ZdravieZdravie

Slovenská psychiatria je v hlbokej depresii

 Eva Pavlíková   01.10.2018   2

Tiež ste si mysleli, že vy psychiatra nikdy nebudete potrebovať? 

Štatisticky prekoná duševnú chorobu počas života jeden zo 4. ľudí. 

Ak žijeme napríklad v 4. člennej rodine, 1 z nás je/ bol/ alebo bude psychicky chorý. Podľa WHO sa psychické choroby v posledných rokoch dostali na prvé priečky chorôb, diskvalifikujúcich ľudí z pracovného pomeru. V týchto smutných rebríčkoch preskočili onkologické, či civilizačné ochorenia. 

shutterstock

Minulý rok bolo na Slovensku 500 samovrážd, 5000 pokusov o samovraždu, a 500.000 ľudí malo psychické problémy.

Jedno číslo je ešte šokujúcejšie. Okolo 5 miliónov ľudí toto všetko nezaujíma.

Takmer 37 % pokusov o samovraždu bolo na Slovensku v minulom roku definovaných ako demonštratívnych. Ľudia potrebovali záujem, ktorého sa im dlhodobo nedostávalo. Ani zo strany blízkych, ani zo strany zdravotníckej verejnosti. Pokus o samovraždu považovali za dostatočný prostriedok upriamenia pozornosti na svoje psychické problémy. 

Ľudia s psychickou chorobou sa hanbia. 

Hoci v našom okolí môže byť niekto, kto sa lieči, nemusíme o tom vôbec  vedieť, pretože duševné ochorenie často nie je vidieť. Niekedy ale môže spôsobiť, že sa človek správa neobvykle, neočakávane, alebo pre nás nepochopiteľne. V takom prípade sa môže stať, že ho začneme brať inak ako ostatných, zmeníme voči nemu svoje správanie, vyhýbame sa mu často bez toho, aby sme si to uvedomili - ​​to znamená, že ho začneme tzv. stigmatizovať.

Človek s duševnou poruchou, ktorý je ľuďmi vo svojom okolí stigmatizovaný, prežíva často pocity hanby, viny, beznádeje a úzkosti a bojí sa vyhľadať pomoc, hoci on sám za svoje ochorenie nemôže, pretože duševná porucha je ochorenie ako každé iné. Zamestnanci, ktorí čelia problémom s duševným zdravím, sa často rozhodnú radšej trpieť, mlčať, potláčať problém, ako čeliť stigme a diskriminácii.

Neskoro diagnostikované a liečené duševné ochorenie bývajú nielenže ťažšie liečiteľné, ale ohrozuje chorého aj vznikom ďalších duševných a telesných ochorení. Viacero duševných ochorení môže mať aj smrteľný priebeh v dôsledku samovražedného konania,” dopĺňa MUDr. Ľubomíra Izáková.

Situácia v psychiatrickej starostlivosti sa zhoršuje

Ambulantných psychiatrov je málo. Napríklad v trnavskom a prešovskom kraji nie je žiaden pediatrický psychiater. Žiaden. Pritom väčšina duševných chorôb začina v adolescentom veku a väčšina zostáva nediagnostiková, nakoľko ich príznaky zamieňame za "normálne pubertálne prejavy".

Neexistuje sieť terapeutických ambulancií, aby ste sa vedeli zorientovať a vybrať si. 

Poisťovne ich limitujú počtom zmlúv, ktoré sú ochotné s týmito špecialistami uzavrieť. A tak v praxi 1 ambulantný psychiater denne vyšetri priemerne 30 pacientov. Viete si predstaviť psychicky chorého človeka, ktorý prešiel náročným rozhodnutím, že sa musí liečiť - a lekár má na neho pár minút?  A to sa do ordinácie musí dostať. Je síce pravda, že nepotrebuje výmenný lístok od všeobecného lekára, ale či ho má, alebo nie, na termín sa čaká neuveriteľné 2 mesiace!

Z istého uhla pohľadu to vyzerá  ako dobrá pôda pre podnikanie a vznik súkromných ambulancií, ktorých poisťovne nezaujímajú, a pacient si za vyšetrenie zaplatí sám. Źiaľ, týmto to nekončí. Recept na lieky, ktorý dostanete od psychiatra bez zmluvy s poisťovňou, hradíte v plnej výške. Nie. Vaša poisťovňa vám na lieky neprispeje, napriek tomu, že jej už roky každý mesiac odvádzate z vašej mzdy nemalú sumu. A tieto náklady sú niekedy omnoho vyššie, ako poplatok za súkromné vyšetrenie. 

A tak " len" s depresiou zostáva 2/3 pacientov nediagnostikovaných a neliečených.

Na Slovensku, ako v jednej z mála vyspelých krajín, nefunguje žiadna 24 hodinová linka dôvery, kde by volajúci v zlej psychickej situácii mohli dostať akútnu odbornú pomoc a mohli by byť nasmerovaní na krízové centrá (ktoré tiež nemáme).

Politika Mental Health je spiacou princeznou

Podľa MUDr. Ľubomíry Izákovej, hl. odborníčky MZ pre odbor psychiatria:

"Národný program duševného zdravia  na odporúčanie WHO máme už 14 rokov. Napriek tomu ho nazvem “ spiacou princeznou”. Je to dobrý dokument, ktorý ukazuje možnosti riešenia, ale  nie je dosť záujmu ho realizovať multirezortne. Očakávali by sme spoluprácu rezortov kultúry, školstva, spravodlivosti i zdravotníctva.  Zatiaľ sa nám nedarí. "

Problém vidí aj v absencii diagnostických liečebných štandardov či v zastaralom vybavení zariadení a úplnej absencii denných psychiatrických stacionárov v niektorých regiónoch. Psychoterapia by mala byť prístupná každému. 

 

Môžeme túto vážnu situáciu zmeniť?

Rovnakú otázku si dlhodobo kladie aj Liga za duševné zdravie. Nezisková organizácia sa v aktuálnej informatívnej kampani Vyliečme nezáujem rozhodla bojovať práve s tabuizovaním tém duševného zdravia. Liga pripravila kampaň v súvislosti s celonárodnou zbierkou Dni nezábudiek 2018. Podporiť organizáciu dobrovoľným príspevkom na malý modrý kvietok bude tento rok možné od 3. - 7. októbra.

Ťažiskovou témou sa stal nezáujem o psychické poruchy, s ktorým Slovensko stále bojuje. Problematika duševného zdravia je aj dnes považovaná za málo dôležitú nielen laickou verejnosťou, ale i zdravotníctvom.

Chceme, aby Ministerstvo zdravotníctva spustilo program prevencie, aby sme mali relevantný program edukácie, pri čom môže pomôcť Ministerstvo školstva. Zdravotné poisťovne by zas mohli umožniť lepšiu dostupnosť psychoterapií. ,” hovorí Martin Knut, riaditeľ Ligy za duševné zdravie.

Zarážajúce tiež je, že na Slovensku v súčasnosti nefunguje žiadna 24-hodinová bezplatná linka dôvery, ktorá by zastrešovala pomoc ľuďom v krízovej situácii. Práve takou bola linka dôvery Nezábudka, ktorá už 12 rokov nefunguje kvôli nedostatku finančných prostriedkov. Počas jej fungovania pritom počet samovrážd klesol o 10 %. Podľa kampaňového webu www.vyliecmenezaujem.sk už za 5 €, ktoré môžete venovať aj vy, bude linka v prevádzke polhodinu.  Po spustení linky volajú pacientske združenia, verejnosť i odborníci. Linka je významným prvým kontaktom človeka s akútnym problémom, ktorý hľadá rýchlu a anonymnú pomoc.

Na zlepšenie starostlivosti o duševné zdravie na Slovensku môžete prispieť aj vy. V období od 3. 10. 2018 do 7. 10. 2018 sa v uliciach slovenských miest uskutoční zbierka Dni nezábudiek. Dobrovoľným príspevkom na modrú nezábudku podporíte činnosť organizácie, ktorá zachraňuje ľudské životy.

 

Prispieť môžete aj práve teraz prostredníctvom webstránky vyliečme nezáujem, alebo zaslaním prázdnej SMS v hodnote 2€ na skrátené číslo 833 v sieťach všetkých operátorov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 48 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
adam kratochvil napísané 19.10.2018 10:28

nielen slovenska psychiatria je v hlbokej depresii v hlbokej depresii je od roku 1989 cele Slovensko o com najlepsie svedci pocet samovrazd za roky 2015,2016 a 2017 vyse 1600 dokonanych samovrazd...

LindaN napísané 04.10.2018 12:27

Výborný nápad. A ocenila by som ešte väčšiu osvetu aby deti ktoré pochádzajú z rodín kde sú psychické choroby tabu a kde sa o nich nehovori, prípadne sa bagatelizuje, neberú vážne, alebo sa diagnóza označuje za súčasť povahy pacienta, nezničili vývoj nasledujúcim generáciám. Človek s týmto ochorením potrebuje hlavne podporu svojich blízkych, záujem a povzbudenie. Potrebuje cítiť ze za ním niekto stojí, nech sa deje čokoľvek a nie byť odkopnuty ako prasivy pes v najcitlivejsom období.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čakáme postihnuté bábätko
24.05.2019   0
Každý okolo mňa ma utešoval, že sa to stáva, každý poznal niekoho, kto mal zlé výsledky, a dnes má zdravé dieťa. Kamarátky mi chceli vliať nádej, vidieť ma tešiť sa. Ale ja som to intuitívne vedela. Že niečo nie v poriadku, že sa nemýlia.
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
babetko
Vyberáte hrazdičku? 5 vecí, na ktoré sa treba zamerať.
25.05.2019   0
Najlepšie je ísť si hrazdičku obzrieť do kamenného obchodu. Len tak „vychytáte“ muchy. Aké?
Súťaž o krásny úsmev s Philips
22.05.2019   0
Zapojte sa do súťaže o skvelé produkty spoločnosti Philips.
5 dôvodov, prečo sa malé deti správajú hrozne
22.05.2019   0
Dvoj-trojročné deti. Niekedy aj staršie. Dokážu chytiť amok kedykoľvek, za čokoľvek.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.