nás riešia ako sa starať o svoju obranyschopnosť tak, aby dokázala efektívne odrážať útoky všetkých „nepriateľov“. K nim nepatria len vírusy a baktérie, ale tiež kvasinky, plesne a ďalšie parazity, ktoré sú pre zdravie hrozbou. Kľúčovým poznatkom je preto vedieť, kde sa toto pomyselné bojisko v tele nachádza, rovnako tak aj metódy a prostriedky na jeho posilnenie.

Koža a sliznice sú viac ako len mechanická bariéra

Množstvo mikroorganizmov sa nachádza nielen vo vnútri, ale aj na povrchu nášho tela. Koža a sliznice sú nimi doslova posiate. Úlohou imunitného systému je odlíšiť tie prospešné od škodlivých; následne ich zachovať alebo zlikvidovať. Dlhé roky sa predpokladalo, že koža a sliznice sú len akousi mechanickou bariérou medzi organizmom a mikroorganizmami. Aby však vedeli primerane kontrolovať osídlenie a prienik tých škodlivých do tela, disponujú aj vlastným chemickým obranným mechanizmom – tzv. slizničným imunitným systémom, prípadne slizničnou imunitou.

Okrem črevnej ju tiež tvoria napríklad sliznice dýchacieho traktu a nosa. Podobne ako všetky mechanizmy v našom tele, aj slizničná imunita funguje na viacerých úrovniach. Ak by sa totiž stalo, že jedna z nich zlyhá, ďalšia túto chybu napraví.

Miesto prvého kontaktu

Nie je náhoda, že práve sliznice sú miestom, kde sa patogény nachádzajú najčastejšie. Ak sú zdravé a silné, nepriatelia nemajú šancu. V opačnom prípade nedokážu správne fungovať a rovnako tak aj proces ochrany. Slizničná imunita ich nedokáže zneškodniť, namiesto toho sa patogény začnú rozmnožovať a rozširovať ďalej. Výsledkom je tak ochorenie.

Oslabená slizničná imunita sa najčastejšie prejavuje infekciami a zápalmi hrdla a ústnej dutiny (hltan, mandle, hrtan, sliznica úst či ďasná). Typickým a nezameniteľným príznakom je opakovanie aj niekoľkokrát v priebehu roka. Logickým krokom je návšteva imunológa a užívanie preparátov na podporu imunity. Na trhu sú dnes dostupné aj tie, ktoré sú špeciálne určené na podporu slizničného imunitného systému (napríklad s obsahom látky protequine), ktoré môžu k zlepšeniu stavu výrazne pomôcť.

Zdravé sliznice – silná imunita!

V procese ochrany pred chorobami hrajú sliznice jednoznačne prvé husle. Kým sa však u nás nerozvinú príznaky ich narušenia a oslabenej imunity, všímame si ich len málokedy. Pritom každý deň môžeme pre ne urobiť veľa a posilniť tak dôležitú slizničnú imunitu. Ako na to?

  • Zvlhčujte. Sliznice musia byť vlhké, pokiaľ majú spoľahlivo fungovať. V opačnom prípade sú oslabené, pričom nebezpečné mikroorganizmy sa v nich rýchlejšie množia. Naopak tie prospešné takéto podmienky nevydržia. Obzvlášť zimné obdobie a vykurovacia sezóna je pre ne hrozbou. Opatrne preto s prekúreným interiérom a suchým vzduchom! Nezabúdajte ani na dostatočný pitný režim. 
  • Otužujte. O prospešných účinkoch niet pochýb! Organizmus tak bude lepšie reagovať na zmeny teplôt, ktoré sú preň záťažou a zvyčajne sa končia prechladnutím či zníženou odolnosťou voči chorobám. Nemusíte sa pridať hneď k ľadovým medveďom, začnite napríklad rannou sprchou so striedaním teplôt vody.
  • Jedzte s rozumom. Zdravá strava je pojem, ktorý pre mnohých z nás pôsobí odstrašujúco. Kvôli dostatku živín a vitamínov nemusíte od základu meniť všetky doterajšie návyky. Základom je, aby jedlo prinášalo nielen potešenie, ale najmä úžitok. Pri rozhodovaní sa snažte riadiť heslom „kvalita pred kvantitou“. 
  • Naučte sa zvládať stres. Vedeli ste, že psychika ovplyvňuje aj imunitný systém? Stres ho dokonca preukázateľne oslabuje. Vyhýbajte sa zaťažujúcim situáciám, pokiaľ to však nie je možné, osvojte si techniky, ako stres efektívne odbúrať. Na niekoho platí meditácia, šport či čítanie kníh.
  • Bez pohybu to nepôjde. Pravidelný pohyb je pre telo i myseľ nesmierne dôležitý. Neriešte ním len prebytočné kilogramy. Nájdite si športovú aktivitu, ktorá vás bude tešiť a napĺňať. Nie nadarmo sa predsa vraví, že hýbať sa je zdravé!

Náš tip: Posila pre slizničnú imunitu

Sliznice sú pre patogény najčastejšou vstupnou bránou do tela. Úlohou tzv. slizničného imunitného systému je ich zneškodniť. Denne sa stretávame s množstvom potenciálnych nebezpečenstiev, ktoré takto môžu ohroziť naše zdravie a vyvolať ochorenie. Oplatí sa preto držať starej známej rady: Prevencia je vždy lepšia ako liečba! Začnite s posilňovaním slizničného imunitného systému čo najskôr.

Výživový doplnok Preventan®Clasic svojim unikátnym zložením pomáha podporovať jeho činnosť, zmierňuje príznaky únavy a vyčerpania, a tým aj udržiavať organizmus zdravý a vitálny. Navyše je vhodný pre celú rodinu – užívať ho môžu aj deti od 3 rokov.  Na akútne prípady, kedy ste sa chorobe nestihli vyhnúť, zvoľte Preventan®Akut alebo Preventan®Akut Junior. Viac na www.farmax.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...