ZdravieZdravie

Silnú imunitu dnes potrebujeme všetci. Čo pomáha?

 Marcela Beňová   03.04.2020   2

Pojem imunita dnes prestávať byť len 1000 x spomenutou nevýraznou frázou. Pandémia nás núti preorganizovať si životný harmonogram, ale aj priority dôležitostí.

Dlhodobý pobyt viacerých členov v jednej domácnosti nie je len záťaž  na psychiku, ale aj reálna záťaž na imunitu a fyzické zdravie.

Shutterstock

 

Únava a stres robia svoje

Stačí, aby ochorel jeden člen rodiny, a choroba okamžite hrozí aj ostatných.

Musíme v týchto dňoch zladiť home office, starostlivosť o rodinu, varenie, upratovanie a domáce úlohy, hrozí nám vyčerpanie. Každodenný stres oslabuje imunitu, hoci práve mamy sú tie, ktoré by sa mali chrániť najviac.

Ockovia zas veľakrát napriek všetkým opatreniam potrebujú chodiť do práce, čo je samo o sebe v tejto dobe vyčerpávajúce.

Ak sa k tomu pridá stará mama či starý otec, ktorí už zopár diagnóz veku prislúchajúcich majú, je to o to náročnejšie.

Shutterstock

 

Hoci dodržiavame všetky odporúčané hygienické opatrenia, je potrebné pre posilnenie spoločnej imunity urobiť aj niečo naviac

Chceme udržať celú rodinu zdravú

Či už vás chrípka a nádcha celý rok zďaleka obchádza, alebo máte vždy aspoň jedného usopleného člena v posteli s horúcim čajom, nezabúdajte na zásady, ktoré vás v boji s vírusmi pomôžu:

  • Pravidelný pohyb. Hoci sa aktuálne neodporúčajú prechádzky na verejnom priestranstve, nemusíte sa s deťmi vybrať na námestie, (a už v žiadnom prípade do obchodu na nákup). Využite záhradu, prejdite sa do lesa alebo niekam, kde sa nezdržiava priveľa ľudí.
  • V prípade, že bývate v meste, a pohyb na čerstvom vzduchu je komplikovanejší, vyjdite každý deň na balkón a poriadne vetrajte. Lekári odporúčajú aspoň 30 minút na slnku. Práve vitamín D je v boji s vírusmi nevyhnutný.
  • Cvičenie doma podporuje nielen prekrvenie celého tela, ale pomáha odohnať stres a zlé myšlienky. Vďaka internetu máte možnosť zacvičiť si spoločne s deťmi, alebo si spraviť chvíľku len pre seba.
  • Stres, obavy a úzkosť oslabujú imunitný systém. Snažte sa neupracovať, veď život v karanténe nemusí byť len projektoch, upratovaní a domácich úlohách. Zahrajte sa s deťmi, pozrite si film, pustite hudbu - všetko, čo vám pomôže k lepšej nálade.
  • Pokiaľ jeden z rodiny ochorie, ostatní sa musia o to viac chrániť. Nespite v jednej miestnosti s chorým dieťaťom, veď rodičia musia ostať zdraví.
  • Pravidelne vetrajte a umývajte si ruky, avšak vynechajte nadmerné používanie šampónov, mydiel, kozmetiky či chemických prostriedkov pri upratovaní. Čisté ruky áno, priveľa chémie však narúša obranyschopnosť organizmu.

Imunitu musíme posilňovať nielen zvonku, ale najmä zvnútra. Viac ovocia a zeleniny, menej cukru, kofeínu, alkoholu a dostatok vody by mali byť základom.


Produktový TIP z lekárne :

Práve v čase zvýšeného počtu chorôb či rizika nákazy sa obraciame aj na pomoc  z lekárne.

Posilniť organizmus v tomto náročnom čase môže yýživový doplnok postavený na prírodnom základe.

Vitamínový doplnok  VIUSID pomáha posilniť imunitný systém všetkých členov rodiny (už d 3. rokov) a je vhodný aj v prípade vážnych ochorení, chronickej únavy alebo narušenej obranyschopnosti. Môže sa užívať preventívne, v období väčšej fyzickej a psychickej záťaže alebo ako doplňujúca liečba, ak už nejaké ochorenie prekonávame.

 

Jeho účinky podpory imunity sú preukázané aj v prípade dlhodobého či chronického ochorenia ako hepatitída, anorexia, mononukleóza či onkologická liečba.

Zložky ako včelý med, zinok, kyselina ascorbová či kyselina jablčná nezaťažujú orgnazmus chemickými látkami, ale podporujú imunitu prostrednícvom antooxydantov, ktoré ponúka príroda. Je dostupný vo formách VIUSID sirup, VIUSID sáčky, VIUSID ampulky

Spoločne s pravidelným pohybom a zdravou stravou tak predstavuje výborný prostiedok pre udržanie zdravia aj v týchto náročných časoch.

Viac na vasezdravie.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
V.V napísané 04.04.2020 10:34

Prečo mažete prispevky?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.