ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Slovenská psychiatria je v hlbokej depresii

 Eva Pavlíková   01.10.2018   2

Tiež ste si mysleli, že vy psychiatra nikdy nebudete potrebovať? 

Štatisticky prekoná duševnú chorobu počas života jeden zo 4. ľudí. 

Ak žijeme napríklad v 4. člennej rodine, 1 z nás je/ bol/ alebo bude psychicky chorý. Podľa WHO sa psychické choroby v posledných rokoch dostali na prvé priečky chorôb, diskvalifikujúcich ľudí z pracovného pomeru. V týchto smutných rebríčkoch preskočili onkologické, či civilizačné ochorenia. 

shutterstock

Minulý rok bolo na Slovensku 500 samovrážd, 5000 pokusov o samovraždu, a 500.000 ľudí malo psychické problémy.

Jedno číslo je ešte šokujúcejšie. Okolo 5 miliónov ľudí toto všetko nezaujíma.

Takmer 37 % pokusov o samovraždu bolo na Slovensku v minulom roku definovaných ako demonštratívnych. Ľudia potrebovali záujem, ktorého sa im dlhodobo nedostávalo. Ani zo strany blízkych, ani zo strany zdravotníckej verejnosti. Pokus o samovraždu považovali za dostatočný prostriedok upriamenia pozornosti na svoje psychické problémy. 

Ľudia s psychickou chorobou sa hanbia. 

Hoci v našom okolí môže byť niekto, kto sa lieči, nemusíme o tom vôbec  vedieť, pretože duševné ochorenie často nie je vidieť. Niekedy ale môže spôsobiť, že sa človek správa neobvykle, neočakávane, alebo pre nás nepochopiteľne. V takom prípade sa môže stať, že ho začneme brať inak ako ostatných, zmeníme voči nemu svoje správanie, vyhýbame sa mu často bez toho, aby sme si to uvedomili - ​​to znamená, že ho začneme tzv. stigmatizovať.

Človek s duševnou poruchou, ktorý je ľuďmi vo svojom okolí stigmatizovaný, prežíva často pocity hanby, viny, beznádeje a úzkosti a bojí sa vyhľadať pomoc, hoci on sám za svoje ochorenie nemôže, pretože duševná porucha je ochorenie ako každé iné. Zamestnanci, ktorí čelia problémom s duševným zdravím, sa často rozhodnú radšej trpieť, mlčať, potláčať problém, ako čeliť stigme a diskriminácii.

Neskoro diagnostikované a liečené duševné ochorenie bývajú nielenže ťažšie liečiteľné, ale ohrozuje chorého aj vznikom ďalších duševných a telesných ochorení. Viacero duševných ochorení môže mať aj smrteľný priebeh v dôsledku samovražedného konania,” dopĺňa MUDr. Ľubomíra Izáková.

Situácia v psychiatrickej starostlivosti sa zhoršuje

Ambulantných psychiatrov je málo. Napríklad v trnavskom a prešovskom kraji nie je žiaden pediatrický psychiater. Žiaden. Pritom väčšina duševných chorôb začina v adolescentom veku a väčšina zostáva nediagnostiková, nakoľko ich príznaky zamieňame za "normálne pubertálne prejavy".

Neexistuje sieť terapeutických ambulancií, aby ste sa vedeli zorientovať a vybrať si. 

Poisťovne ich limitujú počtom zmlúv, ktoré sú ochotné s týmito špecialistami uzavrieť. A tak v praxi 1 ambulantný psychiater denne vyšetri priemerne 30 pacientov. Viete si predstaviť psychicky chorého človeka, ktorý prešiel náročným rozhodnutím, že sa musí liečiť - a lekár má na neho pár minút?  A to sa do ordinácie musí dostať. Je síce pravda, že nepotrebuje výmenný lístok od všeobecného lekára, ale či ho má, alebo nie, na termín sa čaká neuveriteľné 2 mesiace!

Z istého uhla pohľadu to vyzerá  ako dobrá pôda pre podnikanie a vznik súkromných ambulancií, ktorých poisťovne nezaujímajú, a pacient si za vyšetrenie zaplatí sám. Źiaľ, týmto to nekončí. Recept na lieky, ktorý dostanete od psychiatra bez zmluvy s poisťovňou, hradíte v plnej výške. Nie. Vaša poisťovňa vám na lieky neprispeje, napriek tomu, že jej už roky každý mesiac odvádzate z vašej mzdy nemalú sumu. A tieto náklady sú niekedy omnoho vyššie, ako poplatok za súkromné vyšetrenie. 

A tak " len" s depresiou zostáva 2/3 pacientov nediagnostikovaných a neliečených.

Na Slovensku, ako v jednej z mála vyspelých krajín, nefunguje žiadna 24 hodinová linka dôvery, kde by volajúci v zlej psychickej situácii mohli dostať akútnu odbornú pomoc a mohli by byť nasmerovaní na krízové centrá (ktoré tiež nemáme).

Politika Mental Health je spiacou princeznou

Podľa MUDr. Ľubomíry Izákovej, hl. odborníčky MZ pre odbor psychiatria:

"Národný program duševného zdravia  na odporúčanie WHO máme už 14 rokov. Napriek tomu ho nazvem “ spiacou princeznou”. Je to dobrý dokument, ktorý ukazuje možnosti riešenia, ale  nie je dosť záujmu ho realizovať multirezortne. Očakávali by sme spoluprácu rezortov kultúry, školstva, spravodlivosti i zdravotníctva.  Zatiaľ sa nám nedarí. "

Problém vidí aj v absencii diagnostických liečebných štandardov či v zastaralom vybavení zariadení a úplnej absencii denných psychiatrických stacionárov v niektorých regiónoch. Psychoterapia by mala byť prístupná každému. 

 

Môžeme túto vážnu situáciu zmeniť?

Rovnakú otázku si dlhodobo kladie aj Liga za duševné zdravie. Nezisková organizácia sa v aktuálnej informatívnej kampani Vyliečme nezáujem rozhodla bojovať práve s tabuizovaním tém duševného zdravia. Liga pripravila kampaň v súvislosti s celonárodnou zbierkou Dni nezábudiek 2018. Podporiť organizáciu dobrovoľným príspevkom na malý modrý kvietok bude tento rok možné od 3. - 7. októbra.

Ťažiskovou témou sa stal nezáujem o psychické poruchy, s ktorým Slovensko stále bojuje. Problematika duševného zdravia je aj dnes považovaná za málo dôležitú nielen laickou verejnosťou, ale i zdravotníctvom.

Chceme, aby Ministerstvo zdravotníctva spustilo program prevencie, aby sme mali relevantný program edukácie, pri čom môže pomôcť Ministerstvo školstva. Zdravotné poisťovne by zas mohli umožniť lepšiu dostupnosť psychoterapií. ,” hovorí Martin Knut, riaditeľ Ligy za duševné zdravie.

Zarážajúce tiež je, že na Slovensku v súčasnosti nefunguje žiadna 24-hodinová bezplatná linka dôvery, ktorá by zastrešovala pomoc ľuďom v krízovej situácii. Práve takou bola linka dôvery Nezábudka, ktorá už 12 rokov nefunguje kvôli nedostatku finančných prostriedkov. Počas jej fungovania pritom počet samovrážd klesol o 10 %. Podľa kampaňového webu www.vyliecmenezaujem.sk už za 5 €, ktoré môžete venovať aj vy, bude linka v prevádzke polhodinu.  Po spustení linky volajú pacientske združenia, verejnosť i odborníci. Linka je významným prvým kontaktom človeka s akútnym problémom, ktorý hľadá rýchlu a anonymnú pomoc.

Na zlepšenie starostlivosti o duševné zdravie na Slovensku môžete prispieť aj vy. V období od 3. 10. 2018 do 7. 10. 2018 sa v uliciach slovenských miest uskutoční zbierka Dni nezábudiek. Dobrovoľným príspevkom na modrú nezábudku podporíte činnosť organizácie, ktorá zachraňuje ľudské životy.

 

Prispieť môžete aj práve teraz prostredníctvom webstránky vyliečme nezáujem, alebo zaslaním prázdnej SMS v hodnote 2€ na skrátené číslo 833 v sieťach všetkých operátorov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 42 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
adam kratochvil napísané 19.10.2018 10:28

nielen slovenska psychiatria je v hlbokej depresii v hlbokej depresii je od roku 1989 cele Slovensko o com najlepsie svedci pocet samovrazd za roky 2015,2016 a 2017 vyse 1600 dokonanych samovrazd...

LindaN napísané 04.10.2018 12:27

Výborný nápad. A ocenila by som ešte väčšiu osvetu aby deti ktoré pochádzajú z rodín kde sú psychické choroby tabu a kde sa o nich nehovori, prípadne sa bagatelizuje, neberú vážne, alebo sa diagnóza označuje za súčasť povahy pacienta, nezničili vývoj nasledujúcim generáciám. Človek s týmto ochorením potrebuje hlavne podporu svojich blízkych, záujem a povzbudenie. Potrebuje cítiť ze za ním niekto stojí, nech sa deje čokoľvek a nie byť odkopnuty ako prasivy pes v najcitlivejsom období.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Opuchy nôh v tehotenstve
23.10.2018   6
Najčastejšie sa budúce mamičky sťažujú na opuchy nôh, zriedkavejšie aj rúk, tváre. Opuchy postihujú asi 75% tehotných, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva, obvykle hlavne v treťom tirmestri. Zhoršujú sa hlavne na večer a cez noc by mali vymiznúť.
Nepremeškajte novorodenecké fotenie! Neopakovateľné zábery vás budú tešiť celý život
18.10.2018   0
Či už ste fotenie s bábätkom dostali ako darček k pôrodu, alebo ste sa preň rozhodli sami, inšpirujte sa tipmi fotografky Vandy Golianovej, vďaka ktorým sa krásnymi zábermi budete môcť pochváliť aj po rokoch.
Mlieko v tehotenstve. Zaobídete sa bez neho?
15.10.2018   0
Vápnik je dôležitým prvkom pri samotnom raste bábätka počas vnútromaternicového vývinu a pôsobí aj ako prevencia pri riziku predčasného pôrodu.
babetko
Som najhoršia matka na svete
22.10.2018   4
Zobudíte sa ako matka roka, a ešte pred deviatou prídete o titul aj medailu.
22 vyčítaniek pre deti
20.10.2018   0
Jeden, dva, tri, povedz mi to ty... Poďte s nami "počítať" a "rýmovať." Máme pre Vás 22 vyčítaniek, ktoré sa môžete naučiť spolu s deťmi. Takmer isto spoznáte medzi nimi také, ktoré ste sa naučili v detstve aj Vy :)
Samko je hyperaktívne dieťa. Deti ho neznášajú
20.10.2018   6
Bonbónikom na torte je svokra, ktorá len sucho skonštatuje : “Veru si si ho zle vychovala, moja milá, mala by si mu občas poriadne priložiť“. (A muž je vtedy iba ticho a to strašne bolí...)
detské choroby
Drogy - prečo vzniká závislosť
20.10.2018   0
Príznaky závislosti od drog môžeme rozdeliť na psychické, ktoré sa odohrávajú v našej mysli, a fyzické, ktoré pociťujeme na tele.
Detská imunita, prevencia, chrípka
19.10.2018   1
Na svete ročne pribúda asi 6 000 nových látok, ktoré v prírode vôbec neexistovali. Časť z nich ostáva v laboratóriách, ale veľká časť sa najmä v podobe kozmetických prípravkov, liekov, priemyselných produktov a odpadov dostáva do životného prostredia. Vplyvom narušeného resp. zmeneného životného prostredia dochádza k vzniku nedostatočnej imunitnej odpovedi –organizmus sa nevie brániť ani proti banálnej infekcii mikroorganizmami.
Dojčenie predčasne narodených detí
15.10.2018   0
Keď sa dieťatko narodí pred plánovaným termínom pôrodu, zväčša sú s tým spojené komplikácie. Dieťa môže byť umiestnené v inkubátore a odlúčené od maminy.
zvery
Aký múdry je váš pes?
19.10.2018   0
Psi dokážu pozoruhodné veci. Potom čo dostanú niekoľko inštrukcií vedia zháňať ovce do košiara, vodiť nevidiacich cez preplnené ulice miest, odhaliť prítomnosť rakoviny a iných chorôb v tele človeka, nájsť stratených alebo zavalených ľudí, zistiť prítomnosť výbušniny alebo drog.
5 x vedeli ste, že morské prasiatka....
14.10.2018   0
Morské prasiatko sa po anglicky povie „guinea pig“ – preto si mnohí myslia, že pochádza z Guinei. Ale je to naozaj tak?
Čo chovať vo veľkej záhrade? Napríklad lemura!
06.10.2018   0
Lemur je naozaj priateľským a veľmi spoločenským tvorom, spolužitie s ľuďmi mu vôbec neprekáža.