ZdravieZdravie

Psychosomatika. Človek plný nepríjemne prežívaných pocitov je často chorý

 Mgr. Kamil Bartko   23.01.2022   0

Čo prežívaš, môže sa prejaviť na tvojom tele. V našom tele rezonujú aj bežné stresové situácie. Bežne mávam kŕče v žalúdku a sme bledí pred nejakou skúškou. A to je ešte nič. Bolesti chrbtice, hlavy, závrate, búšenie srdca, vysoký tlak či hnačkovanie pri dlhšom strese je bežné hádam u každého. Poznám aj ľudí, ktorí vážne ochoreli (nehybnosť a ochrnutie, schizofrénia, epileptické záchvaty, omdlievanie, trasenie rúk ....) a príčina je neznáma. Lekári mnohokrát vidia len symptómy, ale príčinu nie. A v takomto prípade nevedia ani použiť správnu liečbu. Uchyľujú sa k tlmeniu bolesti a stabilizácii stavu.

Človek, ktorý sa uchýli k potláčaniu pocitov sa neskôr stane obeťou množstva telesných problémov a chorôb, ktoré sú vyvolané psychosomatickými stavmi.

foto: shutterstock

 

Prepojenie myšlienok, emócii a tela sa nazýva psychosomatická sieť. 80% fyzických, emočných a duševných zdravotných problémov v dnešnej dobe môže byť priamym dôsledkom našich myšlienkových procesov.

Prečo? Pozrieme sa na fyziológiu pocitov: Keď o niečom premýšľame, naše myšlienky tvoria súvisiace pocity a tie aktivujú postoj tela. Nasledujú postoju zodpovedajúce slová a skutky.

  • myšlienky - pocity - postoj - slová - skutky

Emócie sa tvoria a ukladajú v hlave v teliesku - amygdale - je to párové teliesko mandľového tvaru a je v ľavej aj v pravej časti mozgu. Predpokladáme, že aj tu je rozdiel medzi mužom a ženou v množstve prepojení. Žena ich má viac, preto pocity prežíva intenzívnejšie.
Amygdala je nazývaná aj knižnicou emócií. Podľa typu emócii, sa z nej vylučujú chemické látky- neurotransmitery. Je ich niekoľko desiatok typov, vyplavujú sa z mozgu do celého tela, a dostanú sa ku každej bunke v tele. Neurotransmiterov negatívnych emócii je asi 30 a spúšťajú v tele približne 1400 reakcii.
Keď sa takýto chemický signál negatívneho pocitu dostane napr. k imunitnej bunke ochromí ju a urobí ju nefunkčnou. Preto človek plný nepríjemne prežívaných pocitov - strachu, hnevu, neodpustenia, a iné. - je často chorý na tele ale aj na duši.

Naopak - zdravé myšlienky uvoľňujú chemikálie "príjemných pocitov" tie nás robia pokojnými, podporujú proces uzdravovania tela a duše.


Ľudia urobia všetko preto, aby sa tá bolesť nezväčšovala. Možno by stálo za to, aby pracovali na zlepšení kvality svojho života. Na tejto ceste vie byť nápomocná psychoterapia.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, vzťahové problémy, terapiu panických záchvatov a stavy úzkosti, traumy, depresie, psychosomatické problémy a i. Je autorom množstva článkov o vzťahoch na rodinka.sk. VIac o jeho terapiách na stránke Psychoterapeutickaporadna.sk

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Slabá čiarka na tehotenskom teste: môžem byť tehotná?
12.05.2022   0
Digitálne testy to vedia hneď. No ak vidíte na tehotenskom teste dve čiarky, hoci je jedna skutočne veľmi slabo viditeľná, takmer určite ste tehotná.
Ako vybaviť rodný list? Kedy rodič nemusí chodiť na matriku?
10.05.2022   0
Rodný list vydáva matrika. Od apríla 2022 na vás môže počkať aj doma. Príde poštou. Nemusíte ho ísť vybaviť na matriku. Za akých podmienok?
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
10.05.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
12.05.2022   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Hrajte o 3x Pracovný zošit Kuliferdo - o rok dlhšie v škôlke
10.05.2022   0
Práve pre deti, ktoré do školy nenastúpia prichádza na pomoc KULIFERDO - plný aktivít pre deti, ktoré pokračujú v predprimárnom vzdelávaní.
Apgarovej skóre - prvé vyšetrenie po narodení bábätka
07.05.2022   0
Čo znamenajú skratky AS na prepúšťacej správe novorodenca? Čo znamená Apgarovej skóre 10? Je to lepšie alebo horšie ako 7?
detské choroby
Lymská borelióza alebo prečo je dôležité vybrať kliešťa do 24 hodín?
04.05.2022   0
Chytili sme kliešťa. Ako ho vybrať? Dá sa zabrániť borelióze? Aké je to ochorenie? Ako zistiť, či ide o boreliózu? Ako prebieha liečba?
Astma vo svete enormne rastie. Znečistené ovzdušie ovplyvňuje nielen dospelých astmatikov, ale hlavne deti
03.05.2022   0
Výskyt astmy sa podľa údajov WHO za posledných 10 rokov zdvojnásobil.
Obsedantno – kompulzívna neuróza v detstve
27.04.2022   8
Všetci máme z času na čas nežiaduce myšlienky a nutkania (kontrolovať zamknuté auto, vypnutú žehličku, obavy, aby sa blízkemu človeku nestalo niečo na cestách). No u ľudí s OCD sa tieto javy a situácie opakujú niekoľkokrát za deň, v ťažších prípadoch niekoľkokrát za hodinu.
zvery
Vychovajte si poslušného králika
23.03.2022   1
Venujte trochu času aj jeho vycvičeniu. Aportovať síce nebude, ale budete prekvapení, ako sa môže naučiť poslúchať.
Tuberkulózou Vás dokáže nakaziť aj akváriová ryba
24.02.2022   0
Máte dojem, že je akvaristika bezpečné hobby? Tak vedzte, že riziká existujú a rozhodne ich nie je málo! Jedným z najväčších rizík je nakazenie sa chorobou (zoonóza – tak sa nazýva choroba prenosná z zvieraťa na človeka) a to dokonca veľmi nebezpečnou, ktorá je známa ako tuberkulóza.
Ako vyčistiť pelech pre psíka v 10 krokoch
07.02.2022   0
Pelech vášho psa je útulné miesto a mal by sa v ňom cítiť pohodlne, ale je to tiež miesto, kde zostávajú chlpy, sliny, špina a baktérie.