ZdravieZdravie

Sme tak zdraví, ako zdravé je naše črevo

 Zuzana Uríčková   28.12.2020   0

Sme tak zdraví, ako zdravé je naše črevo – počuli ste už túto múdrosť? Práve tu neustále prebiehajú  dôležité boje nášho imunitného systému proti nebezpečným votrelcom. A že ich je dosť! Sliznica čreva tvorí podstatnú časť slizničnej imunity; na jej vitalite neraz závisí, kto bude víťaz.

 

Dokonalý mechanizmus v ktorom má všetko svoje presné miesto a funkciu - ako inak výstižnejšie definovať ľudské telo? Napriek tomu dokáže stále prekvapiť vedeckú  obec i širokú verejnosť. Najmä teraz by sme sa mali obzvlášť zaujímať o to, ako sa správne starať o svoje zdravie.

Čo to však presne znamená „byť zdravý“? Definícií je viacero, pričom každý z nás má bezpochyby aj svoju vlastnú predstavu.

Aktuálne však mnohí z nás riešia ako sa starať o svoju obranyschopnosť tak, aby dokázala efektívne odrážať útoky všetkých „nepriateľov“. K nim nepatria len vírusy a baktérie, ale tiež kvasinky, plesne a ďalšie parazity, ktoré sú pre zdravie hrozbou. Kľúčovým poznatkom je preto vedieť, kde sa toto pomyselné bojisko v tele nachádza, rovnako tak aj metódy a prostriedky na jeho posilnenie.

Koža a sliznice sú viac ako len mechanická bariéra

Množstvo mikroorganizmov sa nachádza nielen vo vnútri, ale aj na povrchu nášho tela. Koža a sliznice sú nimi doslova posiate. Úlohou imunitného systému je odlíšiť tie prospešné od škodlivých; následne ich zachovať alebo zlikvidovať. Dlhé roky sa predpokladalo, že koža a sliznice sú len akousi mechanickou bariérou medzi organizmom a mikroorganizmami. Aby však vedeli primerane kontrolovať osídlenie a prienik tých škodlivých do tela, disponujú aj vlastným chemickým obranným mechanizmom – tzv. slizničným imunitným systémom, prípadne slizničnou imunitou.

Okrem črevnej ju tiež tvoria napríklad sliznice dýchacieho traktu a nosa. Podobne ako všetky mechanizmy v našom tele, aj slizničná imunita funguje na viacerých úrovniach. Ak by sa totiž stalo, že jedna z nich zlyhá, ďalšia túto chybu napraví.

Miesto prvého kontaktu

Nie je náhoda, že práve sliznice sú miestom, kde sa patogény nachádzajú najčastejšie. Ak sú zdravé a silné, nepriatelia nemajú šancu. V opačnom prípade nedokážu správne fungovať a rovnako tak aj proces ochrany. Slizničná imunita ich nedokáže zneškodniť, namiesto toho sa patogény začnú rozmnožovať a rozširovať ďalej. Výsledkom je tak ochorenie.

Oslabená slizničná imunita sa najčastejšie prejavuje infekciami a zápalmi hrdla a ústnej dutiny (hltan, mandle, hrtan, sliznica úst či ďasná). Typickým a nezameniteľným príznakom je opakovanie aj niekoľkokrát v priebehu roka. Logickým krokom je návšteva imunológa a užívanie preparátov na podporu imunity. Na trhu sú dnes dostupné aj tie, ktoré sú špeciálne určené na podporu slizničného imunitného systému (napríklad s obsahom látky protequine), ktoré môžu k zlepšeniu stavu výrazne pomôcť.

Zdravé sliznice – silná imunita!

V procese ochrany pred chorobami hrajú sliznice jednoznačne prvé husle. Kým sa však u nás nerozvinú príznaky ich narušenia a oslabenej imunity, všímame si ich len málokedy. Pritom každý deň môžeme pre ne urobiť veľa a posilniť tak dôležitú slizničnú imunitu. Ako na to?

  • Zvlhčujte. Sliznice musia byť vlhké, pokiaľ majú spoľahlivo fungovať. V opačnom prípade sú oslabené, pričom nebezpečné mikroorganizmy sa v nich rýchlejšie množia. Naopak tie prospešné takéto podmienky nevydržia. Obzvlášť zimné obdobie a vykurovacia sezóna je pre ne hrozbou. Opatrne preto s prekúreným interiérom a suchým vzduchom! Nezabúdajte ani na dostatočný pitný režim. 
  • Otužujte. O prospešných účinkoch niet pochýb! Organizmus tak bude lepšie reagovať na zmeny teplôt, ktoré sú preň záťažou a zvyčajne sa končia prechladnutím či zníženou odolnosťou voči chorobám. Nemusíte sa pridať hneď k ľadovým medveďom, začnite napríklad rannou sprchou so striedaním teplôt vody.
  • Jedzte s rozumom. Zdravá strava je pojem, ktorý pre mnohých z nás pôsobí odstrašujúco. Kvôli dostatku živín a vitamínov nemusíte od základu meniť všetky doterajšie návyky. Základom je, aby jedlo prinášalo nielen potešenie, ale najmä úžitok. Pri rozhodovaní sa snažte riadiť heslom „kvalita pred kvantitou“. 
  • Naučte sa zvládať stres. Vedeli ste, že psychika ovplyvňuje aj imunitný systém? Stres ho dokonca preukázateľne oslabuje. Vyhýbajte sa zaťažujúcim situáciám, pokiaľ to však nie je možné, osvojte si techniky, ako stres efektívne odbúrať. Na niekoho platí meditácia, šport či čítanie kníh.
  • Bez pohybu to nepôjde. Pravidelný pohyb je pre telo i myseľ nesmierne dôležitý. Neriešte ním len prebytočné kilogramy. Nájdite si športovú aktivitu, ktorá vás bude tešiť a napĺňať. Nie nadarmo sa predsa vraví, že hýbať sa je zdravé!

Náš tip: Posila pre slizničnú imunitu

Sliznice sú pre patogény najčastejšou vstupnou bránou do tela. Úlohou tzv. slizničného imunitného systému je ich zneškodniť. Denne sa stretávame s množstvom potenciálnych nebezpečenstiev, ktoré takto môžu ohroziť naše zdravie a vyvolať ochorenie. Oplatí sa preto držať starej známej rady: Prevencia je vždy lepšia ako liečba! Začnite s posilňovaním slizničného imunitného systému čo najskôr.

Výživový doplnok Preventan®Clasic svojim unikátnym zložením pomáha podporovať jeho činnosť, zmierňuje príznaky únavy a vyčerpania, a tým aj udržiavať organizmus zdravý a vitálny. Navyše je vhodný pre celú rodinu – užívať ho môžu aj deti od 3 rokov.  Na akútne prípady, kedy ste sa chorobe nestihli vyhnúť, zvoľte Preventan®Akut alebo Preventan®Akut Junior. Viac na www.farmax.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.