ZdravieZdravie

Prvá pomoc cukrovkárovi? Kocka cukru ho nemusí zachrániť

 MUDr. Zuzana Kala Grofová   15.05.2019   0

Cukrovka patrí medzi najrozšírenejšie civilizačné choroby a má stále stúpajúcu tendenciu v celosvetovom meradle. Prispela k tomu aj súčasná nie príliš zdravá strava.

Podľa odborníčky, MUDr. Zuzany Kala Grofovej z oddelenia klinickej výživy v Pardubiciach, za to môžeme viniť najmä nedostatok zeleniny a vlákniny, prebytok sekundárne priemyselne spracovaného mäsa a nesprávnych tukov: nasýtených mastných kyslín, transmastných kyselín a omega-6 mastných kyselín. Významnú úlohu zohráva aj úprava jedla smažením.

 

„Sladkosti a cukrovinky sú zase zákerné tým, že obvykle obsahujú tuk, vedú k zvýšeniu hmotnosti, čo je jeden z kľúčových faktorov pri vzniku diabetu mellitu 2. typu“.

Režim a liečba musia ísť pri cukrovke ruka v ruke

Pri diabete 1. typu je nevyhnutná inzulínová liečba, zatiaľ čo pri diabete 2. typu prichádzajú na rad perorálne antidiabetiká. Musia ísť však ruka v ruke s režimovými opatreniami. Konkrétne ide o vylúčenie fajčenia, zvýšenie príjmu omega-3 mastných kyselín, mononenasýtených mastných kyselín a vlákniny. Nutný je pohyb, pravidelná strava a dodržiavanie príslušnej diabetickej diéty s množstvom sacharidov, ktoré určí diabetológ.

Základným predpokladom úspešnosti liečby je zmena životného štýlu, zahrňujúca diétne opatrenia a zvýšenú fyzickú aktivitu. No práve na tieto v dnešnej uponáhľanej dobe neberie množstvo ľudí ohľad. MUDr. Zuzana Kala Grofová má na to jasný názor: „Treba si uvedomiť, že zdravie je vaša vec, nie vášho lekára!“

Pozor na prvú pomoc cukrovkárovi!

Najjednoduchšou formou prvej pomoci, s ktorou sa môžeme stretnúť, je podanie kocky cukru diabetikovi. Je však potrebné vziať do úvahy stav hyperglykémie a hypoglykémie, a to zrejme nie je pre laika jednoduché. „Laik obvykle často ani nevie, že je dotyčný človek diabetikom. Diabetik, upadajúci do hypoglykémie, na sebe môže príznaky rozpoznať a cukor si vziať sám. Pokiaľ je človek už v bezvedomí, ťažko rýchlo odlíšiť, či ide o nízky alebo vysoký cukor v krvi, alebo je príčina úplne iná. Podanie cukru v takomto prípade môže pomôcť človeku v hypoglykémii. Jedincovi s hyperglykémiou hladinu cukru v krvi ešte zvýši. Najlepšie je preto volať rýchlu zdravotnícku službu. V bezvedomí je podávanie čohokoľvek do úst rizikové!“, zdôraznila MUDr. Zuzana Kala Grofová.

Cukrovka je rizikom v každom veku

Diabetes mellitus so sebou nesie početné riziká v každom veku. Pokiaľ sa týka detí, tie budú mať cukrovku po celý život, je teda potrebné, aby sa s ňou naučili dobre žiť, čo vyžaduje zapojenie celej rodiny do liečby. U dospelých a seniorov záleží na tom, či ide o diabetes mellitus 1. alebo 2. typu. Typ režimu vždy určí lekár - diabetológ, ktorý pacienta a jeho výsledky vyšetrenia pozná.

Jedálniček aj stravovací plán diabetika sa musí prispôsobiť ochoreniu a má striktné pravidlá. Avšak často sa stretávame s tým, že množstvo pacientov klame lekára aj sami seba a diétu vždy nedodržiava. MUDr. Zuzana Kala Grofová preto opätovne zdôrazňuje, že za svoje zdravie nesie každý pacient vlastnú zodpovednosť!

 

Na trhu existujú výživové doplnky z prírodných látok, ktoré podporujú udržanie normálnej hladiny cukru v krvi. Napríklad výživový doplnok Dialevel s obsahom chrómu, vitamínu B13, škorice.

„O chróme sa dlhodobo diskutuje, pretože sa zúčastňuje na úrovni jedného enzýmu veľmi zložitého metabolizmu sacharidov. Vitamín B13, správne kyselina lipová, je rozpustný v tukoch a pôsobí veľmi hlboko v metabolizme, kde sa podieľa na prenose jednej organickej skupiny pri látkovej výmene,“ vyjadrila sa MUDr. Zuzana Kala Grofová.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

MUDr. Zuzana Kala Grofová

Vedie svoju poradňu na redukciu hmotnosti, dietológiu a diétne varenie a úspešne pomáha ľuďom nájsť cestu k zdravému životnému štýlu. Vo svojej dnes už tridsaťročnej praxi sa venuje vnútornému lekárstvu, geriatrii a klinickej biochémii a posledných dvadsať rokov sa špecializuje predovšetkým na klinickú výživu.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.