ZdravieZdravie

S deťmi sme u lekára stále, naše zdravie je na poslednom mieste

 Marcela Beňová   12.06.2019   0

Kedy ste naposledy absolvovali preventívnu prehliadku? Viac ako 70% Slovákov toto vyšetrenie ignoruje a lekára vyhľadajú až v akútnom prípade.

Štatistiky o návšteve obvodného lekára, ktorý má za úlohu urobiť základné vyšetrenia, aby zistil, ako na tom zdravotne ste, hovoria v neprospech slovenských pacientov.

shutterstock

 

Pritom úlohou lekára okrem iného je aj to, aby ste sa včas dostali na ďalšie prehliadky a váš zdravotný záznam bol kompletný.

Zabúdame, a to je chyba

Na preventívnu prehliadku u obvodného lekára máte nárok jedenkrát za dva roky. Pokiaľ ste darcami krvi, tkanív či orgánov, môžete ju absolvovať raz ročne.

Lekár si vopred vyžiada vzorku moču, ktorú má pacient za úlohu priniesť so sebou. Ešte pred prehliadku si premyslite odpovede na lekárske otázky. Ako sa cítite v poslednom čase?

Máte bolesti, prípadne nejaké zdravotné problémy? Pribrali ste alebo schudli? Fajčíte? Dôležité je aj spomenúť, ako ste na tom so spánkom, únavou, či vám pribudli nejaké lieky, alebo sa objavili alergické reakcie.

 

Pri prvej preventívnej prehliadke u dospelého by mal lekár zistiť aj anamnézu vašej rodiny.

Nezabudnite sa teda medzi príbuzenstvom opýtať, či sa v rodine objavili závažné a dedičné ochorenia, rakovina, srdcovocievne ochorenia, cukrovka, problémy so štítnou žľazou, ale aj psychické choroby ako depresie.

Aké vyšetrenia sú súčasťou preventívnej prehliadky?

Lekár vám v rámci preventívnej prehliadky zmeria tlak, pulz a váhu a urobí základnú kontrolu zraku. Aj v prípade, že nenosíte okuliare, je s pribúdajúcimi rokmi potrebné sledovať, či sa stav očí nezhoršuje.

Potom nasleduje kontrola pohľadom, posluchom, hmatom a poklepom a kontrola materských znamienok. Pokiaľ ich máte viac, požiadajte lekára, aby vás poslal za kožným lekárom.

 

V súčasnosti pribúda počet prípadov s rakovinou kože a kontrola predovšetkých väčších znamienok a znamienok na citlivom mieste (podpazušie, krk) by mala byť samozrejmosťou.

Lekár vám skontroluje aj reflexy a celkový postoj tela, ktorý môže naznačovať problémy s chrbticou.

Na základe výsledkov vás odporučí k ďalšiemu špecialistovi.

Na aké bezplatné preventívne prehliadky máte nárok?

• jedenkrát za dva roky preventívna prehliadka u obvodného lekára

• jedna preventívna prehliadka ročne u zubného lekára, u tehotných žien dvakrát ročne

• jedna preventívna prehliadka ročne u gynekológa, u tehotných žien jedna prehliadka mesačne

shutterstock

 

• aspoň jedna prehliadka ročne u špecialistu, ktorý sa venuje vašim zdravotným komplikáciám (očný lekár, alergológ, dermatológ)

• po 40. roku raz za 3 roky preventívna prehliadka u urológa

• po 50. roku jedna preventívna prehliadka za 10 rokov u gastroenterológa (prevencia rakoviny hrubého čreva a konečníka), u pacientov s rodinnou anamnézou raz za 5 rokov

• po 40. roku raz za 2 roky preventívna mamografia prsníkov

Čo dokáže odhaliť preventívna prehliadka?

Ak máte pocit, že prehliadka je zbytočná, pretože sa cítite dobre, mýlite sa. Lekárska prehliadka, aj keď naozaj vyzerá len veľmi všeobecná, dokáže odhaliť množstvo vecí.

Zmeny v organizme sa môžu prejaviť v tehotenstve, po pôrode, nástupe do zamestnania či po náročnom životnom období.

 Prečítajte si aj: Prečo si myslíte, že máte "len" mykózu?

 

Preventívna prehliadka dokáže odhaliť zmeny v krvnom tlaku, zhoršenie zraku, chudokrvnosť, začínajúcu nadváhu, poškodenie chrbtice, zmeny v srdcovom rytme, vysoký cholesterol, zápal močových ciest, ale aj rakovinu hrubého čreva.

Na význam preventívnej prehliadky nedá dopustiť ani mamička Magdaléna, ktorá aj vďaka nej začala riešiť viacero zdravotných problémov.

„Po dvoch deťoch som sa konečne odhodlala navštíviť aj iného lekára ako pediatra.

Lekárka ma objednala na preventívku, a aj keď som sa cítila zdravá, rozhodla som sa ju tentokrát nezmeškať. A dobre som spravila.

Obvodná lekárka ma upozornila na zhoršujúci stav môjho chrbta a okamžite nasadila preventívne cvičenie a plávanie.

Zistila aj zápal v tele, ktorý sa ukázal ako chronický, a čo ma prekvapilo najviac, obyčajné čítanie písmenok ukázalo, že mi zoslabol zrak. Prešlo pár týždňov a ja už nosím okuliare.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.