ZdravieZdravie

Rakovinu prsníka nám často liečia zbytočne

 webnoviny   14.07.2009   2

Približne tretina žien, diagnostikovaných vo verejných vyšetrovacích programoch, je liečená zbytočne, pretože ich nádor nie je život ohrozujúci, uviedol v piatok britský medicínsky časopis BMJ. Štúdia, ktorú uskutočnili dánski vedci, zdôraznila dilemu, ktorej musia čeliť lekári, keď sa jedná o odhalenie a liečenie rakoviny prsníka, notoricky známeho "tichého zabijaka" žien.

Nie každá rakovina prsníka však zabíja. V niektorých prípadoch rastie tak pomaly, že pacientka umrie z iných príčin ešte skôr ako nádor vyvolá nejaké symptómy. Rakovina môže ostať ukrytá aj celé roky, či dokonca sa môže postupne zmenšovať. Keďže lekári vôbec nevedia, či rakovina bude smrteľná alebo neškodná, liečia všetky pacientky s diagnostikovaným nádorom. Liečba využíva silné liečivá, rádioliečbu alebo chirurgické zákroky, ktoré takisto spôsobujú mnohé poškodenia. Koľké z nich by mohli byť liečené zbytočne treba vedieť aj kvôli veľkým investíciám vynaloženým na to, aby ženy podstupovali pravidelnú mamografiu.

Odborníci Karsten Jorgensen a Peter Gotzsche z výskumného centra v dánskej Kodani skúmali dáta, získané z vyšetrovacích programov v Austrálii, Británii, Kanade, Nórsku a Švédsku. Pozorovali aké boli trendy sedem rokov pred a po zavedení týchto programov. Zistili, že po ich zavedení, lekári na jednej strane rozoznali viac prípadov rakoviny prsníka, ale zároveň samozrejme, liečili aj ženy, ktoré by to vôbec nepotrebovali.

"Jeden z troch prípadov rakoviny prsníka, ktorý je odhalený pri organizovaných vyšetreniach, je diagnostikovaný navyše," zdôraznili výskumníci. Preto vyzvali lekársku komunitu, aby zostavila jednoduchú štatistickú tabuľku, ktorá by pomohla ženám zvážiť riziká a prínosy liečenia rakoviny prsníka. Podľa nich mamografia niektorým ženám nepochybne pomáha, no iným skôr ubližuje. Správna odpoveď neexistuje a rozhodnutie závisí od každej jednotlivej ženy.

zdoj: SITA

ilustračné foto: Miro Čacík, www.koncertypredeti.sk

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Ajka napísané 27.07.2009 16:27

Vsetko je prehnane ked sa ta to netyka. Skor by som povedala ze az malo o tom vieme.Zistis to ked to budes potrebovat ty. Ale to radsej nie. Ta neistota,bezmocnost a strach co bude alebo nebude .... a este ak mas doma tri male deti. Neprajem to ani nepriatelovi ..... Ajka

ivona napísané 14.07.2009 12:28

konecne rozumny clanok k teme. Mne sa zdaju byt prehnane vsetky tie inscenacie o tom, ako mame vsetky pravdepodobne raka prsnika ....vivat AVON a podobne kampane...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Aké peniaze dostanete na dvojičky?
25.06.2019   0
Dvojnásobné radosti a starosti? Pri peňažných dávkach v súvislosti s narodením a starostlivosťou o dieťa to celkom neplatí.
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
babetko
Vyhrajte prípravok ENTERINA® na dovolenku
26.06.2019   0
Súťaž o 5 balíčkov prípravku ENTERINA® s osvedčeným účinkom pri črevnom diskomforte.
Každé dieťa má iný biorytmus, školy to však nerešpektujú
25.06.2019   0
Čoraz viac odborníkov upozorňuje na spánkovú depriváciu detí. Predovšetkým žiaci a študenti, ktorých prirodzený biorytmus je ohraničený vstávaním do školy, môžu dnes trpieť na nedostatok spánku, ktorý sa odráža na výkonnosti v škole. Čo všetko by mal rodič vedieť o spánkovom biorytme dieťaťa?
Letné ovocné kaše pre bábätká od 6 mesiacov (recepty)
24.06.2019   0
Leto je ideálne obdobie pre prvé príkrmy. Toľko chutného čerstvého a šťavnatého ovocia a zeleniny, z tých sa kašičky vyrábajú jedna radosť.
detské choroby
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
Ako rozpoznať, že sa niekto topí
22.06.2019   0
Vedeli by ste rozpoznať človeka, dieťa, ktoré sa topí? Bude mávať do vzduchu rukami a kričať o pomoc? Táto filmová predstava o topení sa nie je reálna. Ako teda rozpoznať, že vo vode je topiaci sa človek?
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
zvery
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?